E r moet worden bekeken hoe de stoppel zal worden benut. Een goed geslaagde groenbe mester kan het onkruid onderdrukken maar een slecht de grond bedekkend gewas geeft het onkruid extra kansen waarvan soms nog ja renlang de nasleep merkbaar is. Sommige wortelonkruiden kunnen het best worden be streden in een vroege stoppel, zoals van vlas, graszaad en koolzaad. Dit kan zowel chemisch als mechanisch. De bestrijding van klein hoef blad heeft in juli - augustus veel beter resultaat dan in september - oktober. N a ongeveer twee weken gaan de kalveren naar de opfokstal met groepshuisvesting van 5 a 10 stuks in door hekwerk gescheiden afde lingen. De groepsboxen kunnen met of zonder houten roostervloer uitgevoerd zijn. Een goede gierafvoer bevordert de hygiëne in de stal door een droge ligplaats. Ruwvoer, krachtvoer en drinkwater moeten gemakkelijk opneembaar zijn. Door de voerbak in hoogte verstelbaar te maken, kunnen de kalveren op jonge en latere leeftijd gemakkelik over voer beschikken. Het uitmesten van groepsboxen vraagt door strogebruik in de boxen veel arbeid. D it gewas is nu flink aan de groei. Het heeft na een moeilijke start geprofiteerd van de re gen van eind juni en begin juli. Knolselde ij voelt zich altijd het beste thuis in een koele, vochtige zomer. Een nevenvoordeel daarvan is dat dan ook de activiteit van de bladluizen on derdrukt wordt, zodat het selderijmozaiekvirus minder kans krijgt. D e ingezaaide groenbemestingsgewassen onder dekvrucht lijken op veel percelen rede lijk goed geslaagd te zijn. Gras dient direct na de oogst van de dekvrucht 40-60 kg N/ha te krijgen. Dit is onder normale omstandigheden voldoende om een goed gewas voor groen be mesting te krijgen. Een niet al te overdadige bovengrondse massa en een gewas met een zo groot mogelijke beworteling is gewenst. Dit komt de stabiliteit van de grond na het ploegen op wintervoor ten goede. Veehouderij T n de maand augustus kan nog heel wat stik stof rendabel worden gemaakt voor een hogere grasopbrengst. Voor beweiden wordt 40-60 kg N per ha gestrooid en voor maaien 80 kg N per ha. Men dient wel rekening te houden met de zwaarte van de vorige snede en met de eerder gestrooide stikstof. Er kan nog nawerking van eerder gegeven stikstof optreden. Voor een snelle hergroei is het aan te bevelen steeds de stikstof zo snel mogelijk na het weiden of maaien te strooien. V oor kortdurende kunstweiden, die vooral gebruikt worden om te maaien voor voor- droogkuil of hooi is Italiaans raaigras een zeer geschikt gewas. Italiaans voldoet het beste bij najaarsinzaai. Het kan door de vroege eerste snede een hogere opbrengst geven dan Engels raaigras. Tijdig inzaaien van Italiaans raaigras heeft vele voordelen om een zo hoog mogelijke opbrengst te krijgen. Bij gunstig weer kan in het najaar nog een tweede snede worden gewon nen. D e laatste jaren is de gemiddelde sterfte on der de kalveren 10 12% (doodgeboren kalve ren inbegrepen). Dit is een hoog percentage! Daar dit veel schade geeft is het de moeite waard om te trachten dit percentage te verla gen. De huisvesting speelt daarbij een belang rijke rol. De noodzakelijke investeringen in een goede huisvesting zijn daarom economisch al gauw verantwoord. D it is de stal waar dieren vlak na de geboorte kunnen worden ondergebracht. De afkalfstal van de melkkoeien moet liefst dicht bij de op vangstal worden gesitueerd. De opvangstal moet een aparte, geïsoleerde ruimte zijn, waarin een