De paarden op de Z.L.M.- Manifestatie 1978 De keuringen D e Trekpaardenfokkers zorgden dit jaar voor de grootste inzending op de Zeeuwse dag van het Paard. Enerzijds kwam dit door afwe zigheid van de warmbloedpaarden, anderzijds was er uit eigen gelederen veel belangstelling. Dit laatste is mede in de hand gewerkt doordat de Bevelandse fokveedag in verband met de Z.L.M.-manifestatie niet door ging. D e Vereniging Nederlands Connemara Po ny Stamboek organiseerde in Wilhelminadorp een interprovinciale keuring. Er was zelfs een internationaal gezelschap Connemara ponies. Uit België namen 2 inzenders deel aan de keu ring. 23 inzenders brachten 56 ponies bijeen. De veulens vormden een goede rubriek. Bij de hengstveulens was wat meer variatie en onder eind dan bij de merrieveulens. Aan de kop stonden enkele veelbelovende merrieveulens. De jaarlingen waren wat wisselend van kwali teit met enkele goede kopnummers. De jeugd kampioene Neptune Abigale van D. Wese- mael, Chain (B) kwam uit deze rubriek. De 2-jarigen waren zeer matig van kwaliteit. Er werden alleen 3e prijzen toegekend. De rubriek 3-jarigen was zeer klein met een prachtig exemplaar aan de kop. De vierjarige en oudere merries met veulen vormden een mooie rubriek met vrij veel variatie in kwaliteit. Aan de kop stonden een aantal goede ponies. De nummer 1 uit de rubriek Ocean Sky van L. Verschueren. Heythuizen, werd later reserve kampioene. H et aantal deelnemers van dit ras was jam- E lf landelijke rij-verenigingen waren 's mor gens vertegenwoordigd voor deelname aan het springkonkours. E en défilé werd gehouden van de kampioe nen en eerstgeplaatsten (la) in de verschillende Het middagprogramma B ij de aanvang van het middagprogramm was de tribune volledig bezet en waren de andere zijden van de ring volledig omzoomd met een brede haag van belangstellenden. De spreker, de heer A.J.B. Hammink kon vele dui zenden bezoekers bij gunstig weer begroeten. O p 24 juni, de tweede dag van de Z.L.M.-Manifestatie waren het de paarden die luister moesten bijzetten aan dit agrarisch festijn. Dit pro gramma is verzorgd door de "Stichting Zeeuwse Dag van het Paard" die haar jaarlijkse dag dit jaar kon inpassen in deze Manifestatie. De slechte weersomstandigheden van de vorige dag gaven een ongunstig vooruitzicht. Het geprojekteerde keuringsterrein dat op de vorige dag gebruikt was voor keuringen van rundvee, schapen en geiten, was door de regen onbruikbaar geworden. Gelukkig was er vervangende ruimte be schikbaar en kon met enige improvisatie de nodige voorzieningen voor de keuringen worden rondgezet. Het hiervoor benodigde extra werk is met welwillende inzet gerealiseerd. Voor de middag vonden de keuringen van de stamboeken plaats. Dit had betrekking op een aantal rassen. Voorts waren er de voorkeuringen voor het best-gaande rijpaard en rijpony, alsmede het voorspringen van de ruiters. De wolken die op deze ochtend nogal eens dreigend waren hebben weinig hinder veroorzaakt. Later klaarde het op. Het Nederlandsche Trekpaard De Haflingers en Haflo-Arabe paarden De Fjorden paarden Connemara Ponies Dartmoor ponies Welsh ponies De Shetlandponies Landelijke ruiters Défilé De Landelijke ruiters verzorgden het eerste optreden met een springkon kours. Bij optreden met een wedstrijdelement zijn de uitslagen beperkt tot de kopgroep. J.H. Lantinga Jan Zonderland Er was een 90-tal Trekpaarden aanwezig van 28 inzenders. Wie mocht denken dat het bijna gebeurd was met dit ras in Zeeland kwam op deze dag wel tot andere gedachten. Niet alleen het aantaT was groot, ook de kwaliteit lag vol gens de jury op een goed niveau. Verschillende