Het Kenya-projekt krijgt steeds meer gestalte! „.v,nW«.i T ijdens uw rondwandeling over de terreinen en in de gebouwen van de Manifestatie zult U op een gegeven moment bij de Kenya-stand komen. We hebben over dat Kenya-projekt van de Z.L.M. reeds uitvoerig bericht in een algemeen nummer van enige maanden geleden. D at bedrijf zal voor hem en zijn kinderen een bron van werkverschaffing worden. Dat wil heel wat zeggen in een land waar een leger van jonge werklozen rond loopt. Hij heeft ze ven kinderen en dat is een normaal gezin in Kenya. De jongens zullen straks bij vader op het bedrijf komen. Hij heeft daar grond genoeg liggen, zodat het er best in kan zitten dat die jongens op wat langere termijn ook voor hun eigen gezin de kost kunnen verdienen. Het voedsel dat wordt geproduceerd kan worden verkocht, en zal dan weer dienen bij het weg werken van het voedselprobleem, 't Is een uniek stukje ontwikkelingshulp. Van boeren aan een boer. Maar begrijp deze woorden niet verkeerd. We verwachten dat iedereen die bij de Z.L.M. betrokken is er aan zal willen bij dragen. M eestal gaat het bij ontwikkelingshulp om grote bedragen en zal een deel van het geld zeer zeker wel goed worden besteed maar de direkte kontrole er op gaat toch voor de man in de straat verloren. Diepe grondbewerking biedt verdrogende grond T ijdens de Z.L.M. manifestatie zal speciaal aandacht worden geschonken aan de machines die er beschikbaar zijn ter verbetering van het grondprofiel. Er zijn verschil lende bedrijven in Zeeland die reeds materiaal hebben waarmee een diepe grondbewerking kan worden uitge voerd. Deze werktuigen zullen te zien zijn en de mogelijk heid bestaat om de voor en nadelen van bepaalde machines tegen elkaar af te wegen. W anneer een plant tijdens het groeiseizoen niet over vol doende vocht kan beschikken zal de opbrengst achterblijven. Zeeland beschikt niet over zoet water dus via beregening is er ook weinig te bereiken. In Brabant is het probleem in dit opzicht minder door de aanwezigheid van zoet oppervlakte of grond water. soms een oplossing voor Weinig boerinnen in Nederland Johnson heeft gevoel voor mechanisatie f~I et verzamelde geld zal niet worden over handigd aan Johnson, maar beschikbaar wor den gesteld aan mensen van de landbouwat- taché die het dan kunnen beheren. Wanneer Johnson er iets van zijn wensenlijstje voor heeft gekocht dan kan hij dat laten betalen via onze en hij is een kundig trekkermonteur Nederlandse ambtenaren in Nairobi. Op. deze manier kan er geen verkeerd gebruik gemaakt worden van het geld. Overigens is Johnson een man met een zeer nuchtere kijk op de zaken. Iemand die heel goed met geld kan omgaan en die zeer zeker ieder dubbeltje dat hij van U Zijn kinderen gaan naar de plaatselijke dorpsscl geen kans zijn op een werkkring matig op de hoogte houden en daarbij ook een fotootje sturen. Bovendien is het een aanpak die sterk staat. Je begint namelijk vanonder af te werken, bij de basis en daardoor zal het beter zijn dan een zeer grootschalig projekt waarmee de Afrikaan of Aziaat zich zelve niet kan identificeren. olVoor hen zal er buiten de landbouw weinig of penzon is toch een bijdrage die niets om het lijf heeft, maar elders grote gebeurtenissen teweeg zal brengen die hopelijk leiden tot een grotere kans voor dat gezin op een volwaardige plaats in de maatschappij. Vergeet U vooral geen bezoekje te brengen aan de Kenya-stand. Toch in het kort nog even het volgende: Johnson-Ade Doyo is een Kenyaanse boer die in het Zuidoosten van het land een landbouwbedrijf aan het ontginnen is. Hij is daar nog maar een klein eindje mee op weg, gemeten althans naar Nederlandse begrippen. Hij heeft echter het vaste voornemen om er ieder jaar een stukje aan toe te voegen. Hij moet daarvoor eerst de wildernis die er nu groeit weghalen en er vervolgens proberen goed land van te maken. Dat alles kost hem veel geld en ook veel tijd. De Z.L.M.-leden die grotendeels allemaal zelf agrariër zijn, hebben toen besloten om hem een handje te helpen met die boerderij. Door het verstrekken van geldelijke giften hoopt men dat hij zijn bedrijf wat sneller tot ontwikkeling zal krijgen. Het gaat niet om grote bedragen, alles bijelkaar is Johnsons wensenlijstje nog geen dertigduizend gulden. Het omvat zulke dingen als wat koejen, zaaizaad, kunstmest, afrasteringsmateriaal, een sproeiketel, een irrigatiepompje met een motor. krijgt efficiënt zal investeren in zijn bedrijfje. Nu kunnen we met zijn allen een overzichtelijk stukje ontwikkelingswerk doen. We kunnen het ook blijven volgen. Johnson kan ons regel- Wanneer daarbij de leiding verdwijnt die ja renlang door Europeanen werd gevoerd is de kans meer dan levensgroot aanwezig dat het hele projekt achteruitgaat om ten slotte geheel in het niet te vallen! Betrekje er daarentegen de kleine boer bij dan blijft het projekt wel voortbestaan omdat hij evenals onze boeren in Nederland ervan door drongen is dat alleen met hard werken en je verstand gebruiken een kans op een