ZITDAGEN tl gropatax 96z.l.m. LAND- EN TUINBOUWBLAD Aan de leden van de Onderlinge Verzekering Maatschappij van de Z.L.M, Buitengewone Algemene Vergadering, Tentoonstelling vernieuwingen boerenbedrijf Brabants Bloemencorso Zundert 3 september a.s. Rassenlijst voor Landbouwgewassen 1979, neemt nieuw winterkoolzaadras op Zuidelijke zandakkerbouw doorgelicht... ETHREL-A toegelaten tegen spruitvorming uien! REKTIFIKATIE Dijkgraaf Den Dekkerweg open voor landbouwverkeer Provinciale ploegwedstrijden Zeeland Radio Ministerraad akkoord met wijziging Pachtnormenbesluit 1977 Bijdrage georganiseerde rundveeziektebestrijding kampagne 1977/1978 Namens de voorzitter nodigen wij u uit tot het bijwonen van een te houden op donderdag 24 augustus 1978 om 14.30 uur in Hotel "Ockenburgh" te Goes. Hoogachtend, Agenda O.V.M. v.d Z.I M J. Visscher. 1. Opening 2. Notulen 3. Wijziging Statuten (Aanpassing aan het nieuwe B.W.). 4. Wijziging Reglement (i.v.m. reeds ingevoerde en nieuw in te voeren voorwaarden) 5. Rondvraag 6. Sluiting De stukken inzake de Statuten en Reglementswijzigingen liggen ter inzage op het kantoor van de Maatschappij. Hoe de ontwikkelingen in het Brabants boerenbedrijf zich de laatste eeuwen hebben voltrokken zal te zien zijn op een ten toonstelling die half augustus in het nabij Eindhoven gelegen dorp Heeze zal worden gehouden. Deze expositie vindt plaats in enkele koetshuizen van het sfeervolle kasteel van Heeze, en zal geopend worden op vrijdag 18 augustus. Daarna is de tentoon stelling dagelijks geopend tot en met zondag 27 augustus. De expositie heeft een nauwe relatie met de "Brabantse Dag", die van 19 tot en met 27 augustus in Heeze wordt gehouden. Deze folkloristisch-historische manifestatie staat in het teken van "Vreemd volk in Brabant" en wil in tal van evenementen een inzicht geven in welke mate vreemdelingen invloed hebben gehad op het reilen en zeilen van deze provincie. Vrijwel alle vernieuwingen in het Brabantse boerenbedrijf zijn afkomstig geweest van "vreemdelingen", "vreemd volk" dus. Centraal in de expositie staan de vernieuwingen van de Bra bantse boerderij als bedrijf en de overgang van landbouw naar industrie. Een deel van de tentoonstelling bestaat uit foto's. Voorts worden oude en nieuwe (landbouw)werktuigen getoond en worden er drie interieurs van boerderijen ingericht. Naast veel nieuw materiaal worden in d eexpositie delen ge toond uit twee lopende tentoonstellingen, te weten "Dorpen in Brabant" en "Boerderij verbouwen, maar dan goed." Aan de totstandkoming van de tentoonstelling, waaraan mo menteel nog hard gewerkt wordt, nemen vele instanties deel. Zo is o.a. vanuit de industrie, de landbouwkoöperaties en verschil lende musea medewerking verkregen. Het meest spektakulaire onderdeel van de Brabantse Dag vormt de optocht "Vreemd volk in Brabant", op zondag 27 augustus. Hieraan nemen ongeveer 1500 personen, waaronder 700 uit Vlaanderen, deel. De Brabantse Dag, die dit jaar voor de 21ste maal wordt gehouden, trekt jaarlijks ruim vijftigduizend be zoekers. Nadere inlichtingen: sekretariaat Brabantse Dag, postbus 72, Heeze. Telefoon: 04907-3139 of 3333 (automatisch antwoor dapparaat). Officieel orgaan van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij Grote Markt 28 Postbus 46 4461 AJ Goes Tel. 01 100-21010 Redaktie: Mr J Oggel hoofdredaktie - tel. huis 01 100 - 20228 M van Wezel eindredaktie - tel. huis 01 641 - 3847 Marijke Schipper - de Ruijter red-assistente Adressering en abonnementen Secretariaat ZLM - Goes-tel 01 100-21010 - toestel 13 Technische verzorging Drukkerij Vink B V - Axel Advertentie-exploitatie en administratie over advertenties Drukkerij Vink B V - Nassaustraat 1 - Postbus 1 6 - Axel - Tel 01 1 55 - 2020 - Telex 55230 - Postgiro 206991 2. De eerste zondag in