meeldauw en afrijpingsziekten in tarwe [mancozeb+zwavel) duphar Open dagen Akkerbouwproefboerderij Vredepeel O D, H et onderzoek is gericht op het verhogen van de kg-op- brengst, maar vooral op de verbetering van de uiterlijke knol kwaliteit en de geschiktheid van aardappelen voor verwerking tot diverse aardappelprodukten. Enkele proeven: I n Noord-Brabant wordt ruim 40.000 ha snijmais geteeld. Omdat het gewas ook op een aantal akkerbouwbedrijven een belangrijke plaats inneemt wordt eveneens aandacht besteed aan: bestrijdt u met De coloradokever bedreigt onze export! K, Onderzoekprogramma Als meeldauw op het blad aanwezig is direct Goldion spuiten om meeldauw in de aar te voorkomen. Goldion werkt tevens voorbehoedend tegen andere schimmelziekten in de aar, voorziet in de mangaanbehoefte van de plant en geeft daardoor extra opbrengstverhoging. Tijdstip en dosering: direct na vorming van het vlagblad; 5 kg per ha. Deze bespuiting moet gevolgd worden door een bespuiting met Topsar of Topsar Plus bij het begin van de bloei. Ir. C.J.J. de Kroon. Op de Proefboerderij "Vredepeel" wordt veel en goed onderzoek verricht V oor de akkerbouw in het zuid-oostelijk zandgebied wordt op de proefboerderij te Vredepeel (L) veel onderzoek verricht. Dit onderzoek is duidelijk gericht op Regionale problemen en mogelijkheden in de moderne akkerbouw. De resultaten van dit werk worden middels diverse voorlichtingsaktiviteiten doorgeleid naar de praktijk en kunnen daardoor bijdragen tot hogere opbrengsten en betere kwaliteit van de gewassen of tot het besparen van kosten. De akkerbouwers van de Brabantse zandgrond kunnen door een bezoek aan de open dagen op 28 en 29 juni kennis nemen van het onderzoek dat op de proefboerderij wordt ttitgevoerd. 1. Granen O, p "Vredepeel" wordt een uitvoerig onderzoek verricht naar de invloed van een aantal belangrijke teeltmaatregelen bij gra nen o.a. het rassenonderzoek bij tarwe, gerst en haver, waarbij de produktiviteit en vele andere eigenschappen van bekende en nieuwe rassen worden getoetst. de bestrijding van hinderlijke schimmelziekten en onkruiden met een aantal chemische middelen. het vaststellen van de juiste stikstofgift in verband met de behoefte van de rassen en de stikstofvoorraad in de grond, een onderzoek naar de oorzaken van lage tarwe opbrengsten op zandgrond. de mogelijkheden van de teelt van wintergerst op lichte gronden. 2. Suikerbieten e suikerbiet is een belangrijk gewas. Om deze reden wordt gezocht naar betere kuituurmaatregelen. Uit de vele proeven kunnen de volgende worden genoemd: rassenonderzoek beperking van het stuifgevaar op zandgrond de gevolgen van diverse grondbewerkingssystemen voor de opkomst en opbrengst van het gewas de invloed van grondontsmetting met betrekking tot de ont wikkeling van aaltjes, de kwaliteit van de bieten en eventuele andere effekten de bestrijding van onkruiden. 3. Aardappelen rassenproeven het vaststellen van de juiste stikstofgift in verband met de stikstofvoorraad in de grond de aanwending van drijfmest voor aardappelen de onkruidbestrijding 4. Snijmais de optimale fosfaatgift en het effekt van rijenbemesting chemische en mechanische bestrijding van moeilijke on kruiden, waaronder hanepoot. 5. Groentegewassen Ook op de zandgronden intensivering van de akkerbouw o.a. met waspeen de invloed van verschillende stikstofgiften en hoeveelheden drijfmest op het suikergehalte, de verwerkingskwaliteit en de opbrengst de stikstofbehoefte in relatie tot het planten aantal p een groot aantal bedrijven in Oost-Brabant heeft een intensivering van het bouwplan plaatsgevonden door het opne men van groentegewassen, die vaak op kontrakt geteeld worden. Tot deze gewassen behoren o.a. konservendoperwten, stamsla- bonen, tuinbonen, was- en winterpeen en schorseneren. Bij de teelt van deze gewassen wordt de akkerbouwer vaak gekon- fronteerd met vraagstukken betreffende de juiste bemesting, de onkruidbestrijding en de vochtvoorziening. Op de proefboer derij te Vredepeel wordt een groot onderzoekprogramma afge werkt waarin deze problemen nader worden onderzocht. 