Bezoek aan een Varkenshouderij D it was eigenlijk het doel van ons tochtje. Je hoort en leest er veel over door aktiegroepen en op de T.V. hebben we wel eens verschrikkelijke beelden gezien van een bio-industrie, waar je koud en akelig van wordt en je vraagt je af, kan zoiets werkelijk bestaan? Als het waar is, dan zou het peil van de menslievend heid wel heel erg gedaald zijn. Wij mensen hebben de heer schappij over de dieren gekregen en het zou werkelijk zondig zijn als wij op een dergelijke wijze misbruik maakten van deze weerloze dieren. Maar een "boer" staat immers zo dicht bij de natuur, dat hij er niet over zou denken om zijn dieren te kort te D e hokken hebben een oppervlakte van 603 m2 met 800 m3 mestopslag. Gemiddeld zijn er 445 varkens, groot en klein op. het bedrijf. E r zijn twee zaken die de agrarisch jongeren in 1977 sterk beroerd hebben: de invoering van de melkheffing en de hoge grondprijzen. D e nieuwe struktuur van de 3 CJO-stuurgroep kreeg in de zomer zijn beslag (zie ook 3.1.2.) D, Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwenafdeling Zevenbergen D insdagmiddag 30 mei, om half twee was het een drukte van belang op de markt, want de dames van de Plattelands vrouwen, afd. Zevenbergen gingen een fietstocht maken door de polder naar de boerderij van één van onze leden Mevr. Timmermans, Arenbergsesingeldijk 3 te Moerdijk. Het was prachtig weer en wat genoten we van de zon en de natuur, het prille groen en de gewassen die de akkers weer begonnen te sieren; het was een kostelijk gezicht. Ook de bermen waren rijkelijk getooid met bloemen, die weer terug zijn van weg geweest, zoals zuring, vogelwikke fluitekruid, herderstasje en ook de bloemen die er aldoor waren, de paardebloem, het madeliefje en de boterbloem. "Natuur wat ben je wondermooi". Maar een fietstocht zonder bandenpech is ondenkbaar, gelukkig waren we net bij een bekende boerderij en mochten we een fiets lenen, waarna we weer welgemoed verder gingen. Het was niet zo'n lange tocht en weldra reden we het erf op van Ton en Riena die al op ons stonden te wachten en ons hartelijk verwelkomden. 3.1. Belangenbehartiging en vorming VOO It lil VROUW onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen, Bosdijk 1, 4493 PD Kamperland, tel.: 01107-610 grotere varkens. Zij hadden gewoon daglicht en zagen er ook rustig en tevreden uit. Sommigen lagen te slapen en deden wel even hun ogen open doch namen niet eens de moeit om op te staan. We zagen ook een ketting in een hok hangen en dat was om mee te spelen en op te bijten, een varken wroet nu eenmaal graag. Het gezin heeft 2 kinderen, Riet, de dochter heeft een baan buitenshuis en Ger de zoon runt het eigen akkerbouwbedrijf van 30 ha, terwijl het echtpaar het varkensopfokbedrijf voor hun rekening nemen. doen of slecht te behandelen; maarer is altijd wel kaf onder het koren en.... je hoort ook nog al eens dat ouders de opvoeding van hun kinderen niet aankunnen, dat zou toch geen reden kunnen zijn dat alle ouders het zonder kinderen moesten stel len? Genoeg hierover, laten we eerst een kijkje nemen op dit bedrijf en daarna onze konklusies trekken. In de landbouw- schuur werden we gastvrij ontvangen met een frisdrank met koek en wie wilde een sigaretje, het geheel maakte een gezellige indruk. Nadat we ons gesetteld hadden op de veilingkistjes en voor zover toereikend op de tuinmeubelen, sprak onze voorzit ster mevr. Oosthoek de gastvrouwe en de gastheer hartelijk toe en stelde het zeer op prijs dat we in de gelegenheid gesteld waren om dit bedrijf te bezichtigen. Daarna heette onze gastvrouwe ons hartelijk welkom en vertelde een en ander in het kort over het bedrijf waarna we in 2 groepen verdeeld werden voor de rondleiding. De stallen zijn verdeeld in 3 afdelingen, achter de landbouw- schuur was de babyafdeling, althans voor de kleinsten. Ze zijn zitten 20 biggen en er is