Fokschapendag te 's-Hertogenbosch M Algemene konklusies D e laatste vrijdag in augustus is altijd weer een belangrijke dag voor de leden van het Schapenstamboek voor Limburg en Noord-Brabant. Zeer velen trekken dan naar de "Brabanthallen" te 's-Hertogenbosch om in sportieve strijd naar de ereplaatsen te stre ven. Dit fokgebied kent een groot aantal schapenhouders, terwijl de omvang van de schapenstapel toch niet zo groot is. Hoewel de gegevens van de meitelling 1978 nog niet beschikbaar zijn, mag worden aangenomen dat de stijgende lijn in aantal nog voortgezet wordt. Gezien de ontwikkelingen in de rundveehouderij verdwijnen de kleinere koppels melkkoeien. Hiervoor in de plaats en in het grasland naast de gebouwen van de verede- lingsbedrijven komen nogal eens wat schapen voor. Een niet te verwaarlozen bron van inkomsten via deze neventak. B D, D Ruim 2000 belangstellenden Vraagpunt Z.L.M. 1977 E, R uim de helft vindt dat de Z.L.M. mee moet doen aan de begeleiden van het bes- tuurskader door middel van voorlichting en kadervorming. Verder is men vrijwel una niem van mening dat de Z.L.M. haar leden moet stimuleren tot het aanvaarden van funkties buiten de direkte landbouwsfeer. Juist daardoor kan er allerwegen begrip gekweekt worden voor de land- en tuin bouw. Het bezwaar daarbij is helaas dat de boeren veelal de tijd missen voor dergelijke funkties. D e agrarische jongeren zijn merendeels te weinig bij de afdelingen betrokken. De jon geren zou het aan belangstelling ontbreken terwijl ze toch wel voldoende kansen krij gen: de relatie met de jongeren laat derhalve duidelijk te wensen over. Hier ligt een dui delijke taak voor de Z. L. M. Ing. P.A. Bastiaansen, C.A.R. Zevenbergen, Spec. Schapenhouderij. lammeren vlot goed voor de dag kwamen. En kele stelletjes hadden in ontwikkeling niet over. Groepen eigengefokte volbloeden aar aantal fokooien op het bedrijf werden de fokgroepen ingedeeld in 3-, 4- en 5-tallen. Bij de drietallen werd de la toegekend aan het bedrijf van de heer J.A. Meevis' Ospel en pro longeerde hiermede zijn plaats van 1977, soor- tige ruime ooien met voldoende uniformiteit en goede vachten, lb de groep van A.C. Remme ren te Diessen, goed ontwikkeld, solide en van goed type, waarbij één ooi wat stoorde door de h.d. lc de groep van W. Vermeulen te Den Hout, best gespierde ooien, goede vachten, doch wat variatie in ontwikkeling. Viertallen. Onbetwist voorop de groep van de Komb. Zantboer-van Vlimmeren te Dinte- loord. Zeer uniform en best bespierd, goed van ontwikkeling en type. Gevolgd door de be drijfsgroep van F. van Loon te Delwijnen, iets minder in uniformiteit doch solide, ruime ooi en van vlot type. lc P. Maase te Spaubeek, uniform, niet te zwaar met beste huiden. Vijftallen. Een grote, beste klasse, fraaie groe pen met vrij weinig verschillen in de topgroep. Eerste prijzen waren voor de groep van P. Martens te Elshout, overwegend dochters van 3208, gelijnde, iets gerekte ooi met best achter stel, fraaie vacht, doch kan in de voorhand even ruimer. Bij de oudere ooien werd kampioene ooi 19295, een 2-jarige beste ruime en diepe evenredig gebouwde vlot typische ooi van P. Martens te Elshout. Reserve-kampioene de 2- jarige ooi 18494 van L. Cleire-Melsen te Os- sendrecht, best van type, vast van bouw met wat gewone konditie. Tien beste ramlammeren I nteressant voor deelnemers en publiek wan neer zo'n 30-tal ramlammeren in de ring wor den losgelaten. Na een