6. Diversen aast de proeven die gericht zijn op de teelt van één gewas, vindt men op de proefboerderij proeven, waarin gedurende een reeks van jaren de invloed van grondwerkingssystemen, de vruchtwisseling, de grondontsmetting de organische stófvoor- ziening en de bekalking wordt bestudeerd. Uit het voorgaande blijkt, dat op de akkerbouwproefboerderij Vredepeel veel onderzoek ten dienste van de akkerbouwer op de zandgronden van Brabant en Limburg wordt verricht. Door een bezoek aan de Open Dagen kunt U uw kennis en inzicht ver ruimen. goldion PHILIPS-DUPHAR NEDERLAND B.V. AMSTERDAM POSTBUS 7133 TELEFOON 440911 (g) geregistreerd handelsmerk van Philips-Duphar B.V. Amsterdam H et warme weer in de week van eind mei - begin juni heeft de coloradokever tot grote aktiviteit gebracht. Met name valt dit waar te nemen op die plaatsen (of in de direkte omgeving daarvan) in het zuidoosten, oosten en midden van het land waar de coloradokever vorig jaar ook talrijk voorkwam. Daar eind mei de kevers reeds zijn begonnen met het afzetten van eieren moet er bij aanhoudend warm weer op worden gerekend dat begin juni de larven verschijnen en dat half juni op grote schaal in de genoemde delen van het land tot bestrijding moet worden overgegaan. Aangezien de kevers ook vluchtneigingen vertoonden zal men ook in het noorden en westen attent moeten zijn op de coloradokever en zijn larven. Vooral in de gebieden waar de coloradokever vorig jaar talrijk voorkwam zal men niet alleen aandacht moeten besteden aan de aardappelpercelen. Het blijkt ook dit jaar weer dat de winter onvoldoende streng was om aardappelopslag te voorkomen. Vijftig, honderd of meer opslagplanten per are zijn geen uitzonde ring. Evenals op de aardappelpercelen is de bestrijding van de coloradokevers op opslag verplicht. Vooral opslag in maïspercelen is voor de ontwikkeling van coloradokevers berucht geworden. Nu de mais nog laag is zijn er twee mogelijk heden om de kevers op het aardappelopslag te bestrijden: grondig wegschoffelen van het aardappelloof, waardoor de afgezette eieren en reeds uitgekomen larven te gronde gaan of een bespuiting uitvoeren met chloorfenvinfos. Kontroleer uw gewas. _omt de aardappelopslag met kevers in een graanperceel voor, dan kan worden gespoten met fosfamidon. Particulieren kunnen de aardappelen in hun tuintje bespuiten met Undeen (of de larven en kevers dagelijks met de hand wegvangen). Voor bespuitingen van aardappelpercelen in de landbouw is een groot aantal middelen bij de bestrijdingsmiddelenhandel verkrijgbaar. Houdt er rekening mee dat de coloradokever vorig jaar de export van graan naar Engeland ernstig bemoeilijkt heeft maar dat ook andere landen slechts onze produkten wensen te ontvangen als daarin geen coloradokevers verscholen zit ten. Helpt U allen mee de coloradokever terug te drukken. De komende weken zal een verscherpte kontrole worden uitgevoerd om diegenen op te sporen en te vervolgen die de coloradokever onvoldoende heeft bestreden. Die onvoldoende bestrijding is duidelijk aanwezig als de komende weken grote verpoppingsrijpe larven op de aardappelen worden aangetroffen of als in ju li/augustus grote aantallen kevers op een perceel uit de grond blijken te komen die zichtbaar daar, door onvoldoende bestrijding van dé larven in juni, hebben kunnen ontwikkelen. 24

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 24