Zorgelijke weersomstandigheden Tuinbouwgewassen oogsten geeft zorgen! KORTE WENKEN C.A.R.-Zevenbergen AKKERBOUW Weer ongunstige prijsontwikkeling voor uien VEEHOUDERIJ K.N.L.C. op bezoek bij Z.L.M. Rolmozaïek in bruine bonen In België zelfde problemen in fruitteelt als in Zeeland Aardappelloofdoder "Reglone" nu ook toegelaten voor doodspuiten loof van erwten, bonen, biauwmaanzaad en andere zaadgewassen De laatste weken zijn in West Zeeuws-Vlaanderen bijzonder nat geweest. Sterk gelegerde gewassen als koolzaad, karwij. vlas. graszaad en ook gerst krijgen geen kans op te drogen. Moeilijk heden zijn dan ook te verwachten bij de oogst en opbrengst- en kwaliteitsverlies kan verwacht worden. We hoorden dat in Bel gië en Frankrijk de mobil-viners al twee weken aan de kant staan, zodat men niet weet wat te beginnen met de konserve- nerwten. Hadden we de laatste jaren redelijk goed zomersweer - op 1976 na -; nu heeft het veel weg van dat van najaar 1974. Het is voor hen die een groot deel van hun bouwplan met bovengenoemde gewassen hebben opgesteld een trieste zaak. Maar ook met enkele andere teelten gaat het niet goed. Zo vertonen stam- en stamslabonen een zeer onvoldoende groei en ontwikkeling. Het zijn evenals snijmais zgn. warmteminnende teelten. Soms. vooral op slempgevoelige gronden en gronden met een minder goede struktuur zit er totaal geen groei in. Voor een kontraktprodukt als stamslabonen. waarvoor een (te lage) vaste prijs bekend is. ziet het er dan ook weer niet best uit. Bieten, aardappelen en uien staan er overwegend goed voor. Plantuien dienen te worden geoogst, maar de vraag is gering. In de eerste week van juli zijn er enkele perceeltjes gerooid, waar voor een goede prijs kan gemaakt - mits ze werden afgeleverd - worden. Dit laatste stond het weer echter niet toe. Moeilijkheden ook bij het wekelijks spuiten van aardappelen en uien tegen schimmelziekten» Hier en daar hebben bonen en uien een schonings beurt nodig; chemisch ofwel mechanisch. Ook hiervoor weer geen gelegen heid. Alles bij elkaar een toestand om er de moed bij te laten zakken. Een voordeel bezorgde ons deze zomer de luizen in granen, bieten en een paar andere gewassen. Nee. het is beslist geen goed luizenjaar geweest. Een goed boe- renjaar lijkt het evenmin te worden. Voorlopig hebben we wel nat genoeg gehad in de Westhoek. Er zijn vast wel gewassen die schade hebben opgelopen door dit abnormale natte en koude weer. We hopen, dat er nu toch een blijvende verbetering zal gaan optreden. Elk weertype heeft zijn aparte zorgen ook dit weer. De sproeivliegtuigen hadden het bijzonder druk. want ieder wilde.toch wel bijtijds zijn bespui tingen uitvoeren om "het ziek" te weren. Gelukkig was het koud weer en we hebben niet de indruk, dat deheeft toegesla gen. Ondanks alle koude en nat zijn de diverse gewassen nog DE NATUUR ZORGT STEEDS weer voor verrassingen. Na enkele luizenjaren zijn er dit jaar weinig luizen. De kans op vergelingsziekte bij suikerbieten is dan ook erg klein. Laat uw suikerbieten echter niet aan hun lot over. regelmatige kontrole blijft gewenst. Beter vaak voor niks kijken dan schade door te laat kijken. DE LARVEN van de coloradokevers zijn echte planten- vreters. In een korte tijd eten ze een hele aardappelplant kaal en beginnen vol nieuwe moed aan de volgende. De bestrijding moet gericht zijn op de jonge rode larven met zwarte kop. Als de larven 'A cm lang zijn, gaat de bestrijding het beste. De oudere larven worden oranje-rood en gaan in de grond verpoppen. U bent dan strafbaar, want coloradoke vers moeten worden bestreden. GRASZAAD IS ERG GEVOELIG voor de kiemrem- mingsmiddelen die bij de bewaring van aardappelen worden gebruikt. Vooral de gasvormige middelen zijn erg gevaar lijk. Ventilators die gebruikt worden in ruimten waar met deze gasmiddelen gewerkt wordt, kunnen al kiemremming