GROND KUN JE DAT ETEN? H et zwaarst getroffen werd het Zuid-westelijk klei gebied, waar de gemiddelde arbeidsopbrengst op het akkerbouwbedrijf zelfs negatief werd". T „ZEGGE EN SCHRIJVE' m'0O, zuidelijke landbouw maatschappij z.l.m JULI 1978 66e jaargang - No. 3439 land- en tuinbouwblad Vèel kinderen komen in de vakantietijd zo nu en dan eens spelen op de boerderij. Wanneer ze het doen zoals deze vrolijke knapen, rondom een zelfgemaakte hut en met een gezellig kampvuurtje ergens in een ouderwetse boerenboomgaard is er niets aan de hand. Helaas gebeuren er ieder jaar weer veel ongevallen op de boerderij waar kinderen bij betrokken zijn, zodat je eigenlijk tot de konklusie moet komen dat het boerenerf nooit een speelplaats mag zijn! Dit is een konstatering uit het Landbouw-Ekonomisch Bericht (LEB) 1978, een jaarlijkse publikatie van het Landbouw-Ekonomisch Instituut (LEI) over de ekonomi- sche toestand en recente ontwikkelingen in de neder- landse land- en tuinbouw. Volgens het LEI is 1 977 voor veel bedrijven geen gunstig jaar geweest en ook voor 1 978 kan het LEI op dit moment nog weinig uitzicht bieden op een verbetering van de rentabiliteit. Het gekke daarbij is echter dat de landbouw als geheel in 1977 (opnieuw) de peiler is geweest waar onze nationale ekonomie in belangrijke mate op gesteund heeft: de agrarische export bleef met bijna 20 miljard gulden vrijwel op peil tegen een teruglopende totale ex port van 107 miljard. Bij een totale invoer van 112 mil jard zorgde de landbouw voor een overschot van 9,4 miljard gulden. Ondanks deze sprekende cijfers was het inkomen van de boeren zelf niet voldoende om van te leven waardoor velen moesten interen Ondanks veel langer werken - duizend uren extra per jaar. Het wordt echter nog gekker. Het LEI zegt namelijk ook dat de egen deze achtergrond blijft het thema van het Z.L.M.-kongres "Heeft het nog zin om boer te worden?" wel bijzonder aktueel. Ik denk daarom dat Van der Maas er erg goed aan heeft gedaan zijn inleiding in een puur ekonomisch kader te plaatsen. Het viel daarom extra op dat hij de faktor boer niet heeft willen wegmoffelen maar deze faktor zelfs doorslaggevend heeft genoemd. En te recht. Maar wat van der Maas heeft willen aantonen is juist dat zelfs de beste vakman afhankelijk is van zijn instrumentarium. Niet meer en niet minder. Iemand heeft eens gezegd: "give me the tools en I'll do the job". Geef me het gereedschap en ik klaar het karwei: Van der Maas heeft moeten konkluderen dat het juiste gereedschap er niet is en daar heeft het prodwkt, onder te lijden. In die zin heeft het kongres geen antwoord gegeven maar juist nieuwe vragen opgeworpen. De eigenlijke diskussie moet der halve nog beginnen. De vorige week hebben wij in ons blad een impressie gegeven van het kongres. Inmiddels heeft het dagelijks bestuur van de Z.L.M. besloten een volledig rapport over het kongres samen te stellen, als basis voor een verdere diskussie. Zodra het rapport klaar is zullen wij daarop in ons blad terugkomen. I nmiddels heeft het kabinet de aangekondigde bezuini gingsnota "Bestek 1981" gepresenteerd, met name de doelstelling om de inflatie aan te pakken is een goede zaak en van groot belang voor de producenten in de land en tuinbouw. Toch zal de regering uiterst voorzichtig moeten zijn met het besnoeien van de uitgaven van het ministerie van landbouw. Men moet zich heel goed reali seren dat het de boeren en tuinders zijn die aan de basis staan van die vpor het land zeer winstgevende kolom die Landbouw heet. In ieder geval is het een goede zaak dat de regering nu de problemen eens stevig gaat aanpakken. Of de voorge stelde maatregelen voldoende zijn is echter nog de vraag. Ook op europees gebied staat er misschien wat te ge beuren Deze week wordt er weer een zgn. euro-top ge houden, ditmaal onder voorzitterschap van Duitsland. De duitsers schijnen nu werkelijk ernst te willen gaan maken met het orde scheppen in de monetaire chaos in de E.E.G. Dat is een zeer belangrijke zaak, omdat het een kwestie betreft die juist Duitsland het meeste geld gaat kosten. Die bereidwilligheid schijnt er nu te zijn En dit is hoop gevend. I k ben dit verhaaltje begonnen met een citaat uit het LEB 1 978 over de uitzonderlijke positie van het zuid-westen Ik zie daarin een ondersteuning van de kampagne van de 3 Zeeuwse Landbouw organisatie s (3 CLO's) om lande lijk speciale aandacht te vragen voor onze specifieke pro blematiek. Wij zullen daar dan ook onverdroten mee doorgaan. Binnenkort - 31 juli en 1 augustus - komt het dagelijks bestuur van het Koninklijk Nederlands Land bouw Komité (KNLC) bij de Z.L.M op bezoek. Ook dan zal de specifieke problematiek van het zuid-westen boven aan de agenda prijken. Oggel. financiële positie van de meeste bedrijven desondanks gunstig is. Dat komt door het hoge percentage eigen vermogen. Vooral de hoge grondprijzen hebben daarvoor gezorgd. Wel een schrale troost. En dat alles in een rap port dat gewoon de feiten weergeeft. De ironie ten top: de boer is in zijn armoe rijk. De boer is een rijke werkeloze. Dat is je verdiende loon, boer. Moet je maar geen boer willen blijven. in dit nummer o.m. O.V.M. Verzekemngsnieuws pag. 3 en 4 Over Geld en Goed pag. 5 Tips voor huis en bedrijf pag. 6 K.N.L.C. Komrr.entaar pag 7 Nieuws uit Brussel pag. 8 Strokenbespuiting in aardappelen pag. 9 Schot in tarwe pag. 10 Op zoek naar 10 ton tarwe per ha pag. 11 Bescherming geoogste pootaardappelen pag. 12 Voer niet met de ogen dicht pag.13 0nderwijsnotitie3 pag. 14 T uinbouwklanken pag.15 Markt- en prijsberichten pag. 17 P.J.Z. en voor de Vrouw 19 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 1