'3 Hoofdbestuursvergadering 7 augustus 1978 te Goes H et is teleurstellend om nu te moeten konstateren dat alle hoopvolle verwachtingen ten aanzien van nationale steunmaatregelen, zoals die door Minister Van der Stee zijn gewekt na de teleurstellende Brusselse prijsbesluiten, min öf meer geruisloos op een zijspoor zijn gerangeerd. De hier en daar in de wandelgangen genoemde som van 85 miljoen ter verlichting van de lasten in de akkerbouw zullen er dit jaar niet meer uitkomen en het zal wachten worden tot het jaar '79 /'80. D e voorzitter sprak ook zijn bezorgdheid uit over de voornemens tot inkrimping van het landbouwkundig on derzoek, naar hij vreesde ten gunste van andere priori teiten zoals landschapsonderhoud en natuurweten schappelijk onderzoek. <rD LfS~od> A-C VRIJDAG 11 AUG 1978 66e jaargang no. 3443 zuidelijke landbouw maatschappij De theoretische mogelijkheid bestaat dat de olietoevoer naar ons land kan worden stopgezet. Gelukkig zit er bij Schoonebeek nog zo'n 135 miljoen kubieke meter aardolie in de bodem. Er is nu een dagproduktie van 2500 kubieke meter olie, na de "verjongingskuur" van het olieveld wordt dit 4000 kubieke meter. Een geruststellende gedachte voor onze landbouw en de rest van ons volk. Men kan immers de produktie van vele zaken staken, die van voedsel echter nimmer. Met de Schoonebeekse olie kan in ieder geval een deel van de voedsel produktie op gang worden gehouden.... z.l.m land- en tuinbouwblad I n zijn openingswoord tijdens de afgelopen maandag te Goes ge houden hoofdbestuursvergade ring van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij kon de voorzitter, de heer A.J.G.Doeleman, met voldoening vaststellen dat er op het ogenblik nauwelijks proble men in de landbouw zijn, voor wat betreft de ontwikkeling van de gewassen. Doeleman zei verder dat hij met enige zorg de ontwikke lingen rond het E.E.G.-graanbeleid volgde. Rond dit be leid wordt steeds meer gesproken over o.a. graanver- vangende produkten zoals o.a. Tapioca en Sojabonen. Vooral voor de veredelingsindustrie is dit van belang, speciaal in Nederland. Het is van het grootste belang dat het bedrijfsleven snel een standpunt inneemt ten aanzien van dit probleem, hoe moeilijk dit ook zal zijn. Temeer ook omdat binnen de E.E.G. een graanoverschot dreigt te ontstaan in de toekomst. Tegelijkertijd met deze ontwikkelingen vragen we ons af, zei Doeleman, of hiermede ook de verdere diskussies over nationale maatregelen verder worden bevroren. Dit is temeer zorgwekkend omdat er grote konkurrentie-ver- schillen binnen de E.E.G. bestaan, die mede worden ver oorzaakt door de grote monetaire verschillen. Door de bezuinigingsoperaties van de regering heeft de landbouw toch weer een veer moeten laten, waarmee niet gezegd wil zijn dat die bezuinigingen niet noodzake lijk waren. Een feit blijft dat door die maatregelen de landbouw 20 miljoen in moet leveren middels een verla ging van fondsen voor structuurmaatregelen. Bij ruilver kavelingen kan dit voor de boer vertragend werken. Te vens kan het een temporisering inhouden van grondaan kopen door de S.B.L. hetgeen ook voor ruilverkavelingen vertragend werkt. Verder zit er een beperking van de bijdragen voor be heersovereenkomsten in. Dat zal zeker niet ten koste mogen gaan van de beheersvergoedingen. Wanneer men zo alles overziet, dan kunnen we slechts onze hoop gevestigd houden op een gunstige ontwikke ling van de prijzen voor de vrije produkten. Zou dat echter misgaan zoals vorig jaar, dan voorzie ik een zeer zorge lijke situatie. Bij de veehouderij is de situatie momenteel gunstig te noemen. De ruwvoeder voorraad is goedP waardoor het kostenpeil kan worden gedrukt. Uit cijfers van het land bouw economisch bericht blijkt ook nu weer hoe belang rijk de landbouw is voor de totale ekonomie. In I977 bereikte deze bedrijfstak een netto overschot-totaal van 9,4 miljard gulden. Deze cijfers spraken nog meer wan neer men bedenkt dat het totale goederenverkeer mot het buitenland een tekort heeft opgeleverd van 4,7 miljard gulden. Vervolg op pag. 13 Het koude en toch ook nog natte weer heeft nog geen invloed op de kwaliteit van de meeste akkerbouwgewas sen. Een uitzondering hierop zijn echter sommige kon- servengewassen en in de tuinbouw het kleinfruit. De graanoogst zal laat zijn maar men verwacht een goede opbrengst. De moderne teelttechnieken hebber zeker aan de verwachtingen voldaan. Alles wat de akkerbouwer nu nog nodig heeft is een periode van goed oogstweer om daarmee ook een produkt van hoge kwaliteit binnen te kunnen halen, vooral om tarwe van bakkwaliteit te dorsen is goed weer van groot belang. In dit nummer o.m.: Maandelijks O.V.M. nieuws pag. 3 Geld en Goed pag. 4 Onderwijsnotities pag. 4 Tuintips pag. 5 Doe het zelf nieuws pag. 6 en 7 Ponykeuringen te Wilhelminadorp pag. 8 Autoaktualiteiten pag. 9 Zaaibed en gewaskuituur wintertarwe pag. 10 Nieuwe oogstmethode bij vlas pag. 11 T uinbouwklanken pag. 15 Marktberichten pag. 17 P.J.Z. Geluid pag. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 1