w e rijden weer een ander gebied binnen, ditmaal de afdeling Oudelande waar de heer Mesu voorzitter is. Het blijkt al heel vlug dat hij gezegend is met een enorme hoeveelheid pa rate kennis over de historische ontwikkeling van de streek. Dat is uiterst interessant. Hij vertelt met het grootste gemak over inpolde ringen en doorbraken die vijf, zes, zeven hon derd jaar geleden plaats vonden. Sommigen zouden er niet eens verbaasd over zijn geweest wanneer de heer Mesu ook nog erbij verteld had, op welke dag en wat voor uur die door braak of inpoldering precies zijn beslag kreeg. Nou ja je moet toch wat over je streek vertellen, zegt hij. de verkaveling is hier al lang geleden uitgevoerd, en daarover is niet zo veel nieuws meer te zeggen. Hij weet zijn gehoor in de bus te boeien. D e rit hobbelt nu een stuk langs een onver harde dijk. Maar ineens beduidt de achter ons rijdende bus dat we stoppen moeten. Er wordt zorgelijk gekeken naar de achterkant van de bus. Alle olie loopt er uit, roept iemand. Dat is zo en de chauffeur kan niet verder. Uitstappen heren, 't Is niet erg zegt de heer Mesu, we zijn er bijna. Een paar ondernemende lieden nemen dat letterlijk en beginnen te lopen naar het bedrijf van de heer Mesu waar een rustpauze is gepland. Anderen, de meesten zien het niet zitten, met dit hete weer om te lopen en zoeken een plaatsje in de andere bus. Intussen is de stemming vrolijk, een kapotte bus is tenslotte ook geen been af. T och wordt het wel warm in de toeringcar, nu met een dubbele bezetting. Gelukkig zijn we snel op de plaats van bestemming, het schitte rende bedrijf "het hof van Dierik". Een vreemd bedrijf want je ziet direkt dat hier iets bijzon ders aan de hand is. Een typische bouwstijl, groot en uit een gulle beurs neergezet. Alles is omgeven, beschermd en verscholen door hoog geboomte. Linden, kastanjes en eiken, die ja ren en jaren oud zijn. De koelte van de scha duw. doet weldadig aan wanneer de bus onder de formidabele kastanjes van de oprijlaan tot stilstand komt. Er gaat een goedkeurend ge mompel door de bus. A chter lange tafels staan de dames gereed H et huis en de schuren werden in 1920 ge bouwd voor een welgestelde familie, die een bekend architekt opdracht had gegeven voor een speciaal ontwerp, waarin naast het moder ne van die tijd ook het Zeeuwse karakter van de bestaande bouw tot uiting moest komen. Het werd in daggeld gebouwd en het kostte een vermogen. De tijden zijn veranderd en de heer Mesu vertelde dat b.v. een schilderbeurt nu rond de 35.000 gulden zou gaan kosten. Aan zo'n oud bedrijf valt ook heel wat te schilderen. Gelukkig hebben we hier toch al met al een vrij ongeschonden landschap overgehouden, zei Mesu. Ook de hoogspanningslijnen zijn hier weggebleven, zeer tot genoegen van een kennis van me, die fel met mij heeft gestreden tegen die masten hier. Toen ik hem vroeg waarom hij dat deed, want hij woonde hier toch niet in de buurt, vertrouwde hij me toe dat hij langs die bepaalde dijk waar die masten zouden komen, hij destijds zijn vrouw had ontmoet. Ieder jaar ging hij daar nog terug naar toe. Het zou een verstoring van de vreugde zijn geweest als daar nog zo'n mast bij zou hebben gestaan. D e Kring West-Zuid Beveland bestaat uit 9 afdelingen en omvat de gemeenten Borssele en Goes H et bedrijf werd gesticht met 8 ha oude boomgaard. Niet dat de eigenaar geen land bouwgrond genoeg had. Dat wel, maar hij wil de niet de pachters last bezorgen. Wel kocht hij zo links en rechts grond bij. Zodoende groeide het bedrijf tot ongeveer 56 ha. In vroeger tijden lag dat overal verspreid, 't Vroeg enorm veel werk. De boerenknechts die toen op zondag thuiswacht hadden en dan met zijn tweeën overal voor moesten zorgen, liepen zich de hele dag bijna de benen uit het lijf. D e bus is inmiddels gerepareerd en we gaan nu verder langs een gedeelte waarbij we een kijkje kunnen nemen op de Westerschelde. We worden op de hoogte gebracht van interessante details, zoals het feit dat men vroeger een lin deboom op de