Wat is en doet de P.J.G.IM.? VWO It m Vit O uw Hoe weet je wat leden willen de rrms staat centraal. Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Zevenbergen Plattelandsvrouwen op de AKTIVITEITEN-AGENDA Afd. Tholen - St. Philipsland MANIFESTATIE 1978" "Bouwen aan de toekomst" SCHUURFEEST bij de fam. Polderman, Langeweg 1, Oud Vossemeer op zaterdag 8 juli. Aanvang 20.30 uur. De muziek zal verzorgd worden door de Travelling Band, die je vast nog wel kent van de grote avond van de P.J.Z. De techniek van de verrassing Op een gewone aktiviteitenavond vraagt één van de bestuursle den "onverwachts" om spontaan wat ideeën in te leveren voor het jaarprogramma. Je maakt groepjes van maximaal 7 perso nen en één schrijver die alles noteert. De wandeling techniek Verdeel onder de bestuursleden (werkgroepleden) een aantal leden en vraag naar de wensen en verlangens. Bijv. voor, tijdens en na een ledenvergadering. Enkettetechniek Een enkette heeft alleen zin als je heel goed bedenkt watje wilt weten. Ga niet meteen alle vragen bedenken; maar stel eerst vast welke gegevens je nodig hebt en ga dan pas vragen maken. Het gaat te ver om alles uit de doeken te doen. In Kern en Keur nr. 114 staat een heel verhaal en een voorbeeld van een enkette. "Brainstorming" techniek Verdeel de leden in groepjes en laat iedereen gedurende bijv. 20 minuten alle ideeën opschrijven, die bij hen opkomen. Hoe gek, ouderwets, duur of wat déze ideeën ook zijn, doet er (nog) niet toe. Schrijf al die suggesties op een groot vel (goed leesbaar) en ga met z'n allen kijken wat leuk en uitvoerbaar is. De Plattelands Jongeren Gemeenschap Nederland' in de wandeling PJGN genaamd, is in 1947 opgericht als een federatie van reeds bestaande provinciale plattelandsjon gerenorganisaties. Deze provinciale organisaties zijn opgebouwd uit plaatse lijke afdelingen. Momenteel zijn bij de PJGN de 6 volgende provinciale organi saties aangesloten. Jongeren - Friesland. Jong Agrarisch Drente. Plattelands Jongeren Gemeenschap Overijssel. Jong Gelte - Gelderland. Plattelands Jongeren Zuid - Zeeland en Noord-Brabant. Tevens zijn er een aantal regionale en plaatselijke organisaties aangesloten t.w.: - De afdelingen Garmerwolde, Kropswolde en Veendam. Jonge Boeren Oost-Groningen en Jonge Boeren Uithuizen e.o. in Groningen, deze zijn op het ogenblik bezig om weer een provinciaal overleg op poten te zetten. - Afdeling Streefkerk en Regio Euro-Delta - Zuid-Holland. - Afdeling Jongeren 19 Nu - Flevopolder. Via de provinciale organisaties zijn ongeveer 10.000 platte landsjongeren lid van de P.J.G.N., waaronder naar schatting 3000 jonge agrariërs. Wat doet de P.J.G.N.? De doelstelling van de P.J.G.N. staat in de statuten als volgt omschreven: a. de ontwikkeling en de vorming van plattelandsjongeren b. zich met haar werk richten op de plattelandssamenleving, die een onderdeel uitmaakt van grotere samenlevingsver banden. Binnen de P.J.G.N. kan men 2 werksoorten onder scheiden t.w.: - het sociaal-kulturele plattelandsjongerenwerk - het agrarisch plattelandsjongerenwerk. Deze splitsing moet niet al te stringent bekeken worden. NI. ook jonge agrariërs hebben behoefte aan sociaal-kultureel werk en voor velen vormt het een opstapje tot het agrarisch jongeren werk. Het sociaal-kulturele plattelandsjongerenwerk Het uitgangspunt van de P.J.G.N. t.a.v. het sociaal-kulturele werk is, dat het zwaartepunt hiervan in de provincie en bij de afdelingen moet liggen. De aktiviteiten van de landelijke organisaties zijn dan ook bijna alle gericht op ondersteuning van het provinciale, regionale en afdelingswerk. De duidelijkste voorbeelden hiervan zijn wel de uitgifte van het kaderblad "Kern en Keur", de begeleiding van provinciale funktionarissen en de belangenbehartiging bij CRM. Andere taken, die de P.J.G.N. uitvoert, zijn o.a. - onderhouden van internationale kontakten - meepraten en meedenken over het jeugd(welzijns)beleid in Nederland het bevorderen van deelname aan stages en uit wisselingen Het agrarisch plattelandsjongerenwerk De specifieke doelstellingen voor het