VS leggen forse heffing op suikerimport uit EEG D e Verenigde Staten hebben een forse heffing gelegd op de invoer van suiker vanuit de EEG. Men is hiertoe over gegaan omdat de EEG de export van suiker subsidieert. De heffing, van 10,8 dollarcent per pound (450 gram), is ruim anderhalf keer zoveel als de huidige, zeer lage, wereld marktprijs van suiker van nog geen 7 dollarcent per pound. D e Gemeenschap wordt, evenals alle andere suikerpro ducerende landen, gecon fronteerd met een enorme overproduktie. Het overschot probeert men in derde landen af te zetten door het verschil tussen de gegarandeerde EEG-suikerprijs en de wereldmarktprijs bij te beta len. Bestrijding van wrang Bijblijven door het volgen van een avondkursus! Komm, agr. vakonderwijs Zeeuwse ploegers strijden om het kampioenschap Demonstratie slootreinigen te Moordrecht De heffing van. 10.8 dollarcent (eenz-g- "countervailing duty") wordt overigens niet opgelegd in het kader van de Amerikaanse dumping wet. die de mogelijkheid schept om zo'n heffing met een terugwerkende kracht van 180 dagen toe te passen. Reeds in de VS geïmporteerde EEG-suiker valt er dus niet onder, met andere woorden, de heffing slaat op toekomstige verschepingen. De houding van de EEG op suikergebied zit de Verenigde Staten al lange tijd dwars. Vooral het feit, dat de Europese Gemeenschap niet is toegetreden tot de Internationale Suike rovereenkomst (ISO), die begin dit jaar in werking is getreden, bevalt de VS, die wèl lid zijn, niet. De ISO voorziet onder andere in exportbeperkingen om zo een zwakke wereldmarktprijs te steunen. De EEG heeft weliswaar beloofd om soortgelijke maatregelen te nemen, maar daar is tot dusver weinig van te recht gekomen. Overschotten Dat dit tot forse bedragen kan oplopen blijkt bijv. uit het feit, dat bij de laatste EEG-in- schrijvingen van een maand geleden over de oogst 1977 een exportsubsidie werd gegeven van 26 rekeneenheden 85 k 86) per 100 kg. Van de EEG-produktie van ruim 12 min tot witsuiker is het afgelopen jaar op deze manier 2,4 min ton geëxporteerd Naar de Verenigde Staten ging hiervan slechts een zeer gering deel: 50.000 ton ter waarde van 11 min dollar oftewel nauwelijks 1% van de hele Amerikaanse suikerimport. Maar de Ameri kaanse suikerboeren hebben wel steen en been geklaagd over deze EEG-import met als resultaat de nu opgelegde "counter vailing duty". De problemen waarin de suikerverbouwers in de VS zich be vinden zijn synoniem aan die van hun kollega's in andere lan den (overproduktie, lage prijzen), maar een extra-moeilijkheid voor hen is, dat de produktiekosten in de VS zo hoog zijn. Pressiegroepen proberen dan ook in de Amerikaanse volksver tegenwoordiging om de door de staat gegarandeerde produ centenprijs op te vijzelen van 13 tot 17 dollarcent per pound. De regering-Carter voelt hier echter niet zo veèi voor, omdat dat de Amerikaanse belastingbetalers 1 mrd dollar extra zou kosten, waardoor het streven om de inflatie te beperken op de tocht zou komen te staan. Ook pogingen om de prijs van importsuiker (de VS zijn een netto-importeur) via heffingen en quoteringen tot 17 dollarcent op te trekken, stuit bij de regering om dezelfde reden op verzet. Men kan een keuze maken uit de volgende mogelijkheden: Bedrijfsekonomische kursussen, b.v. elementaire bedrijfs leer, boekhouden Teelttechnische kursussen, b.v. groenteteelt, spuiten, vee houderij, bloemsierkunst A en B (opleiding tot vakdiploma) Technische kwrsussen, b.v. houtbewerking, steen en cement, metaalbewerking, lassen voor beginners en gevorderden, motorengebruik. trekkeronderhoud Erfbeplanting, onkruidherkenning, elektriciteit, grondver betering Kursussen waarin één teelt centraal staat, zoals vlasteelt, suikerbietenteelt Moderne veevoeding, grove tuinbouwprodukten Het is ook mogelijk per groep een kursus aan te vragen over een zelf gekozen onderwerp Deze kursussen variëren van slechts 25,- tot 150,- af hankelijk van de duur van de kursus. Aanmeldingen kunnen plaatsvinden bij: het sekretariaat van de Kommissie Agrarisch Vakonderwijs, p/a Z.L.M., afd. Onderwijs - Grote Markt 28 - Goes, tel. 01100-21010. de regionaal agrarische kommissies - kontaktadres: de heer K. Schipper - Grote Markt 28 - Goes - tel. 01100 - 21010. de Groene School. Biezelingseweg 10, Kapelle - tel. 01102 - 1812 of 01102 - 1603 ('s avonds). het Landbouwcentrum, Westsingel 58, Goes, t.a.v. de heer M. Krijger, tel. 01100 - 16440. 