bocht van een dijk plantte met het doel dat de wortels de grond beter bijeen hielden. Zo vertelde Mesu dat Borssele door de bekende waterbouwkundige en wetenschaps man Simon Stevens helemaal mathematisch werd ontworpen, vandaar die rechte wegen, een unikum voor die tijd. De zeeschepen glij den voorbij op de Schelde, 't Water lijkt ver weg en zo vreedzaam, 't Kan ook anders ge tuige het verhaal van die dijkdoorbraak waar bij ineens het hele woonhuis van een boerderij werd weggespoeld. Als dooreen wonder werden de bewoners gespaard. Overigens zijn de dijken en de vliedbergen (vluchtheuvels) die we zien gedurende de rit steeds een duidelijke aanwij zing geweest van de strijd tegen het water. Historie Met pech in de polder Te gast bij de fam. Mesu Verwennerij Voor 35.000 gulden schilderwerk Korte beschrijving van het gebied omvattende de Kring West-Zuid-Beveland der Z.L.M. Uitstekend gastheer Vreedzaam water? Een industriële puist De ledenraders werden hartelijk ontvangen door mevr. Mesu en een aantal enthousiaste andere Z.L.M. vrouwen. Ondertussen horen we ook dat steeds meer boeren de dijken gebruiken voor het houden van schapen, waardoor ook afrastering nood zakelijk is. Een paar zéér opmerkzame passa giers is het opgevallen dat er een aardig Zeeuws meisje aan het wieden is in een enorm blok snijmais. 't Is zonde zo'n kind, en dan met die hitte. Ze heeft er weinig last van zo te zien uit de verte, want ze is luchtig genoeg gekleed, en dat valt ook op. De mendeuren van de grote schuur staan wa genwijd open, en voor de schuur staat een rijtje vriendelijke dames gereed om al die hoofd bestuurders en ledenraders te verwelkomen. De heer Mesu blijkt, het met zijn vrouw en de vrouwen van andere Z.L.M.-ers uitstekend voor elkaar te hebben. Wat een ontvangst, zo goed en zo uitstekend verzorgd en ook zo op het juiste tijdstip want iedereen is verdroogd door de dorst. Maar wie hier met dorst vandaan gaat die heeft het wel aan zichzelf te wijten. Er is voor alles gezorgd. om de drankjes en de hapjes te verzorgen. Het lijkt wel of men het meer gedaan heeft. Er hangt zelfs aan een balk een lijstje met daarop geschreven wat er allemaal te drinken is. 't Is een lange lijst. Kiezen maar. Het bier is heerlijk koel. We worden verwend. In de schuur op de deel heeft men kisten gestapeld met daarover heen een schone zak. Je kunt er op gaan zitten en wat rusten. De heer Mesu vertelt met plezier over zijn bedrijf dat hij helemaal niks bijzon ders noemt. Bovendien ik ben als het er op aan komt van nature een individualist en een man van traditie. Je moet bij mij geen grote samen werkingsverbanden of zeer moderne teeltmet hoden zoeken. Daarenboven, ik heb geen op volger, dus ik ben bezig aan de afbouw van mijn bedrijf. Eigenlijk zou ik zeggen datje bij mij dan wel kunt leren hoe het niet moet, grapte hij. Schromelijk overdreven natuurlijk, want de heer Mesu bleek alles prima voor el kaar te hebben. Het bedrijf waaraan een enorm onderhoud is zag er tot in de puntjes verzorgd uit. De uitgestrekte tuinen met het vele gazon mochten gezien worden. Dat deed ook ieder een, want na het biertje was een wandeling rond de bedrijfsgebouwen een aangename be zigheid. We treffen er een verscheidenheid aan van hoofdzakelijk akkerbouw, met daarnaast veehouderij, fruitteelt en tuinbouw. In het gebied zijn de laatste jaren veel veranderingen opgetreden. Op het gebied van de landbouw zijn er her- en ruilverkavelingen uitgevoerd o.a. in de Zak van Zuid- Beveland, de Poel-Heinkenszand. In een gedeelte van het werkgebied is de ruilver kaveling Kapelle-Wemeldinge in uitvoeringterwijl Wolphaartsdijk in voorbereiding is. Momenteel vindt de definitieve toedeling plaats. Er worden 55 bedrijven vergroot, voor fruitteeltbedrijven tot 10 ha, voor gemengde bedrijven tot 25 ha, voor akkerbouwbedrijven tot 30 ha. De plaatselijke kommissie heeft 647 ha eigendomsrecht en 173 ha pacht beschikbaar, die gedeeltelijk gebruikt kan worden voor bedrijfsvergroting. De Kring omvat een gebied waar