'Mul'1 x De land- en tuinbouwkoöperaties in 1977 verschaften 80.000 mensen werk Kornoeljes, van alle markten thuis I A I n de serie bloemheesters die in het voorjaar zich om onze gunst verdringen, hebben de kornoeljes een drietal sterke ijzers in het vuur. In volgord van opkomst zijn dat Cornus florida, Cornus nuttallii en Cornus kousa. T D. I n 1977 was er bij nagenoeg alle land- en tuinbouwkoöperaties sprake van een geldelijke omzetstijging. In een aantal gevallen was deze toename zelfs aanzienlijk, met name bij de Centrale Rabobank, de aan- en verkoopkoöperaties, de bloemenveilingen, de eierkoöperaties, de afzetkoöperaties voor zaaizaad en pootgoed, de grasdrogerijen en de onderlinge verzekeringmaatschappijen. D e marktaandelen van de koöperaties liggen de laatste jaren in de meeste sektoren vrij stabiel. C.J. Nouse Bexeland B.\ t, r is een Canadese legende volgens welke ten tijde van de kruisiging van Jesus de kornoelje de omvang had van een eik en andere bosreuzen. De boom was zo stoer en het hout zo sterk dat hij het twijfelachtige voorrecht genoot om als hout voor de kruisen te mogen dienen. Het verdroot de boom zeer om voor dit doel te worden misbruikt. Jesus, aan het hout genageld, voelde dit aan en in Zijn deernis met alles wat zorg heeft en lijdt zei Hij tot de kornoelje: "Vanwege jouw verdriet en spijt om Mijn lijden, zal de kornoelje nooit meer zo groot worden dat hij voor het maken van kruisen kan worden gebruikt. Voortaan zal hij klein en slank zijn. zijn takken zullen buigen en draaien en zijn bloemen zullen de vorm hebben van een kruistwee lange en twee korte bloembladen. Een aan de uiteinden van ieder bloemblad zullen er bruin-roestige afdrukken zijn van de nagels en rode smettem als sporen van bloed. Het hart van elke bloem zal zijn als een doornenkroon en een ieder die het ziet zal zich deze gebeurtenis herinneren". Deze legende heeft betrekking op een van de vele kornoelje soorten die in de gematigde zone van ons noordelijk halfrond voorkomen, n.l. de Cornus florida. De Cornus florida of Dog wood is inheems in Noord Amerika en is in Canada het flo raembleem van de provincie Brits Columbia. Met alleen de leden van de zo rijk bedeelde kornoelje familie zou al een hele tuin aardig te vullen zijn. Het is een familie van alle markten thuis. Op alle fronten is ze vertegenwoordigd, altijd laat ze zich gelden. Fraaie bloemen, opvallende bladkleuren, vruchten, gloedvolle herfsttinten en sprekend gekleurde takken zijn de wapens van een plantenarsenaal waar geen tuinliefheb- ber om heen kan. Winter Is een vleugje rouge of een streepje lipstick op het naturel gelaat der dames verlevendigen de kornoeljes met het gekleurde hout het grijsgroene aanzien van de wintertuin. Helderrood zijn de takken van de Cornus alba "Sibirica". Als we dat heldere rood plaatsen tegen een wintergroene achtergrond dan spreekt het des te sterker. De takken van Cornus stoloniferae flaviramae zijn geel-groen en kontrasteren fraai met het purperzwarte hout van de Cornus alba "Kesselringii". In wat grotere tuinen kan door het groeps gewijs bijeenbrengen van die rode, gele en purperzwarte kleur tonen een stemmig akkoord tot klinken worden gebracht. Als voorboden van een naderend voorjaar stuurt de kornoelje familie de Cornus mas en de Cornus officinalis vooruit. Beide forse struiken lijken erg op elkaar. Ze bloeien geel; in februari begint de bloei van de Cornus mas en een a twee weken later volgt C. officinali' Voorjaar Cornus