boterham bestaat. Ir~I et is frappant dat inmiddels al heel wat kringen hebben gereageerd om een bijdrage te storten. De grote kring Walcheren o.a. kwam nog onlangs met een bedrag van 1.000,— over de brug. We willen nu niet iedereen op noemen die al wat bijgedragen heeft. Later komen we daar nog wel op terug. Straks op de manifestatie hopen we dat U allen gul in uw beurs zult tasten om een bijdrage te leveren aan dit ontwikkelingshulp-projekt. We leven in een wereld hier in Nederland, waar we alles al hebben. Met geld is bijna alles te koop, gelukkig onze gezondheid en zielrust nog niet. Johnson heeft nog vele simpele wen sen waarvan wij zouden zeggen hoe bestaat het! Een paar kruimeltjes van onze tafel voor een ondernemende jonge boer onder de hete tro- In de stand van het CAR te Goes zal vooral aandacht worden besteed aan grondverbetering, speciaal de profielverbetering van verdrogende gronden. In Zeeland en Brabant liggen nogal wat gronden die voor een profielverbetering in aanmerking zouden komen. In jaren waarin we voldoehde neerslag krijgen zijn de problemen minder in het oog springend. Pas wanneer we te maken hebben met droge jaren zien we de nadelen van een slecht profiel het meest. De problemen van verdroging werden meestal veroorzaakt door belemmeringen in de wortelgroei speciaal de bewortelingsdiep- te. Daarnaast speelt ook de hoogte van de grondwaterstand een rol. Voor men overgaat tot ingrepen zoals mengfrezen of meng- woelen is een grondig bodemkundig vooronderzoek vereist. Niet alleen in verband met de toch vrij hoge kosten van een dergelijke bewerking maar vooral ook omdat met een verkeerd uitgevoerde bewerking geen of onvoldoende verbetering zal worden bereikt. Stagnaties in de wortelgroei De bewortelingsdiepte kan door diverse faktoren stagneren. De belangrijkste daarvan zijn: Een slechte ontwatering. Hierdoor is de ondergrond gevoelig voor verdichting, het ontstaan van ploegzolen e.d. en is het Diepe grondbewerking is geen zaak van vluchtige beslissingen. luchtgehalte in de ondergrond te laag voor een optimale wor telgroei. Veen in de ondergrond. Dit komt in Zeeland vrijwel alleen voor in de oude poelgebieden. Vaak bevat dit veen nog wel zoveel vocht dat er niet vlug verdrogingsproblemen ontstaan. Zand in de ondergrond. Dit verschijnsel doet zich' met name voor op de zogenaamde plaatgronden. Deze komen in Zeeland vooral voor in Midden-Zeeuwsch-Vlaanderen, West-Zuid-Be veland en plaatselijk o.a. op Noord-Beveland, Schouwen-Dui- veland en St. Philipsland. In totaal 6000 ha. Daarnaast liggen er vooral langs de Belgische grens nog 2000 ha dekzand- gronden. Ook op dit type grond is de zandige ondergrond moeilijk doorwortelbaar. Plaatgronden komen ook voor in West-Noord-Brabant en in de Biesbosch. Verder liggen er in Noord-Brabant grote oppervlaktes zandgronden met een be perkte bewortelingsdiepte. Verbeteringsmogelijkheden In principe kan het vochtleverend vermogen van een verdro gende grond op de volgende wijze worden verhoogd: Door het verhogen van de hoeveelheid vocht in de wortelzone middels het toedienen van organische mest en de zorg voor een optimale struktuurtoestand. Het verhogen of op peil houden van de grondwaterstand. Bij voorbeeld door het neerslagoverschot dat er in de winter valt middels kunstwerken vast te houden of door het inlaten van zoet buitenwater. Beide mogelijkheden zijn in Zeeland slechts in beperkte mate aanwezig. Het verdiepen van de beworteling. Op o.a. de plaatgronden wordt de zandige ondergrond doorwortelbaar als men er slib- of humushoudende bovengrond doorheen mengt. Vooral de di verse typen mengfrezen zijn voor deze bewerking zeer geschikt. In totaal is er in Zeeland 400 ha met mengfrezen bewerkt met gemiddeld goede tot zeer goede resultaten. Mits op de juiste wijze uitgevoerd, kan de bewortelingsdiepte hiermee blijvend worden vergroot. De resultaten zijn optimaal als tevens het grondwater zodanig kan worden beheerst dat er capillair kon- takt blijft tussen het grondwater en de onderkant van de wor telzone. Een diepe grondbewerking vraagt vooraf heel wat overweging. Wel tijdens de manifestatie kunt U er alles over vragen in de stand van het C.A.R. Van degenen die in Nederland de landbouw als hun hoofdbe roep opgaven, waren 92,8 procent mannen, een hoger percen tage dan in enig ander land van de Europese Gemeenschap. In West-Duitsland was dit percentage het laagst: 49,4. In dat land werd wel een hoog percentage boerinnen aangetroffen, evenals in Luxemburg en Frankrijk. In de gehele gemeenschap bestaat ruim 31 procent van degenen die volledig in de landbouw werken uit vrouwen. Ongeveer twee-derde deel van hen is meewerkend gezinslid. Gesalarieer de vrouwelijke arbeidskrachten maken niet meer dan vijf pro cent uit van de totale beroepsbevolking in de landbouw. Eén en ander blijkt uit een overzicht van de Kommissie, dat zij gezon den heeft aan de Ier Patrick Power (Eur.-dem.) in het Europese Parlement.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 9