IP® J J min Het Z.A.J.K. (voorheen: PAK) VWO It ims Onze eendjes JBEItU 1 D Vit OU w Ekonomische Vorming Agrarische Vrouwen 1978-1979 H oewel deze Kaapse eenden bepaald niet onze lievelingsdie ren zijn in de tuin (ze laten namelijk enorme, vieze plakkaten achter), vertederde deze periode ons toch wel. Met het oog op die plakkaten stond er konstant een emmer water met bezem voor het grijpen. Met spanning wachtten wij de broedtijd af. Op een morgen zag ik een lege eierschaal naast het nest liggen. Het begin was er! De volgende morgen vroeg een telefoontje van onze buren (die het zicht op het nest hadden): "Kijk eens achter in de tuin". Daar liep ze, heel trots: moeder eend met 10 schat tige, kleine donsjes. In pyjamaop knieën erbij met fototoestel. Twee dagen zijn ze om huis gebleven, het was enig. Daarna zijn ze overgestoken naar de gracht, maar het blijven toch: onze eendjes. AGRARISCH JONGEREN WERK: NU EN IN DE TOEKOMST! AKTIVITEITEN-AGENDA Nationale trekker-trek wedstrijden op Flevohof DOELSTELLING VAN HET AGRARISCH JONGERENWERK Nationale ploegwedstrijden: Nationale veebeoordelingswedstrijden: Waarom deze kursus ekonomische vorming agrarische vrouwen? D e vrouwen van agrariërs zijn vandaag de dag nauw betrokken bij het bedrijf en zijn een belangrijke gesprekspartner bij het nemen van beslissingen op dat bedrijf. Daarom zijn er nu ook kursussen op bedrijfsgebied speciaal voor de vrouw. Agrarische Kommissie van de Bond van Plattelandsvrouwen "V anaf vanmorgen vroeg scharrelen er 10 kleine, geel-zwarte, kaapse eendjes rondom huis. Moeder en kinderen maken het goed." Dit was een bericht, wat ik een goede, meelevende kennis moest laten weten. REDAKTiE KEES SCHIPPER" R.A.K. O.Z.VL. - 9 SEPTEMBER Ploegwedstrijd. Opgave las kursus. Informatie: L. Dees, 01153-1762. GOES/NRD. BEV. - 22 t/m 24 SEPTEMBER Uitwisseling met P.J.G.O.-afdeling Wezepe. Een zéér aantrekkelijk programma: kijk eens verder dan je eigen afdeling! Opgave: Janny Maris, 01180-27968, Cora v.d. Weele 01108-551. Op zaterdag 23 september zullen op Flevohof de Nationale Kampioenschappen Trekker-Trek worden gehouden. Na een groot aantal regionale voorwedstrijden zullen de allersterksten onder de Nederlandse traktoren - in twee klassen onderverdeeld - de strijd aanbinden. Vorig jaar tijdens de Wereldkampioenschappen ploegen op Flevohof, is Trekker-Trek geïntroduceerd met overstelpend sukses. Duizenden toeschouwers zagen de traktoren met enorm geraas proberen de sleepwagen over een zo groot mogelijke afstand weg te trekken. Met name d egigantische Amerikaanse traktoren zorgden voor veel spektakel. In het afgelopen jaar is overal in Nederland gewerkt om dé deelnemende traktoren in een zo goed mogelijke konditie te brengen. In de regionale voorwedstrijden was daar al veel van te zien. Met name de traktoren in de "vrije klasse", waar zeer veel huisvlijt aan besteed is, zullen het publiek volledig aan hun trekken laten komen. De nationale Trekker-Trek wedstrijden, waar 37 deelnemers aan de start worden verwacht, zullen zaterdag 23 september om 9 uur beginnen en tot 18 uur duren. Het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt is een samen werkingsverband vanuit de regionale agrarische kommis sies van de drie plattelands jongeren organisaties. De naam was voorheen P.A.K., maar is voor alle duide lijkheid veranderd in Z.AJ.K., dit naar analogie met de landelijke agrarische kommissie die onder de naam N.A.J.K. door het leven gaat. Als agrarische jongeren werken we aan onze toekomst en dat gaat niet zonder problemen. Enkele van die problemen zijn: a) Hoe worden we boer vandaag de dag, met die hoge lasten die we op moeten brengen om te kunnen beginnen? b) Op welke manier kunnen wij ons staande houden als we pas begonnen zijn? c) Hoe kunnen we onze sociaal-maatschappelijke positie waarmaken als we te veel uren moeten werken om een