W anneer we thans de gewassen inspekteren op onkruid, dan kunnen we met genoegen vaststellen, dat de bodemherbiciden prima hebben gewerkt. Tijdens de droogteperiode leek het er op, dat de werking voldoende zou zijn, maar na de regenperiode vinden we nu zelfs nog jonge zaadonkruiden in het gewas aardappelen welke niet aan de dans zijn ontsnapt. Deze lange nawerking is een groot voordeel, want onkruid is bij het oogsten ook lastig. Lage prijzen voor aardappels en uien De oogst is begonnen Goede stand van de tarwe Slechte prijs voor plantuien Dag van de New Forest pony in Berg en Bos De boeren op Tholen en St. Philipsland hebben het de laatste paar weken druk met graszaadkombinen, vroege aardappels rooien en plantuien oogsten en daarnaast en dat geldt dan spe ciaal voor Flipland hebben enkele kollega's het ook nog heel erg druk met de gemeentelijke politiek. Zou de eerste Bram met zijn 8 jarige ervaring nu eerste wet houder blijven, of zal de nieuwe Bram toch tweede wethouder worden! De boereninvloed lijkt groot te zijn op St. Philipsland, maar boze tongen spreken al over boerenbedrog. Als buitenstander begrijpen wij er niet veel van, wij zijn alleen Zodra het een paar dagen droog en zonnig is, zien we in West- Zeeuws-Vlaanderen de verschillende oogstmachines weer in volle gang. Dit is ook hard nodig, want er is in veel gevallen toch wel sprake van een achterstand. Het weer zit ons echt niet mee deze zomer. Dit is al even erg voor wat de prijzen betreft. Vooral voor plantuien worden zeer slecht prijzen geboden; zo er al sprake is van kooplust. Ook met vlas gaat het niet best. Vlas van zeven handen lengte is dan wel niet veel gelegerd, maar brengt evenals langer, doch meestal nogal gelegerd ook niet veel in het bekende "laatje". Zo kunnen we doorgaan met karwij waarvan de kg- opbrengst tegenvalt; althans gemiddeld amper 1600 kg per ha oplevert. Er is sprake van veel uitval, zoals te fijne of loze zaden. Wachten met verkopen?? Ook de kg-opbrengst van wintergerst is te laag. Veel zomergerstpercelen vertonen legering en door was. Wellicht zal het onlangs hiervoor toegelaten middel Reg- lone hier en daar toegepast moeten worden. Verder zien we «nog^l eens een perceel erwten overgroeid worden door er onder gezaaide karwij. Wat hier mee te doen. Rond 10 juli zagen we ook al een paar haarden vergelingsziekten in bieten. Hier was ^overigens geen Temik gebruikt. Wel was er één keer gespoten met Pirimor. En dan in nogal wat tarwepercelen zijn in de aren verschillende aarziekten te zien. Bovendien zijn de opbrengst verwachtingen niet hoog gespannen doordat er te weinig zon nige dagen tijdens de korrelvulling zijn geweest. Alles bij elkaar dus een nogal pessimistisch verslag, waarbij we dan niet eens alles hebben genoemd, alhoewel er uiteraard ook veel percelen een gewas met een veelbelovende stand vertonen. De eerste internationale open-deur-dag, georganiseerd door de bietenklub Boekhoute en de studieklub IJzendijke (een cic. van het bestuur) is een groot sukses geworden. Zo'n 8000 deelnemers konden op zondag 16 juli j.l. een 6-tal bedrijven (waarvan twee aan onze kant van de grens) van velerlei kaliber bezoeken. Belg en Nederlander, jong en oud, boer en niet-boer hebben dit evenement als zeer positief ervaren. Dit vraagt om herhaling!!! O ngemerkt zijn we weer in de oogstmaand augustus aange land en al gauw zien we dan weer grote veranderingen van het beeld in de polders. In de vorige maand was het weertype veelal nat, somber en koel met als gevolg, dat de granen langer groen bleven. Bij echt zomerweer kan dat nu echter snel veranderen en daarom verwachten we, dat de oogst van de wintertarwe wel zo rond half augustus goed op gang zal komen. Tijdens de groei heeft dit gewas eigenlijk alles mee gehad en daarom menen we te mogen stellen, dat we op percelen waar precies volgens de letter