Landbouwindustrie en Rekreatie de pijlers vormen van de welvaart met een landschappelijk mooie aankleding. Vroeger was er veel grasland in de oude kernen, dit is o.a. door middel van de ruilverkaveling omgezet in bouwland. De melktank deed haar intrede, wat mede een aanleiding was dat velen er toe overgingen hun melkveestapel af te stoten. Er zijn veel oude boomgaarden gerooid en nieuwe aangeplantDe niet aan de grond gebonden produkten komen in het gebied niet veel voor, maar waar ze zijn floreren ze goed. De akkerbouw is sterk gemechaniseerd en er ontstaan steeds meer samenwerkings vormen tussen boeren en met loonwerkers De industriële ontwikkeling in Zeeland heeft voor een groot gedeelte plaatsgevonden binnen deze Kring, o.a. kwam er de olieraffinaderij Total, de aiuminiumfabriek Pechiney en de chemische fabriek Hoechst. Verder treffen we er aan de kerncentrale Borssele, waar tevens de konveniionele centrale is gevestigd. Dat deze ontwikkeling ook de landbouw voor vele problemen heeft gesteld is begrij pelijk, doch vele zijn in goed overleg opgelost. De rekreatie heeft zich ontwikkeld in het Veerse Meer, hier verrezen campings en jachthavens. De Zak van Zuid-Beveland en de Poel is één van de mooiste landschappelijke gebieden van onze Kring. We treffen er een open landschap met veel beplante dijken, verder bomen en heggen. Het is dan ook één van de eerste gebieden in Nederland, waar onderhouds- en beheersovereenkomsten worden afgesloten. Een vlotte prater die Mesu, een uitstekend gastheer. Maar hij heeft altijd oog voor de werkelijkheid. Willen jullie nog een rondje lo pen of liever nog een rondje drinken? Dorst hebben de meeste nog wel. Inmiddels komen ook de mannen die liever liepen op het bedrijf aan. 't Was verder dan ze dachten, maar ze laten niets merken en drinken met gesloten ogen hun eerste koude biertje. De gastvrouwen gaan rond met de schalen lekkere hapjes. As perges met ham, kaas met ananas en meer van die heerlijkheden. De oude heer Schouwenaer, die al 57 jaar tuinman is op het bedrijf, blijkt zo'n causeur te zijn dat hij weldra een groep belangstellenden om zich heen heeft verza meld. Opschieten mannen, wordt er geroepen we moeten weer verder. Voorzitter Doeleman verwoord de gevoelens van alle exkursiegan- gers wanneer hij zijn bijzondere dank uit spreekt voor de voortreffelijke niet te verbete Wanneer U deze tafel ziet en kijkt wat daarop staat, dan zult U begrijpen dat we werden verwend door de dames die er achter stonden.... ren ontvangst. Je bouwt dan je bedrijf wel af, zegt Doeleman, maar toch zag ik nog een splinternieuwe trekker. "Ja, maar dat is wel m'n leste", roept Mesu gevat terug. Hoe dan ook, zegt Doeleman, we hopen datje dan maar in een uitstekende gezondheid dit bedrijf mag afbouwen. I neens komen we in een landschap met nog grotere kontrasten, de afdeling Lewe- dorp/Nieuwdorp van de heer de Vliegher. De kerncentrale bij Borssele met de grote koepel domineert hier de streek. Hier staat iets waar van de preciese werking de meesten onzer on bekend is. Het lijkt er allemaal uitgestorven. Wel is het terrein afgegaasd en om de zoveel meter waarschuwt men tegen gevaarlijke poli tiehonden, die niets zullen ontzien wanneer ie mand het in zijn hoofd zou halen om over de omheining te klimmen. Hier in dit gebied waar de industrie het beeld overheerst is weinig meer te ontdekken van het traditionele Zeeland. De greep van de vooruitgang heeft hier alles ver anderd. Het Sloegebied is nu één groot indu strieterrein. Ook hier heeftZeeland mee moeten leren leven. Luchtvervuiling, stank en fluor besmetting. De prijs die betaald moet worden voor de industrialisatie en de algemene wel vaart. Toch is dat ook weer een voorbijgaand beeld, want wanneer we die rokerige en bran dende industriële puist zijn gepasseerd wordt het landschap weer anders. Het Veerse Meer in de verte en de zeilen van de bootjes als fleurige vlaggen scherp afstekend tegen de blauwe lucht. 29

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 29