Verslag van de rundveefokdag te Wilhelminapolder Bescherm uw geoogste pootaardappelen J ammer dat het weer spelbreker was. Geen aangename tem peratuur, fikse buien, soms vergezeld van hagel, dwongen in zenders en belangstellenden tot schuilen. Het weer heeft de belangstelling geen goed gedaan en ook de nog jonge grasmat had het zwaar te verduren. N a een lange afvalrace werd gekozen Grietje 29 H.Z. van G. Blankers te Grijpskerke, een zeer produktieve Pan 92 dochter met solide, bestgevormde uier en korrekt geplaatste spenen, vooral vóór. U it alle la en lb geplaatste dieren werd Treesje 21 van J. Wondergem te Gapinge verkozen, gelijnde en evenredige, vol doend ontwikkelde Jenne G 33 dochter, goed beenwerk en vlotte melktekens, gepaard aan een beste vaarzenlijst. Reserve kampioene werd Marijke 31 van L.P. Brasser te Vrouwepolder, korrekte en solide gebouwde koe van goed type. KORTE WENKEN C.A.R.-Zevenbergen Ing. P.A. Bastiaansen C.A.R. Zevenbergen Spec. Rundveefokkerij en Schapenhouderij O p 23 juni, de eerste dag van de Z.L.M.-Manifestatie 1978, werd de rundveefokdag voor het Z.L.M.-gebied gehouden. Van de zijde der inzenders bestond een goede belangstelling voor deze dag. Vooral uit de provincie Zeeland. Slechts drie inzenders uit Noord-Brabant waren met hun dieren aanwezig. De katalogus vermeldde 211 individuele nummers van totaal 30 inzenders. De organisatie was in goede handen en verliep vlot. Het keuringsschema kon goed worden gehandhaafd. De opkomst en de kwaliteit van de aangevoerde dieren was goed. Door de jury werd 85 x een eerste, 80 x een tweede en 24 x een derde prijs toegekend. 23 dieren waren afwezig. Ondanks wat weinig uniformiteit in diverse rubrieken was de gemiddelde maat en het type van de koeien goed. Jongvee en stieren waren gering in aantal. Uiervorm en soliditeit zijn onderdelen die de aandacht vragen. Bedrijfsgroepen H iervoor bestond veel belangstelling. Niet minder dan 26 groepen werden in de ring opgesteld. De groepen met een eerste prijs bekroond, laten we hieronder volgen. (3-tallen). la. De kollektie van Gebr. Beye te Haamstede, een uniforme groep koeien van goed type met vrij goede uiers, lb. C. den Hamer te Schoondijke, typische melkkoeien, diep en ruim. lc. Een groep diepe zware koeien van D. Korstanje te Noord- gouwe. (4-tallen, bedrijven van 31 t/m 40 koeien). Een goede klasse met voorop geplaatst de groep van W. Wouters te Vrouwenpolder, vier Jenne dochters, uniform met goede uiers; lb. J. Wondergem te Gapinge, een vrij uniforme groep vlotte melkkoeien met voldoende solide uiers. lc. Gebr. Geldof te Oostkapelle. (5-tallen, bedrijven van 41-50 koeien). Een wat gewonere klasse zonder speciale uitblinkers. Het meest uniform was de groep van B. van Goudswaard te Kats, soortige koeien met vrij goede uiers. lb. De groep van H.C. Poley te Kruiningen, melktypische iets weinig uniforme groep. Ing. C.P. Meijers en Ing. P.S. Hak O nder daarvoor gunstige omstandigheden kunnen zilverschurft en Rhizoctonia zich tijdens de bewaring van pootgoed sterk uitbreiden. Om dit te voorkomen moeten de aardappelen droog en koel bewaard worden. Een andere schimmel ziekte die in het afgelopen seizoen aanleiding tot klachten heeft gegeven is droogrot (Fusarium). Om deze aantasting te voorkomen, moet naast droog en koel bewaren, ook beschadiging van de knollen zoveel mogelijk vermeden worden. Naast deze maatregelen kan men sinds kort ook bepaalde fungiciden (z.g. benzimidazolen) toepassen om deze ziekten onder de duim te houden. Vooral zilverschurft en droogrot worden door een juiste toepassing van deze middelen zeer bestreden. De uitbreiding van Rhizoctonia wordt tijdens de bewaring bij de voor deze wijze van behandelen toegestane dosering, niet of nauwelijks tegengegaan. Methode Eén van deze fungiciden. nl. thiabendazole (afgekort TBZ), is in het seizoen 1977 op vrij grote schaal in ons land toegepast, met in het algemeen zeer goede resultaten. Enkele telers hebben echter fouten gemaakt bij de toepassing