florida is naar de verklaring van de in de aanhef ver woorde legende ben grote heester of kleine boom geworden die in mei bloeit. Met die bloem is overigens iets merkwaardigs aan de hand. Zo op het eerste gezicht zien we een grote bloem met witte bloembladen en een geel hart. Een nauwkeuriger be schouwing leert echter dat de eigenlijke bloem of liever gezegd bloeiwijze, zich beperkt tot het hart van wat we als bloem den ken te zien. In dat hart bevindt zich een bolrond bloemhoofdje waarin een aantal kleine geelachtige bloempjes verzameld zijn. Wat we eerst als bloembladen bestempelden blijken vier (over igens niet minder fraaie) witte schutbladen of bracteeën te zijn. Van Cornus florida is er een mooie kultivar met rose-rode bracteeën die "Rubra" gedoopt is. Bloeit echter iets minder rijk dan de soort. Cornus nuttallii is de mooiste onder de kornoeljes. Hij lijkt op de vorige maar heeft meestal zes grote wit tot roomwitte schutbla den die lichtrose verbloeien. Deze fraaie heester stelt als zovele "schonen" extra eisen en verlangt tenminste een zonnige en beschutte standplaats. Cornus kousa is een kornoelje uit het verre oosten. Vormt als de vorige een grote struik of kleine boom. Groeit aanvankelijk vrij stijl maar krijgt later een meer sprei dende en neerbuigende vertakking waarop de prachtige bloei- wijzen over de gehele lengte geëxposeerd staan. Cornus florida Cornus mas De bloem lijkt op die van Cornus florida maar hier zijn de witte schutbladen eivormig en toegespitst. Onder gunstige omstan digheden volgen na een goede vruchtzetting in de nazomer grote ronde framboosachtige roserrode vruchten aan lange stelen. Deze drie kornoeljes zijn bijzonder fraaie heesters/ kleine bo men die als solitair het meest worden recht gedaan. Ze stellen aanvankelijk het geduld wat op de proef maar wie dat er voor over heeft zal na verloop van tijd met een feeërieke bloemen weelde worden beloond. Zomer ussen voorjaarsblóei en herfstkleuren benadrukt de kor noelje haar aanwezigheid door enkele gekleurdbladige soortge noten in de strijd te werpen. Er zijn er een tiental maar gezien de kleine markt voor dit artikel beperken we onze aandacht tot de beste twee. De mooiste maar veel eisen stellende representant is Cornus controversa "Variegata". Heeft witgerande bladeren en vormt een prachtig etagegewijs opgebouwde boomheester. Verlangt een beschutte warme standplaats. Tot het gewone volk behoort de Cornus alba Argenteomargina- ta" deze twee tot drie meter hoge struik heeft witgerande bla deren en stelt weinig eisen aan de standplaats. Herfst e meeste kornoeljes plegen meer of minder vrucht te dra gen, maar afgezien van de fraaie vruchten van Cornus kousa blijft hun waarde beperkt tot voer voor vogels. De herfst sierwaarde komt tot uitdrukking in de gloedvolle herfsttinten waarmee vele soorten afscheid nemen. De eerder beschreven alsmede vele andere soorten voegen aan de hun reeds toegerekende eigenschappen ook nog eens een fraaie herfstkleur toe. Cornus alba "Sibirica" heeft een bruinrode herfstkleur. Cornus florida mengt warm rode tinten in het herfstig gamma, helder vuurrood groet ons Cornus nuttallii en scharlakenrood laat Cornus kousa zich voor de laatste keer beminnen. Cornus sanguineum is een veel gebruikte heester in randen van erfbeplantingen en soortgelijk groen en valt daarin vooral van wege zijn vlammende herfsttint op. Kornoeljes worden bij het kiezen en samenstellen van een be planting al te lang stiefmoederlijk