geven. Vanzelfsprekend kunt U dus ook geen graszaad drogen in gebouwen waar deze gasvormige middelen zijn gebruikt. De poedervormige kiemremmingsmiddelen zijn echter ook niet zonder gevaar. WIE NOG PLANNEN HEEFT voor drainage of meng- woelen voor deze herfst, mag wel opschieten om hiervoor een afspraak te maken. Het aantal dagen in de zomer en de 6 enorm gegroeid. We konden, dal het overtuigendst van kolle ga's. die met vakantie zijn. Toch zijn er echt wel gewassen waaraan onherstelbare schade is toegericht. We denken met name aan de bonen. Er moeten toch wel wonderen gebeujen wil de bonenoogst nog een sukses worden. Wij zien dat echt niet zitten. En wij menen, dat de verkleuringen die zijn opgetreden niet meer goed terecht zullen komen. Met de konservenerwtenoogst is ook het nodige afgezien. Totaal doorploegde akkes is het eindresultaat. Nu. dat is niet best en dat werkt wel struktuurverslechterend Overigens schijnen de opbrengsten niet tegen te vallen en dat geeft dan weer moed voor de toekomst. De karwij is nu overal gemaaid en de telers van dit produkt zijn benieuwd, wat de opbrengst zal zijn. De schattingen lopen zeer uiteen. De laatste weken is er op de karwijmarkt wel beweging gekomen. Het C.B.S. zal met het bekendmaken van de meicijfers de spanning omtrent het aantal ha moeten doorbreken. Wanneer we de gewassen nog eens de revue mogen laten passeren moeten we konstateren, dat er veel gerst toch te zwaar is opgegroeid. De tarwe blijft zich goed houden. De bieten staan er nog prima voor en we zijn benieuwd naar de eerste proefrooiingen. Ook de aardappelen doen het goed en de loofontwikkeling behoeft niet sterker te worden, 't Graszaad zal door de legering wel geleden hebben, dit geldt niet voor alle rassen. Uien staan er ook geweldig voor. 't Beloofd dus echt wel wat, maar de natuur zal echt goed mee moeten helpen om de oogst 1978 zo te doen worden, zoals wij ons dit nu voorstellen, dat het kan worden. Dat kan goed zijn. maar het aantal uren zon zal flink moeten toenemen. Het herfstweer in het begin van de zomerperiode schijnt geluk kig voorbij te zijn. Het zonnetje was er weer en deed een ieder goed, zowel in de agrarisch sektor als in de rekreatieve sektor. Het te koude en te natte weer was voor de landbouw, ook in Schouwen-Duiveland niet gunstig. De ontwikkeling van warm teminnende gewassen was niet best en de verzorging/bescher ming van enkele gewassen gaf problemen. Al met al, staat er zo te zien, een goede oogst, maar toch komen plaatselijk nog al wat mankementen voor. De granen staan er niet slecht voor. Gemiddeld staat de wintertarwe beter dan de zomergerst. In de wintertarwe zijn meeldauw en roest over het algemeen van weinig betekenis. In Lely kwam wat gele roest voor en Clement vertoonde nog al eens wat bruine roest. Er is veel gespoten tegen afrijpingsziekten. Toch is m.i. hierbij wat te laconiek het roestprobleem beoordeelt, wat zodoende nogal eens onnodig kostenverhoging heeft bewerkstelligd. De aard appels zijn qua loof goed ontwikkeld en ook de knolzetting van de go^de planten lijkt niet ongunstig. Het "kwaad" bestrijden is door het slechte weer wat onregelmatig verlopen, maar het koud: weer was hierbij gunstig. De "kar" is nogal eens vervan gen door het vliegtuig. Het graszaad ondervond zeer wel nade lige gevolgen. Te laat kan men t.a.v. enkele soorten beginnen met de oogst' het geen veelal zaadverliezen tengevolge heeft. De plantuien kunnen geoogst worden en er wordt plaatselijk ook wat geoogst, zowel machinaal als met de hand. De prijs is te leurstellend, n.l. soms kan er geleverd worden, maar prijs moet maar afgewacht worden, m.a.w. een allesbehalve gunstige ont wikkeling, Het zou mij niet verwonderen, dat er verschillende percelen ondergeploegd worden. De suikerbieten doen het zeer goed' en belooft bij blijvend goed weer veel goeds. De