ZITDAGEN 0 gropatax Demonstratie graslandverbetering te Walcheren H0ZUBRA Rundveefokdag 13 september Noord-Brabantse Ploegkampioenschappen Z.l.m. Land- en tuinbouwblad Demonstratie spuit- en stuifmachines Demonstratie uienoogst 1978 Zeeland krijgt weer geld voor P.C.W.'s (grondverbetering) Voorlopig 9624 ha Bintje pootgoed goedgekeurd Wilt U ook iedere week het Z.L.M.-blad? Nogmaals teelt wintergerst in Zeeland Radio Schema rondgang langs de Z.L.M.-kringen 1978 Zeeuwsvlaamse vlasindustrie op de T.V. R.A.K. OOST ZEEUWS VLAANDEREN In Memoriam. Het Konsulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehou derij te Goes en de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting op Walcheren geven U de gelegenheid om het doorzaaie van bes taand grasland van nabij te bekijken. Het ligt in de bedoeling om op maandag 11 september a.s. een drietal percelen grasland door te zaaien. Deze percelen zijn dan 13 dagen geleden met Roundup gespoten om geen hergroei van de kweek te krijgen. Van 8.00-9.30 uur zal bij de heer G. Blankers te Grijpskerke (perceel bij Kapel van Hoogelande) worden gezaaid. Van 10.00-12.00 uur zal bij de heer Jac. Boone te Grijpskerke (perceel halverwege Pioniersweg) gezaaid worden. Van 13.00-14.30 uur zal bij de heer P. Dekker Noordweg 438 te Middelburg (perceel achter bedrijf) gezaaid worden. Eind september zal nog een perceel bij de heer P. Janse te Arnemuiden worden gezaaid. De datum hiervoor zal nog in de landbouwbladen worden gepubliceerd. Het ligt in de bedoeling om volgende zomer deze percelen op een avond nog eens te bekijken. Op woensdag 13 september a.s. wordt weer de jaarlijkse HO- ZUBRA fokveetentoonstelling gehouden in de overdekte run derhal van de veemarkt te Utrecht. Men begint om 9.00 uur. U kunt er gratis terecht en parkeren is ook vrij. Uit de provincies Zuid-Holland Zeeland, Utrecht en Noord- Brabant wordt een keur van fokmateriaal ingezonden, veelal afkomstig van goedverervende vaderdieren. In de 6 keuringsringen worden o.a. gepresenteerd: 400 stuks individueel te keuren melkkoeien; 30 stuks koeien met een hoge levensproduktie; 1 rubriek preferente stammoeders. Sportieve presentatie van 40 bedrijfsgroepen (3-, 4-, 5-, 6-, 7- en 8-tallen) afkomstig van de beste fokbedrijven uit het Hozubra- gebied; 8 kollekties nakomelingen van k.i. en natuurlijk dek kende stieren. Na de individuele keuringen beginnen om 12.10 uur de groe- penkeuringen. Direkt nadat deze groepen gekeurd zijn wordt met de le prijswinnaars gedemonstreerd. Dit geldt ook voor de kollekties van k.i.- en natuurlijk dekkende stieren. Deze keuringsdag wordt op een waardige wijze afgesloten met de gebruikelijke kampioenskeuringen. Na een indrukwekkend défilé vooraf van alle dieren die een la, 1b of een lc-prijs hebben behaald, worden 2 kampioenen en 2 res. kampioenen aangewezen. Zaterdag 16 september a.s. worden in Fijnaart de Provinciale Ploegkampioenschappen gehouden. De wedstrijden vinden plaats op het bedrijf van de heer J. Punt. Stadse Dijk 93. Er wordt in twee kategoriën geploegd, nl. rondgaand en heen- en weergaand. En de verwachting is, dat er zo'n 25 jonge boeren en tuinders een sportieve strijd zullen leveren om de beste ploegprestatie. De best geklasseerden zullen Noord-Brabant mogen vertegenwoordigen op de nationale ploegwedstrijden die op 20 en 21 oktober in de Flevohof worden gehowden. De wedstrijd begint om half twaalf met het maken van een beginvoor door de deelnemers. Nadat deze beoordeeld is door de jury worden de veldjes verder geploegd. Hiervoor heeft men de tijd tot half drie. Al met al belooft het een interessante dag te worden die zeker ook aantrekkelijk is voor niet-deskundigen. De toegang is gratis en er is volop de gelegenheid om wat te gebruiken. Het perceel waarop geploegd wordt is met een weg- bewijzering aangegeven. Officieel orgaan van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij Grote Markt 28 Postbus 46 4461 AJ Goes Tel. 01100-21010 4460 BA Goes Redaktie: Mr J. Oggel hoofdredaktie -tel. huis 01 100-20228 M van Wezel eindredaktie -tel. huis 01 641 - 3847 Marijke Schipper-de Ruijter red-assistente Adressering