4 In de EEG-zelf begint de laatste tijd overigens wel een enorme oppositie (niet name van de kant van Engeland en West-Duits- land) te groeien tegen de astronomische bedragen die met de afzet van surplus-suiker gemoeid zijn. Het zou "suikerkringen" niet verwonderen, als er volgend jaar afgestevend wordt op een kleiner areaal suikerbieten via lagere garantieprijzen. Dit jaar is wat dat betreft al verloren: de EEG-ministers van landbouw stelden de prijs pas vast, toen de bieten al ingezaaid waren. En ongelukkigerwijze zijn de weersomstandigheden dit jaar zo gun stig geweest voor de bieten, dat er waarschijnlijk wel op een rekordopbrengst gerekend kan worden. Teleurstelling E en woordvoerder van de Kommissie heeft zijn teleurstelling uitgesproken over het Amerikaanse besluit. De Kommissie is van mening dat de tegenheffing of countervailing duty (CVD) niet gerechtvaardigd is. De suikerexport van de EG naar de VS vertegenwoordigt een te verwaarlozen deel van die markt en kan daarom onmogelijk enig materieel nadeel hebben opgeleverd voor de Amerikaanse producenten, zoals regels van de GATT dat eisen. De totale invoerbehoeften van suiker van de VS is van de grootte van vier miljoen ton per jaar. De EEG-uitvoer naar de Amerikaanse markt heeft in de afgelopen jaren aanmerkelijk onder de 100.000 ton gelegen en meestal minder dan 10.000 ton. Bovendien liggen de prijzen, waarvoor deze suiker op de Ame- Op zaterdag 2 september kunt u getuige zijn van de wedstrijd om het Zeeuwse ploegkampioenschap. De kundigheidstoetsing begint 's middags om 12.30 uur op land van de Wilhelminapol- der nabij Goes. Vijf en twintig ploegers hebben zich opgegeven om te laten zien wat ze kunnen. Allemaal mannen die beslist niet geloven dat er op een kromme voor meer groeit dan op een rechte. U weet toch dat dit een smoesje is van mensen die niet recht kunnen blijven. Een ploegwedstrijd is een uiting van vak bekwaamheid, terwijl in de praktijk natuurlijk wel op een an dere manier wordt gewerkt. De kennis van goed ploegwerk die men echter opdoet tijdens het deelnemen aan ploegwedstrijden kan wel verwerkt worden in het praktijkwerk. Daarom zijn die wedstrijden ook zo belangrijk want laten we eerlijk zijn goed ploegwerk legt de basis voor de volgende oogst. Sommigen schijnen dat wel eens te vergeten. In het voorjaar klagen ze dan steen en been omdat de grond niet droogt of niet lekker valt. Kom naar de Zeeuwse kampioenschappen. U ziet er weer eens wat, terwijl u ook vast wel bekenden ontmoet. Er schijnt sprake te zijn van wederom een lieve "miss ploegwedstrijd" en dat zou misschien op zich al een reden zijn om eens van huis weg te zijn. De miss van vorig jaar met de kampioenen C.P. de Rijke uit Tholen en M.den Engelsman uit Poortvliet ziet u op de bij gaande foto. Mooi werk! De weersomstandigheden zijn nu van dien aard dat we veel gevallen van wrang (zomerwrang) kunnen verwachten bij vaarzen en droogstaande koeien (vetweiders). Wrang is een ernstige vorm van uierontsteking. De wrang is een ziekte welke het ene jaar veel meer voorkomt dan in andere jaren. Vooral daar waar veel opslaghout en bebossing is, kan wrang een groot probleem zijn. In veel streken b.v. de polders is deze ziekte onbekend. De ziekte wordt overge bracht door vliegen die de veroorzaker van wrang - een bakterie - overbrengt van wranguiers naar gezonde uiers. De bestrijding kan geschieden door 1. de wering van vliegen. 2. het afsluiten van het slotgat van de speen. 3. de bestrijding van de wrangbakterie. De vliegen op de spenen kunnen bestreden worden met zgn. anti-wrang pasta. De spenen van de dieren dienen met deze pasta te worden gedipt of ingewreven ongeveer éénmaal per 3 a 4 weken. De mogelijkheid bestaat dat een groot deel van deze pasta ten gevolge van een fikse regenbui verloren gaat, waar door opnieuw behandeld moet worden. Het slotgat kan afgesloten worden met materiaal als collodium. Het collodium wordt afhankelijk van de weersomstandigheden vroeg of laat afgestoten. De wrang-bakterie kan goed bestreden worden door in de uiers langwerkende antibiotika - verkrijgbaar bij de dierenarts - te brengen. Voor droogstaande koeien is dit geen probleem. Vaarzen of kalveren dienen door de dierenarts zelf te worden behandeld. Het is aan te raden deze behandeling in te stellen als de warme zomermaanden beginnen eind juli. De met langwerkende antibiotika behandelde dieren kunnen voor een langere periode van 2 maanden beschermd worden tegen wrang. Hierdoor wordt de gevaarlijke periode overbrugt. Wel moet men rekening houden bij de