september (3 sept.) wordt wederom het Zundertse bloemencorso gehouden. Een opmerkelijk feit bij dit corso is de afwezigheid van reclamewagens. De praalwagens worden gemaakt door de bewoners van verschillende buurt schappen. Zij leggen hierin zeer veel fantasie en men is van mening dat het Zundertse corso ver uitsteekt in kwaliteit bij andere soortgelijke evenementen in binnen- en buitenland. Naast de bloemenpracht zijn er ook nu enkele andere facetten aan het corsogebeuren toegevoegd. Zo is er een grote jaarmarkt, met een standwerkersconcours, er zal een straattoneel manifes tatie plaatsvinden, met voorts nog wagen en kinderspelen. Zo zullen er op verschillende plaatsen langs het optochtparcours zo'n veertig tal korte toneelvoorstellingen worden gegeven. Dit maal zal ook de grote wereld persfoto tentoonstelling te be wonderen zijn. Hiervoor zijn 300 foto's uit 48 landen beschik baar. De Kommissie voor de Samenstelling van de Rassenlijst voor Landbouwgewassen deelt mede dat bij winterkoolzaad voor het eerst in de N-rubriek van de Beschrijvende Rassenlijst is ge plaatst: Jet Neuf (voorgestelde benaming) K: Ets. Ringot, La Chapelle d'Armentières, Frankrijk. V: B.V. Landbouwbureau Wiersum, Groningen. Heeft erucazuurarm zaad en wordt zeer weinig door Plioma lingam aangetast. Vormt een egaal, vrij kort gewas. Rijpt vroeg. Heeft zeer goede opbrengsten gegeven. In verband met de EEG-maatregelen t.a.v. erucazuurhoudende koolzaadrassen en de zeer gunstige indruk die dit ras maakte, heeft de opname plaatsgevonden na een slechts korte beproe vingsperiode naar aanleiding van de toelating tot het verkeer op basis van artikel 82 van de Zaaizaad- en Plantgoedwet. De Kommissie voor de Samenstelling van de Rassenlijst voor Landbouwgewassen: Prof.Dr.Ir. J. Sneep, voorzitter, Dr.Ir. D.E. van der Zaag, lid, Ir. W. Scheijgrond, sekretaris. Door het proefstation voor de akkerbouw en de groenteteelt in de volle grond is enige jaren geleden een struktuurenquête ge houden over de akkerbouw in het zuidelijk zandgebied. De resultaten en de uitwerking van de gegevens zijn nu verkrijgbaar in rapport nr. 13. Deze publikatie bevat een samenvatting en is verkrijgbaar door storting van van 5,- op rekening van het proefstation, giro 2249700, met vermelding rapport nr. 13... Met ingang van heden kan ETHREL-A toegepast worden op zaaiuien, tegen spruitvorming tijdens de bewaring. Dit is vooral belangrijk voor de telers van bewaaruien voor de export, omdat met name de export naar Frankrijk van met MH-30 behandelde uien problemen opleverde. Het advies luidt: Een gewasbespuiting uitvoeren met 3 liter/ha ETHREL-A in tenminste 500 liter water op het moment dat het vroegst gestre ken loof nog geheel groen is, maar niet later dan 4 weken voor de oogst. Voeg per 100 liter spuitvloeistof 25 ml Luxan Uitvloeier- H toe. Het middel bij voorkeur in de avond toepassen met vooruitzicht op droog weer. Bescherming pootaardappelen In het artikel "Bescherm uw geoogste pootaardappelen" in het blad van 7-7-1978 is de dosering van Benomyl (Benlate) door ons foutief vermeld. Dit middel dient nl. in een dosering van 25 gr. aktieve stof/ton aardappelen in 2 L vloeistcf per ton te worden toegediend. Dit komt neer op 50 gr. middel per ton aardappelen. De dosering van Benomyl is dus iets lager dan voor T.B.Z., aldus een mededeling van het I.B.V.L. te Wage- ningen. Vorige week werd er bericht dat de mogelijkheid tot het inge- bruik nemen van deze weg in de afdeling Biesbosch Werken dam alleen te danken zou zijn aan de Z.L.M. afdeling. Dat is maar een halve waarheid, voor de goede orde moet er bij ver meld worden dat ook de andere standsorganisaties, het ge meentebestuur, en de coöperaties er toe hebben bijgedragen dat van deze weg door de landbouw gebruik mag worden