Lage lonen en lage belastingen I 0p bezoek bij Wim Traas in Ierland j- 9||^H H oewel Traas zegt dat hij al veel van de Ierse mentaliteit heeft overgenomen en het rustiger aandoet dan vroeger, is hij toch nog flink aktief. T waalf jaar geleden kocht Wim Traas uit het Zuid Bevelandse dorp Biezelinge een boerderij in Ierland ter grootte van 24 ha, inklusief een ruime gerieflijke woning en wat sobere bijgebouwen. De prijs (ca. 100.000,— was voordelig, mede doordat de grond was verwaarloosd. Traas vestigde zich op het "Groene Eiland" met het doel een fruitteeltbedrijf te stichten. Na een bescheiden aanzet is hij daar echter al vlug van teruggekomen. Het fruit is wel duur in Ierland, maar de distributie is hopeloos slecht. Het ontbreekt aan goede afzetorganisaties en je kunt als teler moeilijk zelf langs de winkels en winkeltjes om die te bevoorraden. Bovendien kwam hij tot de konklusie dat het fruit wat klein blijft om een flinke produktie te bereiken. Vandaar dat hij akkerbouwer werd. Eerst alleen op zijn eigen 24 ha, nu via bijhuren zelfs op ca. 100 ha. En hoewel van huisuit fruitteler bevalt het boeren hem best! Aanpassenwennen en leren Van 24 naar 100 ha Rust en kalmte Ook nog intensieve teelten D e beginjaren waren vrij moeilijk. Allereerst moest de grond, die overigens naar Ierse maatstaven van prima kwaliteit is, worden opgeknapt. Verder was er aanpassing nodig aan de Ierse wijze van leven, werken, zaken doen, enz. Met bovendien de taal als handicap, want al kun je redelijk Engels, dan kun je nog geen gesprek volgen tussen twee Ierse boeren die in hun dialekt aan het diskussiëren zijn. In feite heeft het zeker 5 jaar geduurd voor de leer- en gewen- ningstijd achter de rug was. Om een voorbeeld te noemen: de eerste jaren teelde hij op een kleine oppervlakte aardbeien en ging die zelf aan de winkels in de dichtbijzijnde stadjes Clonmel en Cahir verkopen. Weliswaar tegen een goede prijs maar het kostte veel (dure) tijd. Nu staat er een bord aan de weg met "Fruit te koop" en zelfs de opbrengst van een halve hectare aardbeien wordt vlot aan huis verkocht met flinke hoeveelheden tegelijk. Ook de appels die hij oogst van zijn 2 Vi ha grote boomgaard gaan grif van de hand. Dat alles heeft zijn invloed uiteraard op het levenspatroon. Wie om 's morgens 8 uur benzine wil tanken kan nergens terecht. Wie iets dringend nodig heeft en om 9 u. 's ochtends naar een winkel stapt om te kopen heeft veel kans dat hij niet vóór half 10 terecht kan. Daaraan moesje je niet ergeren, maar aanpassen en wennen. Want daardoor gaat er van het Ierse leven een onge kende rust uit. Geen gejakker, ook niet met het autoverkeer, volop tijd voor een praatje, niet dat onrustige gedoe dat we hier gewoon zijn. Dat heeft toch ook zijn voordelen, 't Is immers waar, morgen komt er weer een dag. a enkele jaren boeren, wat hem opvallend goed afging, werd Traas steeds vaker gevraagd door de buren om te helpen met het Tarwe en gerst geven goede opbrengsten. De voorkeur voor suikerbieten, erwten en graszaad houdt mede verband met de voorkeur voor vaststaande prijzen: het is na melijk allemaal teelt op kontrakt! De hiervoor genoemde in tensieve teelten zorgen ervoor dat er toch in de prijsvorming voldoende muziek overblijft. Trouwens, vooral de erwtenteelt is ook nog enigszins spekulatief doordat het weer rond de oogsttijd niet te veel tegen moet zitten. De wegen in Ierland zijn overal omgeven door muren van stenen en/of aarde. Wie per personenauto rondrijdt ziet daardoor wei nig van de akkers. erland is een land van veehouders. Ongeveer 90% van de kultuurgrond is grasland. De akkerbouw speelt dus een be scheiden rol. Wie zich daarop specialiseert staat daardoor vlug ger aan de top dan in de veehouderij. Ook in Nederland zou Traas echter goed meekunnen. In Ierland vallen zijn bedrijf en huurpercelen op door de nette, verzorgde indruk die ze maken. De Ieren streven meestal niet zo naar perfektie en netheid, ze maken het zich in dat opzicht wat gemakkelijker dan we in Nederland gewoon zijn. Dat houdt verband met hun mentaliteit. De