en abonnementen Secretariaat ZLM - Goes - tel01 100-21010 - toestel 1 3 Technische verzorging - Drukkerij Vink B V - Axel. Advertentie-exploitatie en administratie over advertenties Drukkerij Vink B V - Nassaustraat 1 - Postbus 1 6 - Axel - Tel 01 155-2020-Telex 55230 - Postgiro 2069912 Op 22 september is er een demonstratie met spuit- en stuifma chines onder glas op de proeftuin te Breda. Aanvangstijden 13.30 en 15.30 uur. Op dinsdag 26 september a.s. zal op de proefboerderij De Kan delaar, Hoekwantweg 7 te Biddinghuizen (Oostelijke-Flevo- land) een erkende uienoogstdemonstratie worden gehouden. Aanvang 's middags om 13.00 uur. Gedemonstreerd zullen worden uienladers, uienverzamelrooiers en los- en transpor- tapparatuur om het produkt in de bewaarplaats te brengen. De uienladers en -verzamelrooiers bestaan uit aangepaste aardappelrooiers, die geschikt zijn gemaakt om respektievelijk de uien uit het zwad te laden en om ze tijdens het rooien in de naastrijdende wagen te brengen. In elke groep zullen drie ma chines van verschillende merken demonstreren. De uien worden vervolgens met kipwagens naar de losplaats gebracht, waar ze met opvang- en transportapparatuur worden verwerkt. De loskombinaties bestaan uit een opvangdoseerbak, een in- en uitschuifbare transporteur, een gewone transporteur en een boxenvuller. Hiervoor hebben vijf fabrikanten inge schreven. Indien de demonstratie moet worden uitgesteld, zal dat in de radiobulletins van 5.45 uur, 6.45 uur en 12.26 uur op de dag van de demonstratie worden meegedeeld. Uitsteldata zijn donder dag 28 en vrijdag 29 september daaraanvolgend. De route zal vanaf Nijkerk, Biddinghuizen en Emmel. oord m-' pijlen worden aangegeven. Tijdens het debat van de vaste kommissie voor Landbouw in de Tweede Kamer heeft minister Van der Stee gezegd dat binnen kort de regeling voor partikulier kultuurtcchnische werken weer zal worden opengesteld voor bepaalde grondverbeterende werken in de Veenkoloniën en Zeeland. Degenen die plannen hebben tot verbetering van grond kunnen met deze mededeling alvast reke ning houden. Uit het NAK-overzicht van de voorlopig te velde goedgekeurde oppervlakte pootaardappelen blijkt dit voor Bintje 9624 ha te bedragen. In 1977 werd er 8495 ha definitief goedgekeurd. Het bruto verschil bedraagt nu 1129 ha Bintje meer pootgoed dan vorig jaar. Van alle soorten pootgoed bij elkaar \verd dit jaar 30907 ha voorlopig goedgekeurd. Definitief goedgekeurd werd vorig jaar 27020 ha. Het is gebleken dat er heel wat mensen zijn die ons Z.L.M.-blad éénmaal in de maand ontvangen, het op prijs zouden stellen, dat ze dit iedere week in de brie venbus kregen. Nu is die mogelijkheid er van het begin af aan wel geweest. Voor 25,— extra per jaar kunt U als niet Z.L.M.-lid, die verzekerd is bij de O.V.M., het Z.L.M. land- en tuinbouwblad ontvangen. Misschien dat deze mogelijkheid toen over het hoofd is gezien. Omdat het jaar alweer zo'n eind verstreken is kunt U nu voor 12,50 nog het gehele jaar 1978 het Z.L.M.-blad ontvangen. Tegen het einde van dit jaar betaalt U dan f 25,— voor de ontvangst van het blad in 1979. U kunt het bedrag met duidelijke eigen adressering, overmaken op de Z.L.M.-rekening bij de Rabobank te Goes, no. 32.05.03.275 met vermelding Landbouwblad 1978. ADMINISTRATIE- EN ADVIES8UR0 VAN DE Z.L.M. WISSENKERKE: woensdag 13 september in Hotel "De Kroon" OOSTBURG: woensdag 13 september in Café "De Windt" MIDDELBURG: donderdag 14 september in Hotel "De Bras serie" van 13.00 - 16.00 uur ZIERIKZEE: donderdag 14 september in Hotel "Huis van Nas sau" ZEVENBERGEN: donderdag 14 september in Hotel 'Thole- naar" van 11.00 - 12.00 uur. I.andbouwhuis - Grote Markt 28 - Goes Dinsdagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur, de heer van Nispen. Landbouwhuis - Korte Stationslaan 4 - Zevenbergen van 9.00 tot 12.00 uur de heer J. Vroegop Voor afspraken met de heren van Es en Zuidweg gelieve u tevoren telefonisch kontakt op te nemen. Aanmelding tot 15 oktober Enige weken .geleden werd medegedeeld dat de teelt van win tergerst ook dit komende seizoen weer mogelijk is in Zeeland. Hiervoor heeft