;9 ZEGGE EN SCHRIJVE' zuidelijke landbouw maatschappij "Er zijn nog 57 wachtenden voor U". Zo was het vorige jaren vaak bij de veiling Kapelle tijdens de topaanvoer voor het kleine fruit. Dit seizoen is het minder druk. De frambozen en rode bessen hebben zo zwaar geleden van het aanhoudende natte weer, dat er op sommige percelen weinig of niet wordt geoogst. Thans is de buienaktiviteit afgenomen, maar nog steeds is er geen sprake van bestendig goed weer, zodat de dreiging voor verder nadeel blijft, ook voor andere gewassen. dreiging voor verder nadeel blijft, ook voor andere gewassen. z.l.m VRIJDAG 14 JULI 1978 66e Jaargang - No. 3440 land- en tuinbouwblad 1V-/1XIV— il) 11IQQ1 IV-'o O ICCUO Aö Cl ^CCll u^Jl ÖIvC V CX11 UCö IC1 ILll^ UCvl W LCI 9 ZJUVIG l viC Eindelijk hebben we dan een weekje met wat beter weer achter de rug. Dat zal voor vele boeren en tuinder wel een opluchting zijn. Gelukkig kan gesteld worden dat de schade over het algemeen is meegevallen. Helaas geldt dat niet voor iedereen: vooral de kleinfruittelers en de telers van konserven gewassen hebben hier en daar rake klappen moeten inkasseren. Er „wordt zelfs gesproken over een schade van 20 tot 50 procent. Landbouwmuseum H et is met enige aarzeling dat ik het onderwerp land bouwmuseum weer oprakel. Ik ben namelijk in het bezit van een dikke map waar alle gestrande pogingen tot nu toe inzitten en dat is nu niet bepaald bemoedigend. Reeds meerdere malen heeft men pogingen in het werk gesteld om een centraal landbouwmuseum voor het zuid-westen van de grond te krijgen. Daar is in het verle den heel wat over vergaderd maar zoals gezegd zonder resultaat. Met "Nisse" is men er wel het dichtst bij ge weest. Op het laatste moment sprong echter de aankoop van de boerderij af. Daar zit nu een kunstenaar in. Ondanks alles vind ik toch dat we een nieuwe poging zouden moeten wagen. Wellicht zijn er kombinaties te vinden met de bestaande regionale musea. Je zou er ook een schaapskudde bij kunnen denken. Ik ben er hoe dan ook van overtuigd dat een centraal landbouwmuseum bij kan dragen aan de belangstelling voor de land- en tuin bouw als geheel. Er moet toch een methode te vinden zijn om zo n museum van de grond te krijgen. Als er mensen zijn die daarover ideeën hebben - een geschikte plaats bijvoorbeeld - dan zou ik dat graag horen. Trots I n N.R.C.Handelsblad van dinsdag j.l. heeft ook pro fessor Dr. F. Hartog in zijn vaste rubriek aandacht ge schonken aan het Landbouw Ekonomisch£ecicht 1978. Hij geeft er in zijn artikeltje duidelijk blijk van respekt te hebben voor de wijze waarop de land- en tuinbouw zich ondanks alles toch heeft weten te handhaven: "dit alles is niet te danken aan een gunstige samenloop van omstan digheden, maar aan rusteloze inspanning. Voortdurend inspelen op nieuwe ontwikkelingen, innovatie s op tech nisch en kultüreel gebied, kortom klaar wakker blijven bij alles wat er gebeurt en verandert - zo houdt men het hoofd boven water". Ik geef dit citaat graag door. Als kompliment waar je best even trots bij mag zijn. Nieuwe loot Aan het ministerie van landbouw wordt per 1 septem ber een nieuwe direktie toegevoegd: de direktie voe- dings- en kwaliteitsaangelegenheden. Deze direktie zal belast worden met de ontwikkeling van een slagvaardig kwaliteitsbeleid, zodanig dat de belangen van de produ cent en de konsument op evenwichtige wijze worden behartigd. Ik ben blij met deze nieuwe loot aan de minis teriële stam. Vorig jaar heb ik op deze plaats trouwens voor een dergelijke direktie gepleit. (Zonder overigens de illusie te hebben dat deze beslissing daarvan een direkt gevolg is). De direkte aanleiding was voor mij toen het gegeven dat de konsumentenorganisatie's - zowel natio naal als internationaal - zich steeds meer met het land bouwbeleid zijn gaan bezighouden: men liet bijvoorbeeld flink van zich horen tijdens het Brusselse prijzendebat. Een tweede reden van mijn kant was (en is) dat het mi nisterie de gehele kolom van producent tot konsument behoort te begeleiden. Daar is nu een eerste aanzet toe. Want ik heb niet de indruk dat de taakstelling van deze nieuwe direktie al zover gaat als ik eigenlijk zou willen. Maar wat niet is kan nog komen. Het goede begin is er toch maar. Staartje (1) Als ik het goed begrepen heb dan krijgt het aardappel jaar '77/'78 toch nog een staartje. De merkwaardige marktbewegingen die niet klopten met de inventarisatie worden nader onderzocht. In Z.L.M.-verband is dit punt verschillende malen nadrukkelijk aan de orde geweest. Ook in ons verband werd er bij die gelegenheden om een nader onderzoek gevraagd. Dat schijnt ervan te komen. Ik ben zeer benieuwd naar de resultaten. Staartje (2) 0 ver de wijze van voortzetting van het kontraktenstelsel voor suikerbieten na 1978 wordt momenteel nog druk gepraat. De Z.L.M. heeft daarover enige tijd geleden een brief geschreven aan de Hoofdafdeling akkerbouw van het Landbouwschap. Enkele punten uit die brief: de teler moet tijdig weten waar hij aan toe is, zodat hij ook nog mee kan praten, de teler moet zelf 3 referentie jaren kunnen kiezen uit de 5 voorafgaande oogstjaren (zonder het overgangsjaar 1978), invoering van een rekening courant-systeem en een bodem in het toegewezen quo tum. Het is maar een weet. Oggel. In dit nummer o.m. Onderwijs pag. 3 Geld en goed pag. 3 Landbouwschap kritisch over agrarisch grondbeleid pag. 4 Uit de praktijk pag. 5-6 Geen behoefte aan mammoetbedrijven pag. 7 De paarden op de ZLM-manifestatie pag. 8-9 Uitslagen rundveekeuringen pag. 10 Tuinbouw pag.11 Markt- en prijsberichten pag. 13 Voor de Vrouw pag. 15 P.J.Z. geluid pag. 15 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 1