in komen bij elkaar te schrapen? Met al deze problemen zijn we bezig binnen het Z.A.J.K. bijv. door de diskussie over de grondpolitiek en over het rapport Jonge Agrariër, waarin we duidelijk trachten stelling te nemen over onze toekomst en deze stelling dan door te spelen naar diverse organisaties die er dan wat mee gaan doen. Als Z.A.J.K. kunnen we dus zaken doorsturen die vanuit de regio komen naar diverse organisaties zoals standsorganisaties, N.A.J.K., Landbouwschap enz. via onze eigen vertegenwoordi gers, om zo mee te helpen werken aan een goed landbouwbe leid. Maar ook wordt door het Z.A.J.K. de diskussie op gang gebracht in de regio, over beleidstukken van het Ministerie of Land bouwschap, zodat alle agrarische jongeren binnen één verband meepraten en denken over hun toekomst. Ook blijven we ons als Z.A.J.K. inzetten voor een zo goed mogelijke scholing en vorming van de jonge agrariër: dit door het kursuswerk en studiedagen zo goed mogelijk t.e begeleiden. Door dit alles gezamenlijk te doen als één organisatie hopen we een goed voorbeeld te zijn van hoe het kan en moet. En met de inzet van alle jonge agrariërs hopen wij dat er toch nog een toekomst voor ons zal zijn die akseptabel is. Samenhangend met het feit dat de agrarische jongeren zich voorbereiden op een toekomst in de landbouw hebben zij spe cifieke wensen ten aanzien van het programma van de platte landsjongeren organisaties. Deze wensen zijn drieledig: ten eerste denken we aan aktiviteiten die betrekking hebben op technische en ekonomische ontwikkelingen binnen de agrarische bedrijfsvoering. ten tweede is het van belang dat jonge agrariërs meedenken en meepraten over landbouw-politieke zaken (toekomstig landbouwbeleid). ten derde kan men de landbouw niet los zien van het maat schappelijk gebeuren in onze samenleving. Er zal dan ook aandacht besteed moeten worden aan allerlei maatschappe lijke ontwikkelingen waarbij de raakvlakken die deze ont wikkelingen hebben met de landbouw centraal staan. De doelstelling van het agrarisch jongerenwerk kan men als volgt omschrijven: zoveel mogelijk jonge boeren en boerinnen bij de aktiviteiten betrekken. het verhogen van technische en ekonomische vak bekwaamheid van de jonge agrariër. verbetering van de sociaal-maatschappelijke positie van de jonge agrariërs (belangenbehartiging). het bevorderen van meningvormende aktiviteiten aangaande maatschappelijke ontwikkelingen, ofwel een integratie van de jonge agrariër in de gehele sa menleving. 20 en 21 oktober op de Flevohof. 21 oktober: jongeren - thema - middag: "Wat werken we weg: boeren en of overschotten", 's Avonds: 3 C.J.O.-feestavond (Kabaret dansen). MRY15 sept. Steenderen (Gld.) FH: 22 sept. IJsselstein (Limb.) Ook Zeeuwen zijn welkom (max. 2 x FH, 5 x MRY). Informatie: 070-556551 (PJGN, Herman v. Grinsven). onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen, Bosdijk 1, 4493 PD Kamperland, tel.: 01107-610 De opzet van de kursus E.V.A.V. is: de boerin meer wegwijs maken in de financiële, ekonomische en sociale aspekten die op het bedrijf van toepassing zijn. De on dernemers zelf hebben vaak via landbouwonderwijs en/of kur sussen al een stuk kennis verzameld. Via de kursus ekonomische vorming agrarische vrouwen, hopen wij dat ook de vrouwen voldoende kennis krijgen om bij be langrijke beslissingen zoals investeren en bedrijfsovername een goede gesprekspartner zijn. Enkele onderwerpen die in deze kursus aan de orde komen zijn: - Erfrecht en huwelijksgoederenrecht - Sociale Wetgeving en verzekeringen - Bedrijfsfinanciering en -Begroting - Samenwerking, Struktuurmaatregelen en Ruimtelijke Or dening V oor het winterseizoen 1978-1979 wordt een E.V.A.V.