J Nog op een rij Elk dier herkenbaar Groepskenmerken Groepsindeling Ministerie van Landbouw en Visserij Vlugschrift voor de Landbouw nr. 284 25.000 exemplaren, mei 1978 Samengesteld door het Proefstation voor de Rundveehouderij in samen werking met enkele regionale konsu- lentschappen Verkrijgbaar bij het Proefstation voor de Rundveehouderij, Runderweg 6 te Lelystad en bij de regionale konsu- lentschappen. We zetten nog even op een rij waarvoor een goede herkenning van de dieren nodig is. 1. Krachtvoerverstrekking: op de grupstal, in de melkstal en aan het voerhek bij aparte giften per koe 2. Tochtigheidskontrole en inseminatie 3. Melkkontrole 4. Onderkennen van zieke dieren en dieren met biest of afwijkende melk 5. Afzonderen van dieren bij droogzetten, af kalven. groepsverandering bij indeling in groepen, verkoop 6. Administratie, kontroleren van jongvee en dergelijke. Bordjes Deze kunnen met krijt beschreven worden en er zijn ook bordjes waar men plastik letters en nummers op kan vastzetten en zo nodig ver wisselen. Ze zijn goed bruikbaar bij vaststaan de dieren op de grupstal, maar niet in de zomer en ook niet op stallen met loslopende dieren. Prijs: 1 tot 3 gulden per koe. Wanneer de koeien met nummers herkenbaar zijn. is ook één groot bord in de melkstal bruikbaar om daarop de krachtvoergiften per koe en eventuele andere gegevens te vermel den. Halsbanden Plastik halsbanden met aan weerszijden en op het opzetstuk een goed leesbaar nummer (bij voorbeeld zwart op geel) geven een goede her kenning. Een nadeel is dat ze nogal eens wor den stukgetrokken aan uitstekende delen in de stal. Dit probleem kan verminderd worden door in zelfsluitende voerhekken zogenaamde vulpijpjes aan te brengen. Banden van nylon of leer gaan zelden verloren, maar het is moeilijker daarop een goed_zicht- baar nummer aan te brengen. Een gering, maar toch aanwezig risiko bij deze banden is dat de dieren zich eraan kunnen opgehangen als de band ergens aan blijft haken. Een nadeel van halsbanden in het algemeen is dat de nummers erop in visgraatmelkstallen (krachtvoer geven) meestal niet goed zichtbaar zijn. Prijs van halsbanden: 5 tot 10 gulden per koe. Vriesbranden of koudbranden Met vloeibare stikstof of koolzuurijs -I- alcohcl worden de pigmentcellen in de gemerkte huid vernietigd. Daardoor gaat er op die plaats wit haar groeien. De dieren moeten dus gemerkt worden op een zwarte of rode plaats. Mits goed aangebracht en zo nodig zo nu en dan bijge schoren, blijft het nummer dan het gehele leven van de koe goed zichtbaar. Afhankelijk 8 van de situatie (melkstal en dergelijke) kan het nummer worden aangebracht op de achter, kant of op de ribben. Vooral in verband met het melken in doorloopmelkstallen is het noodzakelijk het nummer aan beide zijden van het dier aan te brengen. Kalveren kunnen nog niet op deze manier worden gemerkt pmdat de nummers door de groei teveel vervormen. Vriesbranden of koudbranden vereist wel de nodige vakbekwaamheid. Het wordt dan ook vaak uitgevoerd door geroutineerde krachten van bepaalde verenigingen zoals voor KI. Boerenhulp en dergelijke. Ook zijn er enkele partikuliere firma's die het doen. Prijs: 3 tot 10 gulden per koe. Oornummers Vooral bij kalveren en pinken kunnen grote en flexibele plastik oorplaatjes met nummers goed voldoen. Ze zijn goedkoop en gemakkelijk aan te brengen. Te harde, weinig flexibele oor plaatjes kunnen gemakkelijk aan bijvoorbeeld prikkeldraad blijven haken en dan door uit scheuren verloren gaan. Kosten: 1 tot 2 gulden per dier. x' Enkelbanden Plastik enkelbanden met nummers zijn op af stand in een koppel vee meestal onzichtbaar. Vaak zijn de nummer: ook onleesbaar door aanklevende mest of modder. Een ander na deel is dat de koeien ze nogal eens verliezen. Kosten: 2 tot 3 gulden per koe. Automatische koeherkenning Voor individuele krachtvoerversterkking per koe zijn er sinds kort zogenaamde geprogram meerde krachtvoerautomaten op de markt. Bij dit systeem heeft elke koe een klein zendertje aan de halsband. Het doseerapparaat van de krachtvoerbox in de stal wordt zodanig door een eveneens op het bedrijf aanwezige kom- puter bestuurd dat elke koe met een zendertje automatisch de voor haar bestemde kracht- voergift krijgt gedoseerd. Ze kan het kracht voer in een aantal keren per dag opnemen. Op de bedrijfszekerheid van het systeem'is tot nu toe nog wel wat aan te merken geweest en het is duur. Prijs (mede afhankelijk van het aantal koeien): ca. 300 tot 600 gulden per koe. Voor andere doeleinden behoren de koeien overi gens bovendien een duidelijk zichtbaar num mer te hebben. Kleur aan de staart Koeien die een gelijke hoeveelheid krachtvoer moeten hebben kan men snel herkennen door ze een plastik bandje (3 a 4 cm breed) met een bepaalde kleur om de staart te plakken. Vooral Nummers die met vriesbranden of koudbranden worden aangebracht zijn en blijven in de wei en op stal goed zichtbaar als de koeien niet te vuil zijn. bij krachtvoerdosering in melkstallen is dit een goede, gemakkelijke en