Teelt Chinese kool ondervindt enige uitbreiding D e start van de vroegste teelt valt rond half maart met de opkweek van het plantmateriaal onder glas. Van essentieel be lang hierbij is, dat de planten voldoende warm worden opge kweekt. Interessant onderzoek hierover is verricht door de heer Nevel van 't P.A.G.V.. Overigens biedt 'n voldoende hoge op- kweektemperatuur geen volledige garantie tegen vroegtijdige "pijp"-vorming. Zowel dit jaar alsmede het vorige seizoen, zijn er toch nogal wat perceeltjes Chinese kool tengevolge van dit euvel mislukt. De oorzaak hiervan is waarschijnlijk de trage weggroei vanwege koude weersomstandigheden na het planten. H et Ministerie van Landbouw financiert het marketing plan met een bedrag van 500.000,-. De overige kosten van het plan worden ten laste gebracht van het afzetfonds en het Produkten- fonds appelen van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilin gen. T er verkrijging van hogere prijzen wordt het produkt in het najaar - mede afhankelijk van de mogelijkheden op het bedrijf - enkele weken, tot zelfs enkele maanden, bewaard. Bij een korte bewaarduur verloopt dit, mits men beschikt over een gezond, gaaf produkt, zonder problemen. Heel wat moeilijker kan het verlopen bij een langere bewaarperiode. Ofschoon er richtlijnen bestaan t.a.v. koeltemperatuur, luchtvochtigheid enz. blijkt uit de praktijk dat sommigen met zeer hoog gewichts- en kwali teitsverlies genoegen moeten nemen. Oorzaken hiervan zijn mogelijk velerlei, zoals herkomst, ras, groeiomstandigheden, toestand van het produkt etc. Anderzijds slagen er ook een aantal in het produkt zonder al te grote verliezen te bewaren en worden dan meestal met goede prijzen beloond. In deze is het nog vermeldenswaardig, dat sinds een 2-tal jaren een "ge spreksgroep Chinese kool" is gevormd, waaraan deelnemen het C.B., Sprenger Instituut, P.A.G.A., veilingen en enkele tuin- bouwkonsulentschappen. Behoudens teelttechnische aangele genheden houden deze zich öok bezig met de problematiek rondom de bewaring. De goede resultaten die deze gespreks groep heeft gehaald met enkele recente bewaarproeven zijn in deze erg hoopgevend. 'fA I n de praktijk wordt nog overwegend geteeld het ras Cantonner Witkrop. beter bekend onder de naam Granaat. Een ras wat lange, smalle kroppen vormt. Een geheel andere groeiwijze vertonen de nieuwe hybriden, zoals WR 50 en WR 60. Deze hybriden vormen aanzienlijk bredere en kortere kroppen, waarbij hun uiterlijk wat savoy-achtig aandoet. Bovendien zijn ze in het algemeen wat uniformer en kunnen per stuk iets zwaarder worden. Behoudens voor de vroege teelt is het moeilijk aan te geven welke keuze U moet maken. Teelttechnisch be staan er vrijwel geen verschillen. Beide typen groeien vrij ge makkelijk en vragen een gelijke verzorging. Ten aanzien van de prijsvorming liggen de zaken wat anders. De ene keer wordt er meer betaald voor de Granaat, terwijl het de andere keer precies andersom uitpakt. Ook op de veilingen onderling treden hierin nog velschillen op. Overigens hebben wij de indruk, dat de DIN<BE>N DIB "WE>E>K M et'h redelijk enthousiasme en de wil om er gezamenlijk wat goeds van te niaken, hebben de vertegenwoordigers van de Ne derlandse fruitveiling' vorige week donderdag tijdens een verga dering in Utrecht het marketing fruitplan 1978-1979 aanvaard, zoals dat is opgesteld binnen het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen. Op een grootscheepse wijze wil men via de Ne derlandse veilingen in het komende seizoen trachten verweer te krijgen tegen de toenemende importen van buitenlandse appelen. D e veilingen hebben wat dat betreft een