behandeling van dra gende dieren dat na het afkalven geen melk met antibiotika wordt geleverd. Op bedrijven waar wrang een jaarlijks weder kerende plaag is is het aan te raden het jongvee en de droog staande koeien zonder meer te behandelen. Een algemene be handeling van het jongvee en de droogstaande koeien per streek is dan ook niet aan te raden. Zodra echter in een koppel de eerste gevallen van wrang zich voordoen is het raadzaam alle andere droogstaande dieren te laten behandelen. rikaanse markt werd aangeboden, zeker niet beneden de ge middelde marktprijzen. De Kommissie wijst er op dat uitvoer restituties voor de exporteurs in de gemeenschap bij inschrijving worden toegewezen. Dit stelsel verzekert dus de konkurrentie en verder dat de toegestane restituties in geen enkel geval groter zijn dan het verschil tussen de EG- en de wereldmarktprijzen. Onze korrespondent in Brussel merkt nog opdat 't hier kennelijk om een politieke zet van de Amerikanen gaat, een zet die uiter aard na alle mooie verklaringen deze maand in Genève en Bonn zeer teleurstellend werkt. Het gaat hier immers om één van de meest omstreden punten in de Tokioronde, waarbij de Amerikanen volkomen geïsoleerd staan. Op grond van de zogenaamde "Grootvaderclausule" doet Washington een beroep op een 19-eeuwse wet, waarbij uitvoer restituties van andere landen in de VS automatisch door CVD's kunnen worden geneutraliseerd. Volgens de GATT-regels is dit alleen maar mogelijk indien er sprake is van materieel nadeel voor de eigen producenten. Bovendien gaat men er bij grondstoffen - dus ook suiker - van uit dat subsidies gegeven kunnen worden om een traditioneel marktaandeel te kunnen behouden. Men schat dat de suike- ruitvoer van de EG naar de VS dit jaar tussen de 50.000 en 70.000 ton zal liggen. Men kan dus weer konstateren dat zoals Ir. Lardinois het in '76 uitdrukte: "De Amerikanen beschouwen de handel in landbouw- produkten als eenrichtingsverkeer". Reeds toen klaagde de Eu ropese Kommissaris er over dat Washington de markten voor ham in blik. zuivelprodukten, rundvlees en aikohol voor de EG gesloten had. Voorzover na te gaan is dat echter nooit via een beroep op de CVD geschied maar uitsluitend via andere maatre gelen en dreigementen. Indertijd heeft Washington voor de Kennedy-'ronde ook maa tregelen tegen de invoer van Belgische schoenen en glas geno men. Maar die zaak lag toen heel anders omdat president Ken nedy toen de nodige volmachten van het Kongres wist los te peuteren. Nü zijn we daarentegen op een heel ander tijdstip aangeland namelijk de eindfase van de onderhandelingen, die zojuist van 15 juli naar einde december dit jaar verschoven zijn. (Het Financieele Dagblad, juli 1978). Op woensdag 6 september a.s. zal in Moordrecht aan de Mid delweg (provinciale weg Moordrecht-Moerkapelle) een erkende demonstratie slootreinigen worden gegeven. Een groot aantal fabrikanten en importeurs heeft met een uitgebreid assortiment machines ingeschreven, zodat voor vrijwel elke situatie het juiste type machine aanwezig is. Het reinigen van sloten en watergangen heeft tot doel het ver beteren van de waterbeheersing. Een teveel aan organisch ma teriaal in de sloten of watergangen kan zowel de toe- als de afvoer van water belemmeren. Dit materiaal kan op drie ver schillende manieren worden verwijderd - Chemisch. Op het daartoe geëigende tijdstip zijn twee ob- jekten aangelegd. Het resultaat is op de demonstratie te bezichtigen. Biologisch. In twee sloten zijn Chinese graskarpers uitgezet. Deze vissoort kan enorme hoeveelheden plantaardig mate riaal konsumeren. In hoeverre ze erin geslaagd zijn de sloten schoon te houden, is tijdens de demonstratie goed te beoor delen. Mechanisch. Het overgrote deel van de sloten en watergan gen wordt mechanisch onderhouden. De keuze van de te gebruiken machines is afhankelijk van de slöot, de aard van de begroeiing en de direkte omgeving. De volgende werktuigen zullen worden gedemonstreerd; 1 slootkantsnijder 3 slootkantsnijders -slootreinigers met schijf of vijzel 5 slootreinigers met bak zijdelings werkend aan de hefinrichting 2 slootreinigers met bak zijdelings werkend, aari de trekker 11 slootreinigers aan de trekker met maaiwerktuig of -korf of met een maaiharkkombinatie 5 hydraulische kranen met maaikorf 1 zelfrijdende smalspoorkraan met maaikorf 4 maai-veegboten 1 waterplantenruimer (prototype) Het aanvangstijdstip van de demonstratie is 9.30 uur

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 4