P.J.G.N. hield jaarvergadering o, Ouder worden, ja dat worden wij iedere dag EU® EliD I) O Uitslag 3 CJO-AUTORALLY 20 mei jJ. P.J.G. N.-Nieuws: A fscheid Jozien de Koeijer J ozien sprak vervolgens over de bedreigde positie van de P.J.G.N. De landelijke organi saties van vrijwilligersjeugd- en jongerenwerk krijgen te maken met een nieuwe verdeling van CRM-subsidie. "Ouder worden" was het thema van een dis- kussieochtend gehouden door het P.B. van Noord Brabant in het Cromwiel te Steenbergen. Wij waren benieuwd wat hier op af zou komen. Wij weten dat "Doe dagen" altijd erg gewaar deerd worden maar dit was echt een onderwerp waar we allemaal mee te maken hebben, waar we liefst niet over praten, dat oud worden met alles er op en er aan. Geen tijd voor! Ik hoorde eens een opmerking "van al dat gedoe over ou der worden word je oud". Dus een gok; zou het aanslaan, zouden de leden geinteresseerd zijn. Wat vindt de boer ervan p zaterdag voor Pinksteren heeft de P.J.G.N. haar jaarvergadering in het Friese Drachten gehouden. Na welkom geheten te zijn door de Jongeren-presidente Baukje de Boer, wandelde de vergadering in vlot tempo door het huishoudelijke gedeelte. Als onderdeel van de verga dering hield P.J.G.N. voorzitster Jozien de Koeijer haar jaarrede, waarin zij de PJGN schetste. "Wat beweegt jongeren lid te worden?, zo vroeg Jozien zich af. Omdat het de plaats is waar je je thuisvoelt, je kunt ontplooien; waar diskussieavonden worden gehouden, maar ook waar je gezellig naar een dansavond kunt gaan. Landelijk is onze taak om de plattelandsjongeren te stimuleren en te begeleiden en het naar buiten brengen van een stem. "Een stem die doorklinkt tot de beleidsmakers." Jozien voorzag, dat het agraries jongerenwerk een steeds belangrijker onderdeel van onze organisaties zal gaan vormen. De agrarische kommissie heeft formeel geen eigen bevoegdheden, maar wel eigen ve rantwoordelijkheden. Om in de toekomst voldoende garanties (aan) het agrarisch werk te bieden moet de struktuur van onze organisatie onder de loep worden genomen. Binnen de P.J.G.N. krijgen we de mogelijkheid de subsidie naar eigen inzicht te verdelen. En dat heeft het voordeel, dat je de organisatie- struktuur beter kunt afstemmen op de behoefte. Maar er zit ook een andere heel vervelende kant aan. CRM heeft het plan om bij de subsi dieverdeling tussen de verschillende betrokken organisaties alleen te werken met leden- en vrijwilligersaantallen. Naar het soort werk wordt niet gekeken. Dat kan voor de PJGN wel IjtEDAKTiEjJB KEES schipper'1 eens een sterke vermindering van de subsidie betekenen. Tot slot hoopte de scheidende voorzitster, op een spoedige samenwerking met de KPJ en de CPJ. waaraan daadwerkelijk inhoud wordt ge geven. Afscheid Jozien de Koeijer ]NI a het uitspreken van haar jaarrede nam de PJGN op hartelijke en informele wijze afscheid van Jozien. De Landelijke Raad prees in een bloemrijk lied en een treffend mimespel de enorme inzet van hun scheidende voorzitster. Ook namens de KPJ en CPJ een door de 3 CJO-voorzitter werd het woord gevoerd. Tijdens het voorzitterschap van Jozien hebben we de PJGN, na jarenlang ledenverlies, weer zien groeien. Jozien heeft haar steentje daaraan bijgedragen door haar enthousiasme en bezie ling voor onze vereniging. Als een vlinder ging ze over de dansvloer, maar in haar werk was ze zeer serieus. In haar Zeeuwse hoofd heeft ze veel plannen uitge broed om de mensen warm te krijgen voor de P.J.G.N. Ook internationaal, in het Europees Komité met name, was Jozien bijzonder aktief. De P.J.G.N. zal haar voorzitster niet gauw vergeten. Kulturele Selektie m de jaarvergadering een meer onderhou dend karakter te geven zijn na het huishoude lijke deel de vergaderdeelnemers aan het gan- zeborden geweest over het thema van het af gelopen jaarthema: Ikke, ikke, ikke.... en de rest Als nieuwjaarthema werd vastgesteld: Platte lander, wie ben je? 