agrarisch jongerenwerk, welke voortvloeien uit de algemene doelstelling, luiden als volgt: - het streven naar verbetering van de sociaal-ekonomische positie van de jonge agrariër door achtereenvolgens me ningsvorming, belangenformulering en belangenbeharti ging- - het stimuleren van de jonge agrariërs tot stellingname over agrarische en maatschappelijke problemen. - het stimuleren van het maken van een bewuste keüze om wel of niet agrariër te worden. - het vergroten van de technische en bedrijfsekonomische vakbekwaamheid.' Hoe deze doelstellingen in de praktijk gerealiseerd worden, komt in hoofdstuk 3 aan de orde. onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen, Bosdijk 1, 4493 PD Kamperland. tel.:01107-610 Het is de laatste jaren traditie geworden dat de laatste avond van het seizoen verzorgd wordt door het ééna- vondsbestuur. In januari met de jaarvergadering wordt dit bestuur geformeerd, doordat heel listig onder 5 stoelen, 5 papiertjes worden geplakt, of in de traktatie iets verwerkt wordt. De taken worden onderling verdeeld en er is nooit iemand die niet mee wil doen, ze zijn altijd enthousiast. Bovendien is het verrassend te merken hoeveel verborgen talenten er schuil gaan onder de plattelandsvrouwen. Eind april hadden we weer zo'n avond. Als onderwerp hadden zij gekozen "ons milieu in Brabant" en de spreker was onze bekende heer A.C. Korteweg, o.m. lid van prov. staten van Brabant. Zijn praatje ging over het natuur- en kuituurlandschap ruimtelijke verordening en milieu. Het was een boeiend onderwerp, waar we o.a. de raad kregen om zuinig met de natuur om te springen. Het is schrikbarend hoeveel bos. branden er elk jaar zijn door onvoorzichtigheid met vuur. Het ergste is.dat het tientallen jaren duurt voor een boom weer volgroeid is. We moeten onze kinderen al vroeg leren om eer bied te hebben voor alles wat groeit en leeft en niets aan plastik of blikken achteloos weggooien, behalve in je eigen vuilnisbak of zak. Ook wij vrouwen zijn grote vervuilers met onze fosfaathouden- de zepen. En zijn we niet te verkwistend met het drinkwater? In de Biesbosch zijn voor de stad Rotterdam, spaarbekkens aan gewend, omdat de Rijn geen verantwoord drinkwater meer heeft. Ook in de Biesbosch raakt het water eens op en het zal steeds moeilijker worden om zuiver drinkwater te vinden. Ook is het jammer dat autokerkhoven vaak de natuur ontsieren. Hoewel het verplicht is om een dichtbegroeide beplanting ron dom zo'n kerkhof te hebben, schijnen de heren van hinderwet hun ogen te sluiten als ze er aan voorbij rijden. In de vergadering werd ook gevraagd naar glaskontainers. om het glas later weer te smelten. Of het nu gewerkt heeft "Öf het was stom toevallig, deze glasbakken zijn inmiddels geplaatst. Bravo! Nederland kenmerkt zich door een vlak landschap dat toch zeer wisselend van aard is. Elke provincie is weer anders, zoals de Zeeuwse eilanden hun eigen karakter hebben, heeft Brabant zijn vennen, bossen, heide, z'n klei en zandgronden. Ons landje zit als het ware gevangen in de greep van het deltagebied van enkele grote rivieren die hun weg naar de Noordzee vinden, waar het zoute getij en brakwater elkaar ontmoeten. Daar be vinden zich buiten de dijken, de schorren en kwelders die onder invloed van het zoute en brakke watergetijden een boeiend schouwspel laten zien, waarin veenplassen, uiterwaarden, moe rassen en vloedbossen, zoals de Biesbosch eens was, een flora en fauna laten zien waar we trots op mogen zijn. Daarom moeten we ook zuinig zijn op deze schoonheid van onze natuur. We moeten waakzaam blijven, dat ons natuurgebied niet teveel opgeslokt wordt, terwille van de welvaart. Daarom is het goed dat milieugroepen een oogje in het zeil houden, zonder te over drijven. omdat belangrijke beslissingen vaak veel problemen in zich oproepen: want moet de Schelde open blijven of moet ze dicht? Toch zien we aan alles dat de natuur bezig is zich te herstellen, wilde eenden, waterhoentjes, hazen, konijnen, patrijzen ën fa zanten, méér dan de boer lief is. Ook worden er veel reigers gezien, de