meeste Ieren zijn niet op jacht naar een zo hoog mogelijk inkomen. Als ze maar voldoende hebben voor hun dagelijkse normale behoeften, hebben ze er geen behoefte aan om 's morgens vroeg uit bed te komen of 's avonds nog laat te werken om extra inkomen te verwerven. Behalve aan eten en drinken stelt men minder hoge eisen aan kleding, het formaat van de auto, enz. Spruiten planten; dit jaar heeft Traas 1 ha met dit gewas. spuiten tegen onkruid, e.d. Dat leidde tot aanschaf van een machinepark dat eigenlijk veel te groot was voor het eigen bedrijf. Er is zelfs een kombine gekocht. Sommige boeren lieten vrijwel alles aan hem over, van het ploegen en zaaien tot het oogsten toe. Dat bracht hem op het idee er land bij te huren en te bebouwen. Dat leverde meer op dan als vergoeding voor het loonwerk wordt ontvangen. Dat bijhuren lukte tamelijk gemakkelijk, al is de huurprijs nogal hoog. Een aantal farmers is graag bereid een deel van hun grond af te staan, omdat ze dan zonder moeite al een aardig basisin komen hebben. Dit jaar heeft Wim Traas ongeveej 80 ha bijgehuurd met zijn eigen 24 ha komt hij dus aan ruim 100 ha. Op het huurland verbouwt hij in hoofdzaak erwten, suikerbieten en graszaad. Zo liet hij bij ons bezoek met zichtbaar genoegen een blok erwten zien van 32 ha,- weliswaar bestaande uit 4-5 percelen, maar toch alles aaneengesloten. De bezichtiging betekende een wandeling van bijna een uur. Verder heeft hij dit seizoen o.a. 24 ha sui kerbieten en 16 ha graszaad. De overige grond wordt overwe gend benut voor tarwe en gerst. De prijzen voor de produkten verschillen niet veel met Neder land. De kg-opbrengst van de suikerbieten ligt lager dan hier; •mede doordat er rekening moet worden gehouden met "verval" en laag produktieve gedeelten door de hoge begroeiing langs de percelen. De opbrengst van granen en gewassen, inklusief graszaad, ligt echter ruim zo hoog als in ons land. Ook de produktie van erwten is gunstig. Er werden in Ierland zeer weinig erwten verbouwd. De grond is daardoor "vers" en het gewas heeft weinig te lijden van ziekten. De arbeidskosten zijn uitgesproken laag. Wim Traas heeft een vaste kracht in dienst, een jonge man van 20 jaar die uitstekend met de machines om kan gaan. Tevens kan hij naar behoefte beschikken over de hulp van een jonge boerenzoon die op het eigen bedrijf niet voldoende werk heeft. Lonen en sociale lasten bedragen minder dan de helft van Nederland! Nog steeds doet hij naast zijn eigen 100 ha vrij veel loonwerk. Tevens heeft hij bij zijn huis intensieve teelten, als de reeds genoemde 2 ha fruitteelt, een halve hektare aardbeien en een paar gemet spruiten. Bij een arbeidsbezetting van zeg maar 2 Vi man is er dan ook volop werk. Ierland is natter dan Nederland, de luchtvochtigheid is er hoger en vooral 's morgens is het langer dauwnat. Niet ideaal voor van 't zwad dorsen, maar toch is het nu al een reeks van jaren redelijk tot zeer goed gelukt. Maar ongetwijfeld zal het wel eens een keer misgaan. Dat risiko is in principe ingekalkuleerd. Extra aandacht vraagt bij de erwtenteelt de vogelafweer, spe ciaal van duiven en kraaien. Kort na het zaaien en vanaf 6 weken voor de oogst moet het gedierte op afstand worden ge houden. Er staan daarvoor een aantal knalapparaten opgesteld, maar tevens is er vanaf genoemde 6 weken vóór de oogst een man in dienst, die gewapend met een geweer op een trekker langs de percelen rijdt. Totale kosten zo'n 130,— a 150, per dag. Daarbij zijn de vroege ochtenduren nog voor de baas, wantje krijgt geen Ier om 6 uur uit bed! Ook bij het graszaad is het een kwestie van zwaddorsen. De teelt is goed lonend. De eisen t.o.v. bijvoorbeeld verontreiniging met andere grassoorten zijn wat lager dan in ons land en al zou het afgekeurd worden dan brengt het gewas nog flink wat op als veevoeder. Dus be perkt risiko en weinig werk. Elke morgen gaan Conny (10 jaar) en Henry (7 jaar) met de schoolbus naar het 6 km verderliggende stadje Cahir. Een loge rende tante doet hen hier uitgeleide.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 10