belangrijke taak ten aanzien van het adviseren van hun leden. Kontrole op de kwaliteit is een belangrijk onderdeel van de aktie. Het Kwaliteits Controle Bureau zal hiervoor de plaatselijke verantwoording moeten ne men, maar het Centraal Bureau zal het fruit in de gehele distri butiefase volgen om een goed beeld van de resultaten te verkrij gen. V oor een late teelt wordt Chinese kool zowel ter plaatse ge zaaid alsmede uitgepoot. Valt de keuze op het ter plaatse zaaien, Veel rot in frambozen en rode bessen (L hinese kool behoort in ons land nog steeds tot de groep van de kleine gewassen. Oorzaken hiervan zijn waarschijnlijk velerlei, zoals onbekendheid, teelttechnische problemen, moeilijkheden bij de bewaring en het enigszins grillig prijsver- loop, vooral tijdens de zomermaanden. Dit alles neemt echter niet weg, dat er toch een aantal telers zijn die de teelt al jaren achtereen in een behoorlijke omvang bedrijven. Het betreft in dit geval veelal de late teelt, waarbij het produkt gedurende kortere of langere tijd in het koelhuis wordt opgeslagen. Naast deze min of meer traditionele teelt heeft zich de afgelopen jaren ook de voorjaars- en zomerteelt ontwikkeld. Enkele bedrijven beoefenen zelfs op zeer bescheiden schaal de kontinuteelt. Het gevolg hiervan is, dat reeds vanaf begin juni tot ver in de winter op diverse veilingen Chinese kool wordt aangevoerd. Behoudens enkele uitzonderingen zijn de partijtjes nog betrekkelijk klein van omvang, doch het aantal partijen neemt toe. Vroege teelt niet eenvoudig In deze veronderstelling werden wij dit voorjaar extra gesterkt doordat enkele perceeltjes afgedekt met plastik folie, geen vroegtijdig "schot" vertoonde. Opmerkelijk bij het "schieters"- probleem is. dat er duidelijk verschil bestaat in rasgevoeligheid. Het meest bekende ras Granaat is duidelijk gevoeliger dan b.v. het hybrideras WR 50. Voor een volgend jaar adviseren wij dan ook voor de vroege teelt geen Granaat te gebruiken. Rassen Doel van het marketingplan is het betere Nederlandse fruit uit de grauwe massa te lichten en daarbij zal de verpakking als hulp middel worden gebruikt. Op basis van vrijwilligheid is gekozen voor een systeem van subsidie op de verpakking van het betere fruit en een prijsgaran tieregeling voor de aanvoer door de telers. De basis van het nieuwe afzelplan van de Nederlandse fruitvei lingen is de verpakking. Via leklame en voorlichting zal hierop op zeer indringende wijze worden ingehaakt. Alleen het goede fruit van klasse I zal in speciaal eenmalig fust worden aangeboden. Daarbij is gekozen voor een doos met als hoofdkleur wit een aangepaste bedrukking en een inhoud van 10 kg appelen. Er wordt sterk de nadruk op gelegd dat het betere Nederlandse fruit herkenbaar moet zijn in de afzetschakels. Alleen hierdoor kan de positie van het fruit op de binnenlandse markt worden versterkt ten opzichte van het ingevoerde fruit. Daarom zal al leen de klasse I kwaliteit en daarvan de grootste maten in de dozen verkocht mogen worden. Bij afkeuring moet het fruit in een andere verpakking worden overgelegd. Dit is besloten om enerzijds de kern van het plan niet aan te tasten en anderzijds de telers te weerhouden een discutabele klasse I aan te bieden. In principe komen alle rassen voor de gesubsidieerde dozen in aanmerking. Wel zal er per ras een begin- en einddatum worden vastgesteld. Om de introdukt; van het fruit in dozen zowel bij De hybriderassen zijn duidelijk wat kompakter totale balans t.a.v. de prijsvorming net even wat gunstiger is voor de Granaat. Ga in deze Uw eigen ervaringen nog eens na en check daarbij ook de gang van zaken op Uw eigen veiling