erwten zullen tegenvallen. Dunne stand plaatselijk door vreterij van duiven en aantasting door knopmade. Tegen erwtenpeulboorder moest gespoten worden. De snijmaisstand ziet naar het weer, evenals de bonen. Ook de ontwikkeling van de stamslabonen bleef tot nu toe achter. Hopenlijk krijgen we nu echt zomer, waaraan behoefte is voor een juiste ontwikkeling/groei/ rijping van onze gewassen'. herfst waarop U kunt draineren en mengwoelen, zijn maar beperkt. Ook is het aantal uitvoerders beperkt. Mengwoelen en draineren is te duur om bij de uitvoering daarvan met minder goede omstandigheden genoegen te nemen. VARKENSDRIJFMEST IS ONGEVEER 2 x zoveel waard als rundveedrijfmest. Varkensdrijfmest bevat ruim 2 v zoveel fosfaat als rundveedrijfmest. Het stikstofgehalte is ruim I 'A maal zo hoog, maar het kaligehalte is iets lager. Varkensdrijfmest heeft een waarde van f 9,— per ton op het perceel geleverd ten opzichte van de huidige kunstmest- prijzen. GEERPERCELEN GEVEN VOORAL bij de oogst moeilijkheden. Voor het verkrijgen van goed gevulde kolven en een vlotte oogst kunnen de kortere geer rij en in mais beter worden verwijderd. Dit zelfde geldt ook voor te verdoorge- zaaide rijen op de wendakkers. In een verloren uur is dit werk snel uitgevoerd en bij dè oogst wint U de bestede tijd van nu tweemaal terug. VOORAL MALS GRAS heeft een laag percentage struk- tuurgevend materiaal. Wordt in zo'n geval ook nog veel krachtvoer verstrekt, dan bestaat het gevaar voor ruwvezel- tekort. Een dergelijke voederwijze voelt U twee keer in de portemonnee; een te hoge krachtvoer rekening en door da ling van het vetgehalte een lagere melkprijs. REGELMATIG WORDEN GROTERE WERKTUI GEN, zoals b.v. trekkers gefinancierd via een financie ringsmaatschappij. Deze geldleningen gaan zo gemakkelijk en snel. Denk er om, gemak moet worden betaald. Wanneer U alle rente en kosten bij elkaar optelt, zult U meestal nogal wat duurder uit zijn dan bij een normale lening. Informeer eerst goed voor U een lening afsluit, aan welke soort lening in uw geval de voorkeur moet worden gegeven. Het dagelijks bestuur van het Koninklijk Nederlands Land bouw Comité (K.N.L.C.) brengt op maandag 31 juli en dinsdag I augustus a.s. een werkbezoek aan de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (Z.L.M.) Maandag 31 juli staat er een bespreking met het dagelijks bestuur van de Z.L.M. op het programma. Aan de orde zullen daarbij onder meer komen de volgende onder werpen: het opbrengend vermogen van de grond in het zuid westen. de zoetwatervoorziening, de pootgoedvoorziening, ver zekering tegen hagelschade en de dienstverlening aan de vee houderij. Deze bespreking zal bijgewoond worden door de voorzitters van de Z.L.M.-commissies veehouderij, tuinbouw en akkerbouw. Meer in algemene zin zal de K.N.L.C.-delegatie geïnformeerd worden over de stand van zaken met betrekking tot de land- en tuinbouw in de provincies Noord-Brabant en Zeeland, het werkgebied van de Z.L.M. Dinsdag is er een ron drit per bus door een gedeelte van het werkgebied van de Z.L.M. Het werkbezoek wordt om 14.00 uur afgesloten met een pers bijeenkomst in hotel "de Korenbeurs" te Goes. Het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité is een van de 3 landelijke landbouworganisaties. De Z.L.M. is in federatief verband bij het K.N.L.C. aangesloten. Voorzitter van het K.N.L.C. is Ir. D. Luteijn. die tot en met 1976 algemeen-voor zitter van de Z.L.M. was. Naar aanleiding van een artikel over dit onderwerp in ons blad van 30 juni j.l. op pag. 5, kunnen de volgende gegevens voor u van belang zijn. Zoals u zich zult kunnen herinneren is er in 1977 een ernstige besmetting van het bonerolmozaïek-virus geweest. Om vast te stellen in welke mate er zaadovergang van het virus opgetreden was, is er toen na overleg in de Vaste kommissie voor zaaigra nen van de