's Avonds vond de Kulturele Selektie plaats; een toneel- en kabaretwedstrijd tussen de PJGN-provincies over het thema van het afge lopenjaar. In allerlei varianten werd het thema belicht: door een schimmenspel, via intelligent kabaret, een wervelende show en een traditionele klucht. Winnaar werd Almelo-Overijssel, tweede Laren-Gelderland, derde Leusden- Utrecht, en naar de beste traditie als laatste Boer-Dongjum uit Friesland. Een ieder stortte zich daarna in een denderend feestgedruis. Gerrit Walstra Er hebben 32 deelnemers ingeschreven en 27 ervan hebben de Finish bereikt de kontrolekaart ingeleverd). Volgens de deelnemers was de rit "pittig", maar hebben ze toch vrij positief gereageerd. De uitslag van de le 15 deelnemers: 1. J. Versluys/W. vanTiggelen 2. Poppe/M. van Gastel 3. F.P. de Kubber/J. van Hoeve 4. M. de Winter/E. Maerman 5. E. de Wit/M. Hermans 6. R. Maerman/J. Demanez 7. J.M. de Jager/Elly van 't Westeinde 8. F. v. Dorsselaar/M. Sponselee 9. B. de Jonge/M. Steyn 10. Heieen van 't Westeinde/Liliane Standaert 11. D. Dieleman/Ko Dieleman 12. Jan David Goetheer/Marian van Dijke 13. H. Vereecken 14. P. Verhelst/K. van Waes 15. A. Loof/P. Loof Maldegem/IJzendijke 180 str. punten Koewacht/Overslag 210 str. punten Zaamslag P.J.Z. 210 str. punten Hulst/Graauw K.P.J. 240 str. punten Clinge/Walsoorden K.P.J. 270 str. punten Graauw/Hulst K.P.J. 270 str. punten Lewedorp P.J.Z. 270 str. punten Hulst K.P.J. 300 str. punten Borssele Lewedorp K.P.J. 360 str. punten Groede/Aalter K.P.J. 390 str. punten Axel/Hoofdplaat C.P.J. 390 str. punten Wolphaartsdijk P.J.Z. 390 str. punten Vogelwaarde K.P.J. 420 str. punten Westdorpe K.P.J. 420 str. punten Terneuzen 450 str. punten voor mi vrou w onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen, Bosdijk 1, 4493 PD Kamperland. tel.:01107-610 Tussen alle aankondigingen en verslagen van 20 - 30 - 40jarige afdelingen, vonden wij deze uitnodiging. Een hele mooie van de af deling Sluis Een 60 leden waren gekomen, gezellig druk en gelukkig niet alleen ouderen, al voerde het grijs wel de boventoon. Drie inleid(st)ers hadden we voor dit onderwerp opgezocht, een beroepskracht uit het bejaardenwerk, het hoofd van de instel ling gezinsverzorging speciaal de bejaarden, en een eigen lid die als moeder met drie grote kinderen het onderwerp ouder wor den met yolwassen kinderen onder de loupe nam. Geboeid luisterden we naar deze laatste spreekster die vanuit haar eigen situatie en hart sprak. En menigeen zal gedacht hebben wat fijn, dat ze dat zo geheel met eigen woorden kan zeggen. Want hoeveel mensen zitten niet te tobben met de generatiekloof. We groeien niet altijd gelijk met onze kinderen mee op en we hebben ook recht om onze eigen opvattingen te hebben. Ook de problemen vanuit de gezinsverzorging kregen de volle aandacht en het ouder worden in z'n algemeenheid, in ieder geval was er ruim voldoende stof voor diskussie voor de vol gende problemen. Vr.: Zijn kinderen verplicht om hun ouders te verzorgen wan neer deze hulp nodig hebben bij langdurige ziekte en of invali diteit? Als er een inwonende ongehuwde dochter is die werkt, moet zij haar baan opgeven? Er zijn en komen steeds meer buitenshuis werkende gehuwde vrouwen, moeten zij hun baan opgeven