men wel een ontheffing nodig, want officieel is de teelt van dit graangewas nog verboden. U kunt deze onthef fing aanvragen bij de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het landbouwschap. Postbus 133m4460 BA Goes en wel voor 15 oktober a.s. Eerder werd gemeld dat dit maar tot 15 september kon. Dit berustte echter op een vergissing. Aan de ontheffing wordt wel de voorwaarde verbonden dat aan medewerkers van het C.A.R. te Goes toestemming dient te worden verleend tot het doen van waarnemingen op en om deze percelen. Het is daarom van belang dat een duidelijke omschrijving wordt gegeven van de ligging en de grootte van de percelen. Dinsdag 12 september a.s., Hilversum II (402 meter), 12.50 - 13.00 uur Vijftig jaar Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonder- zoek in Oosterbeek. Voorbeschouwing over de nationale tentoonstelling van de Ko ninklijke Vereniging Het Nederlandse Trekpaard op 15 en 16 september a.s. in 's Hertogenbosch, m.m.v. de heer Chr. A.C. Oomen, adviseur van het stamboek. Vrijdag 15 september a.s., Hilversum II (402 meter), 12.50 -13.00 uur "Geen toekomst voor hertenteelt in ons land", een vraaggesprek met drs. A.A.J. van der Leun van het Instituut voor Veeteelt- kundig Onderzoek "Schoonoord" in Zeist en ir. J.W.G. Pfeiffer, direkteur Faunabeheer van het ministerie van Landbouw en Visserij. De data's voor de jaarlijkse trek van de Z.L.M.-voorzitter, de sekretaris en de vertegenwoordigers van de Z.L.M.-instellingen langs de kringen is nu vastgesteld. Het duurt nog wel even eer het zover is, maar nu kunt U in ieder geval al ruimschoots van te voren met deze data rekening houden. Een rondgang langs krin gen is logisch, maar probeert U datzelfde eens langs een vier kantje. wo 8 nov. 14.00 uur Tholen-St.Philipsland wo 15 nov. 14.00 uur W. Brabant wo 15 nov. 19'30 uur Altena-Biesbosch do 16 nov. 9.00 uur Walcheren vr 17 nov. 14.00 uur Nocrd-Beveland vr 17 nov. 19.30 uur W. Zuid-Beveland ma 20 nov. 14.00 uur Schouwen-Duiveland ma 20 nov. 19.30 uur O. Zuid-Beveland wo 22 nov. 9.00 uur Axel wo 22 nov. 14.00 uur W. Zeeuws-Vlaanderen vr 24 nov' 14.00 uur Langstraat vr 24 nov. 19.30 uur O. en M. Brabant do 30 nov. 15.00 uur Hulst In het T.V.programma van-Gewest tot GeWest zal op woensdag 13 september een reportage worden uitgezonden over de vla sindustrie en verschillende manieren van vlasbewerking zoals dat gebeurt rondom Koewacht. Dit programma komt in de lucht tussen 19.00 en 20.00 uur. WINTERPROGRAMMA 1978 I KOOPERATIE: Inleiding en diskussie over Suiker Unie en Koöperaties in 't algemeen door drs. J. Dijkgraaf, sekretaris van de Stichting Koöperatie Kontaktcentrum West Nederland. Geïnteresseerden ontvangen een informatiemap ter voorberei ding op deze avond. II BEDRIJFSOVERNAME: Voor jongeren die in de toekomst van plan zijn een bedrijf over te nemen, organiseren we een tweetal avonden ter oriëntatie over dit onderwerp. Deze avonden worden verzorgd door SEV (Sociaal Ekonomische Voorlichting) in onze streek. III E.V.A.V.: Ekonomische Vorming Agrarische Vrouwen. Jon ge vrouwen die graag iets meer willen weten over o.a. gezinsfi- nanciëring, bedrijfsovername, landbouwpolitiek enz. kunnen door het volgen van deze kursus hun kennis vergroten. Kursus- duur 13 avonden. IV TEELTTECHNIEK Door de heer Hiel, voorlichter bij de R.L.V.D. zal de eerste avond nader worden ingegaan op de teelt van graszaad. De tweede avond gaat over proefveldresultaten van o.a. granen, bieten, knolselderij enz. V ROTONDE: Blad waarin aktualiteiten van de jonge agrariër aan de orde komen, zoals grondpolitiek, bedrijfsovername. Verschijnt 5 a 6 maal per jaar. Kosten 2,50 per jaar. Indien je interesse hebt voor één of meerdere programmapun ten bel dan even op naar A. van Waes, tel.nr. 01156-418 of L. Dees, tel.nr. 01153-1762. Opgaven voor 15 september. Op 85 jarige leeftijd overleed op 3 september Marinus Jan de Jager, erelid van de Z.L.M. De overledene is de vader van de huidige kringvoorzitter van Altena Bieschbosch G.J. de Jager. Ons medeleven gaat uit naar de familie bij dit verlies. 2

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 2