M omenteel hebben we een paar weken achter de rug met langdurige zware regenval. Met de spuitkar kunnen we daarom G, Konservenerwten ondanks de regen goed van het land "Direkte" schade aan gewassen valt mee w- s "ONDERZOEK" Zowel boer als badgast hebben te veel regen en te weinig zon Regen Regen Regen Ook op Tholen en St. Philipsland lijkt het, wat het weer betreft, meer op het najaar dan op hartje zomer. Menigeen zit dan ook met verlangen uit te zien naar beter weer. De weerberichten geven dat nu wel aan, maar het lijkt er op het moment van schrijven buiten nog weinig op. Een zo lange koude en natte periode komt om deze tijd dan ook niet dikwijls voor. En al is er dan nog geen direkte schade aan de landbouwge wassen ontstaan zou een zonnige periode toch van harte welkom zijn. Vooral voor de granen die zo langzamerhand in het afrijpings- stadium zijn gekomen. Zo hier en daar zien we, met name in het ras Tempo, nogal wat loze korrels in de aren zitten. Komt dit door het weer. of is het een raseigenschap? We zijn toch wel benieuwd hoe dit afloopt straks met de opbrengst. De oogst van het eerste gewas, de konservenerwten, is in onze streek thans in volle gang. Tot op dit moment is het in ieder geval nog gelukt om alle rijpe percelen op tijd afgewerkt te krijgen; zij het helaas met wel wat sporen op het land. De methode die de laatste jaren gevolgd is, om metopraap-los- wagens het produkt van het land naar een verharde plaats te brengen en daar met een kraan op de vrachtauto's laden, blijkt nu zeer zeker wel z'n nut te hebben. Met het oude systeem, met voorlader op de auto, zou.de ellende niet te overzien zijn ge weest met dit weer. Gelukkig zijn de opbrengsten goed tot zeer goed, te noemen. Hopenlijk kan dit de lagere prijs (zelfde prijs, hogere kosten) goed maken. Bovendien weten we ook nog niet wat de late rassen zullen opbrengen. Wel weten we nu al dat onze vertegenwoordigers bij het opstellen van de kontrakten voor oogst '79 zich goed bewust moeten zijn dat er ook wel eens een jaar met heel matige op brengsten kan komen en dat ook dan de kostenstijgingen opge vangen dienen te worden. De oogst van vroege aardappelen is nagenoeg stil komen te liggen omdat er niet machinaal gerooid kan worden. De prijs is daardoor dan ook rond de gulden komen te liggen. Men moet dan wel in handwerk rooien om hiervan te profiteren en dan krijg je het ook bepaald niet kado. Naar plantuien is nagenoeg geen vraag, zodat het er naar uitziet dat de uienoogst '78 van start gaat zoals oogst '77 is geëindigd. De "Thoolse Dagen" zijn weer achter de rug en de organisato ren kunnen terugzien op een geslaagd evenement. Vrijdag 30 juni traden de fokkers in het strijdperk en zaterdag 2 juli stond in het teken van de sport, met attraktieve nummers, terwijl 's avonds voor de ontspanning was gezorgd. Al met al een hoog tepunt waarvan we hopen dat het nog vele jaren gekontinueerd mag blijven. 4 Weken terug werd hier en daar in Zuid Beveland al geklaagd over een begin van vochtgebrek vooó onze akkerbouwgewassen. Nu wordt geklaagd over het teveel aan regenwater, dat we nu in 2 Vi week van 21 juni tot na 9 juli hebben gehad. Gemiddeld ligt de neerslaghoeveelheid zo rond de 100 mm. Hier en daar zelfs duidelijk meer. Aan de grote landbouwgewassen hebben we nog niet zo veel "direkte' schade gezien. De "indirekte" schade door mogelijk zuurstofgebruik in de grond en door gebrek aan warmte en zonlicht zal misschien later wel blijken. Het heeft in ieder geval geen goed gedaanomzo maar aan 10.000 kg wintertarwe per ha. te komen. Ondanks de vele