8 5 Verslag Hoofdbestuursvergadering van de Z.L.M. te Bergen op Zoom D oeleman toonde zich ingenomen met de uitspraak van de staatssekretaris van C. RMWalles de Vries tijdens de opening van de eerste fase van het rekreatieprojekt in Bruinisse dat matiging van het tempo van de uitvoering van de volgende fasen noodzakelijk is. H et weer van de afgelopen week was voor de gehele linie in de land- en tuinbouw gunstig. Vooral is er de bewerkbaarheid van de grond door vergroot hetgeen van groot belang is bij de komende aardappeloogst. Tevens kan nu ook nog meer werk gemaakt worden van de inzaai van groenbemesters. In de fruitteelt zal de regen de maatsortering gunstig beinvloeden, terwijl in de veehou derij de grasgroei weer is gestimuleerd, aldus de Z.L.M - voorzitter. ZEEL zuidelijke landbouw maatschappij Sylglas zon-kerende folie, een procédé uit de ruimtevaart, is door doe het- zelvers gemakkelijk aan te brengen. Hinderlijke zonnestraling, lichtschit- tering en verschieten wordt uitgebannen. Extra isolatie in de winter, geen inkijk, maar wel vrij uitzicht, 't Beschermt bovendien tegen breuk en in braak. Verdere informatie onder de rubriek Doe Het Zelf nieuws (pag.7 L) e opbrengsten van de gewassen kunnen ook in het zuid-westen goed zijn. Mits het weer maar meewerkt. Toch onderstreept het nog eens zeer duidelijk hoe afhan kelijk we hier zijn van dat weer. De laatste jaren is ver schillende keren gebleken dat het opbrengend vermogen van de grond het laat zitten wanneer de weersomstan digheden tegen zitten. Daarom zullen we met nimmer aflatende ijver moeten trachten dat opbrengend vermo gen te verbeteren, aldus de voorzitter van de Z.L.M. de heer A.J.G. Doeleman in zijn openingswoord tijdens de hoofdbestuursvergadering deze week in Bergen op BI8UÖ^> Af ana- VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1978 66e jaargang - No. 344 7 z I m tuinbouwblad In dit nummer o.m. O.V.M. nieuws pag Leven zonder risiko is geen leven Autoaktualiteiten pag. Doe het zelf rubriek Tuintips Plaat Z'L.M. concert nu verkrijgbaar Bestek '81 en de landbouw Wie wordt kampioen in den Bosch Geslaagde schapenfokdag in den Bosch Jacob Jong en Beemsterboer Bejo pag Verslag Tuinbouwkommissie pag De kwaliteit van Nederlands pootgoed pag Te veel investeringen in de landbouw pag Tuinbouwklanken en dingen van de week pag Markt- en Prijsberichten pag, P.J.Z. en Voor de Vrouw pag.23 3 en pag 5 en pag pag pag- pag pag 4 4 6 7 8 9 10 11 pag 12 13 14 13 16 19 21 Zoom. De heer Doeleman toonde zich bijzonder ingeno men met de berichten van het ministerie van landbouw dat er P.C.W. subsidie te verwachten is voor grondver betering. Hij zei verder dat hij in eerste instantie aannam dat onder deze subsidieregeling niet alleen Zeeland, zoals in het persbericht stonc^ gebruik kan maken van deze regeling, maar het gehele zuidwesten. We zijn voorts bijzonder benieuwd naar de tijdsduur van de regeling. Een regeling die ook voor langere termijn geldt kan een verstoring van de uitvoeringskapaciteit voorkomen. De mogelijkheid om de grondverbetering uit te voeren is weer gebonden aan het aantal en de kapaciteit van de daarvoor geschikte werktuigen. Een regeling op lange termijn kan een betere spreiding in de uitvoering bren gen. I edereen is blij met de goede opbrengsten van de pro- dukten, maar toch zit er ook weer een maar aan, want de prijsvorming is minder gunstig. Ook de tarweprijs is aan merkelijk gedaald. In de zuivelsektor is de kaasprijs ge voelig gedaald. Het probleem van de overschotten komt steeds meer in de diskussie. Als landbouworganisaties zullen wij daarbij niet slechts als belangstellenden aan de zijlijn kunnen blijven toezien maar ook tot een standpuntbepaling moeten komen, aldus voorzitter Doeleman. Het is overigens goed dat we er terdege rekening mee houden dat de situatie van het ene op het andere jaar volledig kan veranderen. Verschillende gewassen blijven sterk afhankelijk van d© groeiomstandigheden. De kon- sument heeft er alle belang bij dat ze niet met een tekort situatie te maken heeft. Toch zal het geen eenvoudige zaak zijn, zei Doelemary om voor alle partijen zowel de producent als de konsument een bevredigende oplossing te vinden. Ik wil er daarbij op wijzen dat voor heel veel produkten de producentenprijs een steeds kleiner deel gaat uitmaken van de konsumentenprijs. Het is noodza kelijk dat daaraan meer aandacht wordt besteed om een juiste weergave van de situatie ook voor de konsument duidelijk te maken. Het is bekend dat het Landbouwschap bezwaar maakt tegen de omvang van twee andere projekten cp Schou wen Duiveland. We maken ons zorgen over de totale ontwikkeling van de verblijfsrekreatie-projekten op Schouwen en Duiveland, die een toename van het verkeer te zien zullen geven en tevens ook een nadelige invloed kunnen hebben op de leefbaarheid van het gebied. Misschien is het inderdaad mogelijk dat een rekreatie- schap Grevelingen waarin meerdere instanties zijn verte genwoordigd, kan aansturen op een ons inziens noodza kelijk evenwichtiger beleid en tevens er op toe kan zien dat er een redelijke verdeling van de omvang van de verschillende projekten mogelijk wordt gemaakt. Vervolg op pag. 17 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 1