-kursus georganiseerd voor Steenbergen en 't Land van Reusden en Altena. De organisatie berust bij de Agrarische Kommissie van de Bond van Plattelandsvrouwen in samenwerking met de Z.L.M. De kursus bestaat uit 13 lessen en een exkursie. De lessen zijn voor beide kursussen op woensdagmorgen. De kursus duurt van oktober t/m maart en wordt voor 't Land van Heusden en Altena in het Wapen van Emmikhoven te Almkerk. De totale kosten bedragen 35,— per persoon. De kursus start als er minimaal 15 opgaven zijn. Inlichtingen en/of opgaven bij de Agrarische Kommissieleden en kontaktleden van de kursus: E.V.A.V.-Steenbergen (op woensdagmorgen van 9.00 uur t/m 11.30 uur) Mevr. C. Overbeeke-Breure, Heensedijk 51, De Heen, tel. 01670 - 3466 en Mevr. G.T. Middelkoop-v.d. Ploeg, Dirk de Botsdijk 6, Lage Zwaluwe, tel. 01685-338, kantoor: tel. 01680-23730. E.V.A.V.-'t Land van Heusden en Altena (op woensdagmorgen van 9.00 t/m 11.30 uuf)- Mevr.J. Donken-Spoor, Eindsestraat 1, Drongelen, tel. 04165-274 en Mevr. G.T. Middelkoop-v.d.Ploeg, Dirk de Bots dijk 6, Lage Zwaluwe, tel. 01685-338, kantoor tel. 01680-23730. Geef U gauw op, de kursus begint in oktober! Wie is ze, wat doet ze? Binnen de Bond van Plattelandsvrouwen komen we vele kom missies tegen. Elke kommissie spant zich in, een groep leden (soms ook niet-leden) met een bepaalde belangstelling een be paald programma te bieden. Zo kennen we de handwerkkom- missie, kommissie vorming, internationale kommissie, de pers kommissie en ga zo maar door. Om ook de boerin in haar belangstellingssfeer aan haar trekken te laten komen is er een agrarische kommissi: De agrarische kommissies werken zowel in Brabant als in Zeeland nauw sa men met de sociaal ekonomische voorlichting' dienst van de Z.L.M. Samen organiseren zij de kursussen die voor de agrari sche vrouw van belang zijn. Verdere aktiviteiten van de agrarische kommissies zijn: een jaarlijkse studiedag en een agrarisch studiereisje. De aktiviteiten worden bekend gemaakt via het Landbouwblad, via de afde lingsbesturen van de Bond of door persoonlijke benadering. Het begon in de eerste week van juni. Drie grote kaapse eenden, twee mannetjes en een vrouwtje liepen druk en doenig om huis. We hadden hen al een paar keer met zachte drang naar hun domein, de gracht voor ons huis geloodst. Maar een blijkbaar sterke drift bracht hen toch weer op hetzelfde plekje terug en op een gegeven moment legde het vrouwtje haar eerste ei onder een vuurdoorn, in het bijzijn van 2 mannetjes. Het drietal vertrok en de volgende dag herhaalde zich dit ritueel. Beide mannetjes eisten blijkbaar het vaderschap op en gingen bij haar zitten. Maar na het leggen van het vierde ei hebben we hen niet meer gezien. De broedplaats was waarschijnlijk goedgekeurd en ver der lieten ze het aan het vrouwtje over. Met heel veel belangstelling hebben wij het broedproces ge volgd. De eerste eieren werden zomaar gelegd, zonder een zacht bedje. Maar na het vierde ei begon ze met het nest. Waar ze alle dons vandaan haalde, dat is onvoorstelbaar. Iedere dag werd een ei gelegd, totdat er 12 geproduceerd waren, die in een wolk van dons lagen. Daarna is de broedtijd begonnen. Twee maal per dag verliet ze het nest, nadat ze de eieren zorgvuldig afge dekt had. Ze kende en vertrouwde ons volkomen. Haar nest lag precies onder het keukenraam en lag in de loop naar de tuin, zodat we regelmatig langs haar liepen. Er was dan een kleine samen spraak, zo van: "Gaat alles goed? Zorg er maar goed voor, hoor". En dan volgde er eeyi zacht genoeglijk knorren. Dat deze eenden andere jaren niet tot broeden zijn gekomen, hebben wij goed kunnen volgen. Ze legden n.l. hun eieren in het eendenhuisje in de gracht. Er waren een paar grote, slimme meeuwen die dit gemerkt hadden en zij kwamen elke morgen een vers eitje halen. Als het nog niet gelegd was, bleven ze wachten, totdat het zover was. Ze liepen dan ongeduldig heen en weer op het dak van het huisje. En de eend maar eieren leggen.... R.M.M. 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 23