voldoende ruimte om te liggen en zich allemaal afkomstig uit België, het is dus een Belgisch ras en ze vrij te bewegen zonder de ander te hinderen. Het was er wel komen hier op het bedrijf als ze 2 mnd. zijn. De hokken die door donker, want dan zijn ze rustig en de biggen, dus de allerklein- metalen buizen van elkaar gescheiden zijn, hebben gladde be- sten moeten van de rust groeien. Ze waren dadelijk wakker en ze tonnen vloeren met een geringe opening ertussen, waardoor de keken ons nieuwsgierig aan, maar er ontstond geen paniek. Ze mest verdwijnt in de mestkelders onder de stallen. In elk hok zagen er mooi rose uit met een krul in de staart evenals de e dieren worden 2 x per dag gevoerd met varkensbrok in de bakken die er permanent zijn. In 1973 werd met deze varkens houderij gestart. De stallen hebben ze zelf ontworpen en ge bouwd wat heel knap is. Het geheel zat goed in elkaar en zag er fris en verzorgd uit. Natuurlijk hing er wel een varkensluchtje maar niet hinderlijk. In de eerste jaren werd het voer afgepast gegeven enkele keren per dag. Hier is men van afgestapt omdat de dieren onrustig werden als ze mensen op het erf hoorden praten of leven hoor den, ze meenden dan zeker gevoerdte worden en verdrongen zich voor de trog, waardoor ze elkaar gingen verdringen en bijten. Denk maar eens aan ee; stel jongelui bij een filmvoor stelling als de deur open gaat. De drinkwatervoorziening is konstant en ze kunnen zichzelf bedienen, wat een lollig gezicht was. De eigenaar heeft een kontrakt met de dierenarts, zodat de varkens voortdurend onder kontrole staan. Er werd begonnen met mestvarkens, nu is men overwegend georiënteerd op opfokzeugen, deze blijven meestal 4 mnd, waarna ze aan vaste afnemers, meestal door tussenkomst van een kommissionair verkocht worden. Noord Nederland neemt de meesten af, zoals U misschien weet is 3A van de varkenshou derij gevestigd in Noord-Brabant. De mest wordt tijdens de wintermaanden ver. verzameld in de kelders en in het voor- en najaar op eigen bedrijf aangewend. Omdat spinazie vroeg geruimd wordt en ook zeer goed gedijt met varkensmest, met toevoeging van stikstof, is dit een ideaal produkt bij deze kombinatie In één van de hokken was een varken die morgen gewogen en wij kregen de opdracht deze te schatten. Dat viel niet mee, niemand had het juiste gewicht, 136 kg goed. Mej. L. Maris die het dichtst er bij was werd beloond met heerlijke karbonade uit de diepvries. Nadat nog enkele dames vragen hadden gesteld en wij ons weer gelaafd hadden met limonade, vertelde de heer Timmermans nog het een en ander over zijn bedrijf, waarvan de gegevens hierin verwerkt zijn. Allen bedankten Ton en Riena voor de gastvrijheid en rondlei ding en wensten hun veel sukses toe met deze fokkerij. iA Is alle varkenshouderijen er zo goed verzorgd uit zien als bij de fam. Timmermans, dan zijn we er van overtuigd dat het alle maal nog wel mee zal vallen en volgens de heer Timmermans is het ook zo, behoudens enkele bedrijven, waarvan hij echt niet kan snappen dat dit toch gebeurt, dat was een echte geruststelling voor ons. Maar dan komen er weer vragen bij ons op, hoe is het met de legbatterijen en de hokkalvermesterij gesteld? Misschien kan iemand die dit leest, daarover iets schrijven. We keerden voldaan huiswaarts en genoten weer volop van de zon en de natuur. Van dat fietsen krijg je toch wel trek in iets lekkers en bij de sporthal de Molenberg werd halt gehouden om ons in de restauratie te laten verwennen met pannekoeken. Het was een fijne middag en we verheugen ons alweer op het zomer- reisje van 20 juni a.s. D.C. Timmers - van Alphen Hoge grondprijzen - en in 1977 stegen ze nog verder - zijn schadelijk voor de landbouw. Iedere boer die wil uitbreiden heeft er mee te maken. Maar vooral de aspirant - en jonge boer wordt er door getroffen. De grondprijzen van nu leggen een zware druk op de