I mprovisatie en noodgrepen moesten ook worden toegepast in de grote konsumptietent tijdens het Iunchuur. Het werd er gezellig vol terwijl buiten de lucht snel opnieuw betrok. We hoorden de donder rommelen en bliksem schichten flitsen aan de bijna zwarte hemel. D e middag begon ten einde te lopen. Toch was het toen voor het optreden van de majo- rettenpeleton uit Terneuzen en het muziekge zelschap "De Echo" uit Wilhelminadorp het begin van een indrukwekkend optreden. Ze H et spreekt vanzelf dat door het onaange name weer buiten de belangstelling voor de binnenaktiviteiten toenam. Het werd een zeer gezellige drukte waarbij men vaak de indruk kreeg in een aardige winkelstraat te wandelen. De bezoekers promeneerden op hun gemak langs de uitstallingen van de vele firma's en instellingen die hun waar en diensten tentoon stelden. Ze hadden de tijd en bekeken nauw keurig wat er voorhanden was. Zo hier en daar waren er aangename rustpunten in te lassen. De beide suikerbietverwerkende industriën die ons land kent hadden bijvoorbeeld geenszins over de belangstelling te klagen. Nu was dat ook weer niet verwonderlijk wanneer men be denkt dat deze firma's in hun produktenpakket ook alkoholische spiritualiën hebben. Je kijkt dan niet op een glaasje tijdens zulke belang rijke dagen wanneer er wat te bespreken valt. H et leek even of de buien later in de vrij dagmiddag beu van 't buien waren en grote stukken blauwe lucht verschoonden de donke re ondoordringbaarheid van de hemel voor een wijle. Het werd tijd om de uitslag van de erf beplantingswedstrijd bekend te maken. Twee en zestig bedrijven hadden er aan meegedaan en hieruit waren na een intensieve beoordeling Kleiduiven schieten Met de muziek van binnen naar buiten Erfbeplanting Konsumptietent bijne de lucht De kleiduivenschieters demonstreerden dat zij beschikten over een vaste hand en een zuivere blik. Binnen was het gezellig beneden zou komen. Het was alleen de wolk breuk buiten die hen tegenhield om de tent te ontvluchten. Toen ineens was het voorbij, zoals dat vaak met buien gaat. De rust keerde weer en je zag de aanwezigen wat rustiger aan hun pilsje slokken en met minder bevende hand de soep naar de mond brengen. deelnemers zullen als herinnering een fraaie handgevormde tegel krijgen die werd ontwor pen en gemaakt door de Goese kunstenares Elsa Westland. Het was toch nog even erg spannend voor de drie families die waren uitgenodigd om de prijzen in ontvangst te nemen. Je weet nooit. Wel we zullen het niet nog langer maken. De eerste prijs ging naar de familie N. de Kater uit Noord-Beveland, de tweede prijs naar de fa milie Ysebaert uit Philippine en tot slot de derde prijs werd uitgereikt aan de familie Ver- straeten uit Dinteloord. Overigens merkte voorzitter Doeleman nog op dat hij tijdens de rondrit om de bedrijven te bezoeken, tot de konklusie was gekomen dat er heel veel ande ren ook best mee hadden kunnen doen, maar misschien weerhield hen een overdreven vorm van bescheidenheid. Op heel veel bedrijven is er een mooie beplanting aanwezig. iA Is het aan de Zeeuwse deelnemers van de kleiduivenwedstrijd zou moeten liggen dan vlogen er maar weinig wilde duiven meer in het rond, want hun schietvaste hand deed bijna iedere kleiduif in splinters uiteen vallen. Voor af daaraan werd een demonstratie kleiduiven- schieten verzorgd door de meermalige Olym pisch kampioen Eric Swinkels. Wat hij pres teerde was enorm. Vooral bij de inkomende duiven, twee tegelijk' toonde hij zijn meester schap. Doch ook de Zeeuwse jagers hebben het in hun vingers. Terecht werd er op gewezen dat deze demonstratie toch ook wel wilde onder strepen dat er over het algemeen een goede verstandhouding bestaat tussen de boeren en de jagers. Hierdoor kan veel ellende worden voorkomen. Gezien de publieke belangstelling langs de lijn moest een ieder wel doordrongen zijn van het feit dat die wil tot samenwerking en belangstelling geen loze kreet was. De heren Boertien en Doeleman met hun echtgenotes bekeken vol belangstelling de vele stands. de drie besten nu gekozen. Het was geen ge makkelijke taak geweest voor de jury om tot de definitieve beslissing te komen. Het was een uitstekend idee om als prijzen een aantal fraaie luchtfoto's van de bedrijven beschikbaar te stellen. Hierdoor kon men als buitenstaander ineens een indruk krijgen van de bedrijven waarover het ging. Door de heer Doeleman die bij het uitreiken van de prijzen aanwezig was, werd nog eens benadrukt van hoe groot belang het is om een fraaie doelmatige erfbeplanting te hebben. Het stoffeert het landschap en het geeft ook plezier aan de man die het heeft aangelegd. Of zouden we moeten spreken van de vrouw, want in bijna alle gevallen is het vooral de vrouw die er zorg voor draagt. De Z.L.M.