nog eens af. Overigens willen wij nog opmerken, dat bij keuze van hybriden WR 50 veelal voor een plantdatum tot half juni wordt gekozen en WR 60 voor de late teelt. Late teelt telers als handel zo goed mogelijk te doen verlopen is een sys teem van prijsgaranties en subsidies uitgewerkt. Uitgangspunt van de prijsgarantie is dat de teler die in dozen veilt niet slechter uit moet komen dan wanneer hij in meermalig fust zou hebben geveild. Een eventuele meerprijs van het fruit in dozen valt toe aan de teler. Grondslag voor de prijsgarantie is het vergelijkbare fruit van dezelfde dag in meermalig fust, geveild op de eigen veiling. Van de prijsgarantie (tot een maximum van 6 cent per kg) zal het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen2^voor haar rekening nemen indien de veiling zelf/?van het prijsverschil bijpast. 1 cent per kg prijsverschil wordt buiten beschouwing gelaten, omdat dit het voordeel is dat de teler heeft bij het gebruik van de dozen. Geen prijsgarantie is er bij verkoop uit de hand en verkoop op de voorverkoopveilingen. Op de doos wordt een subsidie van 20 cent per doos gegeven, zowel bij aanvoer op de veiling als bij verkoop uit de hand en voorverkoopveiling. Niet echter bij administratie ve verkoop waarbij de veiling slechts een tussen teler en koper afgesloten transaktie registreert. Voor de niet-opgezette doos is aan het volgende prijzenschema gedacht: advies afgifteprijs aan de teler: 93 cent, bindende te- rugnameprijs van teler: 78 cent, bindende uitgifteprijs aan de handel 58 cdn) cent. te declareren door de veiling bij het Centraal Bureau: 20 cent. De aanhoudende regen heeft .zeer veel schade veroorzaakt aan het kleine fruit De aardbeienoogst was al grotendeels achter de rug, maar de pluk van rode bessen en frambozen was nau welijks begonnen bij de aanvang van de natte moesson. Vooral maandag 3 juli werd de situatie slecht. Vaak was meer dan de helft tan de frambozenoogst wit van de botrytisschimmel, ter wijl de rode bessen massaal gingen barsten. Ieder dacht dat na nog een paar dagen regen de oogst volledig verloren zou zijn. Dit is dan nog iets meegevallen, omdat door het koude weer het rotten niet zo snel doorzette als gevreesd werd. Niettemin was het een hopeloze boel. Men moet veel respekt hebben Voor de enorme inzet van de plukkers en pluksters die in regenpakken gehuld hebben ge probeerd te redden wat er te redden viel. En dat terwijl de ene dan wachten wij hiermede bij voorkeur tot rond half juni. Eer der buiten zaaien verhoogt eveneens de kans op schieters. Bovendien is Chinese kool een snelgroeiend gewas en heeft bij deze zaaiperiode 'voldoende gelegenheid zich ruimschoots te ontwikkelen. Bij ter plaatse zaaien is een veel toegepaste rije- nafstand 45 a 50 cm. Wij kunnen hierbij gebruik maken van zowel een precisie- als van een normale zaaimachine. Aanbe veling verdient het gebruik van een precisiezaaimachine, waar bij met een hoeveelheid van 600 a 700 gram gefraktioneerd zaad per ha kan worden volstaan. Na opkomst zal veelal nog moeten worden gedund. Een veel aangehouden plantafstand in de rij bedraagt 30 a 35 cm. Sommige telers geven de voorkeur aan het uitplanten. De beste planttijd hiervoor ligt tussen half juli en half augustus. Voor de plantafstand geldt eveneens een rijenaf- stand van 45 a 50 cm en in de rij 30 a 35 cm. Een enkeling plant nog wat ruimer en hanteert 50 x 40 cm. Men verkrijgt hierdoor wat zwaardere kroppen, welke vooral bij wat langere bewaring enig voordeel hebben. Teelttechnische facetten Chinese kool vraagt een goede voedzame grond. Bovendien stelt het gewas hoge eisen aan de vochtvoorziening. Tekortko