regen is in de wintertarwe slechts' weinig legering te te constateren geweest. Ook de legering in de zomergerst valt mee. Daarentegen is wel de wintergerst be hoorlijk gelegerd. De meester percelen vlas zijn na legering door regenbuien toch weer vrijwel geheel overeind gekomen. Het lijkt erop dat gewassen als stambonen en stamslabonen de meeste schade hebben ondervonden, zeker de laatst gezaaide percelen. De gele roest is in de wintertarwe gelukkig zeer beperkt geb leven. Er was nogal wat meeldauw. Maar toch zien we op dit moment een gezond tarwegewas, dat toch wel goede verwach tingen in zich herbergt. Al is het niet zo dat we de oogst nu ook al vroeg kunnen verwachten. Bij de aardappelen zijn er toch wel moeilijkheden geweest om tijdig een voorbehoedende behandeling tegen Phythophtora Engestans uit te voeren. Lang niet altijd is dit geschied onder de meest gunstige omstandigheden. Er zijn soms flinke sporen ge maakt. die we in het najaar bij het rooien wel blindelings zullen terugvinden, met alle problemen daaraan verbonden. Een geluk is geweest dat de temperaturen altijd laag waren, zodat de kan sen voor het optreden van Phythophtora uiterst gering waren. Het is al vele jaren geleden dat we zo gemakkelijk afgekomen zijn van de luisbestrijding in de suikerbieten. De groene per zikbladluis heeft geen enkel probleem gegeven. (Toch zijn er al enkele vergelingszieke planten gevonden) Alleen op een deel van de niet met T emik of anderszins behandelde percelen is toch nog een bestrijding tegen de zwarte bonenluis uitgevoerd' Soms HL r is niets nieuws onder de zon, maar als deze niet schijnt en het iedere dag plenty regent, dan komen er toch weer v^Je andere dingen op een boer af. Typisch is, dat de wetenschap steeds meer onder de knie krijgt. Kwaad in de aardappelen kwam de laatste jaren praktisch niet meer voor. De groene bladluizen zijn dit groeiseizoen nauwelijks in de bieten aanwe zig geweest, reden waarom we geen vergelingsziekte hebben te vrezen. Tegnm de gele roest in de tarwe was geen chemische ingreep nodig en dat viel eigenlijk wel een beetje tegen, want we hadden deze bestrijding al in ons spuitplan opgenomen. Op den duur valt er niet veel meer te onderzoeken zou een leek in eerste instantie denken, maar na een bezoek aan de proefboerderij RUSTHOEVE komt men tot heel andere gedachten. Veel aan dacht en studie wordt gewijd aan de schimmelbestrijding in diverse gewassen. Gewasbescherming is het moderne woord voor het spuiten in de gewassen en in wezen is het'het juiste woord ook. want we proberen de gewassen gezond te houden. Bladgroen en zonneschijn hebben de planten nodig voor hun produktie en daarom moeten we parasitaire schimmels voorbe hoedend bestrijden. De veelheid aan soorten van schimmels maakt het er echter niet gemakkelijker op en bovendien zijn het juist vocht en veel regen welke zo goed passen in het klimaat van deze sporeplanten. niet op het land komen om de aardappels tegen het kwaad en de uien tegen de bladvlekkenziekte te spuiten. Een geluk bij dit alles is nog, dat de buitentemperatuur zo heel laag is, maar toch beginnen we met deze handelsgewassen bij dit weertype risiko's te lopen. Ook de bruine bonen beginnen naar de kou en de regen te zien. Een boon kan er namelijk niet tegen om iedere dag met de voeten in het water te moeten staan. Met de selektie van het pootgoed wordt de achterstand met de dag groter en om deze tijd moeten we cok al aan de rooidatum gaan denken. Een eerste vereiste is dus dat de virusziekte planten dan verwijderd zijn, maar te. wil de pootgoedteler dan