Z.L.M. Hoofdbestuur en Ledenraad verkenden de Kring West-Zuid-Beveland E enmaal per jaar wordt er door de Z.L.M. een ledenraadsvergadering belegd. Veelal wordt dan in de morgen samen met het hoofdbestuur vergaderd. In de namiddag wordt er vervolgens een tour gemaakt door de kring waar op die dag de vergadering plaatsvindt. Deze manier van werken is een zeer goede methode om nader kennis te maken met de situatie zoals die heerst in een bepaalde kring. De wereld mag dan zo klein geworden zijn door al de kommunikatie die we hebben, toch blijkt vaak dat juist de toestand zoals die bestaat in gebieden vlak naast de onze niet voldoende bekend zijn. Een uitstekend idee dus om als Z.L.M. zo jaarlijks aandacht te besteden aan één kring. D ie meidoornhagen die met zijn allen ervoor gezorgd hebben dat een deel van de streek de bijnaam heggengebied kreeg, zijn voor som migen een twistpunt, of ook wel een doorn in W e komen vervolgens in een streek die te rekenen is tot het heggengebied bij uitstek. Een onbeschrijflijk mooi stukje natuur. Zo mooi, zegt Minnaard datje het jammer vindt dat niet meer mensen van deze schoonheid komen ge nieten. Waarbij je dan tegelijkertijd de vraag stelt wat er nog van die schoonheid overblijft wanneer de kronkelige dijkwegen bevolkt zouden worden door horden bezwete toeristen. Langs de dijken staan bordjes met de medede ling dat het hier een natuurgebied betreft en dat er wordt verwacht dat men niets vernielt of verstoort. Gek toch dat zo'n mededeling niet door een ongeschreven vanzelfsprekendheid kan worden vervangen. Zitten er dan toch zul ke barbaren onder hen die dit landschap noch schiepen of ooit kenden? T och zijn we ook een gezellig volkje van in dividualisten, ook in West Zuid Beveland. Ja dat mag hoor, daar is niks op tegen! Kijk maar eens naar die man die persé zijn oude grond ook na de verkaveling wilde behouden. Als een uitdaging ligt daar nu zijn akkertje tarwe als het ware geforceerd in één groot blok suikerbieten. M. van Wezel Een mooi vuil bos Ja, ook dit is Zeeland Veel ten goede veranderd C.R.M. heeft ook wat te zeggen Heggengebied Opmerkzaam Ken land vol vsyiatie De kring West Zuid-Beveland had deze keer de verzorging van de rijtour op zich genomen. De manier waarop men dit had gedaan verdient ons aller waardering. Uitstekend verzorgd, zeer leerzaam, zeer interessant en onbeschrijfelijk mooi. Naast al die zakelijke aspekten van zo'n rondrit waarbij aandacht wordt geschonken aan verkaveling en efficiënte be drijfsvoering was het natuurschoon in sommige gedeelten van de route zeer dominant. Ja„ als je dat dan bij ons in Noord-Beveland vergelijkt hoorden we opmerken...., dan voel je toch wel een gemis, waar alles er nu nog zo betrekkelijk kaal bij ligt. H et werd een uitgelezen dag met een stra lend zonnetje en een prettige stemming. Het was een bijzonder goed idee om b.v. in de eer ste bus de afdelingsvoorzitters te laten vertellen over hun eigen bestuursgebied. Daarmee wil len we geenszins zeggen dat de vlotte en kun dige toelichting van Ko Markusse in de andere bus minder zou zijn. Nu we echter door het wisselen van de afdelingsvoorzitters steeds een andere uitleg kregen was die variatie mooi meegenomen. We moeten zeggen dat die mannen zich bijzonder goed van hun taak hebben gekweten. De rit begon in de Poel een gebied ten zuiden van Goes. Vroeger was dit een streek die alleen maar geschikt was voor grasland. Door de ver kaveling is dat nu wel enigszins veranderd. Er is nu ook akkerbouw bijgekomen. Toch ligt er nog ruim 800 ha grasland. Het voordeel van de grond daar is dat ze zelden of nooit aandroogt. waardoor het land is met een uitstekende gras- preftiuktie. Het valt je dan op hoe agrarisch eigenlijk zo'n plaats als Goes wel is, want ter wijl je door een wereld van landbouw rijdt, zie je toch op betrekkelijk