-voorzitter bedankte in het bijzonder de dienst van de Landinrichting afd. Staatsbosbe heer die zoveel medewerking had verleend bij het welslagen van de wedstrijd. Zonder uw hulp zouden we het niet hebben klaargespeeld, zei de Z.L.M.-voorzitter. Ook een bijzonder woord van dank richtte de voorzitter tot de heer J. Valkier afgevaardigde van Kamer van Koophandel en fabrieken Midden-Zeeland, want het is deze instelling geweest die de luchtfoto's beschikbaar stelde. De drie eerst geklassificeerden in de erfbe- plantingswedstrijd ontvingen een groot for maat luchtfoto van hun bedrijf. De andere zullen het niet licht vergeten. Het moest tussen de buien door gebeuren. Tot vlak voor het op treden werd nog overwogen om het optreden buiten te laten gebeuren, maar direkt daarna werd weer besloten om toch maar binnen te doen. Nee zei men, op de laatste minuut, bui ten! Vrolijk zette de muziek in en de mars kwam er driftig in, maar die rotregen deed ook weer mee en toen moest het dan maar binnen. Ineens brak de zon weer plagerig door, terug naar buiten. De mensen liepen mee, want men wilde het optreden niet missen. De paraplu's werden echter gereed gehouden en ja U kunt het alweer raden ze moesten weer gebruikt worden ook. Terug naar binnen werd er beslist. Toen heeft men daar het programma verder afgewerkt, en de velen die het hebben kunnen meemaken kwamen onder de indruk van wat er werd gepresteerd. Smetteloos witte unifor men, lieve meisjes met vriendelijke gezichtjes, die bleven lachen en wier optimisme wederom oversloeg op de aanwezigen. Kijk eens aan. Wij Z.L.M.-ers zijn niet klein te krijgen. De eerste dag was bijna ten einde, en toch ging Huib Meeuwsen nog onvermoeibaar door met het draaien van zijn rad. Toen het publiek eindelijk na zessen de terreinen had verlaten verstomde ook zijn stem en zei hij, nu ga ik eerst die stem eens smeren want morgen moet die ook weer geolied kunnen vertellen. vervolg op pagina 8 Vooral met dat koude weer wilde er een bor reltje best in, bovendien waren de weersom standigheden voor een vlotte groei van de bie ten beter dan voor het bewaren van droge voeten op de Manifestatieterreinen buiten. We moesten even rillen van huivering toen we bij een stand van motorkettingzagen kwamen waarbij men als stimulans tot aandacht een groot aantal kleurige platen had gehangen van schone dames, het zij gezegd, die helaas van zeer weinig kleding waren voorzien. Gelukkig waren het maar plaatjes anders zou je hen een jasje hebben omgehangen, ter voorkoming van longontsteking. Toch was het jammer dat alles zo "gestolen" tussen de buien door moest gebeuren. Toch ging alles gewoon door. Het bleek weer dat we in het zuidwesten over een goede veestapel beschikken die de toets der kritiek kan doorstaan. We komen op deze keuringen en de uitslagen daarvan op een later tijdstip nog terug wanneer de bijdragen van de deskundigen van het konsulentschap hierover bij ons binnen komen. De grasmat die pas vorig jaar was ingezaaid kon het niet op alle plaatsen dragen. Vooral de zware veewagens hadden soms moeite om gemakkelijk van het terrein af te komen. Zo nu en dan moest er met een trekker van de Wilhelminapolder worden getrokken. Een bijzonder goed idee was het van de zijde van de mensen van de Wilhelmi napolder om een voetpad aan te leggen vanaf de hoofdterreinen naar de keuringsterreinen met behulp van pallets. Op deze manier kon iedereen tenminste met droge voeten naar de terreinen lopen. Het was een dag van improvi saties en het bleek al eerder dat men daar zeer goed in was. Degene die buiten moesten blijven trokken hun regenkleding weer dicht. Toen begon het te regenen, een tropische neerslag die het zicht tot enkele meters beperkte. Tegelijkertijd nam de wind in alle hevigheid toe en begon vastbe raden aan het grote tentzeil te rukken. De in middels doorweekte grond bood weinig weer stand aan de palen die door de rukwinden langzaam maar zeker uit de aarde werden ge licht. Alle hens aan dek werd het toen. Iedereen die in de buurt van de palen zat werd verzocht om met beide handen en volle kracht vooruit aan die steunpilaren te gaan hangen als kon- tragewicht. De spanning steeg ten top. De re gen begon onder het tentzeil door te stromen en sommigen die er geen erg in hadden en alleen maar met spanning naar het bollende en zwie pende tentzeil keken kregen ineens kletsnatte voeten, want onder hun tafeltjes vormden zich grote diepe plassen. Je zag sommigen angstig rondkijken naar een mogelijkheid om vanon der het tentzeil te ontsnappen wanneer het naar Intussen werd druk geïmproviseerd door de heren Sinke en Blanksma om de gevolgen van de hinderlijke regen zoveel mogelijk op te vangen. Ook in de stand van Gropatax ontbrak het niet aan belangstelling. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 7