Dingen van de week W e gaan hier geen uitgewerkt aanvoerschema voor koelfruit geven. Dat is een onmogelijke zaak. Hebt u hierover vragen dan kunt u zich altijd in verbinding stellen met de koeldeskundigen van de veilingen en het Konsulentschap voor de tuinbouw. Wel willen we op deze plaats de nadruk leggen op de noodzaak om terwille van de eigen portemonnaie geen fruit van mindere kwaliteit in het koelhuis te plaatsen en ook die maatregelen te nemen die mogelijk zijn om de kwaliteit van het fruit te behou den. Dat kan o.m. door een grondige instruktie aan degenen die moeten plukken maar ook en vooral nagaan of ze nakomen hetgeen hun wordt voorgehouden. Er zijn plukkers en pluksters die het niet kunnen laten om mooie vruchten die zijn gevallen, op te rapen. Ze dienen er van doordrongen te worden dat deze vruchten als regel tot rotting overgaan en dan ook nog een aantal gezonde vruchten aansteken. Dat butsen voorkomen moeten worden is algemeen bekend maar men staat ervan versteld hoe sterk ze voorkomen op veel fruit dat op de veilingen komt. Het is niet nodig dat deze beschadiging optreedt. Degenen die in sta- pelkisten plukken doen er goed aan te zorgen voor een bodem bedekking. Er onstaat bijna altijd schade aan de vruchten indien men geen bodem in de kist legt. De wal zal het schip moeten keren D e fruitteler staat een aantal bijzonder drukke weken «e wachten. Vanaf nu tot eind oktober zal alles op alles gezet moe ten worden om de fruitoogst binnen te halen. Het seizoen start minstens een week maar mogelijk wel een dag of tien later dan normaal. Dat wil echter niet zeggen dat het ook zoveel later zal eindigen maar het betekent wel een opeenhoping van werk. Daarom zal met nog meer belangstelling dan anders het weerbe richt worden gevolgd. We hebben immers niet anders nodig dan niet te warm maar wel droog weer. Golden Delicious is dit jaar een zorgenkind Duitsland verwacht een goede appeloogst EG-appelimport uit Zuidelijk Halfrond Ook veel appels in Engeland Met het vorderen van het jaargetijde, wordt het in onze Thoolse contreien steeds duidelijker, in hoeverre de oogst van de ver schillende produkten aan hun verwachtingen zullen voldoen. Voor wat de produktie betreft, is er zeker geen reden tot klagen. De soms weinig zomerse temperaturen hebben echter wel voor een wat luie groei gezorgd. In dit verband is dan ook het afrij- pingsproces wat aan de late kant. Speciaal speelt dit bij de zaaiuien een grote rol. aangezien de meeste percelen ruim een- halve maand later dan gewoon, geoogst zullen kunnen worden. Wij zullen hopen dat het najaar nog voldoende droge dagen zal geven, want het is van zéér groot belang of een blank produkt in de opslagruimte geborgen kan worden. De export vraagt nu eenmaal een blank produkt waar mee te concureren valt. tegenover andere uieksporterende landen. Opvallend dit jaar is wel. dat er bij de zaaiuien veel zaadpijpen voorkomen. Opper vlakkig bekeken, lijkt dit volgens sommigen op een mestbos. maar bij tellingen valt dit erg mee. en komt men maar tot enkele percenten. Door de vorige week gevallen regen zijn de kilo's nog flink toegenomen, en zijn ze eindelijk tot strijken overgegaan. Overwegend zal dit produkt pas in de tweede helft van deze maand geoogst kunnen worden, en dan zit men wel vlug in oktober. Praktisch alle zaaiuientelers zit het wel flink dwars, dat er veel kans is. dat er op deze teelt weer dik geld bijmoet. Speciaal bij de kleinere telers komt dit hard aan. omreden dat dit produkt tot een der hoofdpijlers (heeft behoord) in hun bedrijfsinkomen. Omreden dat deze teelt in 1977 tot een volledig fiasco heeft geleid, vragen velen zich af: is het met name voor de kleinere ondernemers gebeurd met deze teelt? Het is bekend dat de oppervlakte van deze teelt in de zeventiger jaren bijzonder is gestegen, zo dat het er ergens wel in zat. dat een overproduktie zou ontstaan. Daar dit een vrije teelt is. zal en kan de overheid produkties nooit ingrijpen. Voor onze bescheiden mening zit er niet veel anders op. dan dat de produktie zich aanpst. aan de eksportvraag wat inhoudt, dat velen eerst hun broek zullen scheuren, aleer ze er mee stoppen. Ook hier is het een harde realiteit dat, "de wal het schip zal .moeten keren". Vanzelfspre kend zal de zaaiuienteelt nooit geheel verdwijnen, maar