overnameprijzen. We mogen gerust stellen, dat lagere grondprijzen één van de belangrijkste dingen is, om de problematiek van de bedrijfsovername te verlichten. De problemen met grond kunnen natuurlijk niet los gezien worden van de algehele landbouwpolitiek. In het agrarisch jongerenwerk is daarom ook een brede diskussie gestart over onze visie op de landbouw. En daarmee is van belangenbehartiging de link gelegd naar de (menings)vorming. Allebei de begrippen zijn als een pakje shag en vloei: aan het één heb je niks zonder het andere. Met andere woorden belangenbehartiging en vorming vooron derstellen elkaar en vormen samen één geheel: het agrarisch jongerenwerk. Demonstratie tegen de melkheffing H et is al even genoemd, 1977 is ook het jaar waarin de me deverantwoordelijkheidsheffing - zo wordt de melkheffing in Brussel en op de melkkaart genoemd - is ingevoerd. De land bouworganisaties hebben geprotesteerd tegen het pogen om de boeren medeplichtig te maken aan en te betalen voor het Brus selse beleid. De ene organisatie protesteerde wat luider dan de andere, maar de agrarische jongeren gingen daarnaast de straat Bef agrarisch jongeren werh op. Zo'n 400-500 man hebben op 14 september hun ongenoegen over de melkheffing geu op de nationale demonstratieplek bij uitstek: het Binnenhof in Den Haag. De meest voor de hand liggende en ook televisiegenieke pro- duktiemiddelen, waren hiervoor in stelling gebracht. Als de emmers waren meegebracht, hadden de koeien nog kunnen worden uitgemolken ook. Na het Binnenhof is nog een bezoekje afgelegd aan het Minis terie van Landbouw. Op het binnenplein klaterden de onheil spellende leuzen tegen de ministeriemuren, maar bereikte niet de oren van de minister, want die lag op één ervan na zijn nachtelijk beraad in Brussel. Rjrarisch Niettemin de melkheffing ging door. Internationaal gezien ont brak het massale protest. Want alleen in Nederland, België, hier en daar in Ierland en in sommige streken van West-Frankrijk klonken de bezwaren voldoende luid. Daarom is zo'n aktie tegen de melkheffing natuurlijk niet weg. Door zc'n zaak ga je als jonge boer of boerin nadenken over je eigen positie, hoe zoiets kan en watje er tegen doen kunt. 3.1.1. Agrarische kommissie P.J.G.N. Daarmee kwam ook een afbakening van het agrarisch werk van de P.J.G.N. en het NAJK tot stand. De agrarische kommissie van de PJGN ging zich meer met meningsvorming bezig hou den. terwijl het NAJK gezien kan worden als het kanaal waar langs de jonge boer- en boerinnen verlangens geformuleerd worden en die de belangen behartigt. Een strikte scheiding is er natuurlijk ook weer niet te maken. Zo onderhoudt de agrarische kommissie banden met de aan haar verwante landbouworgani satie het KNLC. De kommissie laat daar haar stem horen. De agrarische kommissie is dus de nieuwe naam voor wat anders de agrarische kontaktgroep heette. De kontaktgroep/kommissie kwam in 1977 9 keer bijee In de kommissie zijn onder meer de volgende onderwerpen ter sprake gekomen. De grondpolitiek is zowat op alle kontakt/kommissie agenda's terug te vinden. Ruime aandacht wordt geschonken aan, de beleidsvisie land- en tuinbouw zowel in Landbouwschaps - als in Stuurgroep/N AJK-verband. Verder kwamen o.a. aan de orde de nota landelijke gebieden, NIPO-enquete onder boeren en tuinders en de struktuur van het agrarische jongerenwerk. Bovendien is menigmaal het reilen en zeilen in de provincies besproken. Na de tot standkoming van het NAJK heeft de agrarische kommissie in haar bijdrage tot de meningsvorming sprekers uitgenodigd om bepaalde aspekten van het landbouwbeleid toe te lichten. In een evaluatie in 1978 zal uitgesproken worden of de nieuwe struktuur voldoet en met name of de agrarische kommissie haar rol vervult in de koördinatie en stimulatie van de provinciale agrarische kommissies.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 15