moderne graanteelt is gepleegd, toch wel enorme topop- brengsten te mogen verwachten. Als graadmeter van de graan opbrengsten wordt in boerenkringen de karwijopbrengst nogal eens genoemd. Deze is zo rond de 1900 kg per ha geweest, dus niet slecht' maar ook niet direkt een topper. De opbrengsten van vroeger van soms wel 2200 kg kunnen we toch niet meer halen en daarvoor zijn misschien wel meerdere oorzaken aan te wij zen. In deze denken we aan de minder goede dekvruchten, aan de chemische onkruidbestrijding, aan de droogteperiode tijdens de zaadzetting' maar bovenal geloven we dat bij de huidige manier van oogsten meer verliezen cptreden dan vroeger. Dit seizoen zat het oogstweer ook niet mee, want toen de karwij maairijp was regende het bijna dagelijk en na geregeld uitstellen 5 wel van mening dat deze gang van zaken Flipland andermaal op een minder prettige manier in het nieuws brengt! Maar terug naar de boerenpraktijk. Van enkele graszaadopbrengsten hebben we verschillende op brengsten vernomen (bruto kilogrammen). Het is nog wat moeilijk om een goed beeld weer te geven, maar de indruk is toch wel dat het niet tegenvalt. De aardappeloogst is redelijk goed, de prijzen op de veiling zijn flink gezakt, en bewegen zich voor de eerste soort Doré's even boven de 2 dubbeltjes, voor Gloria's meestal daar beneden en voor Bintje daar meestal weer een cent of vier onder. Voor de tijd van het jaar en voor de moeite en kosten die men aan het rooien en het veilingklaarmaken moet besteden bepaald geen prijs waarvan een redelijke boterham overschiet! De plantuien brengen Financieel helemaal een droevige prijs op. Veilingklaar rond de 20 cent per kg, veldgewas met werk voor de koper 6 a 7 cent. Zelfs met een optimale opbrengst komt men dan nog niet aan 1000,— per gemet. En dan te bedenken dat optimale opbrengsten maar heel weinig voorkomen. De konservenerwtenoogst loopt ten einde, in de week die ligt tussen het schrijven van deze bijdrage en het tijdstip dat U deze onder ogen krijgt zullen ze wel een heel einde zijn verdwenen. De opbrengst is doorgaans redelijk tot goed te noemen. Geluk kig maar want anders zag het er zonder prijsverhoging niet te best uit, want de kosten zijn wel weer hoger dan vorig jaar. Wij beleven thans een hittegolfje. Hoe lang het voort zal duren is niet te zeggen. Het afrijpen van verschillende gewassen zet flink in, vooral de granen gaan nu hard verkleuren. Er breekt dan weer een spannende kombinetijd aan, het bepalen van het juiste oogsttijdstip blijft moeilijk, vooral om dat we zo sterk afhankelijk zijn van het weer. Het is aantrekkelijk om tarwe droog te maaidorsen en daarvoor is dikwijls toch een zekere mate van geduld noodzakelijk. Vooral als men zelf niet over een drooginstallatie beschikt is het oogsten van droog graan financieel voordelig. Er schuilen echter ook risiko's in t.a.v. de kwaliteit van de tarwe en zeker geldt dat voor de schotgevoelige rassen zoals Okapi (een veel geteeld ras in ons gebied) en Clement en Lely. Als men deze rassen teelt zal men goed op moeten letten en zo nodig wat droogkosten voor lief moeten nemen, om in ieder geval schotvorming te voorko men. Voor een ander veel geteeld ras als Aronmin loopt men op dit gebied veel minder risiko's. Hopelijk werkt het weer mee om een niet al te zeer gestoorde oogst te kunnen verwezenlijken. 