het is de vraag, welke categorie kan er in de toekomst nog een boterham aan verdienen! Zijn het de allergrootste, middelmaat of de aangepaste kleinen? Gelukkig hoeft niet alles in mineur gesteld te worden, want voor de witloftrekkers ziet het er voor ons trekperiode nog wel hoopvol uit. nu er in België steeds minder van dit produkt wordt geteeld. Misschien dat er dan kansen komen om de eksport naar West-Duitland uit te breiden. Ook de stapelglasteïers hebben tot nu toe een redelijke boterham kunnen verdienen in hun ver scheidenheid van teelten. Juist deze telers hebben zich sinds enige jaren, aangepast om over te gaan tot het beoefenen van. de kleine teelten zoals snijbonen en radijs. Met deze meerdere pijlen op hun boog, heeft het hun géén windeieren gelegd. Niet dat het hun zo maar toegeworpen is. want ook hierin hebben ze moeten eksperi- menteren om tot een lonende produktie te komen. Van de Kempense praktijkschrijver gelezen, dat hij na een lichte aanmaning, ook weer van de partij is. om het streekgebeuren onder de aandacht van de lezers te brengen. Wij kunnen begrijpen dat hij verzucht:, wat kan er nu wél. en wat niet via deze rubriek gebracht worden. Misschien dat het voor De pluktijd is de meest spannende tijd van het jaar. Overwegend goed fruit hangt er voor wat de meeste rassen betreft aan de bomen en dat moet nu ook zo goed mogelijk de koelhuizen in komen. Daar zal althans het meeste terecht komen en dat is verstandig, want het is een onmogelijke zaak om alles in het najaar af te zetten. Als Nederlandse fruitteelt zullen we de handel tot diep in het voorjaar van fruit moeten voorzien. We hopen van harte dat dit jaar definitief gebroken zal worden met het systeem om een deel van de oogst erg lang thuis te laten staan. De zgn. "schuurappelen" hebben in het verleden reeds veel afbreuk gedaan aan de fruitafzet in het begin van de winter maanden. In dit seizoen met een grote oogst mag er niets worden verwacht van de afzetmogelijkheden van versleten appelen uit de schrijvers van deze rubrieken ontbreekt aan kritiek of instem ming. van lezers van deze epistels. Als er geen contact is, krijgt men soms het gevoel, komt één en ander wel begrijpelijk over. of is het maar een miskleum! Wij hopen dat onze Kempense prak tijkman de moed kan blijven opbrengen, om ondanks alles, de redaktie terwille te zijn, in alles wat in zijn streek groeit, bloeit en Op Zuid-Beveland lijkt het of de Golden Delicious wat de kwa liteit betreft nog steed' verder achteruit gaat. Het percentage ruwe vruchten is vaak toch wel erg groot. Dat geeft straks pro blemen bij de beslissing of al dan niet moet worden gekoeld. Het heeft geen zin om appels van een lagere klasse dan II te koelen, want dat betekent waarschijnlijk verlies. Maar dikwijls is meer dan 30% van de Golden flink verruwd. Die zou er dus met voorsorteren uit moeten halen en daar is lang niet iedereen op ingesteld. Misschien valt het straks mee. omdat de grotere telers wel het vlugste kans zien om voor te sorteren, terwijl de kleinere telers met vertrouwd personeel de sortering al op de boom bij de pluk tot stand brengen? Een wat schrale troost is, dat niet alleen op Zuid-Beveland veel ruwe Golden voorkomt. We hoorden dat het o.a. in België en Limburg ook niet best zit en dat er in Zeeuws-Vlaanderen eveneens telers zijn die overwegen alles maar gelijk als kroet aan te bieden aan de industrie. De appelprijs blijft tegenvallen en we zijn bang dat de ergste klappen nog moeten vallen. De Benonï met zijn enorm hoge dunkosten is afgezakt tot het prijspeil van een "gewone" appel, al wordt het gedeeltelijk goed gemaakt door de hoge produktie. Maar we zijn niet gerust op het verdere prijsverloop bij de appels. Hoewel officieel bij herhaling is gezegd en met cijfers is gestaafd dat het geen topoogst van appels wordt in de EEG is er toch een stemming van: "Er zijn te veel appels". U stemming is ook belangrijk. Als ieder dat zegt - zoals nu bij de handel het Het ziet er naar uit dat men in de Bondsrepubliek een meer dan middelmatige appeloogst tegemoet gaat. Zo te zien wordt het weliswaar geen topoogst, maar iets tussen een gemiddelde en een rekordoogst in. De zojuist beschikbaar gekomen gedetailleerde cijfers spreken van een produktie van rond 1.543.000 ton. Het betreft hier echter een