ZiTDAGEN gropatax ZACHARIAS MALJAARS: EEN RESPECTABEL MENS VAN 100 JAAR SEKRETARIS BEGELEIDER(-STER) Landbouwschap bezorgd over bezuiniging en ombuiging binnen landbouwkundig onderzoek EREGALERIJ- D. DE PUTTER Stijging prijzen landbouwgronden 2e helft 1977 iets minder Radio Agrarische Commissie v.d. Bond v. Plattelandsvrouwen afd. Zeeland, gaat op studiereis GEVRAAGD OOSTBURG Woensdag 26 JULI in Caf.e "De Windt" MIDDELBURG. Donderdag 27 JULI in Hotel "De Brasserie" van 1-4 uur ZIERIKZEE Donderdag 27 JULI in Hotel "Huis van Nassau" SEROOSKERKE. Vrijdag 28 JULI in Caf.e "Huysse" van 9-1 uur THOLEN. Zaterdag 29 JULI in Hotel "Hof van Holland" van 11-13 uur. OOSTBURG. Woensdag 2 Aug. in Café "De Windt" MIDDELBURG. Donderdag 3 Aug. in Hotel "De Brasserie" van 1-4 uur KORTGENE. Donderdag 3 Aug. in Hotel "De Korenbeurs" ZIERIKZEE. Donderdag 3 Aug. in Hotel "Huis van Nassau" FIJNAART. Vrijdag 28 JULI a.s. Geen zitdag De zitdag WESTKAPELLE van Dinsdag 1 Aug. komt te ver vallen. I,andbouwhuis - Grote Markt 28 - Goes Dinsdagmiddag van 14.00 - 17.00 uur, de heer van Es i.p.v. de heer van Nispen. De heer Zuidweg is gedurende de periode 17 juli t/m 7 augustus niet bereikbaar wegens vakantie. Landbouwhuis - Korte Stationslaan 4 - Zevenbergen Donderdagmorgen van 9.00 - 12.00 uur, de heer Vroegop. Het is Zacharias Maljaars niet aan te zien dat hij honderd jaar is geworden, verse sigaar tussen de vingers terwijl hij met vaste hand zijn glaasje jenever van tafel neemt; proost! zegt hij en hij neemt genietend een slok. We zitten op de dag voor zijn honderdste verjaardag bij hem thuis zomaar wat te praten, over de landbouw vanzelf. Hij is er vast van overtuigd dat de boeren van vandaag het veel gemakkelijker hebben dan in zijn tijd: "Vroeger hadden we drie arbeiders, een knecht en de meid. 't Is een gemak voor de hedendaagse boer dat hij nu alleen de baas is. Wij gingen met de sikkel het land op. Nu zitten ze met hun kont op de trekker. Zo zou ik ook nog wel boer willen worden." Een zeer markant figuur deze Zacharias Maljaars. Kringvoorzitter Sam de Visser - die ook bij dit gesprek aanwezig is - daarover: "Zacharias Maljaars van Crane- Stein? Dat is bij ons een begrip." De piepjonge Z.L.M.- secretaris die voor de gelegenheid als verslaggever op treedt heeft het hart niet dit tegen te spreken. Het straalt gewoon van Maljaars af: een autoriteit. En dat klopt ook! De nu honderdjarige Z. Maljaars heeft heel zijn leven bestuurd: hij was hoofdbestuurslid van de Z.L.M. van 1927 - 1948, vele jaren wethouder van Oostkapelle, vele jaren gaf hij zijn krachten aan het waterschap. Hoe is het nou begonnen? Nadat Vorsterman van Oijen de stoot had gegeven tot het oprichten van Coöperaties ging dat ook Oostkapelle niet voorbij. In 1908 kwam daar de verkoopvereniging van de coöperatie. Maljaars werd me teen voorzitter en lid van de Z.L.M. Maljaars daarover: "Het was gewoon in je eigen belang. Verder had je toch ook niet zoveel verenigingen." In 1958 werd hij lid van verdienste van de Z.L.M. In datzelfde jaar ontving hij zijn Koninklijke onderscheiding: ridder in de orde van Oranje Nassau. De Kring Walcheren verleende hem het ere-lidmaatschap van de Kring. Mal jaars heeft het allemaal gewaardeerd maar blijft er Wat chers - nuchter onder. Ik vraag Maljaars wat hij van de hoge grondprijzen denkt: "Wij waren er gelukkig mee dat de grondprijzen omhoog gingen. Want dat betekende dat de prijzen van onze produkten ook goed waren Maljaars draagt nog steeds de Walcherse dracht, com pleet met ringen in de oren. Alleen de bijbehorende pet draagt hij niet meer: z'n dochter van bijna 70 jaar vindt het 1 Zacharias Maljaars, op 19 juli j.l. 100 jaar geworden. Voor de foto was hij bereid zijn "fietspet" af te zetten en zijn originele hoofddeksel uit de kast te pakken. (foto J. Oggel) maar niks dat hij nu altijd zijn "fietspet" op heeft. Mal jaars: "Sinds ik die Belg tegenkwam die dacht dat ik pastoor was draag ik mijn eigenlijke pet maar niet meer." Op mijn vraag wat hem echt bijgebleven is uit zijn be stuurlijke leven zegt hij resoluut: "De inundatie van 1944, de boeren wilden hun koeien toen hier houden. We hebben toen een schuur gebouwd in de duinen." De herinnering zit nog om een andere reden goed in het geheugen: in de bezettingstijd was Maljaars nog even waarnemend burgemeester. Maar hij was de eerste die zei: "De landstand, dat nooit." We krijgen nog een borreltje van zoon Jan die dit jaar 76 hoopt te worden. Jan Maljaars is zijn vader opgevolgd op Crane-Stein. Nu zit een zoon er alweer jaren op. De an dere kinderen van Jan zijn gaan studeren. Bij het afscheid rijst Maljaars uit zijn stoel, kaarsrecht drukt hij ons stevig de hand: Een respectabel mens met een respectabele leeftijd, die Zacharias Maljaars van Crane-Stein. Oggel. VRIJDAG 28 JULI ZAL I.V.M. VAKANTIE S GEEN Z.L.M. LAND EN TUINBOUWBLAD VERSCHIJNEN. Het Landbouwschap heeft per brief aan de minister van Land bouw en Visserij zijn bezorgdheid geuit over de bezuinigings plannen van het landbouwkundig onderzoek. Volgens de plan nen zal de bezuiniging vooral ten koste gaan van het onderzoek dat op de produktie is gericht. Juist dit onderzoek vormt de basis voor de vcorlichting en draagt bij tot versterking van de con currentiepositie van de land- en tuinbouw, aldus het Land bouwschap. Voor het totale landbouwkundige onderzoek komt de bezuini- Op 1 augustus zal het 50 jaar geleden zijn dat de heer in dienst trad bij de fam. C. A. Dekker, Nieuwendijk 71 te Axel' Bij zijn 40-jarig jubileum ontving hij de zilveren ere medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Onze hartelijke gelukwensen voor de jubilaris. ging neer op vier miljoen guiaen: iwee miljoen in iy/v, een miljoen in 1980 en eveneens één miljoen in 1981. Dit resulteert in het inleveren van 53 formatieplaatsen. Daarnaast vindt er een ombuiging plaats bij het onderzoek. Bezuiniging en ombuiging hebben tot gevolg, dat het op de produktie gerichte onderzoek (ook wel aangeduid als probleemgebied C) tot en met 1981 vijftig formatieplaatsen zal kwijtraken. In 1977 vormde het op de produktie gerichte onderzoek 54% van het totale landbouwkundige onderzoek. In het begin van de jaren zeventig was di percentage ruim 75. Als alle voorgestelde wijzigingen doorgaan, zal dit percentage in 1981 zijn terugge schroefd tot ongeveer 50. In de brief aan de ninister zegt het Landbouwschap, dat een verdere inkrimping van het huidige op de produktie gerichte onderzoek niet gewenst is. Het Landbouwschap dringt er bij de bewindsman op aan, dat bij de komende begrotingen voldoende ruimte wordt gegeven aan dit op de praktijk gerichte onderzoek. In de tweede helft van 1977 werd voor verpachte boerderijen, inclusief bijbehorende grond, gemiddeld 28.340,- per ha be taald en voor pachtvrije boerderijen 55.500,-. Dit is 84% resp. 53% meer dan in de overeenkomstige periode van 1976. Dit onder meer blijkt uit voorlopige uitkomsten van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In vergelijking met de gemiddelde prijzen van het eerste halfjaar van 1977 bedraagt de stijging voor verpachte resp. onverpachte boerderijen 51% en 19%, tegenover 21% resp. 29% in het eerste halfjaar van 1977 ten opzichte van het tweede halfjaar van 1976. Voor verpacht los bouwland werd in het 2e halfjaar van 1977 24.020,- per ha betaald; voor onverpacht los bouwland 39.970,-(64% resp. 56% meer dan in de tweede helft van 1976). Los grasland bracht in verpachte staat 23.720,per ha. op, in pachtvrije staat 38.270,-. Dit is 57% resp. 52% meer dan in de overeenkomstige periode van 1976. Met name bij los land blijkt dat de stijging van de prijs in het tweede halfjaar van 1977, ten opzichte van het