kikkers zullen dan ook wel terugkomen, trouwens op warme zomeravonden kun je soms dat vertrouwde geluid van vroeger weer horen. In- het Liesbosch heeft in dit voorjaar een kolonie reigers zitten broedden, wel twintig nesten bij elkaar, het was een geklepper van geweld als ze 's avonds op hun nesten terugkeerden. Brabant is rijk aan bossen en vennen t.w. De vennen nabij Oisterwijk k 10 h.a. - de Stabrechtse heide nabij Heeze 1500 ha., verder de Ierschotseheide, Mariaheide, Lies- en Mastbosch nabij Breda. Wie deze natuurgebieden wil bescher men kan lid worden bij: Brabantse Milieufederatie, Stations straat 15, Tilburg 5038 EB; Stichting Het Noordbrabantse Landschap, postbus 10, Helvoirt, postcode 5268 ZG. Na de pauze was er een gezellige bingo onder leiding van de heer Karei Magnus. Het was wel spannend, je kon een speld horen vallen. Ook werd er nog een rondje gespeeld voor de dames boven de 60, dat waren er nog heel wat. De winnaressen werden beloond met leuke prijzen, die zeer in de smaak vielen. Mevr. Eijdenburg, de voorzitster van het éénavondsbestuur heeft zich bijzonder van haar taak gekweten en op geestige wijze wist ze haar woordje naar voren te brengen. Het was dan ook een fijne leerzame en gezellige avond. Nadat de heren Korteweg en Magnus hartelijk bedankt werden voor hun bijdrage en de leden voor hun komst, werd het ééna vondsbestuur door de huidige voorzitster in het zonnetje gezet, waarna we allen voldaan naar huis gingen. D.C.T.v.A. Wel ja. een heel mooi motto, maar zo'n dag of drie voor de ZLM-manifestatie ligt die toekomst voor ons eigenlijk niet ver der dan het eind van de week. Krijgen we onze stand op tijd klaar en zien we kans er een aantrekkelijk geheel van te maken? De paneeltjes die samen het wandkleed moeten gaan vormen waarop dit motto tot uitdrukking wordt gebracht grijnzen ons aan met 30.000 gaatjes in parkietengaas, die tijdens de manifestatie moeten worden gevuld met evenzoveel lapjes en het zegt ons nog niets. En als de ruimte waar de crèche moet komen op woensdag nog vol hooi blijkt te liggen, krijg je de neiging om te zeggen: laat maar zitten. Toch - je het niet voor mogelijk had gehouden - blijkt donder dagsavonds alles op zijn plaats te staan en ziet het geheel er nog goed verzorgd uit ook. Dat is dan weer een opluchting. Maar pas als de kommissaris van de koningin in zijn openings toespraak nog eens de nadruk legt op het gezin van de Ke- nyaanse boer waarvoor we gezamenlijk wat willen doen, dringt pas goed tot je door waarvoor je je de hele week hebt lopen uitsloven. Bij de eerste slinger aan het rad van avontuur - een loterij gedeeltelijk zonder loten en zonder wisselgeld - fladderen de bankbiljetten al binnen en in de kortste keren gaan de wenskaarten en beschilderde houten lepels over de toonbank. Het gerammel van guldens en rijksdaalders klinkt ons als mu ziek in de oren. De gaatjes in de panelen voor het wandkleed worden van lieverlee gevuld met lapjes van 6 x 6 cm (moet u eens uitrekenen hoeveel km er geknipt is voor er 30.000 lapjes klaar lagen) en het wandkleed - ontworpen door mevrouw van Hoeve uit Biervliet - begint langzamerhand gestalte te krijgen. Tot een uur voor sluitingstijd zitten een aantal dames nog koortsachtig lapjes te knippen, die door bezoekers en leden van de handwerkkommissie in snel tempo in de dan nog open gaat jes worden gedrukt en nog net voor sluitingstijd kunnen ze dan ook voldaan zeggen: hè, hè, 't is klaar. De dames die bloemetjes op vlieseline staan te strijken om daar wenskaarten van te ma ken. werken eveneens tot het laatste uur onder hoogspanning, want de kaarten vliegen er uit. Dank zij de medewerking van al die plattelandsvrouwen die hun tijd en energie hebben ingezet tijdens deze dagen, kunnen we aan het eind van de manifestatie met voldoening vaststellen, dat wij voor de toekomst van het gezin van Johnson Ade Doyo een bouwsteentje kunnen bijdra gen. zijnde een bedrag van 1.350.- We hebben ons niet voor niets uitgesloofd. Heieen de Bourgraaf - Krombeen. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 19