goede controle, hygiëne en klimaa tregeling uitvoerbaar zijn. Door de dieren in dividueel in boxen te huisvesten, wordt het el kaar belikken, bezuigen en besmetten zoveel mogelijk beperkt. De eenlingboxen moeten gemakkelijk gereinigd en ontsmet kunnen worden. Een goede gierafvoer en een gladde wandafwerking bevorderen de reiniging. D e oudere kalveren (vanaf 8 weken) kunnen in een afgesloten of een aan één zijde open loopstal worden ondergebracht. Een dergelijke loopstal vraagt veel strooisel en veel arbeid bij het uitmesten. Knolselderij Groenbemesters Onkruidbestrijding in de stoppel Grondontsmetting De regen van de afgelopen periode heeft de grasgroei sterk bevorderd. Op veel percelen zal het gras niet vers benut kunnen worden door het vee. Er zal dus nog gelegenheid zijn om wat wintervoer te winnen. Beter is tijdig te maaien voor hooi of kuilvoer dan de dieren in te lang gras te laten lopen, waardoor een groot gedeelte voer verloren gaat en het grasbestand teveel te lijden heeft. Indien de zode ook van vorige jaren ernstig geleden heeft, kan worden overwogen om het grasland opnieuw in te zaaien ofwel door te zaaien. De maanden augustus en september zijn daarvoor het beste. Streef in ieder geval naar een goed grasbestand om een optimale produktie te kunnen bereiken. N Strooien op grasland Inzaai van Italiaans raaigras of kortdurende kunstwei Huisvesting van kalveren De opvangstal De opfokstal De stal voor oudere dieren Schapen Wanneer de uien zijn bestemd voor langere bewaring, b.v. tot na januari, kan het tijdstip van uitwendige spruitvorming worden verlaat door een bespuiting van maleine hydrazide. De dosering is 2,5 kg actieve stof per ha in mini maal 500 ltr water. Wat uitvloeier toevoegen kan het effect verhogen. Men moet spuiten als het vroegst gestreken loof nog groen is. Het beste resultaat is te verwachten op een regel matig goed gezond gewas. De laatste tijd zijn er berichten die erop duiden dat men met bovengenoemd middel behan delde uien niet meer koopt voor bepaalde lan den. Duidelijkheid hierover is wel gewenst. Naast maleine hydrazide is nu ook het middel Ethrel toegelaten voor spruitremming in uien in een dosering van 3 ltr/ha. Dit lijkt dan toch wel een dure behandeling te werden 2 ct per kg). In augustus kan het gewas aangetast worden door bladvlekkenziekte. Onder vochtige om standigheden moet hiertegen om de 14'dagen gespoten worden met een maneb-tin bevattend middel. Bij droog weer kan deze termijn wat langer genomen worden. In deze maand kan ook aantasting door wantsen schade doen. Hiertegen zal men voorbehoedend moeten spuiten met Undeen of dimothoaat. Deze be spuiting moet tot eind september elke 14 dagen worden herhaald. Om boriumgebrek te voorkomen kan gespoten worden met Maneltra-Borium (2 kg/ha). Als het erg droog blijft moet eind augustus/begin september deze bespuiting nog een keer her haald worden. In de vrijgekomen stoppel kunnen voor groen- bemesting nog diverse gewassen worden inge zaaid. Tot omstreeks 10 augustus kunnen wik ken worden ingezaaid tegen 100 kg zaaizaad per ha, kosten 110,— -ƒ 150,— afhankelijk van de soort. Ook Alexandrijnse klaver kan tot omstreeks deze tijd worden gezaaid tegen 30-40 kg zaaizaad/ha, bij voorkeur een éénsnedig ras, kosten 4,25/kg. Italiaans raaigras kan tot omstreeks 20 augus tus worden gezaaid tegen 35 kg/ha, kosten 2,25/kg, Westerwolds raaigras de gehele maand augustus, 50 kg zaaizaad/ha, kosten 3,— /kg. Van