Goed melk- en fokvee op de veetentoonstelling te Oostburg 1 O D e catalogus vermeldde verder een honderdtal melk- en kalfkoeien waarvan de kwaliteit gemiddeld goed was. Dooreen genomen kon men spreken van een goede ontwikkeling. Te kleine dieren kwamen sporadisch voor. Het type is gemiddeld X a Nelly van C.N. den Hamer te Schoondijke met haar 2 zonen Nelly's Levin en Ronnie, lb Cobi van het Paviljoen van F. Modde te Oostburg, een goede melkgevende dochter en een veelbelo vende pink, lc Klaver 105 en J. Vermue te Oostburg. I ing. P. Bastiaansen, ing. F. van Houts. CA.R.Goes. j ontwikkeld en goed van type. goed uier en voldoend solied beenwerk. Bij de oudere koeien werd kampioene en algemeen kampioene Treesje 12 van G. Willems te Eede, zij prolongeerde hiermede haar titel van 1977, mooi van type en maat met een best ge vormd uier dat echter in soliditeit niet gewonnen heeft t.o.v. 1977. Gezien leeftijden produktie was d;t een nog zeer goed aanvaardbare keuze. Reserve-kampioene werd Nellie van C.N. den Hamer te Schoondijke, een best typische, sterke koe met wat groot voldoend solide uier en fraaie romp. Als derde op tal nog graag vermeld de zeer solide best ontwikkelde harde Fanny van H. Freijser te Zaamslag. De organisatoren en inzenders kunnen op een zeer geslaagde dag terugzien. De schapen O ostburg presenteerde zich dit jaar voor de 41e keer. Intiem, midden in het centrum onder een gezellige drukte op het Ledelplein. Naast het agrarisch publiek toonden ook zeer vele vakantiegangers hun belangstelling. Organisatorisch verliep de dag vlot, het weer was goed en de dieren werden goed verzorgd voorgebracht. Kwalitatief kan deze dag gerekend worden tot de beste regionale fokdag van Zeeland. Het aantal inzendingen voor West Zeeuwsch-Vlaanderen is zeer bevredigend. Zoals gebruikelijk was de aanvoer van stieren en jongvee wat gering. Eerste prijzen bij de stieren werden toegerekend aan Nellie's Levin van C.N. den Hamer te Schoondijke die tevens als kampioenstier werd aangewezen. Een Herovina Keimpe Adema zoon, goed ontwikkeld, soortig en gelijnd met wat franse stand in de voorbenen. Sientje's Nieske (Schoorsma N.K. x Frans 397) van R. Focke te Sluis is vlot ontwikkeld met goed gesloten voorhand met wel droge, doch wat hakkig beenwerk. Sonja's Piet 32 (Piet 66 van Haakswold x Frans 385) van J. Vermue te Oostburg, voldoend ontwikkelde stier die even correcter kon in het achterstel. Tweede prijzen waren voor de nog jonge stiertjes Optimaal (String K. Opt. x Pan 92) van H. Freijser te Zaamslag en Nelly's Bonny (Bram x B. Sendy) van C.N. den Hamer, Schoondijke. Bij de nog niet gekalfde vaarzen ging de strijd om de beste vaars tussen Nelly 210 van A.E. de Milliano te Waterlandkerkje en Dina 57 van G. Ingels te Biervliet. Eerstgenoemde won de strijd. Een vast gebouwde en gevulde vaars met een mooie ontwikkeling, het achterstel kon even markanter. Dina 57 is extreem best ontwikkeld, zeer solied en evenredig van bouw met goed type. p 19 juli 1978 was het prachtig weer in het West Zeeuwsch- Vlaamse Oostburg tijdens de regionaal zeer bekende fokveedag. Deze fokveedag, die altijd met een speciale sfeer is omringd, mocht zich ook dit jaar weer op vele bezoekers verheugen. De schapen van zowel nationaal als regionaal meer en minder be kende fokkers zetten hier hun beste beentje voor. Ingezonden waren 17 rammen, 31 ooien, 11 tweetallen ooien. 3 ooien met haar 2 ramlammeren, 3 ooien met 2 ooilammeren. 3 ooien met een ooi- en ramlam en 6 ooien met 1 lam. Verder waren nog 8 tweetal lammeren en 7 groepen tweetal ooilam meren aanwezig. De kampioen op deze dag was bij de rammen Z 226 van G.J.A. Ferket. Deze ram was.een luxe, best ontwikkelde typische ram. De reservekampioen van de rammen was de goed bespierde, fraai gelijnde ram Z 2092 van IJ. Risseeuw. Bij de kampioenskeuringen ooien ging zowel de kampioens- als de reservekampioensprijs naar de Gebr. Goethals. Beide ooien respectievelijk Z 3448 en Z 3457 waren zeer fraaie en typische dieren. Kampioen vaars: Nellie 210 van A.E. de Milliano, Oostburg. Links: kampioen ram Z226 van G.J.A. Ferket, Sluis. Rechts: Kampioene van de oudere koeien: Treesje 12 van G. Willems reserve kampioen ram Z 2092 van I.J. Risseeuw, Oostburg. Eede. Algemeen kampioen bij het vleesvee eigendom van Slagerij Links: kampioene bij de dwerggeiten Alexia I van P. Fassaert, Links: kampioene ooi Z 3448. Rechts: reserve kampioen ooi Z Bertou, Oostburg-Cadzand Koewacht. Rechts: reserve kampioene Nelleke 7 d'Archacheri 3457, beiden van Gebr. H. en F. Goethals, Westdorpe. van