„ZEGGE EN SCHRIJVE" E nkele weken geleden publiceerde het Centraal Bureau voor de Statistiek een overzicht van de hoge (pacht) grondprijzen in de tweede helft van 1977. Het ging daarbij om een voorlopig overzicht. Deze C.B.S.- publi- katie heeft hier en daar wat onrust gewekt. Ik ben van mening dat men zich niet te lichtvaardig moet laten meeslepen door dergelijke summiere publikatie's. Elke transactie staat op zichzelf en is afhankelijk van vele fak- toren. zuidelijke landbouw maatschappij &K <8 ZEELP&2* In een korte periode met fraai zomerweer kunnen de vraatzuchtige maai dorsers heel wat hektares per dag verwerken. Er wordt gesproken van on gekend hoge opbrengsten. Dat zou fijn zijn, als het waar is, want dan werpt de kostbare moderne tarweteelt haar vruchten af. De strohandel is niet willig, maar dat vindt zijn oorzaak in de ruime ruwvoedervoorraad op de veehouderijbedrijven. T" erwijl de boeren volop aan het oogsten zijn is politiek Nederland zich aan het opwarmen voor het nieuwe par lementaire jaar. Het loopt tenslotte naar Prinsjesdag. Blijkbaar is men de grondpolitiek nog niet vergeten, het C D A. liet daarover tenminste deze week puntige taal horen, het kabinet moet haast maken met de wetsvoor stellen, het is de hoogste tijd en onaanvaardbaar nog langer te wachten. Als argumenten voerde fractieleider Aantjes daarvoor op de televisie aan dat het partijpro gramma en het regeeraccoord moeten worden uitge voerd. Bovendien zit de woningbouw in een crisis. Dhr. Aantjes zei echter zelf niet te geloven dat dat iets met de grondpolitiek te maken heeft maar dat ook de schijn moet vermeden worden'' Dhr. Aantjes voerde derhalve VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1978 tuinbouwblad z.l.m GROND (1) geen enkel zakelijk argument aan om dit politieke schot voor de boeg te rechtvaardigen. Programma's moeten allen uitgevoerd worden wanneer daartoe aanleiding is en "de schijn" zegt mij helemaal niets. GROND (2) Een geheel ander geluid liet prof. dr. F. Hartog horen (die man wordt nog bekend in landbouwkringen): in N.R.C.Handelsblad van dinsdag 1 5 augustus j.l. pleitte hij ervoor de grondmarkt de vrije teugel te laten: "het verdient ernstige overweging de prijsvorming van de grond vrij te maken van kunstmatige factoren die tot dusver alleen maar drukverplaatsend en prijsvervalsend hebben gewerkt Zeker nu de inflatie gaat afnemen heeft het voor dr. Hartog helemaal geen zin meer nog verdere maatregelen te nemen. Dat geldt met name ook voor de zgn. segmentatie van de grondmarkt zoals ook de bedoeling is met de landbouwkundige toetsing waarbij slechts bepaalde groepen kopers op de markt worden toegelaten. Een dergelijke maatregel botst met de wer king van de afneming van het inflatietempo. Ik moet zeggen dat deze redenering mij tot nu toe wel aanspreekt. Ik kan prof. Hartog echter niet helemaal meer volgen wanneer hij beweert dat "de grond kunstmatig schaars is gemaakt door de symptoombestrijding van de overheid en de protectionistische landbouwpolitiek die ertoe leidt dat vrijwel alle bij de landbouw in gebruik zijnde grond daar geforceerd wordt vastgehouden". Deze redenering komt mij nogal simpel voor, daar hoort echt nog wel een verhaal bij. Prof. Hartog beweert verder dat de grote vraag naar grond nu wel voorbij is. Hij ver geet echter toch wel het een en ander: de recreatie die nog steeds meer ruimte vraagt, de eisen van de zijde van natuur en milieu, de nota landelijke gebieden, de relatie nota, kortom: de mens die dankzij de welvaart steeds meer ruimte, dat is privacy, vrijheid, wil en kan kopen. Deze factoren missen hun effect op de grondmarkt niet. Ik geloof daarom dat de land-en tuinbouw een zekere bescherming op de grondmarkt niet kan missen. De kunst is echter om niet te overdrijven. Dat moeten de politici goed in de gaten houden. GROND (3) Het zou derhalve onjuist zijn uit deze voorlopige publika- tie van gemiddelden rechtstreekse conclusie s te trek ken. Het beste is daarom gewoon het nuchtere boeren verstand te gebruiken en vooraf goed te informeren. WILDSCHADE H et Landbouwschap heeft een brochure uitgegeven over faunabeheer, jacht en landbouw. In deze brochure wordt geconstateerd dat er van een redelijke belange nafweging geen sprake meer is. Een waar woord: de belangen van de land- en tuinbouw worden onderge schikt gemaakt aan die van het wild. De boeren kunnen erover meepraten. Een goed wildbeheer behoort uit te gaan van een goedé balans. De basis daarvoor is de natuurlijke draagkracht van een bepaald gebied. Nu is er in bepaalde gevallen sprake van een dermate kunstmatige overbezetting van de wildstand dat bepaal de gewassen niet eens meer geteeld kunnen worden en andere grote schade oplopen. Dat is onaanvaardbaar. Van landbouwzijde wordt daar al jaren op gewezen, ech ter zonder resultaat. Blijkbaar weegt de publieke opinie zo zwaar dat de belangen van deland-entuinbouw moeten wijken voor het wild: er wordt klakkeloos achter elke luis aangelopen. De land- en tuinbouw zal daarom met zwaarder geschut moeten komen om aan deze, ook voor de natuur, ongewenste situatie een einde te maken. Oggel in dit nummer o.m. Over Geld en Goed K.N.L.C. Kommentaar Wrang bestrijding in Brabant Graszaadteelt in Europa Prijsvergelijking Veevoeders Tuintips over Kornoelje Herken Uw koeien 'Meer doen met minder grond Mechanisatienieuws Prijsvraag: Wie wordt kampioen Markt- en prijsberichten T uinbouwklanken P.J.Z. en Voor de Vrouw 1 pag. 3 pag. 3 pag. 4 pag. 5 pag. 6 pag. 7 pag. 8 pag 9 pag. 10 pag. 11 pag. 12 pag. 13 pag. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 1