VOOR ui VROUW Weg weg! Definitief Jaarprogramma PJZ 1978/1979 Konsept Winterprogramma ZAJK "LEKKER UIT ETEN VOOR EEN KLEINE PRIJS" Tuintip (maar niet plantaardig) i onder redaktie van de Redaktiekommissie 4 Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland jÉ F en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen, Bosdijk 1, 4493 PD Kamperland. tel.:01107-610 We zijn weer met vacantie naar het zonnige Zuiden en we hebben pech want het is helemaal niet zonnig en het paradijs, waarheen we ons plegen te begeven, is onbereikbaar wegens verzakking van de weg. Persoonlijke inspectie toonde ons éen hoogteverschil van 75 cm. Doorgaans staan we voor niets, maar dit kan ons vervoermiddel helaas niet overbruggen. Zodat we in het plaatselijk hotel de gang van zaken afwachten. Woensdag hopen we, zullen we "naar boven"kunnen. Het lijkt me wel aardig om eens iets over deze streek te vertellen omdat het hier zo heel anders is dan in ons eigen land. Wij zijn hier benoorden de Provence, departement Dröme. Men zou het hier "de nagels van de tenen van de Alpen" kunnen noemen. Een typisch plooigebergte, steil aan de ene, glooiend aan de andere kant. Ons dorp is het centrale dorp van een wijds dal, waardoor de Roubion stroomt. Nu een wild stromende rivier met bruingrijs water (duidt op slecht weer), 's Zomers een rustig kabbelende stroom, waar de echte slimmerds wel eens een forel vangen. Het dal is omzoomd door vrij hoge bergruggen. In deze streek zijn vele natuurlijke bronnen, waar het heerlijkste water uit komt, dat men zich kan voorstellen en dat men zo kan drinken. Uiteraard houdt dat in, dat het regenwater, dat door de aarde wordt opgenomen, op harde lagen stuit, zodat het zich daarlangs in ontelbare adertjes en haarscheurtjes een weg naar het laagste punt baant. Zo slijten die uitwegen uit en aan de oppervlakte kan ook de vorst zijn invloed doen gelden, zodat er barsten in het gesteente ontstaan en er af en toe een kei de helling afkomt rollen. "Chute de pierres" (steenval), staat er dan ook hier en daar waar de weg langs een steile wand loopt. Gelukkig hebben we zelf nog nooit in al die jaren één steen op het edele hoofd gekregen. Het landschap ligt er dan ook al eeuwen en eeuwen zo bij. Het verweringspropes gaat traag. Behalve daar, waar de mens heeft ingegrepen door b.v.-wegen aan te leggen. Hiervoor moet men uiteraard af en toe een stuk berg verwijderen. De natuurlijke situatie verandert daardoor, het water zoekt weer andere uit wegen. Vandaar wegverzakkingen, die net zo lang doorgaan lot het evenwicht weer hersteld is. Aangezien de mens steeds meer ruimte nodig heeft is herstel aan wegen een niet eindigend karwei. Een weg, hoog tussen twee bergketens door, die twee dalen verbindt, heeft men een jaar geleden willen verbreden. Sinds mensenheugenis was deze weg weliswaar niet breed, maar nooit beschadigd. Nu zijn ze bezig met de eerste ernstige schade te repareren en moeten de boeren, die daar wonen en op ons dorp zijn aangewezen (b.v. voor de school), 60 km. omrijden! Toen we over ónze weg gingen praten vertelde de man, die dat karwei moest klaren ons, dat er in deze streek 150 gevallen van weg-schade waren eenvoudig door de voortdurende regen, die deze winter gevallen was. Heel uitzonderlijk voor deze streek. Degene, die aan wegenreparaties en transport zijn boterham verdient komt hier dan ook bepaald aan een solide beleg toe. Het is echter onvoorstelbaar hoe snel men de belangrijkste schade weer hersteld heeft. En wat is het dan aardig als ze toch nog willen kijken, tussendoor, naar de weg naar ónze bestem ming, die slechts voor één huis van belang is. Het is