gemaakt. Dit jaar zal de strijd om het Zeeuwse ploegkampioenschap worden gehouden op zaterdag 2 september in de Wilhelmina- polder te Goes. Onder normale omstandigheden is er dan overal voldoende stoppelland ter beschikking om ook vóór de wed strijd wat oefenervaring te krijgen. De wedstrijden beginnen om 12.30 uur. Vrijdag 18 augustus a.s., Hilversum II (402 meter), 12.50 - 13.00 uur "Zal na de scharrelkip het scharrelvarken worden geïntrodu ceerd?" een vraaggesprek met ir. G.A. Meyer, voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees. ADMINISTRATIE- EN AOVIESBURO VAN DE Z.L.M. TERNEUZEN: woensdag 16 aug. in Hotel "Des Pays Bas" OOSTBURG: woensdag 16 aug. in Café "De Windt" MIDDELBURG: donderdag 17 aug. in Hotel "De Brasserie" van 1-4 uur ZIERIKZEE: donderdag 17 aug. in Hotel "Huis van Nassau" De zitdag WISSENKERKE van woensdag 16 aug. komt te ver vallen. NIEUWENDIJK: donderdag 17 augustus a.s.: geen zitdag. I.andbouwhuis - Grote Markt 28 - Goes Dinsdagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur. de heer van Nispen. Landbouwhuis - Korte Stationslaan 4 - Zevenbergen Heel de maand augustus zullen er geen zitdagen zijn i.v.m. de afwezigheid van de heer Vroegop. 80%-TOESLAG ZAL VERDWIJNEN De Ministerraad heeft in zijn vergadering van 3 augustus 1978 goedkeuring gehecht aan een ontwerp-besluit tot wijziging van het Pachtnormenbesluit 1977. Hierin wordt voorgesteld, de 80%-toeslag op de pachtnormen voor bouw- of grasland, voor zover dit wordt gebruikt voor de teelt van peen, kool, spruitkool, witlof, knolselderij, erwten en bonen te laten vervallen. Deze grove tuinbouwgewassen worden regelmatig geteeld ten behoeve van de konservenindustrie. Gebleken is dat hierbij niet altijd een hogere financiële opbrengst wordt verkregen dan bij het telen van de traditionele akker bouwgewassen. Tevens is voorgesteld de toeslagregeling in de sierteeltsektor uit te breiden tot alle siergewassen, aangezien de hogere financiële resultaten niet beperkt blijven tot de sierbol- en sierknolgewas- De bijdrage van de Noord-Brabantse rundveehouders t.b.v. de georganiseerde rundveeziektebestrijding is of wordt voor die veehouders welke melk aan een zuivelfabriek leveren op het door de zuivelfabriek uit te keren melkgeld ingehouden. Zij die geen melk aan een zuivelfabriek leveren hebben rechtstreeks een nota ontvangen. Onderstaand gelieve U een nadere toelichting aan te treffen op de wijze waarop de bijdrage berekend is. Voor de algemene georganiseerde rundveeziektebestrijding be draagt de bijdrage over de kampagne 1977-1978 2.50 per rund. Voorts zijn de kosten voor de mond- en klauwzeerentingen in rekening gebracht, verminderd met 1,90 per tegen mond- en klauwzeer geënt rund. Deze berekening is als volgt: Voor het le t/m 50e geënte rund 5,— per rund; voor het 51e t/m 100e geënte rund 4.75 pér rund en voor het 101e en meerdere geënte runderen 4.50 per rund. Op dit totaalbedrag is 1,90 per tegen mond- en klauwzeer geënt rund in mindering gebracht. De f 1,90 wordt n.l. uit centrale middelen bijgedragen. Voorbeeld: Bedrijf a. Aanwezig bij inventarisatie 60 runderen Geënt tegen mond- en klauwzeer 57 runderen Bijdrage: Voor georganiseerde rundveeziektebestrijding 60 2.50= 150.00 Kosten mond- en klauwzeerentingen 50 5.00 250.00 7 x 4.75 33,25 Af: bijdrage uit centrale middelen 57 1.90 Totaal 433.25 108.30 Bedrijf b. Aanwezig bij inventarisatie 120 runderen Geënt tegen mond- en klauwzeer 110 runderen Bijdrage: Voor georganiseerde rundveeziektebestrijding 120 2.50 Kosten mond- en klauwzeerentingen 50 5.00 50 4.75 10 4.50 Af: bijdrage uit centrale middelen 110 x 1.90 Totaal Gezondheidsdienst voordieren in Noord- 324.95 300.00 250,00 237,50 45.00 832.50 209,00 623,50 Brabant

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 2