Vervolg Hoofdbestuursvergadering Veehouderij D, Tuinbouw Akkerbouw Landbouwtelling 1978 D e vergadering was het er over eens dat alle A pootgoed in de nakontrole dient te komen. Dat dit niet het geval is'komt door het geringe aantal luizen in bepaalde gebieden, waar door men bij de N.A.K. van mening is, dat er geen noe menswaardige virusbesmetting heeft plaatsgevonden. Toch blijft het een onbevredigende zaak en het bestuur kwam tot het besluit, dat zo spoedig mogelijk via de landelijke orga nisatie deze kwestie opnieuw bij het N.A.K. onder de aan dacht moet worden gebracht. De boeren zouden alleen maar "A 's"moeten kopen, die in de nakontrole zijn geweest. Ten aanzien van de vrijwillige praktijkbijdrage ter bevor dering van de afzet werd besloten om deze zaak eerst uit voerig in de kringen te bespreken, waarna op de volgende hoofdbestuursvergadering verder op deze zaak zal worden ingegaan. Oppervlakte snijmais neemt nog steeds toe. areaal aardappelen afgenomen 7 e ruwvoederexpositie in de vee houderij is zeer goed, vertelde de voorzitter van de veehouderijkom missie, de heer J.M.van Heijst. Vooral in het begin was de kwaliteit ook zeer goed, later is dat door het aanhoudende koude en natte weer minder geworden. Vooral snijmais heeft nu toch wel te lijden van het koude weer. Dit gewas dat veel van warmte houdt, blijft nu op veel per celen achter in de ontwikkeling. Het zijn hierbij vooral die gronden die van nature al wat koud en nat zijn. Op andere percelen daarentegen belooft de kolfzetting veel goeds. Door de gunstige ruwvoederpositie zijn de prijzen voor deze produkten dan ook laag, want op de meeste bedrijven behoeft men maar weinig bij te kopen. Een ander aspekt van de zaak is dat door de lage ruwvoederprijzen de prijzen voor het gebruiksvee hoog zijn, een stelregel die bijna altijd opgaat, aldus de heer Van Heijst. De prijzen voor het rundvee liggen hoog, die voor het varkensvlees zakken steeds verder en momenteel wor den er door de mesters grote verliezen geleden. Bovendien is er nog geen zicht op een prijsstabilisatie omdat de export zeer moeilijk verloopt. Ook in de vakantietijd wordt er minder vlees gegeten en ook verwerkt, waardoor varkens langer worden ge houden met als gevolg dat ze in die tijd ook weer zwaarder worden en er dus nog meer vlees ter beschikking komt. Ik pleit ervoor, zei Van Heijst, om momenteel de varkens op een lichter gewicht voor de slacht aan te bieden. Hierdoor komt er minder vlees. De biggen zijn goedkoop maar kunnen toch worden af genomen terwijl per kg groei een jong varken minder kost dan een ouder dier. In heel de E.E.G. wordt meer melk aangevoerd dan in de ver gelijkbare periode vorig jaar. Dit is o.a. verklaarbaar door de gulle grasgroei waardoor de produktie nauwelijks enige stagna tie heeft ondervonden. In Brussel is men druk bezig met een onderzoek naar de mogelijkheden om de zuivelproduktie te beperken. De zuiveloverschotten kosten de E.E.G. handen vol geld. Het is nog afwachten wat de konklusies uit Brussel zullen zijn. Zo het zich nu laat aanzien zal men het wel zoeken in de contingentering of in een twee prijzen stelsel voor melk. Vooral contingentering zou Nederland wel zeer zwaar treffen omdat hier nog zoveel bedrijven in een ontwikkelingsfase zijn. Vele onder nemers hebben ligboxenstallen gebouwd en hun veestapel is nog niet tot de gewenste omvang voor een dergelijke stal uit gegroeid. Deze uitbouw is noodzakelijk om de investeringen van een ligboxenstal rendabel te kunnen maken. Het is jammer, zei Van Heijst, dat de prijzen voor het slachtvee niet rendabel zijn. Was dit wel zo, dan zou de melkveestapel vanzelf sterk worden ingekrompen. Het bestuur deelde de zorg omtrent de moeilijkheden bij de afzet van varkensvlees. We