pshJ Sexvallen als hulpmiddel bij het bestrijden van de erwtenpeulboorder N D e sexvallen inklusief bijbehorende lokstof, zullen worden geleverd per set van 2 stuks als zelfbouwpakket verpakt in een H et vaststellen van het juiste bestrijdingstijdstip van de erwtenpeulboorder is in de praktijk tot nu toe meer gericht op de gewasontwikkeling dan op basis van kennis over ontwikkeling en aanwezigheid van dit schadelijke insekt. Veel bespuitingen worden dan ook dikwijls overbodig uitgevoerd, terwijl in andere gevallen het juiste tijdstip soms de mist ingaat en daarmee ook de resultaten. KORTE WENKEN Exkursieweek op "Rusthoeve" Melkveestapel 2% groter dan vorig jaar Ook een waarschuwingssysteem gebaseerd op waarnemingen van ei-afzet en ontwikkeling in het gewas voldoet maar matig en is zeer arbeidsintensief omdat de kleine eitjes moeilijk te vinden zijn. Bovendien kan er maar een heel klein gedeelte van de totale oppervlakte gekontroleerd worden. Sexlokstof Een betere methode voor het waarnemen van de peulboor- derviindertjes en daarmee gepaard gaande ei-afzet in het gewas is gevonden door gebruikmaking en feromoon, een geslachts- slokstof die tijdens de paringstijd wordt in pluim- vrouwelijke peulbóordervlinders. Deze lbkst'of wordt in pluim- vorm losgelaten en trekt de mannetjesvlinders over grote af standen aan. Zodra de mannetjes de geur van deze lokstof op vangen' vliegen ze tegen de wind in. waarbij de geurpluim als gids fungeert om de vrouwtjes te vinden voor paring. Na de paring vindt ei-afzetting plaats op de bladeren van het gewas en komen, afhankelijk van de temperatuur. 10 a 16 dagen later de jonge rupsjes tevoorschijn die zich snel in de jonge peulen boren en de daar aanwezige zaadjes aanvreten en in de peulen de z.g. worm- of piersteek veroorzaken. "Pheroinone-trap" of vrij vertaald "sexval" a uitgebreid en intensief onderzoek is door het proefstation in Rothamsted een geslachtslokstof en de bijbehorende lokval ontwikkeld en in de praktijk beproefd. De verkregen resultaten waren zo positief, dat in 1977 op uitgebreide schaal in Oost- Engeland de praktijkproefnemingen zijn voortgezet. Bij dit on derzoek is gebleken dat de sexval een goede bijdrage kan leve ren voor bepaling van te nemen bestrijdingsmaatregelen en het juiste tijdstip van toepassing. Vastgesteld werd ook dat uit een reeks van modellen, de een voudige driehoekige vorm van 100 x 180 mm voorzien van een speciale neutrale kleefstof, het beste voldeed om de lokstof te verspreiden en de mannetjesvlinders te vangen. Vlindervangst en spuittijdstip Zowel uit proef- als praktijkervaringen kon worden vastge steld dat de beste methode is. twee lokvallen te plaatsen per 5 ha tijdens de afbloei. De vallen werden geplaatst dicht boven het gewas, één op het kopeind en één aan de zijkant in het perceel. Voorbeeld: Zodra bij 2 a 3 daagse kontrole in een van de vallen meer dan 5 vlindertjes op het lijmplankje werden gevangen, bleek het noodzakelijk te zijn ongeveer 10 dagen later een bespuiting uit te voeren. Bij geringere vangsten behoefden geen bestrijdings maatregelen te worden genomen. Introduktie van de sexvallen in Nederland V oor het eerst zal op kommerciële basis een geslachtslokstof met bijbehorende apparatuur beschikbaar komen voor de Ne derlandse land- en tuinbouw. Van de Kommissie voor Fytofar- macie is een voorlopige toelating verkregen onder no. 2285/2P om in Nederland met medewerking van het Konsulentschap voor plantenziekten te Wageningen na te gaan de bruikbaarheid van deze vallen onder Nederlandse omstandigheden. Daarnaast zullen er een beperkt aantal vallen beschikbaar