Het "gewone" werk E Ik jaar opnieuw bereiken ons klachten over ziek poot goed. Ook nu weer. Met name ook de vraag wat er - juridisch - aan te doen is om verhaal te krijgen voor pootgoed èn opbrengstderving is dan natuurlijk aan de orde. „ZEGGE EN SCHRIJVE' E nkele weken geleden pleitte ik op deze plaats voor nauwkeuriger weersvoorspellingen. Ik was werkelijk stomverbaasd toen de volgende bleek dat er in K.N .L.C.- verband een exkursie zou zijn naar het K.N.M.I. in de Bilt. Je zou bijna in helderziendheid gaan geloven. In ieder geval kan ik nu meedelen dat er ook van de zijde van het K.N.M.I. bij de landbouw organisatie' op wordt aange drongen meer aandacht te besteden aan het weer. Een zeer goede suggestie die wij meekregen was om het vak weerkunde op de (landbouw-)scholen te introduceren: Dat betekent dat we met nog een paar ministers c.q. staatssekretarissen meer moeten gaan praten. 66e jaargang - No 3436 zuidelijke landbouw maatschappij 978 z.l.m land- tuinbouwblad n Zoals ook blijkt uit verslagen van de praktijkschrijvers is de regenval in ons werkgebied de laatste tijd zeer grillig verdeeld. Neem nu de pootgoedtelers. Je kunt ze in drie categoriën verdelen. Ten eerste degenen die voldoende natuurlijke neerslag hebben grkregen, ten tweede de telers waar het te droog is maar die door het zoute water niet kunnen beregenen en ten derde de bedrijfsgenoten die dat gelukkig wel kunnen. Laten we aannemen dat ze alle drie even kundige boeren zijn, echter helaas door een onbeïnvloedbaar startverschil. 0 ndanks de Manifestatiekoorts ontkom ik er niet aan een paar zaken aan te snijden die het dagelijks boeren leven betreffen. Ik wil overigens wel bekennen dat het ons wat waard zou zijn als het 'gewone'' werk even stil zou staan tot na de Z.L.M.-dagen. Maar dat is een vrome wens en dat aanvaarden we dan maar. De punten waar ik het over wil hebben zijn in de eerste plaats: ziek pootgoed en de uitgifte van nieuwe landbouwbedrijven in Zuidelijk Flevoland. Daarnaast kom ik nog even terug op het KNMI en - toch nog - de Z.L.M.-Manifestatie. Pootgoed Ons antwoord moet dan helaas zijn dat er weinig verhaal mogelijk is: hoogstens vervanging of vergoeding voor het uitgangsmateriaal. Als je "geluk" hebt kun je misschien nog opnieuw planten maar dat is maar een klein percen tage. Als de ziekte zich openbaart dan is het meestal al te laat. Ik vind deze situatie erg onbevredigend. Juridisch klopt het allemaal wel, maar de praktijk heeft er terecht grote In dit nummer o.m. Waar bleef die aardappel ovsrproduktie van 1977? pag. 3 Juni vergadering van het K.M.L.C. pag. 4 Uit de praktijk pag. 5 en 6 De hlederlandse aarappelteelt pag. 7 Excursie naar Damonstratiebedrijf Zeeuws Vlaan deren P»9- 8 Ventilatiesystemen opslag uien en aardappelen pag. 9 Waterschap "Alm en Biesbosch" een feit pag. 10 en 11 moeite mee. Dat blijkt ook wel uit de rubriek "Uit de praktijk" in dit blad. Men vindt, zeker gezien de hoge prijs die voor het pootgoed betaald moet worden, dat er waterdichte garantie s moeten komen voor gezond uit gangsmateriaal. Nu zal dat in de praktijk niet helemaal mogelijk zijn. De keuringen worden zeer zorgvuldig uit gevoerd en is het werk van specialisten. Zelfs wanneer alle geklasseerde partijen in de nakontrole gebracht zou den worden denk ik dat het nog niet te voorkomen is dat er zieke poters doorheen slippen. Doodgewoon omdat het (nog) niet te konstateren is. Naast de voortzetting van de zorgvuldige keuring zie ik echter wel wat in een (kol- lektieve) verzekering voor opbrengstderving. Dat zou eens serieus nagegaan moeten worden. Zeker de grote leveranciers zouden dat dan "automatisch" voor hun afnemers kunnen regelen. In ieder geval zal er toch iets moeten gebeuren: ik kan me levendig voorstellen dat je als boer razend wordt of de tranen in je ogen krijgt als je er letterlijk alles aan gedaan hebt om een goed gewas te krijgen en naderhand blijkt dat je uitgangsmateriaal niet deugt. Dan voel je je wel knap machteloos. Uitgifte Flevoland I nmiddels is het prospektus uitgekomenvan de in 1 978 in Zuidelijk Flevoland uit te geven nieuwe landbouwbe drijven: 28 akkerbouw- en 11 weidebedrijven in de grootte van 30 - 60 hektare. Gegadigden daarvoor zijn onder andere boeren die hun bedrijf ter beschikking willen stellen voor een verkaveling of wiens bedrijf kan worden bestemd voor de oplossing van de specifieke knelpunten op het oude land. De bedrijven worden ge deeltelijk in pacht en gedeeltelijk in erfpacht uitgegeven. Op de pachtbedrijven is een soort standaarduitrusting aanwezig maar meer specifieke zaken "mag" de pachter zelf aanbrengen na toestemming van de rijksdienst. De pachtbedrijven kleiner dan 45 hektare worden geleverd inklusief woning, maar op de grotere bedrijven moet de pachter daar zelf voor zorgen. De erfpachtsbedrijven worden helemaal kaal geleverd. Maar dan komt het: de staat wil nogal wat geld zien! De pachtprijs voor het land is globaal vastgesteld op 700 gulden per hektare. Maar dan: de globale pachtprijs - op basis van vervangings waarde - voor het bedrijfsgebouw is vastgesteld op zo n 26.000 gulden per jaar. Wie dan denkt dat het op is was even vergeten dat er nog behoefte kan zijn aan meer specifieke zaken en/of een woning. Dat is allemaal nogal anders dan wij tot nu toe dachten dat het gaan zou. Alles bij elkaar gaan deze bedrijven zeker 1.500 gulden en meer per hektare kosten. Als het er dan om gaat het oude land wat meer licht te geven dan denk ik dat de oudelanders zich nog wel eens zullen bedenken. Tenslotte moeten zij tegen deze prijs een nieuw leven beginnen met alle onzekerheden vandien. Mijn konklusie is dat de Staat der Nederlanden met een dergelijk beleid nou niet direkt een dienst bewijst aan het oude land. Men doet er goed aan dit beleid" snel in de nakontrole te krijgen. K.N.M.I. Waar je trouwens niet zo bij stil staat is het gegeven dat er door luchtverontreiniging en dergelijke jaarlijks vele ki lo's van allerlei stoffen op de akkers neerdalen. Met de kunstmestgift kan daar dan rekening mee gehouden worden.... Z.L.M.-Manifestatie AI onze leden komen natuurlijk naar onze Z.L.M -Mani festatie. Dat is het punt niet. Nu hoop ik maar dat nie mand vergeet ook zijn vrienden en vijanden van buiten de landbouw mee te nemen. Want daar is deze manifestatie ook voor bedoeld: tonen wat de land- en tuinbouw is en doet. De felevisie zendt op 1 9 juli een programma uit over het kongres en de manifestatie. Daar worden zeer veel mensen mee bereikt. Maar veel beter is het natuurlijk dat iedereen zelf komt kijken. We go where the action is. Oggel. 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 1