rubrieken hadden zelfs hele beste kopnum- mers. De merrieveulens waren van goed gehalte met enkele veelbelovende nummers aan de kop. De hengstveulens waren vrij behoorlijk. Bij de 1-jarige merriën stonden verschillende goedsoortige paarden. Van de 2-jarige merriën maakte de kategorie kleine maat de beste in druk. De 3-jarigen waren vrij gewoon met in de grote maat een goede merrie op kop. De ru brieken 4-jarige - 5-10- en merries van 10 jaar en ouder werden door de jury als goed tot zeer goed gekwalificeerd. Aan de top stonden mer ries met veel klasse. De kampioenskeuring maakte veel indruk. De strijd om de titel werd uiteindelijk gewonnen door Kathy van St. Pieters, eig. Stal Te Zande, Heinkenszand. Kapelle een forse, zware mooi gelijnde 5-jarige merrie. De reserve-titel ging naar de 7-jarige merrie Carla van Bleyendaal van A.L.C. Brooymans, Tholen. De merries met afstammelingen vormden een zeer fraaie kategorie. De le prijs was voor Mi mi van Noordhoute met 2 dochters van Stal Te Zande. Er waren maar liefst 9 stalgroepen, merendeels fraaie uniforme kollekties Eerste werd het drietal van A.L.C. Brooymans. Het zeer mooie, uniforme 4-span van A.L.C. Brooymans was de beste van de vijf 4-spannen die getoond werden. D eze afdelingen waren slechts met een klein aantal vertegenwoordigd. Er waren 5 inzenders met 7 Haflingers en 5 Haflo-Arabes. Om een goede keuring te kun nen organiseren zijn deze aantallen veel te klein. Toch is het erg belangrijk dat ze zich gemanifesteerd hebben. Het publiek kan ook op die manier kennis nemen van de eigen schappen van deze rassen. Bij de Haflingers werd Dianne uit het Bottegat van P. de Buck. Wissenkerke kampioene en bij de Haflo-Arabes Diana van Cortgene van de zelfde eigenaar. De reserve-titel ging naar de Haflinger Nellie van Hespelbrug van H. Beye, Renesse. D e belangstelling voor de Fjorden paarden fokkerij is de laatste tijd in Zeeland toegeno men. Er zijn het afgelopen jaar nogal wat nieuwe leden bijgekomen. Deze be langstelling bleek vooral op de Z.L.M.-mani- festatie. De inzending bestond uit 67 paarden van 23 inzenders. De jury vond de merrieveulens opvallend goed. Het kwaliteitsniveau lag zelfs boven het lande lijk gemiddelde. De hengst Svengard heeft hier een belangrijke bijdrage aan geleverd. Zes van de zeven eerste prijs veulens waren van deze hengst. Hierbij behoorden ook de 2 uitschieters bij de hengstveulens. Kampioen werd het hengstveulen Y 17 van P. van Maru, Katten- dijke. De een- en twee-jarigen waren gewoon. Jeugdkampioene werd Wiza van R. Verkinde ren. De 3-jarige merriën waren van goede kwaliteit met een goede kop. De 4-jarigen kre gen allen een premie. Drie merriën uit de rubriek 5- en 6-jarigen kregen het predikaat voorlopig modelmerrie. Na het afleggen van de verrichtingsproef kunnen ze definitief in aan merking komen voor dit predikaat. Kampioene werd Runhilde van R. Verkinderen, Ruiselede (B). Twee van de 7 t/m 12-jarige merriën en een 13-jarié merrie werden voorlopig modelmerrie. De rubriek modelmerriën was maar heel ge woon. De stermerriën daartegen vormden een beste rubriek. Hieruit kwam de kampioen pre dikaat merrie voort, n.l. Hetja van W. Gouds waard, Oostvoorne. De rubriek oudere merries zonder veulen had een beste kop en een behoorlijke midden maat. Eerste en tevens kampioene werd Laug hing Water van mevr. A.L. van Elderen-Geer- tsema. Hoofddorp. Van het kleine gezelschap halfbloeden werd Miss Cute of Hulst van drs. W.L.A. Lockefeer kampioene. Tenslotte werd de rubriek bestgaande rijpony verreden. Annet Timmerman werd met Lom- bay Roamer eerste. E lf inzenders hadden 27 ponies opgegeven. Dit