zijn voor de erwtentelers die dit waarschuwingssysteem willen beproeven op hun eigen bedrijf. Wat gaat deze methode kosten per ha? Straks een produkt zonder schade aan de peulboorder? kartonnen doos met een gewicht van 1 l/i kg. De vastgestelde prijs is 87,50 per set exklusief B.T.W. en verzendkosten, zodat de kosten omgerekend per ha het eerste jaar komen op 20,— Het tweede en daarop volgende jaar kan worden vol staan met enkel aanschaf van de geslachtslokstof waarvan de gebruiksduur geschikt is voor één seizoen. Hoewel nog niet be kend is of dit waar schuwingssysteem on der Nederlandse om standigheden voor de erwtentelers voldoende betrouwbaar werkt, is het een interessante ontwikkeling die een J bijdrage kan leveren voor een effektieve bestrijding van de erw tenpeulboorder zonder of met behulp van be spuitingen. Daarnaastis; het niet uitgesloten dat deze methode ook bruikbaar is bij de be strijding van andere schadelijke insekten, zodra hiervoor de juiste lokstof verkrijgbaar is. De Import wordt verzorgd door: Cebeco-Zuidwest, Afdeling Gewasbescherming, Jannewekken 2, 4301 AH Zierikzee, tel. 01110 - 3851. terwijl de Distributie in handen is van: Cebeco- Handelsraad, afdeling Bestrijdingsmiddelen, Postbus 182, 3000 AD Rotterdam, tel.: 010 - 142211. AKKERBOUW C.A.R.-Zevenbergen DIVERSE OOGSTMACHINES gaan straks weer van bedrijf naar bedrijf. Soms brengen deze machines, als ze niet grondig schoongemaakt zijn, onkruidzaden mee. Zeg nu niet: dat is theoriewant het gebeurt echt. Elk jaar worden weer andere bedrijven besmet met duist en wilde haver. Neem geen enkel risiko, laat oogstmachines eerst schoonmaken voor ze op uw land komen. ELKE KILO TEM IK-10 G betekent een week luisvrije suikerbieten. V kunt dus zelf uittellen hoe lang het geleden is dat U uw suikerbieten zaaide. Gebruikte U 10 kg Te- mik-10 G per ha en U zaaide 10 weken geleden de suiker bieten dan is de werking nu voorbij. Kontroleer uw gewas minstens 2 keer per week. IN DE AAR KOMEN straks de tarwekorrels. Het blad groen van de kafjes, de aar, de stengel en het vlaggeblad moeten met behulp van de zon zorgen voor mooie gevulde korrels. Zorg dat aar en vlaggeblad vrij blijven van meel dauw, kafjesbruin en andere aantastingen. In verband met de veiligheidstermijn moet U spuiten voor de bloei van de tarwe. VOOR DEGENE, DIE zijn spuitmachine eens ekstra wil verzorgen, is er nu een nieuw reinigingsmiddel in de handel. Door Rm 78 te gebruiken en volgens voorschrift te werken, kunt U heel wat "vuil" losweken en wegspoelen. U kunt het beter in één grote beurt doen dan via verstopte doppen bij kleine beetjes. AARDAPPELEN DIE gevoelig zijn voor Phytophthora moeten ongeveer 90 dagen beschermd worden tegen deze ziekte. Door nu een vaste regel aan te houden en b. v. om de 10 dagen te spuiten, heeft U de grootst mogelijke veiligheid. Bij snelle groei die vaak tijdens warm broeierig weer met buien optreedt, is 10 dagen wel eens te lang. VEEHOUDERIJ EEN VEEHOUDER HEEFT vooral op het terrein van onkruiden meer geduld dan zijn kollega akkerbouw. De laatste verdelgt misschien wel eens te veel. Maar veel vee houders te weinig. Wanneer mais nog niet gespoten is, kan dit nog gebeuren tot de mais 6 blaadjes heeft met 2 kg A trazin 1 l uitvloeier per ha. U HEBT WAARSCHIJNLIJK reeds in de vakbladen ge lezen dat op 14 en 15 juni a.s. open dagen worden gehouden op de proefboerderij "Cranendonckte Maarheeze. Lezen alleen is niet voldoende, U moet er ook heengaan. Blijf bij de tijd en laat U op een van deze geplande leerzame dagen voorlichten door een van de deskundigen, die de rondleiding en toelichting op