G. de Miliiano-Plasschaert, Oostburg. Melk- en kalfkoeien Êoed, terwijl de doorsnee uiervorm en soliditeit niet tegenviel. )e rubrieken melkvaarzen en jonge koeien houden een goede belofte in voor de toekomst. In de produktieklasse kwamen, behoudend enkele dieren met wat slijtage, veel goede koeien voor. Groepenkeuring B ij de groepen vaarzen ging de le prijs naar de groep van P.A. Riemens te Hoek. Een groep die in zijn aanzicht beter voldeed dan op stand. Goed ontwikkelde, gerekte dieren, lb voor de groep van A.E. de Milliano te Waterlandkerkje, die even minder uniform was. lc van F. Modde te Oostburg, goed type vrij uniform met vrij goed beenwerk. Groepen gekalfde dieren (5 stuks) V oor deze rubriek met een achttal inzendingen was de ring amper groot genoeg om een goede beoordeling mogelijk te maken. Onbetwist kon de groep van C.N. den Hamer te Schoondijke voorop geplaatst worden, een groep best ontwik kelde, typische diepe malse koeien met goede uiers; lb werd de voldoend uniforme groep goed typische, gerekte koeien, waarbij een enkele koe in uier en benen niet overhield, eig. A.E. de Milliano te Waterlandkerkje, lc werd de groep van J. Vermue te Oostburg, waarin een wat hoogdrachtige koe de uniformiteit wat verstoorde, overigens zeer solide koeien, ld werd de groep oudere koeien van L.M. Vinke en Zn te Hengstdijk, diepe be hangen koeien van voldoende hoogtemaat. Tweede prijzen waren in volgorde voor F. Modde te Oostburg (2 groepen), P.A. Riemens te Hoek en L.M. Vinke te Hengstdijk. Een kleine goede klasse vorme de rubriek 4-tallen voor de be drijven met minder dan 20 melkkoeien. De la-prijs werd be haald door een 4-tal van G. Ingels te Biervliet. Dit was een groep best ontwikkelde en sterke koeien met goede benen en uiers; lb voor de groep van A.J. Buijsse te Aardenburg, individueel diepe en malse koeien. De uniformiteit als groep hield niet over. Een 2de prijs kreeg de groep van Iz. de Feijter te Zaamslag. Koeien met twee directe afstammelingen Koeien met drie directe afstammelingen Er waren slechts twee stammoeders in deze rubriek, met voorop geplaatst de fokkerij van Belter Emma 104 van A.E. de Milliano met 3 gekalfde dochters en één pink, uniform in type en goed van formaat, 2de werd Froukje van Iz. de Feijter te Zaamslag, niet al te uniform. Koe met de beste uier V eel kandidaten dongen naar deze titel. De beslissing viel uit ten gunste van Frieda 9 van J. Vermue te Oostburg, een Pabst Ideal dochter met een zeer solied, goed gevormd uier met een mooie benadering. De goed gevormde spenen staan ruim en goed geplaatst. Kampioene bij de jonge koeien werd evenals in Kloosterzande Dina 2 van P.A. Riemens te Hoek. Een Herovina Adema Keimpe dochter van goed formaat, mooie verhoudingen en solide van uier. Reserve-kampioene; Belter Emma 163 een Blitsaerd Sendy van A.E. de Milliano, Waterlandkerkje, vlot De la-prijs oudere ooien ging naar Z 3109 van de Gebr. Goet hals. De la-prijs voor de 2-jarige ooien ging naar Z#3448 en die voor de 1-jarige ooien ging naar lo 19288 en lo 15302 van dezelfde fokkers. De dieren waren ruim goed bespierd van een best type. Bij de tweetallen ooien, geboren in 1977, gingen de la-prijzen naar het stel lo 12820 en lo 17933 van Gebr. G.J.A. Ferket en het stel 18363 en 18372 van IJ. Risseeuw. De la-prijs van de ooien met 2 ramlammeren ging naar Z 3626 van PJ. Provoost, een mooi uniforme koppel. Bij de ooien met 2 ooilammeren ging de la-prijs naar Z 2837 van IJ. Risseeuw. In de rubriek ooien met ooi en ramlam ging de la-prijs naar Z 1623 van PJ. Provoost. In de rubrieken ooi met 1 lam, tweetallen van lammeren, tweetallen ooilammeren gingen de la-prijzen naar respectievelijk Z 2831 van de Gebr. De Mil liano, 10 17879 en lo 178^3 van G.J.A. Ferket, lo 21586 en lo 21588 van RJ. van Doorn. Bij de groepen afstammelingen van 1 jaar en ouder van 1 vader ging de la-prijs naar Z 069 van de Gebr. Goethals, gevolgd door Z 162 van G.J.A. Ferket. lo 21586 en lo 21588 van RJ. van Doorn. Bij de groepen afstammelingen van 1 jaar en ouder van 1 vader ging de la-prijs naar Z 069 van de Gebr. Goethals, gevolgd door Z 162 van G.J.A. Ferket. In de categorie afstammelingen van 1 vaderdier geboren in 1978 ging de la-prijs naar dezelfde Z 069 en de lb-prijs naar Z 2092 van IJ. Risseeuw. De beste bedrijfsgroep was een zeer uniforme groep van de Gebr. Goethals. Het beste ramlam op deze fokveedag was lo 17883 vanG. Ferket. De Zeeuwsch-Vlaamse schapenfokkers kunnen op een geslaag de keuring terugzien. 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 14