allereerste indikatie, gebaseerd op gegevens van be gin juli. Dat is rijkelijk vroeg om al over betrouwbare informatie te beschikken. Dat is de afgelopen jaren ook wel gebleken. In 1975 t/m '77 kwam de definitieve raming nl. gemiddeld*bijna 15 hoger uit dan de juliindikatie (resp. 21%, 15% en 4%). Dit in aanmerking genomen ligt het voor de hand te veronder stellen dat de huidige raming de komende maanden waar schijnlijk in opwaartse richting zal worden bijgesteld. Maar voorlopig moeten we het doen met wat beschikbaar is, zij Een juiste afstemming van de fruitinvoer uit het zuidelijke hal frond op de afzetmogelijkheden binnen de EG is niet altijd mogelijk. Dit o m. antwoordt minister Van der Stee (landbouw) op vragen van het Tweede Kamerlid mevr. Langedijk - De Jong. In verband met de wenselijkheid van een evenwichtig' invoer- handel van fruit uit het zuidelijke halfrond heeft de EG-Kom- missie daarom enkele jaren geleden reeds het initiatief genomen tot een jaarlijks overleg met de betrokken uitvoerlanden over de totaal door hen te leveren hoeveelheden en spreiding hiervan over het koopseizoen. De bewindsman is bereid deze handelwijze van de Kommissie te blijven ondersteunen en ernaar te streven dat dit overleg een permanent en meer stringent karakter krijgt. Wat betreft de rapporten "Verbetering Konkurrentiepositie Nederlandse Fruitteelt" en "Behoud de fruitteelt" deelde de bewindsman mee dat deze momenteel in studie zijn bij alle betrokkenen. Hij is graag bereid met hen overleg te plegen over de mogelijke realisering van voorstellen en initiatieven die op schuren. Wanneer men het fruit niet in het koelhuis plaatst zal het zaak zijn het zo gauw mogelijk na de pluk te verkopen, dat nil zeggen voordat het versleten is en op het moment dat de hande laar nog gelegenheid heeft het voor eigen rekening weg te zetten. O verigens willen we wel nadrukkelijk erop wijzen dat het niet verstandig is om fruit van minderwaardige kwaliteit in het koel huis te plaatsen. We weten niet hoe dit najaar de prijzen van het industriefruit zullen liggen, maar we weten wel dat diep in het voorjaar de industrie als regel geen interesse meer heeft om fruit te verwerken en dat wil zeggen dat het dan waardeloos is. Hoge koelkosten besteden aan industriefruit lijkt een slechte zaak. Er zijn telers die een bijzonder slechte kwaliteit Golden Deli cious op hun bedrijf hebben. Soms is er een zware verruwing opgetreden. We zouden hen het dringend advies willen geven om deze percelen in elk geval door te plukken en er voor te zorgen dat de zwaar verruwde vruchten niet in het koelhuis, maar dit najaar bij de industrie terecht komen die ze op dat moment goed kan gebruiken. Het is een droevige zaak om een produkt op die manier te zien verdwijnen maar ekonomische motieven maken dat er niet anders gehandeld kan worden. Een andere zaak waar we op willen wijzen is om op tijd te plukken. Nu is het erg moeilijk om in een artikel als dit aan te geven wat het is op tijd. Het wil in elk geval zeggen niet veel te laat en niet veel te vroeg. We begonnen met vast te stellen dat de ontwikkeling van de vruchten achter is bij normale jaren. Het houdt in dat we met de pluk van verschillende rassen wat later zullen moeten beginnen dan we gewoon zijn. Hoeveel later is sterk afhankelijk van het gewas en verschilt soms van perceel tot perceel en zeker van gebied tot gebied. We nemen aan dat de komende week een drukke week zal worden voor degenen die Beurré Hardy hebben. Daarvan zal de pluk volop op gang komen. We nemen ook aan dat de pluk van Con- geval is - komt de prijs onder druk of het nodig is of niet. Met de peren loopt het wel goed. Precoce en Clapp's brachten bevredigende prijzen op en de Triomphe de Vienne ligt ook gunstig in de markt. De voorverkoop van Bon Chretien Wil liams en Beurré Lebrun heeft inmiddels ook plaats gevonden. Uiteraard op een lager niveau dan vorig jaar. maar voor fa- brieksperen toch op een redelijk peil van ca. 70 cent voor de Bon Chretien en ca. 60 cent voor de Lebrun. De klacht is vaak dat de dikte groei van de peren traag verloopt. De Conference doet nogal aan de slanke lijn, de Hardy komt moeizaam op maat en de Doyenné du Cornice moet ook nog flink in omvang uitdijen, vóór er sprake is van peren van 4 ons per stuk. Toch is er met het iets