had tot gevolg dat de meeste rubrieken erg klein waren. Er was een leuke kategorie veu lens met Odmar of Middelburg van A. Davidse als beste. De jeugdkampioene kwam voort uit de rubriek driejarige merries zonder vevlen. Dit was Lon- neke van Merm tot Ressen van W.J. Dieleman, Zaamslag. De 4-jarige en oudere merries vormden leuke rubrieken met behoorlijk va riatie in kwaliteit. Aan de kop kwamen een aantal goede merries. Dagkampioene werd Helga van Merm tot Ressen van W.J. Diele man. De reserve-titel was voor Sherberten Cloudy van drs. W.L.A. Lockefeer. Els Pijnen uit Hoogerheide legde met Domini que beslag op de eerste prijs in de rubriek bestgaande rijpony. B ij de Welsh ponies wordt onderscheid ge maakt in sekties A, B en K. Voor de sektie A waren slechts 3 ponies opgegeven zodat nau welijks van een keuring gesproken kon worden. De kwaliteit was behoorlijk goed. De sektie B en K telden ieder een 15-tal deelnemers. B was de mooiste sektie. Zowel de kampioene als de reserve-kampioene kwamen uit deze rubriek. Polly van G.S. v.d. Made, Heinkenszand werd kampioene en Waranda's Hiswa van A.Z. de Buck. Oostkapelle reserve-kampioene. De jeugdkampioene kwam uit de sektie K. Dit was Irene van J. Geschiere, Middelburg. De jury vond Pollestegers Morwenna van F.M. de Schipper, 's-Heer Arendskerke het mooiste veulen. Veertien van de 50 Welsh pony-houders in Zeeland namen deel aan de keuring. De orga nisatoren hadden eigenlijk een grotere deelna me verwacht. De eindklassering werd in het middagpro gramma plaats. De eerste vijf winnaars in klasse L zijn als volgt: 1. Rene de Winter van "Weelruiters" met Benno; 2. Lauran Vermue van "Weelruiters" met Noblesse; 3. Annemiek Verstraeten van "Oranjeruiters" (Axel) met Goldfox; 4. Albert Vermue van "Weelruiters" met Noddy; 5. Henk Maljaars van "Oranjezon" met Wen- tos. mer genoeg wat kleiner dan in 1977. In Zeeland zijn bijna 60 leden van het Nederlands Shet- landpony Stamboek. Hiervan hadden 19 fok kers een 40-tal ponies van 1 jaar en ouder op gegeven voor de keuring. Daarnaast waren er nog een aantal veulens. De ponies konden be halve voor de fokdag-premie ook in aanmer king komen voor een premie van het stamboek. Vanwege het stamboek werden 2 veulens, 4 enter-, 3 twenter-, 1 eerst-, 2 tweede- en 11 derde premies toegekend. De jaarlingen vormden een goede rubriek met verschillende mooi typische Shetlanders. De rubriek 2-jarige; was klein met op kop een goedsoortige merrie. De 3-jarige vertoonden wat meer variatie maar hadden een mooi type merrie als eerste. De 4-, 5- en 6-jarige merriën waren iets onregelmatiger. Van behoorlijk goed niveau waren de 7-jarige en andere mer riën. Van de beide kroonmerriën werd de zeer typische Ceposh van de Vennen van Comb. Verhage-Maarsman eerste en tevens dagkam pioene. De reserve-titel was voor Flieske van Biester- veld van Staatsbosbeheer. Jeugdkampioene werd de 1-jarige Nadine v. Vronesteyn van J.P. Maarsman en reserve Netty v.d. Koxkampen van W. Verhage. Als beste mini werd door de jury aangewezen Marijke van 't Anker van J.J. Mol. In de klasse M/Z werden de eerste vijfplaatsen achtereenvolgens bezet door: 1. Izak van Eyzeren van "Weelruiters" met Interpol 2; 2. Govert van Dis van "Oranjeruiters" (Wil lemstad) met Larry; 3. Piet Huige van "Weelruiters" met Large; 4. Gillis Quist van "Walcheren" met Narfïc; 5. Klaas van Exel van "Oranjeruiters" (Wil lemstad) met Red Hunter. In deze wedstrijden waren de "Weelruiters" te Heinkenszand het meest suksesvol. Reserve-kampioen Ned. Trekpaard Carla v.d. Bleyendaal van A.L.C. Brooymans 8

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 8