hier niet voor niets zo heerlijk. En weet u, dat inderdaad, toen het water van de Roubion helderder werd, het de volgende dag ophield met regenen! L.H.G. van den Hoek-M.P. Bovenstaande kreet slaken diverse motels, restaurants en hotels in ons land. En dat dit geen "loze" kreet is ondervond ik enkele weken geleden. Het dekt n.l. de "lading" van een toeristenmenu. Indertijd ingevoerd om iedereen in de gelegenheid te stellen voor weinig geld een goede maaltijd te verorberen. Immers de prijs van 13,- per persoon is erg redelijk. Ik kreeg hiervoor: Een voor schoteltje met diverse rauwe groente, gegrilde ham met ananas (verrukkelijk), een heleboel frites en sla (even kreeg ik bij dit laatste de neiging mezelf een konijn te vinden). Tot besluit w as er ijs toe. Dit laatste liet ik vervangen door een kopje lekkere zwarte koffie. Overal waar het Toerist Menu embleem aan de gevel zit of de blauwe vlag wappert kunt u terecht. Ook is er in de meeste van die restaurants een kindermenu te krijgen. Het was in de warme zomer van 1976, toen we meer buiten dan binnen leefden. De jongelui (flatbewoners) kwamen een week end naar huis en namen bezit van de twee, nog vrij nieuwe, tuin relaxstoelen. De dochter had haar body van zonneolie voorzien en de zoon vlijde zich, omhuld met alleen maar een badbroek, in de kus sens. Een badlaken moest eventuele olie- en transpiratievlekken tegenhouden. Maar het badlaken was niet zo erg gedisciplineerd en hing al gauw naast de stoel. In gedachte zag ik mezelf of iemand anders in de dagen daarna in deze stoelen zitten. Bepaald niet zo fris! De oplossing werd een lange rechte lap vrolijk gestreepte bad stof, van boven 50 cm. dubbelgeslagen en met contrasterend band afgezet en als een hoes over de rugleuning betrokken, zoals bij een autostoel. Bij badstof van 1.20 m. breed haalde ik 2 hoezen uit één breedte. Intensief gebruik van de stoelen, als hierboven beschreven, geeft geen problemen meer. De hoezen zijn zo gewassen, met als resultaat: altijd frisse stoelen. R.M.M. Maand sept. t/m juni okt. t/m mei nov. t/m mei a) De volgorde van de Rotonde-nummers is als volgt: 1 .Bedrijfsovername 2.Koöperaties 3.Produktieregulering vestigingsbeleid 4.Milieu landbouw 5.E.E.G.-nummer Als onderwerp voor de studiedag wordt de bedrijfsovername gekozen. Voor het agrarisch themaweekend ook bedrijfsover name vestigingseisen (12 t/m 14 januari 1979). De volgende N.A.J.K. diskussieonderwerpen zullen komend seizoen centraal staan: 1. Het beleid voor de land- en tuinbouw 2. Problematiek jonge agrariërs 3. Gevolgen uitbreiding E.E<G. 4. Bestemmingsplannen: onderhouds-. beheersovereenkom sten bestemmingsplan buitengebied De heer Markusse stelt nog dat bij ruilverkaveling (-splannen) de jongeren ook iets van zich moeten laten horen. Dit is meer iets voor iedere R.A.K. afzonderlijk om daar op in te springen. b) Begeleiding Aan het begin van het seizoen zal de voorzitter van het Z.A.J.K.samen met de sekretaris de besturen van de diverse R.A.K. 's bezoeken. Daarnaast is het misschien nodig dat de sekretaris één leden- of bestuursvergadering nog bijwoont (half in het winterseizoen), dus 2 vergaderingen per regio. Dit moet voldoende zijn: de R.A.K. bestuursleden zijn over het algemeen mans genoeg. Gesteld wordt dat de R.A.K.-besturen misschien altijd beter één bestuursvergadering kunnen hebben vóór de Z.A.J.K.-verga- dering. Als de stukken voor die vergadering dan al binnen zijn kunnen die ingebracht worden op de bestuursvergadering. Het Z.A.J.K. zal voortaan altijd vergaderen op de maandag vóór de vierde donderdag van de maand. De gewestelijke agrarische kommissie vergadert de eerste dins dag van de maand. c) Welke aktiviteiten opzetten? AGRARISCH THEMAWEEKEND: onderwerp Bedrijfsovername Vestigingseisen: 12 t/m 14 ja nuari 1979. KADERVORMING: hierover wordt gediskussieerd. Konklusie is dat men vindt dat de R.A.K.