van thiabendazole, waardoor men problemen kreeg met natrot. Daarom willen wij, nu de pootaardappeloogst weer voor de deur staat, de belang rijkste punten, waarmee men bij de toepassing van deze mid delen rekening moet houden, nog eens in het kort weergeven. De beste en eenvoudigste methode van toediening is be spuiting van de knollen bij het vullen van de bewaarplaats. Hierbij dient 30 gram aktieve stof in 2 L vloeistof per ton aardappelen te worden toegepast. Behandeling op een later tijdstip, b.v. bij het sorteren, geeft een minder goed resultaat, zeker ten aanzien van de bestrijding van zilverschurft. Om er zeker van te zijn dat niet meer dan 2 L vloeistof per ton wordt toegediend, moet vooraf zowel de kapaciteit van de spuitapparatuur als die van de transportband worden vastgesteld. Voor elke hoeveelheid te transporteren aardappelen (per uur) is een geschikt nozzle-type verkrijgbaar. Door de druk te variëren kan binnen zekere grenzen met hetzelfde type nozzle worden volstaan. Voor een behoorlijk fijne nevel is een druk van minimum 3.5 - 4 ato gewenst. Zorg voor een uniforme belading van de transportband. Dit kan men o.a. bereiken door de stortbak vol te houden. Dit houdt in dat het transportmechanisme van de stortbak na het ledigen van de wagen (kipper) spoedig moet worden stop gezet. Zet de spuitapparatuur direkt af. zodra de aanvoer van aardappelen over de band stopt. Naar ons idee zijn hiermede vorig jaar fouten gemaakt, waardoor de aardappelhoop plaatselijk te vochtig werd. Door de fa. Dubex B.V. te 2e Exloërmond is speciaal met het oog hierop inmiddels een apparaatje ontwikkeld, om de op genoemde wijze ontstane overdosering te voorkomen. Dit apparaat kan op elke be staande boxenvullerspuit worden geleverd. Het bestaat uit een scharnierende klep. bekleed met rubberen voorzien van magneetkontakten, die via een elektronische regelunit een impuls geeft naar een magneetventiel, waardoor de vloei stoftoevoer wordt onderbroken zodra geen aardappelen meer worden aangevoerd. Dit is o.i. een goede aanvulling van de spuitapparatuur, die vooral zijn nut kan hebben bij het vullen van de hoeken bovenin de cel. De aanvoer van aardappelen is. dan vaak wat onregelmatig, waardoor de hoeveelheid vloeistof bij afwezigheid van zo'n beveiligings apparaat plaatselijk te groot zou kunnen worden. Men moet AKKERBOUW ZELDEN IS EEN PRODUKT zo uit de maaidorser, droog genoeg om zonder ventilatie bewaard te kunnen wor den. Door regelmatige ventilatie met behulp van een venti lator kan graszaad en granen buiten bederf worden gehou den. Vraagt U meer en wilt U drogen met eventueel ver warmde lucht, vraag dan eerst naar de regels die er bestaan voor vloeroppervlak, laagdikte, produkt en ventilatorkapa- citeit. A Heen zo goed is goed. ALS HET EENS een dag regent, kunt U het bouwboek bijwerken. Zet er ook in wat uw gewas mankeerde, zoals kalkgebrek, bietenmoeheid, struktuurschade en droogte- plekken. Eens geschreven, blijft geschreven. Van de winter is uw geheugen U er zeker dankbaar voor. MAAK VOOR UWTAR WE eens een kostprijsberekening per ha. Zaaizaad, onkruidbestrijding, bemesting en ziekte bestrijding, zaaien en oogsten en drogen. Zet al deze kosten op een rij. Tarwe telen is een kunst, maar de kosten moeten niet te hoog oplopen. Het gaat niet om de kosten maar om de opbrengst. SPUITEN VOLGENS SCHEMA IS SPUITEN ZON DER VERSTAND VAKANTIEHULPEN en vakantiegangers op een akker- (6-tallen, bedrijven met meer dan 50 koeien, rubrie) 12D). la. De meest uniforme groep van J. de Kruif, te Hooge Mierde, vlot typische koeien en solide uiers. lb. Met gering verschil de groep van G. Blankers te Grijpskerke, melkrijke, goed typische uniforme groep met goede uiers. lc. De groep van J. Kwekke- boom té St. Laurens. Rubriek 12E. la. G. van Veldhuizen te Heeze, een groep jonge goed typische koeien, lb. M. van Steenbergen te Heeze, vrij uniforme groep malse voldoend ontwikkelde koeien met vrij goede uiers. lc. De groep van S. Simonse te