hebben hier weer duidelijk te maken met de zogenaamde varkenscyclus. Voorheen trad een dergelijke prijsgolf jaarlijks op' nu is dit gelukkig al weer zo 'n drie jaar geleden. olgens deskundigen kunnen we dit jaar een grotere fruitproduktie verwachten. Vergeleken met vorig jaar naar schatting 28% meer. Dit zei de heer J.M.Goud in zijn tuinbouw- overzicht. Dit lijkt heel wat, maar we moeten wel bedenken dat verleden jaar de produktie 20% beneden nor maal was. Naar schatting verwacht men dat de produktie van peren on geveer gelijk zal zijn met verleden jaar. Toch ziet het er naar uit dat die oogstverwachtingen b.v. voor Zeeland niet op zullen gaan, want met name de laatste weken is er een sterke rui opgetreden in de rassen Cox's en James Grieve, Golden Delicious heeft door vruchtverruwing hier en daar een flink verlies aan kwaliteit opgelopen. Vervolgens ging de heer Goud in op het onlangs verschénen rapport, "Verbetering Concurrentiepositie Nederlandse Fruit teelt". Naast hetgeen de teler zelf kan doen zijn er volgens de heer Goud toch ook duidelijk taken waarbij de Overheid te hulp kan komen. Hij noemde lastenverlichting in de sociale en fiscale sfeer, rente subsidies, bijdrage in het hagelrisico en een uitbouw van de taken van de bedrijfsverzorgingsdienst. Met betrekking tot de in de toekomst te voeren grondpolitiek zag hij een gevaar voor de verdere ontwikkeling van de tuin bouw. Er wordt steeds gesproken over bestaande bedrijven, dit zou in kunnen houden dat het haast onmogelijk wordt om nog nieuwe bedrijven te stichten, dit zou dus neerkomen op een "bevriezing" van het aantal tuindersbedrijven. Zoiets gaat ons beslist te ver! De prijs van de plantuien is ook dit keer bedroevend slecht. De teler ontvangt slechts enkele centen per kg. Een sombere zaak, waarin wellicht op korte termijn weinig verbetering zal komen. De heer Goud toonde zich gelukkig met het streven van de Overheid om meer aandacht te besteden aan energiebesparing in de tuinbouw. Hij was van mening dat het bedrijfsleven hier aan mee moet werken, zowel in de begeleiding als in de finan ciering. Vanuit de vergadering werd er nogmaals op gewezen dat met betrekking tot de afzet van het fruit de kwaliteit van enorm belang is. Er kan hierbij niet genoeg op worden gehamerd dat de toekomst is aan fruit van goede kwaliteit, omdat de konsument dit wenst en ook bereid is daar graag wat meer voor te betalen. ommigen voorspellen een absolu te topopbrengst bij de granen, zei H.C .van der Maas in zijn akker- bouwoverzicht. Ik kan die verwach tingen echter niet delen: ofschoon ik wel een goede opbrengst verwacht. De kilo-opbrengst van de vroege zaadgewassen, zoals karwij en gras zaad lijken matig tot redelijk. Vlas is eveneens matig van kwaliteit. Proefrooiïngen voor suikerbieten en aardappelen wijzen voor de tijd van het jaar op normale tot goede groeiontwikkelingen. Bieten per 31 juli ruim 26 ton/ hs., vorig jaar 21 ton, maar twee jaar geleden 29 ton per ha. De prijzen van de niet marktgebon- den produkten zijn echter slecht en dit belooft niet veel goeds voor de prijsverwachting ten aanzien van de Bintjes en de zaai- uien. Ook de areaalcijfers dragen niet direkt bij tot een meer optimistische kijk op de zaken. Landelijk, zowel als in de E.E.G. werd ongeveer 7% minder oppervlakte met aardappelen ge teeld. De oppervlakte zaaiuien is dankzij de inkrimping in het werkgebied van de Z.L.M. met 1000 ha. verminderd met een totaal beteelde oppervlakte van 12000 ha., gelijk aan twee jaar geleden, toch nog 3000 ha. meer dan 4 jaar geleden. Vervolgens vroeg van der Maas aandacht voor de volgende zaken. De suiker detailhandelsprijsverhoging met 4 cent per kg. tot 1,85 drukt ons weer met de neus op het verschil in producentprijs en