1 de oogst (hier zomergerst) veroorzaken mussen, spreeuwen, eenden, diverse soorten duiven en andere vogels soms heel wat schade". Foto Ir. J.A.H. Haenen. kregen we op den duur bij het zwadmaaien toch zaadverliezen. Karwij is en blijft een zeer spekulatief gewas. Zowel de opbrengst als de prijs kunnen sterk schommelen. Momenteel is de prijs nog behoorlijk, maar toch vrezen we, dat het areaal zich thans te snel uitbreidt. Op de zeer zware grond waar aardappelen niet zo op passen, leent zich de karwij heel goed voor een gezonde vruchtwisseling. Bovendien kan men de karwij nog een tweedejaar laten liggen, wat de struktuur van de zware grond mede door de diepe beworteling zeer ten goede komt. B ij een rondrit door onze provincie vallen de pootgoedperce- len welke inmiddels zijn doodgespoten goed op. Over het alge meen vernemen we, dat er een goede opbrengst onder zit. maar de sortering is ook van groot belang. Door de omstandigheden gedwongen hebben we dit voorjaar pootgoed gezet van boven de 45 mm en qua opbrengst lijkt dit nu eens extra goed te zitten. Ondanks dat er 1% verkeerde bossen in zaten mogen we dus niet klagen en zeker niet voor een konsumptiegewas. Buurman heeft een gedeelte van zijn pootgoed op tijd doodgespoten en een ander gedeelte gelijktijdig loofgetrokken. Zijn konklusie is nu, dat het laatstgenoemde veel eerder velvast dus ook eerder rooi- baar is en tevens zijn er door de specialisten nog meerdere voordelen aan te wijzen. Een boer moet dus immers zijn ogen goed de kost geven en op momenten zowel onder als boven de grond kijken. Ieder doet het op zijn eigen wijze en daarom houden wij het nog bij de intensieve bruinebonenteelt, want ondanks het nieuwe bonenvirus zien we daar toch nog wel perspektief in nu de reageerbuisbaby's zo in de belangstelling komen te, staan. Een betere en natuurlijkere voeding als de bruine boon kunnen we niet direkt aanwijzen. De eerste produkten zijn weer geoogst in de Westhoek. Schre ven we de vorige keer al over de konservenerwten, nu zijn de opbrengsteit van karwij en van sommige rassen graszaad ook bekend. De karwij schijnt in 't algemeen goed te zijn en 't graszaad loopt erg uiteen. De lang verwachte zon is dan toch gekomen en heeft het afrijpingsproces gelukkig wat bevorderd, 't werd ook tijd want het leek er haast op, dat de tarwe in september pas rijp zou zijn. De gerst is eerst aan de beurt, de meeste percelen zouden eigenlijk twee keer gedorsen moeten worden want de doorwas heeft danig huisgehouden. Vooral in de Pirovette is het bar en boos. Over de stand van de tarwe blijven we optimistisch. Met de legering valt het erg mee en slechte stukken zijn haast niet te vinden, 't Lijkt er op dat aan 't eind van de komende week de eerste percelen door de maai dorser zullen gaan. Dat de vele regen ons geen voordeel heeft gebracht is duidelijk zichtbaar aan diverse percelen bieten, aardappelen en vooral aan de bonen. In verschillende bieten percelen treedt geelverkleuring op en ook de aardappelen laten het op verschillende gronden zitten, 't Was aan de termijnmarkt direkt merkbaar. Zo zie je maar weer een boer weet nooit hoe het af zal lopen Zo heb je een oogst die klinkt als een klok en zo zitje in mineurstemming. Wat de bieten betreft zullen de eerste proefrooiingen intussen wel gebeurd zijn. De fabrieken schijnen nogal verwachtingen te hebben omtrent de opbrengst. Geruch ten willen, dat de leveringen voor half september al zouden gaan beginnen. De proefrooiingen zullen wel nadere indikaties geven omtrent het tijdstip van rooiing. Zoals het er nu met de aardap pelen voorstaat lijkt het erop, dat verschillende percelen vroeg gaan afrijpen. Voor vele percelen betekent dit noodrijp dus minder kilogrammen. In 't algemeen hangen er echter voor de tijd van het jaar toch al wel behoorlijk kilo's aan de aardappelen, 't Laatste is er echter nog niet en dat is juist bepalend voor de prijs. Ons wachten drukke weken, laat ons hopen, dat we de graanoogst onder ideale omstandigheden kunnen uitvoeren, dat is niet alleen ten voordele van de boer maar ook de late vakan tiegangers zullen er wel bij varen. Hé, hé! Eindelijk! Op Zuid-Beveland zijn de verkeerslichten bij het viadukt in de oude Rijksweg over de spoorlijn bij Kloetinge eindelijk verdwenen. Je zou het nu na een half jaar bijna ge woon gaan vinden. Aangenomen moet worden dat de fietsers thans voldoende beschermd zijn. En gezien de lange tijd van werken kan dit viadukt nu zeker grote vrachten van onze land- bouwprodukten verdragen! 