om de ouders/schoon ouders te gaan helpen? Antw.: Dit moet geen verplichting zijn, maar uit liefde gebeuren. Eén aanwezige vond dat het verplicht moest worden gesteld. Nee. het kan niet op dit ene kind neerkomen. Als er meerdere getrouwde kinderen zijn, moet daarmee gepraat worden. Is er maar éên kind, dan voorzieningen inschakelen. Vr.: Als u zelf bejaard bent en veel dingen niet meer kunt, wilt u dan door dochter/schoondochter geholpen worden of liever door een bejaardenhelpster via een instelling voor gezinsver zorging? Antw.: Nee, liever door een bejaardenhelpster. Vr.: Als u een zoon of dochter hebt van 17/18 jaar, studerend of werkend 30 km of verder buiten de eigen woonplaats, probeert u dan ze zo lang mogelijk thuis te houden of stimuleert u hen om zo spoedig mogelijk op kamers te gaan wonen? Antw.: Je zult moeten overleggen met de kinderen. Het hangt er ook vanaf of het financieel haalbaar is om op kamers te gaan wonen. Als om half éên de presidente de ochtend vanwege de tijd moet sluiten hebben we het gevoel dat er nog een heleboel vragen zitten, toch is het goed om er een punt achter te zetten. Men moet op een hoogtepunt durven te stoppen. Voldaan gaan we naar huis en hopen dat we net zo verstandig zullen worden als die vader van Siddartha die zelf Brahmaan was, ook zijn zoon zo wilde opvoeden, toen deze echter een eigen richting wilde gaan, zijn zoon naar het bos stuurde, met de boodschap ga, zoek het goede en kom mij het vertellen als je het gevonden hebt. En iedere avond ging die vader kijken of z'n zoon nog niet terug kwam. C.J. Overbeeke-Breure Dit is de titel van een boekje dat is uitgegeven door het NIPO. Hierin worden een aantal vragen aan de orde gesteld die door boeren, tuinders en veehouders zijn beantwoord! Op veel vragen is vooraf een toelichting gegeven, vooral voor niet-agrariërs is deze bijzonder informatief en nuttig. Hieruit blijkt dat dit boekje ook tot deze groep is gericht. Wat de bemoeienis van anderen dan bewoners van het platte land betreft vinden de boeren dan ook dat deze ruim voldoende is en dat er ook voldoende rekening gehouden wordt met hen. Maar er is ook een groot percentage, die vindt dat deze aandacht te groot is. Ook met dé verkaveling is de meerderheid van de boeren wel tevreden, hoewel in het noorden meer dan in het zuiden. Er heerst over het algemeen grote voldoening over de bereikbaarheid van de percelen en.de waterbeheersing. Dat de grond een belangrijk produktiemiddel is, is zonder meer duidelijk. Daarom blijkt uit het onderzoek dat 70% van me ning is, dat de grondprijzen te hoog zijn, waardoor bedrijfsver- groting of -opvolging erg moeilijk wordt. In dit licht gezien, vinden de jonge boeren dat de pachtprijzen niet verhoogd moeten worden, maar ze zien wel in dat dit toch wel redelijk zou zijn. Hierdoor komt men dan automatisch bij de inkomens terecht, iets vyaarmee met name de boeren in de veeteelt en melkvee houderij het meest ontevreden zijn in verhouding tot de land bouw. Dit houdt dan ook verband met hun bedrijfsgrootte. Ondanks deze gegevens vinden velen dat er nog toekomst in hun bedrijf zit, m.n. de jonge boeren. Maar subsidies voor bedrijfs ontwikkeling is voor meer dan de helft toch gewenst en dan wel voor een levensvatbaar bedrijf te ontvangen en velen vinden zich gesteund door het lidmaatschap van een van de land bouworganisaties. Dit is slechts een greep uit de inhoud van dit boekje, wie verder geinformeerd wil worden kan het aanvragen bij het Min. van Landbouw en Visserij. M.G. 35

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 35