mingen in deze demonstreren zich meteen in het zgn. inwendige "rand". Een kwaal, die zich uit door rand. voornamelijk aan de binnenste bladeren, en naast het doorschieten het meest voor komend probleem is. Het gewas moet dus ongestoord kunnen doorgroeien. Hiervoor zal steeds het eventuele vochtgebrek middels een beregeningsinstallatie moeten worden bijgevuld. Chinese kool is eveneens als andere koolgewassen gevoelig voor de kpolvlieg. De ei-afzetting van de koolvlieg vindt plaats in het hart van de planten, zodat de bestrijding met de normale kool- vliegbestrijders met extra zorg dient te geschieden. Vervolgens is het gewas ook vatbaar voor knolvoet, waarvoor een ruime vruchtwisseling de enigste remedie is. Verder is regelmatige kontrole op een eventuele luisaantasting wenselijk, welke be streden kan worden met b.v. Mevinfos. Bewaring Nadrukkelijk is vastgesteld dat de doos uitsluitend gebruikt mag worden door de bij het Centraal Bureau aangesloten veilingen en dit kan men in de hand houden omdat 't merk dat op de doos komt het eigendom is van het Centraal Bureau. Misbruik is strafbaar. De veiling moet nagaan of de aan de telers uitgegeven dozen weer w orden aangevoerd, maar omdat de subsidie alleen wordt verleend wanneer het fruit via de veiling wordt verhandeld mag worden aangenomen dat de neiging om buitenom de veiling in deze dozen te verkopen wel wordt ingetoomd. De vertegenwoordigers van de fruitveilingen bleken unaniem van mening te zijn, dat dit nieuwe plan waard is om terdege aange pakt te worden en met belangstelling mag het resultaat dan ook tegemoet gezien worden. Met name is bijzonder belangrijk dat alleen de goede kwaliteiten in de doos worden aangevoerd. Het Centraal Bureau zal bij de reklame in sterke mate aansluiten op het marketing plan 1978 en heeft voor de appelreklame in het nieuwe seizoen in totaal f 600.000,- uitgetrokken. Alle goede voornemens ten spijt zal het plan alleen slagen waneer de telers hun medewerking geven. Er staan zeer grote belangen op het spel, zodat verwacht mag worden dat deze medewerking er zal komen. Het buitenlandse fruit is ook op onze binnenlandse markten sterk in opmars. Het komt vooral omdat wij het betere fruit niet op een duidelijk herkenbare wijze aanbieden. Dat te veranderen is het doel van het plan. Wanneer het een mislukking wordt, dan moet helaas worden verwacht dat het er met de afzet van ons fruit in de toekomst slecht uitziet, maar er mag vertrou wen zijn dat door de gezamenlijk en gedegen aanpak er toch kansen geschapen en aangegrepen zullen worden. plensbui op de andere volgde en het dikwijls meer moddderen dan plukken werd. Om moedeloos van te worden. Daar kwam nog bij dat de prijs van het natte produkt ook aan de lage kant was, zodat de beloning voor het geploeter ook maar mager was. Voor vele tientallen kleine ondernemers, o.a. in de omgeving van Kapelle, betekent dit alles een flinke strop. De late rassen van rode bessen en frambozen, zoals Stanza en Schöneman kunnen nog iets goedmaken en later wellicht ook de bramen, maar zoals het er nu voorstaat komt de schade door regen toch neer op een aanzienlijke inkomensdaling.Vooral op de wat grotere percelen, die met "vreemde" arbeidskrachten moesten worden geoogst, is veel verloren gegaan. Van sommige rode bessen percelen is nauwelijks iets geplukt. Op de kleinere percelen waar man en vrouw, eventueeel met een paar gezins- of familieleden de pluk verzorgden, kan meestal nog vrij veel worden gered. Maar een droeve boel was het overal. Het weer is wat beter als we dit schrijven. We hopen dat het zo blijft. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 11