't Is toch wel gelukkig dat er op onze landbouwbedrijven en ook bij de loonwerkers en de mechanisatiebedrijven zoveel techni sche kennis en mogelijkheden aanwezig is dat wij in de land bouw dan ook zeker in de oogstperiode bij pech en noodzake lijke reparatie niet zolang op reparatie van oogstmachines en bijbehorende werktuigen behoeven te wachten. Nu in de perio de dat we toch wat beter weer hebben, blijkt het toch dat vooral bij de stamslabonen de meeste naschade valt te konstateren! Dit worden vast en zeker geen topopbrengsten. Ook bij de suiker bieten komen wat percelen voor, waar de stand door zuurstof gebrek in de grond wat minder geworden is. Daarentegen is door de regen de stand van de aardappelen veel verbeterd, vooral op de zwaardere gronden. Veel loof en veel bladontwikkeling toch wel met goede oogstverwachtingen. De schade door de vele viruszieke planten zal dan wellicht duidelijk minder worden dan aanvankelijk verwacht werd. Er waren door het slechte weer wel eens problemen om voldoende op tijd de aardappelen tegen de aardappelziekte te spuiten. Het risiko is door de lage temperaturen erg klein gebleven. De afrijping van de wintertarwe gaat alles behalve snel. Aan de hand van het begin van de deegrijpheid van de korrel wordt het op dezelfde wijze als in 1977 pas rond 10 augustus eer de tar weoogst volop zal kunnen beginnen. Of het zou door zeer war me dagen als in het vorige weekend wat sneller moeten gaan. Op de aren kwamen intussen wat bladluizen voor, de aantallen varieerden nogal, maar nergens was het verontrustend. Ook - nu wat later - komen ook op de bladeren, wat luizen voor. Op een aantal percelen is alsnog een luisbestrijding uitgevoerd. Of dit altijd - persé noodzakelijk - overal rendabel - of alleen maar een soort verzekering voor een rustig slapen - was, zal later wel blijken. De suikerbieten geven een goede stand te zien. Ondanks de late zaaiperiode is de groei steeds goed en vlot geweest. De opper vlakte waarop tegen de bladluizen is gespoten is gering geb leven. Af en toe wordt wel eens een vergelingsziek blad gevon den, maar het is echt niet verontrustend. Er is een begin gemaakt met het plukken van het vlas. De kg-opbrengst varieert wat, maar ligt niet zo hoog. De kwaliteit is veelal goed. De eerste karwij is gedorsen. De opbrengst valt duidelijk mee. meer dan 2000 kg per ha. Laten we hopen dat dit ook straks voor onze andere gewassen mag gelden. De graszaadopbrengsten lijken gemiddeld ook goed te zijn, on danks het feit dat er nogal wat variatie tussen de percelen is. Tot nog toe weten we alleen de bruto-opbrengst, laten we even afwachten tot we ook de schoningsresultaten weten. De oogst van de plantuien gaat gestaag door, echter te langzaam en tegen veel te lage prijzen. De teler krijgt er maar een grijp- stuiver (drie of vier cent) voor. Vele telers zullen zich dan ook af gaan vragen of ze met deze teelt verder moeten gaan. Zaterdag 29 juli a.s. komen honderden New Forest pony's naar het fantastisch gelegen natuurpark Berg en Bos te Apeldoorn om deel te nemen aan de keuringen aan de hand of aan één van de rubrieken onder het zadel. 's Morgens om 9.00 uur wordt begonnen met de keuringen aan de hand en de dressuur en 's middags staan rubrieken voor fokmerries onder het zadel en bestgaande rijpony's op het pro gramma, benevens springconcoursen, waaronder een spring concours voor New Forest hengsten om het kampioenschap van Nederland. Ook een trompettercorps geeft acte de présence. Op het terrein is een informatie-stand aanwezig, waar belang stellenden alle informatie en voorlichting over de fokkerij van deze bij uitstek geschikte rijpony kunnen ontvangen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 5