H.A. Van Tuyl 'n naam die zijn stempel drukt TT H.A.VAN TUYL b.v. Vervolg: Ventilatiesystemen in bewaarplaatsen voor aardappelen en uien Vlees duurder door gemeentelijke heffingen PETRUS METALEN GRAANSILO'S Er zijn silo's in bijna alle maten-voor groot-tot klein MET EUROPA'S MEESTE ECONOMISCHE DROOGSYSTEEM in GEBRUIK BIJ HONDEREN TEVREDEN KLANTEN! 2 Petrus Silo's X 50 ton-standaard Wegens de zeer vele bestellingen in de afgelopen maanden kunnen wij waarschijnlijk voor de nieuwe oogst geen bestel lingen meer noteren, voor silo's met ons buitengewoon be luchting droogsysteem. Wel nog silo's zonder droogsysteem. Voor dringende gevallen gelieve U daarom onmiddellijk te bellen, en proberen wij te doen wat we kunnen. M.A.H. GOVAERT Zn. ?CTBA^ Uw advertentie opdrachten voor het 9Cz.l.m. Land- en Tuinbouwblad dient U te sturen naar: Drukkerij Vink b.v. Postbus 16 - Axel De sleutel tot een goed eindprodukt is het verwerken van de beste grondstoffen. Bij de Van Tuyl-groep is dat eindprodukt voorgebakken frites. Een produkt dat in steeds grotere omzetten verkocht wordt. Om de kwaliteit van dat eindprodukt te handhaven zijn wij er steeds op uit om de grondstoffenvoorziening en verwerking nauw op elkaar af te stemmen. Daarom betaalt H. A. van Tuyl B.V. een goede prijs voor grote hoeveelheden grofvallend veldgewas.van goede kwaliteit. Wanneer U dat levert zijn wij met z'n allen in staat om de uitstekende naam die Nederlandse produkten in de wereld hebben te handhaven. Wendt U daarom tot onderstaand adres wanneer U daaraan wilt meewerken. Dit betekent dat de inhoud van de ventilatie kanalen over de gehele lengte dezelfde kan zijn. Maar bij hogere luchtsnelheden moeten wel maatregelen worden getroffen ten aanzien van de dimensionering van het luchtverdeel- systeem. Bij toepassing van ondergrondse ven tilatiesystemen is het niet zinvol om hier hogere luchtsnelheden toe te passen dan 6 m per se- konde, omdat dit de investering nagenoeg niet beïnvloedt en de kans op een minder goed funktionerend systeem groter maakt. Bij toe passing van bovengrondse systemen is een sys teem met kleinere afmetingen aantrekkelijk zowel met het oog op de investering als op het gebruik. In permanente bewaarplaatsen verdient een ondergronds luchtverdeelsysteem de voorkeur in verband met het gemakkelijker toepassen van vul- en lossystemen. B ovendien neemt het geen opslagruimte in beslag. Het maken van alleen hoofdkanalen is meestal een goede oplossing. Wel moeten - en dat geldt tevens voor de andere systemen - vloeren, kanalen, en afdekplaten berekend zijn op het gewicht en de lading van zwaar tran sportmateriaal. Bovengrondse houten kanalen worden toegepast bij tijdelijke bewaring en daar waar ondergrondse luchtkanalen moeilijk of alleen met hoge kosten zijn te maken. Bovengrondse kanalen vormen obstakels bij het vullen en lossen van de bewaarplaats. In de praktijk worden de afmetingen van het drie hoekige bovengrondse luchtkanaal vaak te klein genomen. Voor een juiste berekening van de doorsnede van het luchtkanaal geldt de volgende formule: Afmetingen luchttoevoerkanaal bij de ventilator in m2 luchtkapaciteit ventilator in m3 per uur 3600 sekonden x 6 m (snelheid per sekonde) Voorbeeld: Wanneer de berekende ventilatie-- kapaciteit 22.500 m3 lucht per uur moet zijn, zal men als de doorsnede van het ventilatie systeem moeten nemen: Bij een luchtverdeelsysteem met per ventilator één luchtkanaal wordt het luchtkanaal netto 100 x 100 cm. Bij twee kanalen per ventilator wordt elk kanaal 0.5 m2 of 70 x 75 cm of 60 cm diep en 85 cm breed. De ruimte twssen de ondergrondse luchtkanaleji is bij voorkeur 150 cm. De ondergrondse luchtkanalen zijn ook te leveren als prefab-elementen van beton of kunststof. Vrijwel alle luchtkanalen worden gemetseld met kalkzandsteenklinkers als half- steensmuur. De ondergrondse luchtkanalen worden bij voorkeur afgedekt met