korte afstand Goes lig gen. De gebouwen rond de Grote Markt, waar onder de kerk, vormen het silhouet op de achtergrond. "t Is een overdrijving, iedereen moet er om la chen. hoewel aan de andere kant iedere akker bouwer niet zo gelukkig is met zo'n bos vol wild. Wanneer je daar vlak bij je produkten hebt liggen zal schade nogal gemakkelijk kun nen optreden. Vroeger was het hier veel mooi er. zegt Hanewijk. Toen was het een stil onge schonden gebied. Nu staan de hoogspannings masten elkaar als het ware te verdringen en de rijksweg naar Vlissingen doorsnijdt de Poel in zijn geheel. Toch zijn dat maar hinderlijke de tails, want in grote lijnen is de streek niet zo veel van zijn schoonheid verloren. De wegge tjes, zoals die er vroeger lagen, kronkelig en af wisselend zijn gebleven, met dit verschil dat ze nu een asfaltlaagje hebben gekregen. Voor de boeren is het er toch ook een stuk beter gewor den na die verkaveling. Ik zou haast zeggen 't werd een nieuwe wereld, merkt Hanewijk op, terwijl toch op veel plaatsen de oude mei doornhagen bleven staan. Een beeld \an het woonhuis, bijhuis en gedeelte van de schuur zoaïs dat wordt bewoond en onderhouden door de heer Mesu. In de bus zijn we een en al aandacht voor wat er buiten te zien is. De heer Hanewijk de voorzit ter van de afdeling Heinkenszand vertelt dat er hier ook zo'n 60 ha bos is ingeplant. Voorlopig stelt het nog niet zoveel voor, maar 't is wel duidelijk dat het in de toekomst schaduw zal moeten bieden aan vele rekreanten. Ze zeggen dat het in het weekend heel erg druk is, merkt Hanewijk op. alleen je ziet er bijna nooit ie mand. Dat kan misschien toch wel komen door het hoge gras en de brandnetels die tussen de struiken groeien. Kennelijk wil men aan de bestrijding van die ruigte tussen de jonge aan plant niet veel doen. 't Is er heerlijk toeven voor allerlei wild cn gevogelte natuurlijk. Overigens wordt die zaak maar met gemengde gevoelens bekeken. De opmerking dat het een mooi vuil bos is met een heleboel ongedierte zoals fa zanten, hazen, konijnen en houtduiven, spreekt voor zich zelf. 28 het oog. Hier kwam de schoonheid van de na tuur en het oorspronkelijke landschap in bot sing met de opvattingen over een moderne agrarische bedrijfsveering. De kontroverse is grotendeels voorbij. Er zullen meidoornhagen blijven en wat ieder individu daar verder over denkt daaraan zullen we gemakshalve nu maar voorbijgaan. 't Blijft echter wel een feit dat het voor de bui tenstaander die voor het eerst door de streek rijdt een diepe indruk maakt. Is dit ook Zee land? Ja. het is ook Zeeland. Het rekent af met de gedachte van wijde open polders en lange rechte vierkante percelen. Hier zie je een klein paradijs op aarde. Zonovergoten, de groene meidoornhagen bepoederd als het ware met de witte bloesem. Een land doorsneden met dij ken. waarlangs hoge populieren zijn gegroeid, en waaronder in een witte pracht het pijpkruid zich op haar mooist laat zien. Dat weer in kombinatie met de meidoornheggen en de fraaie karakteristieke boerderijen verscholen in het geboomte is indrukwekkend. Is dat toch echt óók Zeeland, vraagje dan voor de zoveel ste keer af, wanneer na een bocht op de dijk opnieuw een ander beeld van het landschap zich aandient. De weelen, te vergelijken met meertjes, liggen er rimpelloos bij. De bomen weerspiegelen in het water. Koeien kalveren en paarden grazen in het grasland eromheen. Schitterend land dat een onvergetelijke indruk op je maakt. Kun je nou begrijpen, dat we soms donders kwaad worden, wanneer er lieden zijn die durven te beweren dat wij als landbouw overal een rotzooi van de natuur maken, merkte iemand op. Moet je eens kijken, hoe denk je dat dit landschap is ontstaan? Ja 't is waar, 't is een opbouw geweest die door de mensen van de streek zelf is uitgevoerd, 't Is zo mooi en prachtig dat het