behandeld. Ze behoren niet tot de snelle jongens en harde schreeuwers zoals bijv. de zo geliefde forsythia. Het zijn planten met wat meer diepgang waarvan nadat men ze langer kent de grote waarde pas door grond wordt. Vergeet ze daarom niet. De resultaten en ontwikkelingen Mede als gevolg van de vergrote omzetten waren ook de financiële resultaten van de meeste land- en tuinbouwkoöpera ties in 1977 beter dan in 1976. In het algemeen vertoonden de exploitatierekeningen dit jaar dan ook, behoudens enkele uitzonderingen, geen tekorten. n hun beschouwingen over het afgelopen boekjaar spreken vele land- en tuinbouwkoöperaties over een toenemende in vloed van de overheid in hun sektor (met name vanuit Brussel). Voorbeelden hiervan zijn: cautieregeling op magere melkpoe der; importbeleid op het gebied van groenten, fruit en bloemen; EG-zetmeelbeleid. Algemeen wordt aangenomen dat deze tendens zich voortzet, waarbij men in een aantal sektoren (zuivel, tuinbouw, aardap pelzetmeel) zeker niet zonder zorg is over de te verwachten maatregelen. In het bijzonder betreft dat de te verwachten uit breiding van de EG met de drie Middellandse Zee-landen. 'In deze tijd van teruglopende werkgelegenheid is het verheu gend te konstateren dat bij een aantal koöperaties het aantal werknemers toeneemt. Voorbeelden daarvan zijn: de Centrale Rabobank; Cebeco-Handelsraad; Coveco; Avebe; de bloe menveilingen. Investeringen ter bestrijding van milieuproblemen komen ook bij land- en tuinbouwkoöperaties in toenemende mate voor en leggen een stijgende druk op de uitbetalingskapaciteit (o.a. bij Avebe en Suiker Unie). In vele (organisaties van) koöperaties zijn momenteel bespre kingen over veranderingen van de interne struktuur aan de gang. Interne veranderingen zijn o.a. aan de orde bij Coveco, het Centraal Bureau Tuinbouwveilingen en de organisatie van af zetkoöperaties van zaaizaad en pootgoed (VECO). Besprekingen over samenwerking resp. integratie op onderde len zijn gaande bij o.a. CMC/Noord-Holland; Campina/DMV Avebe/KSH; Fri-Ki; een aantal tuinbouwveilingen; Cove- co/Cebeco-Handelsraad; Coveco/Landbouwbelang. De betekenis In totaal hebben de land- en tuinbouwkoöperaties in Nederland circa 80.000 werknemers in dienst. Het aantal koöperaties neemt af als gevolg van samenvoegingen in diverse sektoren. Nadat er per 1 januari 1977 nog circa 1.790 land- en tuinbouwkoöperaties waren (inklusief de ruim 1.000 Rabobanken en exklusief de onderlingen), is dit aantal inmid dels gedaald tot circa 1.750 per 1 januari 1978. Mede als gevolg van het afnemende aantal boeren en tuinders in ons land loopt het aantal leden bij de meeste land- en tuin bouwkoöperaties terug. Bij de Rabobanken en de onderlinge verzekeringmaatschap pijen neemt het aantal leden daarentegen toe onder invloed van het toetreden van niet-agrariërs. oorts telden de Rabobanken 890.000 leden en deze grootste spaarbankorganisatie in Nederland was met ruim 7,4 min spaarrekeningen goed voor 41% van de totaal aan spaarbanken toevertrouwde gelden. De drie Centrale Landbouw Organisaties, eveneens leden van de NCR, vertegenwoordigden gezamenlijk ruim 131.700 boeren en tuinders. Wanneer we bovenstaande gegevens bezien tegen de achter grond van een totaal aantal landbouwbedrijven van circa 155.000 in 1977*). dan geven deze cijfers eens te meer het belang van de koöperaties in de Nederlandse land- en tuinbouw weer. volgens gegevens van het LEI.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 7