goedkope methode Men kan het bijvoorbeeld als volgt toepassen. - wit of geen bandje alleen lokbrok - rood bandje 1 kg per keer 2 kg per dag - geel bandje 2 kg per keer 4 kg per dag - groen bandje 3 kg per keer 6 kg per daj - zwart bandje 4 kg per keer 8 kg per dag Bij dit systeem moeten de dieren uiteraard ook individueel herkenbaar zijn, bijvoorbeeld met halsbandnummers of vriesbrandnummers. Bij elke melkkontrole moet bekeken worden» welke koeien, in verband met melkgift en kon- ditie, een andere kleur band om de staart moeten hebben. Het is overigens verstandig dan alle bandjes even te kontroleren en zo no dig te vernieuwen om risiko's van verloren bandjes, verkleuring door aanklevende mest en irritatie van de huid te voorkomen. Prijs: nog geen gulden per koe. Kleur aan de hals Ook als men krachtvoer geeft in de voergoot van bijvoorbeeld een voerligboxenstal, aan een vastzethek of in een draaimelkstal, is het ge makkelijk als men snel kan zien hoeveel krachtvoer elke koe moet hebben. Voor dat doel kan men de koeien een nylonkoord om de hals doen en daaraan een gekleurd plastik tot 60 gulden per koe. Ook hierbij dienen de koeien overigens voor andere doeleinden te vens individueel met nummers herkenbaar te zijn. Vetkrijt Dieren met bijvoorbeeld afwijkende melk of biest kan men snel en gemakkelijk met gek leurd vetkrijt (voor korte tijd) een herken ningsteken geven op de uier of elders op de huid. Vrijwel geen kosten. Met het oog op verschillen in voeding en ver zorging kan men door het maken van (ver plaatsbare) afscheidingen in de stal de dieren indelen in groepen. De volgende kategorieën kunnen daarvoor bijvoorbeeld in aanmerking komen. - Koeien met verschillend produktieniveau - Droogstaande koeien - Melkvaarzen - Hoogdrachtige vaarzen De mogelijkheden van groepsindeling hangen nauw samen met de gebouwensituatie (stalty- pe) en de grootte van de veestapel. Een goede individuele herkenbaarheid van de dieren (nummers) is daarbij in het algemeen wel noodzakelijk, maar bij groepsindeling behoeft Plastik oorplaatjes met nummers zijn vooral voor kalveren en pinken goed bruikbaar. plaatje hangen. Voor de verschillende kracht voergiften kan men dezelfde kleuren nemen als bij de staartbandjes zijn genoemd. Desgewenst kan men op de plaatjes ook nog een nummer schrijven, want ze moeten toch (ook) indivi dueel herkenbaar zijn. Voor herkenning op wat grotere afstand, bijvoorbeeld bij loslopende koeien in een ligboxenstal, zijn dit soort plaat jes aan een halskoord minder geschikt. Kosten: 2 tot 3 gulden per koe. men daar dan voor de voeding niet dagelijks gebruik van te maken. Het verwisselen van de dieren van de ene naar de andere groep kan soms wat moeilijkheden geven en het kost ook wat extra werk. Als de stal er zich voor leent kan het met betrekking tot de voeding een goed bruikbaar systeem zijn. Wat de kosten betreft moet men met enig extra hekwerk en soms met extra drinkbakken rekening houden. Een goede boer kent zijn koeien. Zo is het altijd geweest. Toch wordt dat op veel bedrijven steeds moeilijker. Het aantal koeien per bedrijf is groter geworden en in ligboxenstal- len lopen ze het hele jaar los. Maar er is meer. Niet alleen de boer, maar ook anderen moeten de koeien snel kunnen herkennen. We denken aan eventuele medewerkers van de boer, de bedrijfsverzorger, de inseminator en de dierenarts. Op grupstallen is er in de winter in dit opzicht geen probleem Op een bordje boven elke koe kan voldoende informatie worden gegevei^ In de weideperiode is dit echter geen oplossing. Met geneeskundige behandelingen, inseminaties, melkkontrole en krachtvoergiften mogen geen fouten worden gemaakt. Zowel op grupstal- als op loopstalbedrijven moet daarom elke koe goed en snel herkenbaar zijn. Daarvoor bestaan verschillende mogelijkheden. Nog een automaat Heel eenvoudig is de zogenaamde snoeptrom- mel. Dit is een niet geprogrammeerde bijvoe- rautomaat. Hoogproduktieve koeien, dië aan het voerhek (groepsvoedering) of in de melk stal onvoldoende krachtvoer opnemen, kunnen bij de snoeptrommel onbeperkt krachtvoer vreten. De snoeptrommel werkt alleen bij koeien die een soort sleutel aan de halsband hebben. Het systeem is erg onnauwkeurig en het kan tot voedingsstoornissen leiden. Prijs: 40 Het te kiezen systeem van koeherkenning is vooral afhankelijk van de bedrijfsomstandig heden, maar het heeft toch ook vaak te maken met een bepaalde persoonlijke voorkeur van de veehouder. Voor vrijwel alle middelen van koeherkenning geldt, dat ze goed zichtbaar moeten zijn en dat ze niet gauw verloren mo gen gaan. Daarom moeten de stallen en de ligplaatsen schoon zijn en zo weinig mogelijk uitsteeksels hebben. Dit is overigens ook in verband met de kans op verspreiding van in- fektieziekten, de melkkwaliteit, verwondingen van de dieren en de rust in de stallen van grote betekenis. Gekleurde plastik staartbandjes kunnen in de melkstal vrij gemakkelijk en snel worden vervangen, als dat nodig is. t I

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 8