betere weer wat gang in gekomen. De veilingen worden nog overstroomt met pruimen, in hoofd zaak Victoria en Belle de Louvain. Tijdelijk lag de prijs goed, maar nu tijdens de hoofdaanvoer is het maar schraaltjes. Wie te weinig heeft gedund en daardoor veel klasse II en fabriek heeft houdt er amper een arbeidsloon aan over. Na deze week zal de aanvoer snel verminderen' want het gaat nu naar het einde. De konsument zal er weinig om treuren want er zijn uit het buiten land weer volop (slecht: te vroeg geplukte) perziken te koop en ook de druiven nemen op de kramen op de markt steeds groter plaats in. De doornloze bramen hadden te weinig zon en te lage tempe ratuur om goed te gedijen. Ze rijpen in een erg traag tempo. De prijs van de bramen is overigens best. Voor de industrie 3.30 3.40 per kg is een prettige verrassing omdat het een stijging is van welhaast 50% met vorig jaar. Een heel verschil met de pootuien, die bijna onverkoopbaar zijn. Ga je uien in de winkel kopen dan merk je daar echter weinig van. Dan is het 50, 60 of zelfs 80 cent per kilo. Dat Kok en Groeneveld dat maar goed vinden is onbegrijpelijk. Het zal wel zo zijn dat het niet in hun politieke kraam te pas komt. Voor de tuinder blijft het echter moeilijk verteerbaar als hij produkten waar hij zelf maar een krats voor krijgt, later voor forse prijzen te koop ziet liggen. Men praat tegenwoordig veel over "recht op arbeid". Waarom ook niet over "recht op redelijke beloning voor arbeid?" het dat het raadzaam lijkt deze juli-indikatie niet te vergelijken met de definitieve ramingen van voorgaande jaren, maar met de bijbehorende juli-indikaties. Dit doende vindt men dat de jongste raming bijna 13% hoger uitkomt dan het gemiddelde van de vergelijkbare ramingen van 1975 t/m '77. (Dat waren jaren met resp. een zeer grote, een middelmatige en een zeer kleine oogst). Het zijn met name de partikuliere boomgaarden die van het jaar een flinke oogst geven. Dat betekent dat een niet te verwaarlo zen deel van de Duitse bevolking voorlopig geen appelen hoeft te kopen. De keerzijde van deze medaille is echter dat de handel voorlopig ook niet op deze klanten behoeft te rekenen. Dat duurt zo tot de jaarwisseling, want over het algemeen beschikt de partikuliere teler niet over geschikte bewaarplaatsen. De telers die voor de markt telen hebben ook een goede oogst, maar doordat zij minder last hebben van beurtjaren, is bij hen het verschil met voorgaande oogsten minder groot. Hun aandeel in de totale-produktie kan voorlopig becijferd worden op 44%. In 1977 was dat 51 (45 en 41 basis van deze rapporten worden gedaan. Op de vraag of de invoer van landen als Zuid-Afrika en Chili ongewenst is, antwoordde minister Van der Stee dat, de regeling van het handelsverkeer van de EG met derde landen berust bij EG-organen. Geen enkele lidstaat kan voor haar grondgebied autonoom maatregelen treffen die afwijken van de in dat kader De Engelse appeloogst 1978 wordt toch wel anders van samen stelling dan men aanvankelijk veronderstelde. Het blijft prak tisch over de gehele linie een grote oogst, maar met minder Cox's en méér Bramley's dan zich eerst liet aanzien. Alleen de Worcester Pearmain blijft duidelijk beneden de maat. Er wordt overigens geen rekord-oogst verwacht. In 1974 bv - om ons tot recentere jaren te beperken - was de produktie nog wat groter. Maar 1978 gaat wel tot de topjaren behoren. Dat betekent, dat er minder afzetmogelijkheden zullen zijn voor importappelen uit o.a. Frankrijk. Daar zal men meer op het kontinent aangewezen zijn, hetgeen ook de Nederlandse appel- prijzen extra onder druk zal zetten. ference eerst volop zal beginnen in de week van 18 september maar voor de koelhuizen zouden we dan toch ook weer niet langer dan een dag of tien willen aanvoeren. Cox's Orange Pippin voor het koelhuis zal in de komende week als regel wel gaan komen. Daarna volgt dan uiteraard de Goudreinette. Let er verder op dat het vervoer plaats vindt met een goed ge veerde wagen. Iedere keer dat de vruchten opspringen in de kisten, ontstaan er beschadigingen. Het lijkt allemaal zo van zelfsprekend maar omdat we weten hoe vaak er onnodig schade komt bij de pluk en verdere verwerking, leek het ons nuttig daarop deze week toch in te gaan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 19