een opbrengst hebben en dat lijkt er thans nog niet in te zitten. Door de vele regenzijn de aardappelen ontzettend in het loof gegroeid en dan valt het onder de grond meestal tegen. eheel nieuw was voor ons te vernemen, dat door een her haalde bespuiting metminderolie de nieuwe Y-virus infektie in pootaardappelen sterk vermindert en bij een goede toepassing wel tot de helft kan worden teruggedrongen. Het begin van de veranderingen in de pootgoedteelt is er dus en zeker zal die ontwikkeling worden voortgezet. De tijd van de luisdichte zak moest eigenlijk allang voorbij zijn, want daar is zonder meer geen tijd meer voor om plant voor plant afzonderlijk te lopen bekijken. Als bijkomstigheid valt nog te vermelden, dat na toe passing van de minerale olie het gewas aardappelen veel langer nat blijft na dauw en regen en misschien daardoor voor de bladluizen niet zo geliefd meer is. In grootmoederstijd werden bij zware regenval de kamerplanten buiten op de stoep gezet en zonder dat het lieve mens iets van bestrijding afwist had ze daar toch ook haar goede bedoelingen mee. Volgens ingewijden hielp dat echter allemaal geen zier, maar toch hebben generaties dit lang volgehouden en er ook aan geloofd. Nu zijn er nog huis vrouwen die zeepsop toepassen en daar baat bij hebben. Zo schuilt er in menig mens*n zekere onderzoekingsdrift en daar door is de wereld geworden wat ze nu is. De bladluis is dus erg verweven, met de geschiedenis van het boerenleven. Hoe het de bladluis nu verder vergaat, wordt op de SP IJ IT DA G a.s. winter bepraat. wel eens onnodig. Laten we dus maar zeggen als een zekere verzekeringspremie! Er is een begin gemaakt met het nazien van het eerste graszaad. De vele regen van de laatste weken heeft de opbrengstver wachtingen niet gunstig beïnvloed. Ook is al een begin gemaakt met het plukken van de vroegste plantuien. Rond deze handl is het nog stil, de prijzen zijn er dan ook n&ar. Voordat de regen begon, was het nazien en binnenhaten van het weidehooi vrijwel geheel klaar. Die percelen die nu al rond de 2 '/2 week op het veld liggen, kunnen we wel als afgeschreven beschouwen. Qua rundveevoer is dit hooi nu waardeloos. Ge lukkig zijn het maar enkele kleinere perceeltjes. De sombere weersomstandigheden van de laatste weken hebben op Walcheren een wat gedrukte stemming tot gevolg. Het aan houdende koude, zonloze en natte weer heeft zowel bij badgast als boer een deprimerende werking. De badgast ziet zijn lang verbeide vakantie in het water vallen, de boer maakt zich zorgen over de gevolgen voor zijn gewassen. Hoewel de regen plaatse lijk ook overvloedig is, kan vooral het vrijwel achterwege blijven van de zonne-energie van invloed zijn op de kg-opbrengst en kwaliteit van de gewassen. Vooral de vroege graszaadsoorten en de stambonen zullen schade lijden. De bloeiperiode van het blauwmaanzaad viel ook grotendeels tijdens het ongunstige weer. In hoeverre dit alles schade aan de opbrengst tot gevolg heeft zullen we pas over enkele weken weten. Overigens mogen we, afgezien van het voorgaande' vaststellen dat de stand van de gewassen in ons gebied goed tot zeer goed is. De wintertarwe is bijna nergens gelegerd, dankzij de goede stevigheid van het huidige rassen assortiment en ook wel de toepassing van een goede teelttechniek. Van de overige granen is de zomergerst het meest gelegerd, maar ook hier valt het percentage gelegerde percelen best mee. Hopelijk krijgen we vanaf 10 juli tot en met de oogsttijd overdadig zon, zodat de schade van de afgelopen periode nog wat ingehaald kan worden. Ten aanzien van