eerste halfjaar, kleiner is dan in het eerste halfjaar van 1977 ten opzichte van het tweede halfjaar van 1976. Opvallend is, dat de relatieve stijging van de prijzen van ver pachte gronden ten opzichte van het voorafgaande halfjaar in het algemeen sterker is geweest dan die van onverpachte gron den. Dinsdag 25 juli a.s., Hilversum II (402 meter), 12.50 -13.00 u "Onderzoek gericht op werktuigen voor het middenbedrijf', een vraaggesprek met ir. F. Coolman, direkteur van het Instituut voor Mechanisatie, Arbeid en Gebouwen (IMAG) te Wage- ningen. Vrijdag 28 juli a.s., Hilversum II (402 meter), 12.50 -13.00 uur "Nieuwe ontwikkelingen op het gebied van het ruwvoederon- derzoek", een vraaggesprek met ir. G.H. Wissink van het Be- drijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Ooster beek. Naar aanleiding van de Studiedag van 6 april j.l. waarin de heer M. Quépin samen met de heer A. Daeleman sprak over de (on)mogelijkheden van Landbouw en alternatieve landbouw, is de agrarische commissie ingegaan op de uitnodiging van de heer Quépin, eens een bezoek te brengen aan de middelbare land- en tuinbouwschool gericht op biologische methodes te Kerk Ave- zaath. Het bezoek aan de school waar de Quépin werkzaam is, wordt gecombineerd met een bezoek aan het instituut voor graan-, meel en brood te Wageningen. Bovengenoemde studiereis vindt plaats op 5 september a.s. de dames die de studiemiddag van 6 april bezochten en dus uitge nodigd zijn door de heer Quépin genieten voorrang bij de op gave voor deze reis. Vanaf de bekendmaking in het Land bouwblad tot 7 augustus a.s. kunnen de dames die deel hebben genomen aan de studiedag j.l. zich opgeven, in de week van 7 augustus kan een ieder die belangstelling heeft voor de reis zich opgeven. U kunt zich rechtstreeks opgeven bij het Agrarisch Commis sielid Mevr. C. L. Kloet-Eversdijk, Langeweg 55, Nw. en St. Joostland tel. 01182-1454 Het programma van de studiedag Vertrek uit:/Middelburg Station 7.00 uur; Goes Westwal, 7.15 uur; Kruiningen Veerhaven, 7.30 uur; Wouwse Tol 7.50 uur; 10.00 uur: Bezoek aan het instituut voor graan-, meel en brood te Wageningen. 12.30 uur: Lunch in het Internationaal Agra risch Centrum te Wageningen. 14.00 uur: Bezoek aan de school en het bedrijf „Warmonderhof' te Kerk Avezaath. Di ner. 10.00 uur: Aankomst te Middelburg. De kosten voor deze reis zullen 45,— bedragen. Geeft U zich zo spoedig mogelijk op? 0(lZ.l.m. LAND-EN TUINBOUWBLAD Officieel orgaan van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij Grote Markt 28 4461 AJ Goes Postbus 46 Tel. 01100-21010 Redaktie: Mr J. Oggel hoofdredaktie - tel huis 01 100 - 20228 M van Wezel eindredaktie - tel huis 01 641 - 3847 Marijke de Ruijter red-assistente -tel. huis 01 100-20428 Adressering en abonnementen Secretariaat ZLM - Goes - tel 01100-21010 - toestel 1 3 Technische verzorging Drukkerij Vink B V - Axel. Advertentie-exploitatie en administratie over advertenties Drukkerij Vink B V - Nassaustraat 1 - Postbus 1 6 - Axel - Tel. 01 1 55 - 2020 - Telex 55230 - Postgiro 206991 2. Het Agrarisch Jongeren Werk in Zeeland (een samen werking tussen Katholieke, Christelijke en Neutrale Plattelands Jongeren) zoekt met spoed een: Part-time: 3 4 dagdelen per week Zijn (haar) werk bestaat uit het begeleiden en het koör- dineren stimuleren van groepen vrijwilligers' hiervan en de bijbehorende administratie. Agrarische vorming en belangenbehartiging is onze doelstelling. Beloning op vergoedingen-basis. Standplaats Goes. Vereisten: bekendheid met de agrarische problematiek geen direkte relaties met P.J.Ó.'s en standsorganisa ties niet ouder dan 35 jaar bezit rijbewijs BE geen bezwaar tegen avondwerk Informatie en "sollicitatie" (binnen 14 dagen): Sophia Vermue, Plattendijk 3, Heinkenszand, tel. 01106 - 2080. 2

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 2