kon- sumentprijs. Het bietentelersaandeel in de winkelprijs is nu ge zakt tot slechts een derde 63 cent) per kg. De EEG bieten prijsverhoging van 2% werkt slechts met 1 Vi cent per kg. suiker voor de boeren door. Ik blijf van mening, zei van der Maas, dat er tijdens het afgelopen aarda|fpeiseizoen ruim 100.000 ton aardappelen zijn "zoek" ge raakt. Daarom blijf ik de vraag stellen aan het produktschap, wat is er fout gegaan met de inventarisatie en wat zou er dientenge volge aan die inventarisatie te verbeteren zijn? En dan blijft voor ons de vraag, aldus van der Maas, als er een negatief antwoord zou komen, of wij een dergelijke inventarisatie nog wensen. Ten aanzien van het EEG graanbeleid en de tendens van een verschuiving van netto importerend naar netto exporterend en de maatregelen die ten dienaangaande kunnen worden geno men, ben ik van mening, zei van der Maas, dat onze organisatie genoopt is tot het innemen van een akkerbouwstandpunt. Dit houdt o.a. in het bepleiten van afdoende invoerheffingen op graanvervangende produkten. Van der Maas toonde zich ontstemd over de kwaliteit van het pootgoed. Vooral de virusziekte speelt hierbij parten. Hij was van mening dat zonder uitzondering en als regel alle als A geklassificeerde pootgoedpartijen in de zogenaamde Nakon- trole (N.A.K.) moeten vallen/Hierdoor kan een konsumptiete- ler vooraf weten wat hij wil kopen, of kan kopen. Eerst circu leerden er berichten dat vrijwel de gehele pootgoedvoorraad A klasse in de nakontrole zou komen. Helaas blijkt nu dat grote delen van het land hiervan zijn uitgezonderd, zodat het er op neerkomt dat zeker naar schatting 80% van het aanbod niet wordt nagekontroleerd. Van der Maas vroeg met klem aan het bestuur wat hier nu verder aan gedaan moet worden. Tot slot vroeg de voorzitter van de akkerbouwcommissie aan de bestuursleden wat de praktijk nu zelf over zou hebben ter be vordering van de afzet. Hierbij moet dan gedacht worden aan een eventuele bijdrage per ha., die voor een zelfde bedrag dan ook door de overheid zou worden overgenomen. Het gaat hier bij dan met name om de produkten consumptieaardappelen en eventueel peulvruchten en uien. Voorts werd er opgemerkt dat het onderzoek met betrekking tot de graszaadteelt sterk wordt ingekrompen tot een onaanvaardbaar niveau. Het gevaar bestaat dat straks al leen nog maar voorlichting en onderzoek wordt verstrekt en gedaan door de graszaad firma's. Een ongewenste zaak! Ten aanzien van de kontraktteelt van conservengewassen werd opgemerkt, dat het noodzakelijk is dat dit jaar reeds zeer vroegtijdig begonnen wordt met gesprekken met de conservenindustrie ter vaststelling van de kontraktprijzen. Deze week komt de kontraktteelt-kommissie reeds bijeen, om zich te beraden over het te voeren prijsbeleid. Om de samenwerking tussen telers en firma's goed te laten verlopen is medewerking van beide kanten nodig. Firma's die vooral proberen kontrakten af te sluiten zouden op een soort "zwarte" lijst moeten worden geplaatst. Ook moeten de telers zelf zoveel discipline opbrengen dat ze niet individueel kontrakten afsluiten met de firma's. In feite zouden ook die telers op een "zwarte" lijst moeten komen' zo werd opge merkt. Zijn we met zijn allen als georganiseerde landbouw niet in staat om voor het komende seizoen met een sluitend voorstel te komen en gaan we ieder ons eigen weg, dan zullen we de hand in eigen boezem moeten steken als het met de prijsvorming fout gaat. Tijdens de rondvraag werd de reeënstand in Schouwen aan de orde gesteld. Het blijkt dat het aantal dieren hand over hand toeneemt. Hier en daar wordt nogal wat schade gemeld in boomgaarden. De vraag werd gesteld of wel voldoende mogelijkheid tot afschot wordt geboden. Hierop werd door de heer Heringa van