-bestuursleden gemiddeld genomen genoeg bestuur- servaring hebben en dus geen behoefte hebben aan kaderkur- sussen. Daarbij komt dat er ook nog een topkaderkursus is instruktiedag/-avond. INSTRUKTIEDAG: Gediskussieerd wordt over de vraag of dit een avond of een dag 10-12 november 16-18 maart 6-8 april 27-29 april 11-13 mei sept. t/m mei 20 september 21 oktober oktober 10-11 november 20 januari (12-14 januari 27 januari 10 maart ..mei 9 of 16juni Aktiviteiten 73 agr.jongerenwerkster vijf film-/gespreksavonden (thema: vooroordelen) t.b.v. afdelingen (5 x 120,-) zes leden-/vormingsweekeinden t.b.v. afdelingen: (6 x 717,-) (6x/ 15,- x 15 (pers.) te weten: ledenweekend W.Z.V1. te Aardenburg ledenweekend 's-Hr.A. te Aardenburg ledenweekend Goes/N.B. te Aardenburg ledenweekend Tholen te Aardenburg ledenweekend Fijnaart of Bladel ledenweekend vijf gesubsidieerde kursussen t.b.v. afdelingen (5 x 150,-) 4300 (uitg) 1350 (ink.) 2950 Try-out film-/gespreksavond Bergen o. Z. Halve bestuursinstruktiedag Bergen o.Z. 3 CJO-gesprekskursus, Goes half kaderweekend. Aardenburg zeskamp, Schoondijke agrarisch themaweekend, Aardenburg 3 CJO volleybaldag -I- kabaretavond, Zierikzee Juweel, Bergen o. Z. 3 CJO autoralley, Beveland PJZ sportdag, Steenbergen DIVERSEN Data toneelavonden afdelingen (grote avond) 1978/ 1979 3 nov.: Bladel te Hoogeloon 19 jan.: O.Z.V1. te Axel 20 jan.: W.Z.V1. te Oostburg 26 jan.: Fijnaart te Fijnaart 27 juni Schouwen te Brouwershaven 2 febr.: Zevenbergen te Zevenbergen 9 febr.: 's H.Abtskerke te Nisse 10 febr.: Tholen te St.Maartensdijk 16 febr.: Goes/Nrd.Bev. te Wolfaartsdijk. moet zijn, en in welke vorm gegoten. Besloten wordt om in de vorm van een thema bij de R.A.K.-bestuursleden iets meer visie bij te brengen. Want daar ontbreekt het hier en daar nogal wat aan. Als onderwerp wordt gekozen: Beleidsvisie Land- en Tuinbouw. Datum: rond half oktober. STUDIEDAG: onderwerp Bedrijfsovername datum: 15 december (vrijdag) EXKURSIE: Hier is men voor evt. naar E.E.G.-Brussel (de naam van Siebe- link valt als mogelijk kontaktpersoon) of naar landbouw schapsvergadering. TAXATIEKURSUS: Deze gaat volgend seizoen van start (begin oktober). Per regio mogen 4 personen hieraan deelnemen. Deze namen moeten nog worden doorgegeven aan de sekretaris. Kosten 2.350.= 600,= 2.950,= 750,= 150,= 150.= 200,= 500,= 450,= 300,= 650,= 150,= 650,= 650,= 10.500,= (gelijk aan begrotings bedrag) kosten zijn netto na aftrek van inkomsten) d) Werving kursisten voor: TOPKADERKURSUS: Ingegaan wordt op het belang van deze kursus. Dit wordt door iedereen onderschreven. De topkaderkursuskommissie, waar ook het Z.A.J.K. een vertegenwoordiger in heeft, is nog niet bij elkaar geweest voor de opzet voor het volgend seizoen. Dit is jammer. De heer Markusse zegt toe kontakt op te nemen met de verantwoordelijke personen. E.V.T.O.-KURSUS: Besloten wordt om de werving via de R.A.K.'s nu al te laten lopen opgave bij de sekretaris van iedere regio. Deze draagt er dan wel zorg voor dat de namen worden doorgegeven aan de heer Van der Weele. A.V.T.O.KURSUS: Ook de A.V.T.O. zal hierin betrokken worden. e) Evaluatie van het afgelopen seizoen. Wat verbeterd moet worden is het volgende: In de Z.A.J.K.- vergaderingen werd te veel tijd besteed aan organisatorische punten, zodat er te weinig tijd overbleef voor inhoudelijke dis- kusssie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 23