afvalrace, waarmede de jury het niet gemakkelijk had, bleef er een tiental ramlammeren over, van zeer goede kwaliteit. Op één na allen fokprodukten uit het eigen fokgebied. Eigenaren waren 3x P.J. Sy- ben, 2x P. Martens A. Peppelmans, F. van Loon, M. v.d. Broek, Mevr. Moors-Hikspoors, J. Vaessën. Kampioenschap rammen ij de 1 '/4-jarige rammen ging de eer naar ram 4164 van P.J. Syben te Neerkant. Een best typische ram, zeer goed gespierd en vast van bóuw, sprekende kop en zeer goede vacht. Ge- Kampioen oudere rammen: Ram 3260. Eig. J.C. Geluk, Dinteloord. la prijsgroep 4 stuks Zantboer van Vlimmeren, Dinteloord Veel belangstelling en goede handel et een opgave van ruim duizend dieren behoort "Den Bosch" tot een van de drukst bezette fokdagen in Nederland. Hiervoor staan jaarlijks zo'n 120 inzenders borg voor. De ruimte en de akkommodatie van de Brabant hallen biedt een bij uitstek geschikte gelegen heid om de ongeveer 2.000 bezoekers te her bergen. Vanuit hetgeheleland en ook uit België waren belangstellenden aanwezig. Een levendige handel met goede prijzen werkte aan het slagen van deze dag mee. Kort samen gevat kan gezegd worden dat de kwaliteit van het aangevoerde materiaal t.o.v. 1977 goed ge handhaafd is. Algemene indruk e 140 1 jaar en oudere rammen kwamen kwalitatief goed voorde dag. Ingedeeld in 14 rubrieken leverde elke rubriek een goed stel kopnummers. Type en bespiering was in het algemeen goed. Uniformiteit was niet het sterkste punt, terwijl het beenwerk de aandacht blijft vragen. Zoals gebruikelijk waren de ru brieken ramlammeren van matig gehalte. Bij een vrijwillige opgave en zonder voorselektie kan men niet anders verwachten. Alleen aan de vruchtbaarheid van de moeders worden voor deelname vrij hoge eisen gesteld. Toen echter voor het aanwijzen dan de 10 beste ramlam meren een 30-tal ramlammeren los in de ring verschenen, bleek toch een kern aanwezig te zijn waarvan in de toekomst wat goeds ver wacht mag worden. Het vrouwelijke fokmateriaal voldeed volledig aan de verwachtingen. Vooral de 1 '/2-jarige ooien waren zeer goed, ylot ontwikkeld en goed gespierd met veel uniformiteit en van een aan trekkelijk type. De oudere ooien hebben we wel eens beter gezien, terwijl de rubrieken ooi- 3208 pref. Beste ooien van formaat en type met goede vachten, A. v. Wijk en A. de Graaff, uniforme groep ruime diepe ooien met goede koppen, de groep van J. Vaessen, te Simpel- veld, fraai type, niet te zwaar en goede huiden, als laatste groep van de eerste prijzen de groep van A. Buys te Herpt, vlot gespierd, voldoende uniform en gesloten vachten. Kampioenschap ooien Een groot aantal kandidaten betraden de ring. Het geheel vormde een klein défilé van de beste exemplaren van de fokdag. Gesplitst naar leeftijd leverde bij de 1 '/2-jarige ooien de kampioene 28235, een dochter van de pas pre miewaardig verklaarde ram 3792 van F. van Loon te Delwijnen, voldoend ontwikkelde ooi van fraai type, een beste bespiering en fijne vacht. Reserve-kampioene werd 8759 van P. Martens te Elshout. Een dochter van de pref. fokt door P. Martens te Elshout. Reserve-kam pioen werd ram 5808 Gld. gefokt door H. van Resteren te Oosterhout en in eigendom van F. van Loon te Delwijnen. Gestopte ram van goed type met goede verhoudingen, een beste bes piering en goede vacht. Bij de oude rammen werd kampioen de 3- jarige ram 3260 (V 5582 NH) gefokt door P. Verberne te Texel, eigenaar J.C. Geluk te Dinteloord. In 