de direktie Faunabeheer medegedeeld dat alle medewerking tot afschot wordt verleend. Het pro bleem is echter dat de reeën veelal de jagers te slim af zijn. Er wordt gemiddeld slechts 50% van het toegestane aantal afgeschoten. Tijdens de vergadering werd het hoofdbestuur geïnformeerd omtrent de stand van zaken met betrekking tot de informa tie aan het landbouwschap over de speciale problematiek in de landbouw in Zuidwest-Nederland. Het gebied waar het nu om gaat omvat de drie consulentschappen, te weten Ba- rendrecht, Zevenbergen en Goes. Nog deze week zullen er met de betrokken instanties en instellingen afrondende be sprekingen worden gevoerd, waarna de resultaten worden gebundeld in een rapport dat zal worden gestuurd naar het Landbouwschap. Speciale aandacht zal er worden ge schonken aan de verruiming van mogelijkheden tot organi sche stofvoorziening, profielverbetering en de factoranalyse. Het was de eerste keer na de Z.L.M.-Manifestatie dat het hoofdbestuur bijeen kwam. Een goede gelegenheid om het bestuur te informeren over het algehele verloop van deze Manifestatie. Voorzitter Doeleman verwoordde in de eerste plaats zijn dank aan allen, die op de een of andere manier aan het welslagen van de Manifestatie hadden meegewerkt. Een speciaal woord van dank richtte hij aan de "vader" van de Manifestatie de heer W.C.Sinke. Ondanks het slechte weer, waardoor het bezoek op vrijdag tegen viel, kan toch niet worden gesproken van een slecht financieel resultaat. Zoals het er nu naar uitziet zal er slechts een gering nadelig saldo zijn te verwerken. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de eerste voorlopige uitkomsten van de landbouwtelling 1978 be kendgemaakt. Het betreft de arealen akkerbouwgewassen en zaai-uien. Vergeleken met de definitieve uitkomsten van 1977 is het totale areaal akkerbcuwgewassen slechts met ruim 2.000 ha toegenomen. Dit betekent een vrijwel konstant blijver, van dit areaal. Granen Het areaal granen is nagenoeg gelijk gebleven. De afname van het tarweareaal ten gunste van de oppervlakte gerst, dat vorig jaar al te zien was, zette zich dit jaar voort. Tarwe nam af met rond 5.350 ha (-4%) en gerst nam toe met 5.650 ha 9%). Het rogge-areaal daalde dit jaar aanzienlijk nl. met bijna 4.000 ha (-19%); de oppervlakte haver nam toe met 21% en kwam daar door weer op het niveau van 1976. Peulvruchten De toename van de totale oppervlakte peulvruchten met ruim 1.600 ha of 21% kompenseerde dit jaar bijna volledig de terug gang van vorig jaar. Met uitzondering van schokkers, nam de oppervlakte van alle soorten peulvruchten toe. H andelsgewassen De oppervlakte handelsgewassen nam sterk in betekenis af nl. met 3.700 ha (-15%). Binnen deze groep gewassen vond een verschuiving plaats van blauwmaanzaad, in oppervlakte gehal veerd ten opzichte van 1977, naar karwijzaad met een toename van ruim 1.300 ha 96%). De daling van de oppervlakte ko- clzaad zette zich voort, nu met rond 1.600 ha (-14%). Landbouwzaden Het areaal graszaad steeg dit jaar met ca. 2.500 ha 16%). Knol- en wortelgewassen De oppervlakte könsumptie-aardappelen benaderde, met een daling van 6.800 ha (-7%) ten opzichte van 1977, het areaal van 1976. De oppervlakte suikerbieten nam dit jaar slechts minimaal toe 1%). Groenvoedergewassen De opmerkelijke stijging van de oppervlakte snijmais in 1977 zette zich dit jaar in wat mindere mate voort 8%). De oppervlakte bedraagt nu ca. 118.500 ha, hetgeen overeenkomt met 17% van het totaal-areaal akkerbouwgewas sen. Zaai-uien Het areaal zaai-uien, dat vorig jaar sterk toenam, zakte dit jaar (-9%) weer naar het niveau van 1976. De slechte financiële resultaten in 1977 zullen hieraan niet vreemd zijn geweest. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 13