N.A.K. en met medewerking van het Instituut voor Plantenziektenkundig Onderzoek, I.P.O. te Wageningen door onze keuringsdienst een nacontrole uitgevoerd. Uit deze na- controle bleek dat de zaadovergang zeer gering was geweest. Van de in 1977 goedgekeurde partijen bruine bonen zijn dit jaar monsters uitgezaaid op het controleveld van de Keuringsdienst op de Proefboerderij "Rusthoeve" te Colijnsplaat. Het blijkt dat op enkele uitzonderingen na, de zaadovergang minimaal ge weest is en dat de nacontrole in het algemeen goed gewerkt heeft. Bij chemische onkruidbestrijding kan in stambonen een verschijnsel in planten teweeggebracht worden dat ten onrechte voor rolmozaïek wordt aangezien. Belangstellenden wordt aangeraden het controleveld op "Rust- hoeve" te bezoeken. Ing. W. Pictersma Uit het belgische blad "De Boer" nemen we het volgende over: In de appelteelt werd eigenlijk met enige ongerustheid een al te zware topoogst verwacht. Het is nu duidelijk dat dit niet het geval zal zijn. Het bijna aanhoudend vochtige weer van bij de bloei tot nu hebben vooral bij Golden gezorgd voor een matige vruchtzetting. De sterke groei, veroorzaakt door de regen, zorg de daarna voor een bijzonder sterke nu nog doorlopende vruchtrui. Het resultaat is dat de Golden-oogst op verscheidene bedrijven zal tegenvallen. Bedenkelijker nog dan deze lagere opbrengst is de nadelige invloed van het weer op de kwaliteit van he) fruit. De Golden wordt erg ruw en begint zelfs te barsten: ook bij Boskoop komen veel gebarsten vruchten voor. Het vervelende, vooral bij Gol den, is dat die slechte vruchten er niet meer kunnen uitgedund worden, het behang is immers maar dun. De Cox daarentegen voelt zich totnogtoe blijkbaar in zijn element. Het wordt meer dan waarschijnlijk een Cox's-jaar. Wat wij hierboven schreven voor de Golden, geldt ook in zekere mate voor Conference. De zware groei veroorzaakt een sterke en langdurige rui. Bij Durondeau is die rui goed van pas gekomen, die was immers al te zwaar gezet, terwijl het voor Doyenne al na de bloei duidelijk was dat het een mager jaar zou worden. Behalve voor het doodspuiten van aardappelloof, gelegerd graan en koolzaad is Reglone nu ook toegelaten voor het dood spuiten van zaadgewassen. Voor de toepassing als doodspuit- middel van onkruid en doorwas in gelegerd graan is de beper king "Het stro niet aan vee vervoederen" komen te vervallen. De tekst van de gebruiksaanwijzing voor deze doodspuit toe passingen luidt: Onkruid en doorwas in gelegerd graan Ter bestrijding van onkruid en doorwas in gelegerd graan alleen toepassen waar het op normale wijze oogsten op zeer grote moeilijkheden stuit. Dosering: 3 - 4 liter per ha. Niet toepassen op brouwgerst. Graan van behandelde percelen alleen voor veevoeder bestemmen. Doodspuiten van het loof van biauwmaanzaad, mosterd- en ka nariezaad, alsmede van luzerne, klaver, groente- en bloemge wassen voor zover bestemd voor zaadwinning Het doodspuiten van het loof en tegelijkertijd het bestrijden van aanwezige onkruiden kan de mechanische oogst vergemakke lijken. Dosering: 2 - 4 liter Reglone per ha, afhankelijk van het gewas en de onkruidsitwatie. Voeg 1 liter uitvloeier per ha toe aan de spuitoplossing. echter niet bij erwten. N.B.: Spuiten wanneer het gewas al voldoende is afgerijpt (maaitijdstip). "REGLONE" versnelt de afrijping niet, doch verdort het gewas. Indien gebruikt op onrijpe gewassen kunnen onvolgroeide zaden van Fijnere sortering en verminderde kiem- kracht het gevolg zijn. Bij kontraktteelten de zaadfirma of kommissionair raadplegen. Daar de ervaring beperkt is slechts proefsgewijze toepassen! De toepassingen van Reglone als doodspuitmiddel van aardap pelloof, zaadbieten, afrijpend koolzaad en afgedragen gewassen in kassen blijven ongewijzigd gehandhaafd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 6