1977 reserve-kampioen die nu de hoogste titel opeiste. Zware best ontwikkel de sterke vleesram met een beste bespiering, goede benen en goede vacht. Reserve-kam pioen werd de 2-jarige ram 6588 (V 5535) van A. Buys te Herpt en gefokt door C. Verberne te Texel. Best ontwikkelde diepe en gespierde ram met goede vacht, het beenwerk kon even kor- rekter. Een geslaagde dag waarop leden en organisa toren met voldoening terug kunnen zien. e afgelopen winter is door de afdelingen het vraagpunt behandeld, dat "De organisatie van de land- en tuinbouw, met name die van de Z.L.M. behandelde, onder het motto "Een landbouworganisatie die leeft en bouwt aan zijn toekomst. Hieronder kunt U de konklusies vinden die werden getrokken. Volgende week zullen we de uitkomsten van het vraagpunt volledig in dit blad weergeven. Uit de beantwoording van het vraagpunt 77/78 zijn de volgende algemene konklusies te trek ken: r wordt door de buitenwacht overduide lijk minder rekening gehouden met de be langen van de land- en tuinbouw. Vooral de belangen van natuur en milieu zijn de laat ste jaren de landbouwbelangen aan het ver dringen. Men is merendeels van mening dat er heden ten dage onvoldoende rekening wordt gehouden met de belangen van de land- en tuinbouw. O ver het algemeen is men ruim tevreden over de algemene belangen behartiging van de Z.L.M. De organisatie zou zich echter nog wat harder op moeten stellen en veel meer moeten doen aan public-relations. 12 O ok over de persoonlijke belangenbehar- tiging is men over het algemeen goed te spreken. Toch kan het geen kwaad de di verse instellingen en diensten bij te slij pen". Veel vraag is er naar rechtskundige bijstand. O ver het algemeen vindt men zijn eigen mening voldoende terug in het beleid van de Z.L.M.: het beleid is herkenbaar. Toch zou er aan de kommunikatie tussen basis en top nog veel verbeterd kunnen worden. Er is duidelijk meer behoefte aan individueel ge richte aandacht. Bestuursleden en funktionarissen zijn voor de leden voldoende toegankelijk, zij stellen zich echter te verdedigend op. AIen vindt niet dat de huidige organisa tievorm van de Z.L.M. aangepast zou moe ten worden. Diegene die dat wel vinden denken dan nog alleen aan veranderingen op onderdelen zoals: een afdeling public rela tions en het samenvoegen van te kleine af delingen. Ook op andere onderdelen worden een aantal zinnige opmerkinge' gemaakt. Over het algemeen is men voor één centrale landbouw organisatie. In grote meerderheid is men van mening dat de vrouwen van de leden aktief bij de organisatie betrokken moeten worden. De vrouwen dienen volledig mee te draaien. Dit moet beslist nader uitgewerkt worden. Het Z.L.M. Land- en Tuinbouwblad wordt hogelijk geprezen. De nog levende wensen kunnen vrij gemakkelijk gereali seerd worden. Naar aanleiding van het vraagpunt wer den nog een aantal belangrijke suggesties gedaan. Onder meer: een hardere opstelling van de Z.L.M., verdergaande samenwer king met andere organisaties, veel meer pu blic relations en de organisatie zou sneller moeten funktioneren. Enquête Uit de enquête worden geen algemene kon klusies getrokken. De antwoorden spreken voor zichzelf. Tenslotte werd ook de volgende opmerking gemaakt: NI en vraagt zich af of de beantwoording van de vraagpunten ooit wel eens tot veran deringen van de organisatie en/of inzichten heeft geleid bij de Z.L.M., waarvan acte.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 12