de aandacht van an deren heeft getrokken. Dat is toch met alles wat mooi is? Trouwens wat mooi is, mag ook door anderen worden gezien, maar je moet wel pro beren daar eigen baas over te blijven. is. Een stralende zomerdag en een paar bussen vol met boeren die kijken hoe het bij een ander is. Overal zon en we rijden voorbij een café dat "De donkere wolk" heet. Je vraagt je af hoe somber moet de instelling van de man zijn ge weest die dat café zo'n naam gaf. In het land waardoorheen we rijden wordt keihard ge werkt. Het hooi moet binnen, de bieten worden nagelopen op een vuiltje. Ze hebben het alle maal even druk. Toch twee bussen met boeren die "niks" doen? Vergeet het maar, er worden hier indrukken opgedaan die leerzaam zijn en waaraan het lid van de Z.L.M. vereniging in alle kringen straks ook wat heeft. Het dient tot waardering te stemmen dat de mensen die als bestuursleden zijn gekozen, toch even hun boerenwerk verlaten om voor ons allen als Z.L.M.-ers op te treden, en die willen meehel pen te besturen. Minnaard vertelt ons over het ganzengebied. Deze streek die 165 ha groot is, moet in de winter een hoge waterstand voeren ten gerieve van de ganzen die hier vanouds gaarne vertoe ven. Dat is van overheidswege zo beslist. Zoiets Het heggenlandschap, gelegen langs bochtige dijken werd gedeeltelijk onder "curatele" gezet door C.R.M. Dat lukt niet helemaal, want in dit gebied zijn er beheersovereenkomsten afgesloten en gel den voor het gebruik van de grond beperkende maatregelen. Ook het ministerie van C.R.M. heeft gronden in haar beheer evenals het Staatsbosbeheer. Die gronden mogen door de boeren worden gebruikt mits men zich houdt aan bepaalde voorschriften, waarvan één er is dat op weiland geen kunstmest mag worden gestrooid. Er zal verschillend worden gedacht over deze wijze van landschapsbeheer. Feit is en blijft dat men er mee zal moeten leren leven. T och zou het weer een verkeerde indruk wekken dat het alleen maar meidoornhagen, weelen en fluitekruid zou zijn wat er in de Poel en omgeving is te vinden. Integendeel, de ver kaveling heeft ook nieuwe bedrijven gebracht op gronden waar voorheen weinig goeds wilde groeien. De grond werd gediepspit, waardoor de onderlaag met de bovenlaag werd ver mengd, vertelde de heer Minnaard voorzitter van de afdeling Nisse/'s Heer Abtskerke. Alles veranderde en veel ten goede. Wanneer je vroeger in het dorpje 's Heer Abtskerke kwam dan kreeg je het niet voor elkaar om de dorps straat door te komen zonder koeienstront aan de voeten te krijgen. De boeren moesten iedere dag hun melkvee naar huis halen en dat ging dan via de dorpsstraat. Nu is dat allemaal ver anderd en kan er efficiënter worden gewerkt, zegt Minnaard. Overal was het te nat, dat is verleden tijd. De percelen zijn vergroot. Het was ongekend, vroeger dat je over één perceel van 12 ha kon spreken. Nu is het er wel. De struktuur is hier en daar nog niet optimaal, maar er wordt druk gewerkt met schuimaarde zoals te zien is aan de hopen die in het veld op verspreiding liggen te wachten. 't I s frappant hoe afwisselend de wereld toch kan bij menigeen de wenkbrauwen doen fron sen. Zoals gezegd we zullen er mee moeten leren leven. C.R.M. stelt daar ook wel wat tegenover. Een vergoeding die varieert naar gelang men verbindingen heeft met de grond in dat gebied. En ze zijn bij C.R.M. ook nog eens een keer bereid om weiland aan te kopen voor hoge bedragen. De ganzen varen er wel bij. En het beleid is een teken des tijds. Ach merkt iemand op, die ganzen en eenden doen ook soms zo maar wat. Vorige week zag ik wel een eend op de vorst van mijn schuur zitten. Nou heb je daar al eens van gehoord, 't Zijn altijd de boeren die zich aan moeten passen, maar vol gens mij kunnen de dieren zich ook best leren aanpassen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 28