beide rassen bij voorkeur een tetraploïde selectie kiezen en 60 kg N/ha strooien. Vooral voor late zaai is ook bladra- menas een goede mogelijkheid. Zaaizaadhoe- veelheid 20 kg/ha a f4,25/kg en 90 kg N/ha geven. In de graszaadstoppel worden veelal wikken gezaaid. Dit is een zeer goede combinatie. Het wikkenzaad kan bij de tweede maal frezen worden ingewerkt. Eventueel kan vóór de inzaai van een groenbemester drijfmest worden uitgereden. Dit dient direct te worden ondergewerkt vooral in verband met stankver spreiding. Bij de graanoogst kan men reeds rekening houden met de verdere behandeling van de stoppel. Zo kan men op plaatsen waar veel wortelonkruid voorkomt, bijvoorbeeld op stroken langs de sloten, een hoge stoppel laten staan. Dit geldt ook bij de aanwezigheid van aardappelopslag. De hergroei van onkruid resp. aardappelopslag gaat dan vlugger, zodat er vroeg een voldoende bladmassa aanwezig is om een goed resultaat te verkrijgen van een bespuiting met Round Up e.d. O ok moet in overweging worden genomen of een grondontsmetting tegen aaltjes noodzake lijk is. Dan is juist een vroege schone stoppel veel waard, maar men dient dan ook bij de grondbewerking van begin af aan rekening te houden met de eis van een goed te verkruime len, fijne bovenlaag. Dit met het oog op een goede afdichting van de bovenlaag bij het ontsmetten. Heeft men na de oogst meteen een te diepe grondbewerking uitgevoerd dan is die fijne bovenlaag zelden meer tot stand te bren gen. Het zal duidelijk zijn dat na graan de stoppels eveneens een belemmering vormen voor een ideale bovenlaag. Men zou in zo'n geval juist erg kort moeten maaien. In een stoppel met een grasgroenbemester is het goed mogelijk als wijze van ontsmetten een onderdoorbehande ling uit te voeren. Men slaat dan twee vliegen in één klap: de organische stofvoorziening en de aaltjesbestrijding. V v ~"-V Het is nu nog de tijd om de veestalling te vernieuwen of aan te passen. Om een zo hoog mogelijke produktie van het grasland te verkrijgen, zullen de volgende re gels in acht genomen moeten worden: Het vee bij voorkeur inscharen in gras dat niet langer is dan 12 a 15 cm; Maaien bij een opbrengst van ten hoogste 3 a 4000 kg droge stof per ha; - Niet te kort maaien (5 a 6 cm stoppelleng te); - Een korte veldperiode aanhouden bij in kuilen of hooien. In het volgende voorjaar heeft een goed ont wikkeld gewas een grote voorsprong op een in het voorjaar ingezaaid gewas. Is Italiaans raai- Een goede groenbemester is broodnodig. gras voor de winter te weinig ontwikkeld, dan is het risico van uitvriezen groter en zal in het voorjaar het gewas moeilijker op gang komen. De hoeveelheid zaaizaad is 30 a 35 kg per ha. Een goed geslaagd gewas kan kweek onder drukken. Italiaans raaigras kan ten opzichte van Engels raaigras minder goed tegen ver trappen (gemengd gebruik weiden - maaien) en is gevoeliger voor het berijden met zware machines. Verder is Italiaans raaigras gevoelig voor het lang laten liggen van het gemaaide gras en voor kort maaien. Dit geldt voor de tetraploïde ras sen nog iets meer dan voor de diploïde rassen. Voor gemengd gebruik voldoet Engels raaigras beter dan Italiaans raaigras o.a. door de beter zodevorming. Enkele veehouders hebben goede ervaringen met de mengsels BG 3 en BG 2. Zaaien in augustus is de beste tijd om het volgend jaar een flinke opbrengst te halen. Er is nu nog gelegenheid plannen te maken en de nodige bouwactiviteiten te ontwikkelen