Kerkwerve. Koe met de beste uier Als beste stier werd aangewezen Forrie (Piet 66 van Haakswold x Keimpen Rudolf) een 1 'A-jarige gelijnde en vast gebouwde goed ontwikkelde stier met een passende bespiering. Het been- werk kon even krachtiger. Roosje 8 van D. Korstanje te Noord- gouwe werd tot kampioene van het vrouwelijk jongvee uitge roepen. Een goed ontwikkelde gelijnde vaars met als vader Sendy J.A. 86. Kampioenschap jonge koeien Kampioenschap andere koeien ICampioene werd Jarinkje 103 van S. Simonse te Kerkwerve, de bekende Jenne G 33 dochter, fraai type, gelijnde evenredig gebouwde koe met goed gevormde uier. Reserve-kampioene werd Mieneke 18 van L.P. Brasser te Vrouwepolder. Nog een zeer solide 15-jarige dochter van Ade- ma 469, die ondanks de hoge produktie van 80.000 kg melk de uier nog best bewaard heeft. Tijdens de pauze werd nog gedemonstreerd met een 8-tal dochters van Pan 92 en Jenne G 33. Beide zeer goede groepen, waarbij Pan 92 duidelijk wat meer macht vertoonde en de uiers even vaster aangehecht konden zijn. Minstens zo uniform was de groep van Jenne G 33. Vlot van type en goed aangesloten uiers. Van een enkele staan de voorspenen even wijd. Ondanks de matige weersomstandigheden een geslaagde dag. nl. bedenken dat de droging bovenin de cel minder vlot verloopt dan onderin. - Laat tijdens het vullen van de cel de boxenvuller regelmatig zwenken. - Na het vullen van de cel moet de partij direkt worden drooggeblazen. Indien van ae cel enige dagen vergt, wordt aanbevolen dit ook tussentijds te doen. - Indien de omstandigheden bij het rooien erg ongunstig zijn, zodat de partijen erg vochtig binnenkomen en de kapaciteit van de ventilator aan de krappe kant is, wordt aangeraden 1 - 1 'A L vloeistof per ton toe te passen. De dosering moet dan uiteraard wel worden aangepast en moet 30 gram aktieve stof per ton blijven. - Voordat tot behandeling wordt overgegaan, dienen de pootgoedtelers de betreffende Gewestelijke Keuringsdienst van de NAK te waarschuwen in verband met de vereiste monstername van onbehandelde knollen voor het Phoma- onderzoek. - Voor toepassing op aardappelen zijn of zullen in ons land worden toegestaan: Thiabendazole-TBZ (Lirotect 60 en Li- ro-Flowable); Benomyl (Benlate); Carbendazim (Derosal sp.p. 60%); Thiofanaat-methyl (Topsin M). De dosering voor de drie eerstgenoemde middelen is gelijk, nl. 30 gram aktieve stof/ton aardappelen, toegediend in 2 L vloeistof per ton aardappelen. Van Topsin M dient 70 gram aktieve stof/ton aardappelen te worden toegediend in 2 L vloeistof per ton. bouwbedrijf zijn vaak slecht bekend met de gevaren van trekkers en machines. Ook bestrijdingsmiddelen zijn zo'n gevaar. Neem voldoende tijd om uw hulp te waarschuwen en in te lichten waar de gevaren schuilen. VEEHOUDERIJ DA T DE VOCHTVOORZIENING op grasland de voor naamste faktor is voor een goede produktie kan elke zomer opnieuw worden vastgesteld. In een droogteperiode moet de regeninstallatie vrijwel kontinu draaien om de droogte on schadelijk te maken. De zon maakt in deze tijd van de zomer zelfs nog langere dagen dan U zelf waardoor geweldige verdampingen kunnen optreden. BIJ SCHEUREN VAN GRASLAND en opnieuw inzaai en, behoort meestal een bekalking. Vooral een perceel dat een langere periode als grasland dienst heeft gedaan en voor de her inzaai vrij diep wordt geploegd, vraagt om een bekal king. Ook wanneer op gescheurd grasland mais wordt ge zaaid, is bekalken vrijwel altijd aan te bevelen. Voor het geven van de juiste hoeveelheid kalk moet U de grond laten onderzoeken. BIJ GRAS KUILEN moet het plastik direkt na het bij eenbrengen worden aangebracht en de kuil met grond wor den afgedekt. In bepaalde gevallen meent men dat het vol doende is, wanneer de grond maar op de kuil zit. Het is begrijpelijk dat de kuil dan ongelijk bezakt en het produkt een ongelijkmatige temperatuur krijgt. Zorg dat bij het grond opbrengen de verdeling zo goed mogelijk is. 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 12