de proeven verzorgt. NA TUURLIJK WILT u zo goed mogelijk inkuilen. Maak dan een ondiepe grondwatervrije kuil met voldoende taluud. Doe hierover een plastik zeil. Leg de zijkanten vast met een steek grond om luchttoetreding te voorkomen. Enkele au tobanden over het plastik voorkomt opnwaaien en klappe ren. Wanneer U weer gras hebt, kunt U het plastik er afdoen, bijkuilen en weer afdekken. Zo kunt U de gehele zomer doorgaan. Goed vastrijden en telkens luchtdicht af sluiten bepalen het resultaat. Cproefboerderij rusthoeve Eind juni liggen op "Rusthoeve" de meeste proeven er zodanig bij dat een bezoek zeker de moeite waard is. Daarom heeft de proefboerderij juist in die periode een exkursieweek georgani seerd. Van dinsdag 27 t/m vrijdag 30 juni a.s. wordt een ieder in de gelegenheid gesteld het bedrijf en de proefvelden te bezichti gen tijdens de rondgangen die 's middags om 14.00 uur beginnen. Vele landbouwers en andere belangstellenden hebben reeds de proefboerderij bezocht en dan veelal in groepsverband. Zij die echter het bedrijf individueel willen bezoeken, hebben daartoe in de exkursieweek de gelegenheid. Op het bedrijf liggen dit jaar weer een 60-tal proeven. Aan de meeste gewassen die in het Zuidwesten verbouwd worden, wordt op de proefboerderij onderzoek verricht. Het rassenon- derzoek neemt ieder jaar een belangrijke plaats in. Zeker in de sektor van de granen waar de rassen elkaar vrij snel opvolgen. Dit jaar ligt er op "Rusthove" ook een uitgebreide wintergerst- rassenproef. Aan bemestingsonderzoek wordt ook de nodige aandacht be steed. Vooral voor de stikstofbemesting op basis van jtrondon- derzoek naar de rijkdom van het profiel bestaat veel belang stelling. Dergelijk onderzoek is er voor granen, bieten en aard appelen. maar ook voor vlas, uien en blauwmaanzaad. Een heel ander thema vormen de proeven in de sektor gewas bescherming. Dit jaar is er veel aandacht voor de gele roestbe- strijding in wintertarwe. De kleinere gewassen komen ook duidelijk in het próefplan voor: graszaad, vlas, uien, blauwmaanzaad, erwten etc. Op het erf zult U ontvangen worden in de bedrijfsgebouwen die vorig jaar off icieel in gebruik zijn genomen. Daarin is ook nog een expositiewand geplaatst met enkele aktuele thema's uit het tarwe-onderzoek. Het Bestuur van de proefboerderij uodigt een ieder uit een be zoek aan het bedrijf te brengen. Het adres van de proefboerderij is: Noordlangeweg 42, Colijns- plaat (Noord-Beveland), tel. 01199 - 363. b.g.g. 253/434. Bijna 9 miljoen varkens in ons land De melkveestapel nam toe van 2.253.000 op 1 april 1977 tot 2.299.000 op 1 april 1978 2%). Dit blijkt uit de uitkomsten van de steekproef "Landbouwproduktie" per 1 april 1978 van het C B S. Het aantal stuks gedekt jongvee was op 1 april 1978 eveneens groter dan vorig jaar (529.000 resp. 496.000). De groep "Ander rundvee bestemd voor de fokkerij" daarente gen nam af van 1.356.000 op 1 april 1977 tot 1.299.000 op 1 april 1978 (-4%). Deze vermindering had vrijwel geheel betrekking op het jong vee, van 1 jaar en ouder. Het mestvee nam toe van 772.000 op 1 april 1977 tot 825.000 op 1 april 1978 7%). Varkens De varkensstapel heeft de omvang bereikt van bijna 9 miljoen stuks. Hoewel een exakte vergelijking met de cijfers van vorig jaar niet mogelijk is, kan worden aangenomen dat er op 1 april rond een half miljoen varkens meer waren dan vorig jaar. Het aantal gedekte zeugen op 1 april 1978 was echter 5.000 stuks kleiner dan op 1 maart 1978. Dit wijst op een stabilisering van de varkensstapel in de herfst van dit jaar 27

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 27