om de kalverhuisvesting te verbeteren. In de ko mende winter, als er weer een groot aantal kalveren onder dak moeten, kan de zaak dan weer in orde zijn. De huisvesting dient zodanig te zijn dat het dier goed kan functioneren in al zijn levensverrich tingen. Voorts moet de inrichting zo zijn, dat ziekten worden voorkomen of effektief kunnen wor den bestreden. Om de besmettingskansen te beperken is het het beste om de kalveren in leeftijdsgroepen in te delen en in aparte afde lingen onder te brengen. Voor elke huisvestingsvorm geldt, dat de die ren. steeds moeten kunnen beschikken over een droge, tochtvrije plaats. De volgende stal len zijn te onderscheiden: - De opvangstal (0-2 weken, eventueel tot 8 weken); - De opfokstal (2-8 weken); - De stal voor oudere kalveren (vanaf 8 we ken). Als de stal is aangepast kan echter ook van een trekker met voorlader gebruik worden ge maakt. Het is van belang dat zowel de eerste opvang ruimte als de opfokstal wat overcapaciteit hebben, zedat het mogelijk is de boxen en hokken van tijd tot tijd goed te reinigen, te ontsmetten en enige tijd leeg te laten staan. Een andere mogelijkheid is de kalveren in een, aan de voorgangzijde open, ligboxenstal onder te brengen. Een verharde loop- eetruimte kan met een dichte vloer worden uitgevoerd, waar van de mest gemakkelijk afgeschoven kan worden. Voor de hygiëne is een roostervloer gunstiger. Deze vraagt ook minder arbeid. Bij gebruik van ligboxen is het wel eens wat moeilijker de lengte en breedte van de boxen aan te passen aan de snelle cntwikkeling van de dieren, vooral op jonge leeftijd. Op oudere leeftijd kan meer een vaste maat worden aan gehouden. Kalveren kunnen vanaf een leeftijd van 2 a 3 maanden zonder bezwaar in een roostervloer- stal worden gehuisvest. Dit geldt zowel voor opfokkalveren als voor dieren die bestemd zijn voor de vleesproduktie. Een roostervloer vraagt minder vierkante meters dan een lig boxenstal en is daardoor goedkoper te bouwen. Bij een juiste veebezetting blijven de dieren op een roostervloer goed schoon. Inlichtingen over indeling, afmetingen alsmede tekeningen van jongveestallen zijn te verkrij gen bij Uw bedrijfsvoorlichter. B innenkort is het weer tijd voor selectie in de schapenstal. Oudere ooien die niet meer voldoen worden opgeruimd. Daarbij zal onder andere gelet moeten worden op vruchtbaarheid, moederei genschappen en beenwerk. Onder de ooilam meren zal de nieuwe aanfok moeten worden gezocht. Daarbij zal men ook weer moeten let ten op de vruchtbaarheid: ze moeten geboren zijn als twee- of drieling. Verder is de ontwik keling van groot belang. Er moet een goed groei vermogen in het dier aanwezig zijn. Het wordt ook tijd om uit te gaan zien naar een dekram. Men zal moeten bedenken dat de kwaliteit van de lammeren voor de helft door de ram wordt bepaald. De nodige zorg beste den aan het uitzoeken van een ram wordt dus goed beloond. De punten die gelden bij het selecteren va; de ooilammeren gelden in ver sterkte mate bij de selectie va de ram. Daarom moet men extra letten op de vruchtbaarheid van de moeder. Ook bouw, ontwikkeling en bevleesdheid van het dier zelf zijn vanzelf sprekend bijzonder belangrijk. Een oudere ram is veelal duurder in aanschaf, maar het voordeel daarvan is dat men de af stammelingen kan zien. Ook kan informatie verkregn worden over het aantal dieren dat drachtig is geworden van deze ram. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 13