een vermelding in de vorige bijdrage aan deze rubriek moeten we nog wat recht zetten. Uw rubriekschrijver heeft een terechtwijzing ontvangen wat betreft de mededeling dat er enkele deelnemers van de uienpool nog geld achterna gebracht moest worden. Dit blijkt NIET het geval te zijn en dus op een onjuiste informatie te berusten. In sommige gevallen zou een navordering nog wel gewenst zijn als gevolg van hoge sorteerkosten door te grote tarrapercenta- ges, maar dit is niet toegepast. De prijzen voor 2e plantuien en vlas zijn niet erg aanmoedigend. Hopelijk komt hier spoedig wat verbetering in. De mate van bladluisaantastingen in bieten en granen is tot op heden zeer gering. De bespuitingen hiertege; uitgevoerd konden beperkt blijven tot enkele percelen. In de veehouderijsektor is er op de meeste bedrijv: weinig reden tot klagen. Er is volop grasgroei en veel gras is voordroog inge kuild. In enkele gevallen is het hooi door de regen sterk in kwaliteit gedaald. Juist, toen er gevaar dreigde voor stuk trappen van de graszode, schijnt er een einde te zijn gekomen aan deze natte weerperiode. Regen, regen en nog eens regen in het land v in HulstWat mij betreft was de Manifestatie 2 weken eerder gehouden. Dan hadden we ook die 2 weken, van samen 75 mm. regen op tijd gehand en dus iets gunstiger voor de gewassen. Nu is het alleen een ellendige natte bedoening. Ik ben de regen zat; niets meer daarover. Er staat in het land van Hulst een goede tarweoogst te groeien, met weinig ziekte en plagen. Hier en daar een beetje "gedreven". Toch zijn er elders nog betere graantelers. Onze studieclub bezocht er een paar in de buurt van Damme in België. Ze zaaiden zeer goede rassen en verwerken 80 kg. zaad per ha. De kunstmest werd in 3 keer gegeven. In een vroeg stadium het eerste deel; in april, afhankelijk van de stand, het tweede deel. Bij het in aar komen het laatste deel. De ziekte bestrijding werd voornamelijk uitgevoerd met Bayleton. De opbrengsten logen er niet om. De gerst en het vlas liggen of plat. Het geen nog recht staat is aan de lichte kant tot slecht. De karwei staat er goed voor, evenals van het gras worden er veel kilo's van verwacht. Hoe ze allemaal goed te oogsten, dat is een ander probleem. Zo werd op 1 juli het eerste, en tot nu toe het enige gras, gemaaid. Tot dinsdag de 11 juli kon dit nog niet worden gedorsen. De bloeitijd voor de blauwmanen en erwten is niet zo best. De bruine bonen hebben ook al last van de nattigheid. De uien en bieten staan er toch nog redelijk goed voor. De aardappels staan er over het algemeen eveneens goed voor, met hier en daar toch nog al wat onkruid Jammer, dat er veel zeer slechte percelen liggen, vanwege het slechte pootgoed. Men koopt duur poot goed, in de veronderstelling dat het door de NAK gekeurd is, en dus goed. Het blijkt dan toch nogal eens anders te zijn. Wie draagt er de schade in de praktijk? Wat de luizen betreft valt het allemaal mee. Tpch moet men waakzaam blijven, omdat er een perceel aardappelen met toprol is waargenomen. Door de koude heeft de Phytopthora nog geen kans gehad, ondanks dat menN door het slechte weer niet op tijd kan spuiten. Op sommige percelen is de laatste bespuiting reeds 14 dagen geleden, wat een onbehaaglijk gevoel geeft. Bij deze hoop ik voor ons alles een lange zonnige periode met af en toe een buitje als het nodig is. Enorme opklaringen in de slechte prijzen van de laatste tijd. en dat de belasting inspecteur er veel aan mag verdienen, zodat er voor ons ook iets overschiet

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 5