hard hout (o.a. yang, keroewing) ter dikte van minimaal 8 cm - spleten 2 cm. Het is ook mogelijk om de gehele vloer uit te voeren als roostervloer van bewa pende betonplaten (afmetingen betonplaten b.v. 200 x 30/60 x 12 cm). De luchtaan- en -afvoer 13 e luchtaanvoer vindt plaats via afsluitbare openingen in de buitenwand(en). De afmetin gen hiervan worden op dezelfde wijze bere kend als die van het luchtverdeelsysteem. In genoemd voorbeeld dus per ventilator netto 1 m2 inlaat. De openingen worden met goed sluitende geïsoleerde luiken afgesloten. Ook is het mogelijk om de openingen van zelfrege- lende lichtgewicht kleppen te voorzien die door de zuigkracht van de ventilator worden geo pend en die, zodra de ventilatoren stoppen, de openingen direkt afsluiten. In plaats hiervan is het ook mogelijk de geïsoleerde luiken volledig mechanisch te laten bedienen. De regeling wordt gekoppeld aan de regeling van de ventilatoren en funktioneert daardoor automatisch. Om extra luchtweerstand te In een brief aan de minister van binnenlandse zaken vraagt het bestuur van het produktschap voor vee en vlees (pvv) de bewindsman er voor te waken, dat vlees niet duurder wordt door extra gemeentelijke belastingen. Het pvv-be- stuur wijst de minister er met klem op dat er - in tegenstelling tot de uitdrukkelijke bedoelingen - sprake is van een verkapte her-invoering van de sedert 1 januari j.l. afgeschafte extra keuring van vlees, afkomstig van buiten de betrokken gemeente. De inkomsten van de voordien be staande keuringsregeling werden met name aangewend om de verliesgevende exploitatie voorkomen moet er voldoende luchtafvoer zijn. Hiervoor geldt de norm: oppervlakte luchtafvoer 1,5 x de berekende oppervlakte van de luchtinlaat. Bij een bewaarplaats dienen daarvoor meestal openingen in de eindgevels. Deze openingen worden van jalouzieroosters en geïsoleerde afsluitluiken voorzien. Bij auto matische regeling van deze luiken kunnen de jalouzieroosters vervallen. In een bewaarplaats waar geen dakisolatie maar een geïsoleerd plafond wordt gemaakt komen ook luchtaf- voeropeningen. Deze worden regelmatig over het plafond verdeeld en met lichte, isolerende en zelfregelende kleppen uitgerust. De ruimte boven het plafond moet ruim geventileerd worden. Vaak brengt men ook daarvoor jalou zieroosters in de eindgevels aan. Tijdens het niet ventileren moeten de afvoero- peningen worden gesloten met geïsoleerde kleppen. Zowel het openen als het sluiten van de luchtaanvoer- en luchtafvoeropeningen kan volautomatisch worden geregeld. van openbare slachthuizen te verminderen. Van gemeentewege blijkt in vele gevallen, al dus het pvv-bestuur, dat het gebruik maken van bestaande faciliteiten voor vlees van elders op openbare slachthuizen aangevoerd thans zodanig extra belast wordt, dat daardoor feite lijk de situatie van vóór 1 januari wordt her steld. Dit is uitdrukkelijk tegen de bedoelingen in van de minister van landbouw, zoals hij bij de openbare behandeling van de wijziging van de Vleeskeuringswet in de Kamer uiteenzette. Het pvv-bestuur vraagt dan ook de minister van binnenlandse zaken om gemeentelijke verordeningen van bovenstaande strekking niet goed te keuren en zond afschriften van zijn brief aan de ministers van ekonomische zaken en landbouw en visserij. Petrus silo's betalen zichzelf in gemiddeld twee jaren terug blijkens onze ervaring over 22 jaren. Geen droogkosten, opslagkosten bewaarkosten en betere kwali teit, betere prijs!! REFERENTIE VAN GE- IMPORTEURS VOOR NEDERLAND, BRUIKERS UIT UW BELGIË EN DUITSLAND ONMIDDELIJKE OM GEVING STEEDS BE- Voorstraat 68 CROEDE Tel. 01171-1312 en 1431 6000 S1'° S n 2 Gameren, Holland, Postbus 2, Tel.: 04186-431* Telex 50568 en Telex 50454 "Wij zijn aanwezig op de Z.L.M. Manifestatie te Wi/he/minadorp, op 23 en 24 juni a.s. Stand R (open terrein)"

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 12