De nieuwe Chrysler Sunbeam Autotafel, gemak dient de mens! Eén van de belangrijkste verplichtingen die Chrysler Corporation op zich nan in januari 1976 bij de ondertekening van de overeenkomst met de Britse regering was het op zo kort mogelijke termijn ontwerpen en in produktie nenen van een nieuwe auto. Slechts 18 maanden na ondertekening van dit akkoord was de auto klaar. Overal in Europa zal hij de naam "Chrysler Sunbeam" dragen. Op de meeste Europese automobielmarkten maken de kleine en middenklasse auto's zo'n 40% van de verkoop uit. Vandaar dat het aantal fabrikanten die zich op dit marktdeel geworpen hebben steeds toeneemt. Een feit daarbij is dat hoe kompakter de auto's worden, hoe moeilijker het is om af te wijken van wat er al bestaat. Chrysler Sunbeam heeft daarvoor een zgn. "projekt 424" in het leven geroepen, waarbij ontwerpers, marketingmensen en produktietechnici in sanenwerking een nieuwe Chrysler Sunbeam hebben ontworpen, die voldoet aan de eisen en gewoonten van de verschillende Europese markten, waar deze auto geïntroduceerd wordt. Rijkomfort D e nieuwe Chrysler Sunbeam heeft dan ook de moderne lijn en vormgeving en de veelzijdige gebruiksmogelijkheden door opklapbare achterdeur en neerklap.bare achterbank, waarvoor toe nemende belangstelling bestaat. Daarbij goede prestaties zuinig in gebruik en vereenvoudiging van de onderhoudswerkzaamheden en dus van de onderhoudskosten. Zo is de auto uitgevoerd met bumpers in 3 delen: de twee uiteinden die de buitenste korrosserie-elementen beschermen zijn van polypropyleen, gemakkelijk te vervangen en het middengedeelte is van roestvrij staal waar door korrosieproblemen worden voorkomen. De hoekelementen dienen om mogelijke kleine parkeerbotsingen schadevrij op te vangen en de bumpers voldoen aan de nieuwe Europese voorschriften betreffende de bescherming van de karrosserie bij botsingen met geringe snelheid. Verder een gescheiden en servobekrachtigd remsysteem (schijfremmen voor en trommelremmen achter) en transistorontsteking. Aan het interieur, komfort en uitrusting is veel aandacht besteed. De ruimte voor de passagiers (benen- en hoofdruimte) is ruimbemeten zelfs achterin. De komfortabele voorstoelen hebben een verstelbare rugleuning. De neergeklapte achterbank vormt een laadvloer met een lengte van 1,52 m. en biedt een ruimte van 1.210 liter. Op de S-uitvoeringen is de rugleuning in twee gedeelten, die onafhankelijk van elkaar neerklapbaar zijn. De ruitewisser met sproeier is midden op de achterruit gemonteerd; het voordeel hiervan is dat de konstruktie steviger is en dat de achterdeur geopend kan worden zonder beschadiging als de wisser werkt. De achterruit die door middel van twee gasveren geopend wordt, kan bediend worden door het tuimelen van een afsluitbare knop. Het oprolmechanisme van de veiligheidsgordels is in het zijpaneel verzonken. Het dashboard is rationeel en voor elk van de uitvoeringen kompleet; er is een grote opbergruimte opgenomen. Voor alle uitvoeringen omvat de standaarduitrusting: verwarmde achterruit, 3-punt zelfoprollende autogordels, stoelen met verstelbare rugleuning (voor en achter), ruitewisser met 2 snelheden met elektronische sproeier. Voor de GL-uitvoering bovendien: konsole, aansteker, klok, achterbank in 2 delen neerklapbaar. De S-uitvoering heeft daarenboven nog halogeen koplampen, getint glas, ingebouwde radiotoebehoorkit, ruitewisser met sproeier op de achterruit, dashboard met 6 klok ken. Alle modellen hebben tapijt op de vloer. Tegen meerprijs kan een koplampwiswas installatie geleverd worden. De technische kant D e Chrysler Sunbeam is een driedeurs-gezinsauto met een in de lengte-richting voorin ge plaatste 4 cilinder motor met achterwielaandrijving. Met een lengte van 3.83 m, praktisch van afmeting ook voor stadsgebruik. Er is keuze tussen 3 uitvoeringen de LS, GL en S die verschillen door hun afwerking, aankleding en uitrusting. Voor Nederland zijn 4 modellen beschikbaar n.l. De 1.0 ltr. - 43 DIN pk motor in LS-uitvoering - 10.990,— De 1.3 ltr. - 60 DIN pk motor in LS-uitvoering - 11.390,— De 1.3 ltr. - 60 DIN pk motor in GL-uitvoering - 12.090,— De 1.6 ltr. - 80 DIN pk motor in S-uitvoering 13.690,— Het model met de 1.6 ltr. motor zal in Nederland, leverbaar worden net een automatische Borg-Warner 4-versnellingsbak. De 1.0 ltr. motor heeft een lichtmetalen motorblok en cilinderkop en een bovenliggende nokken- as. De krukas is 3x gelagerd. De 1.3 en 1.6 ltr. versies zijn 4-cilinder lijnmotoren, met kopkleppen, nokkenas in het carter en 5 x gelagerd krukas. De 1.0 en 1.3 ltr. motoren zijn uitgerust met een enkele zenith 150 CD 3 carburateur en de 1.6 ltr. motor met een 175 CD 3 carburateur met een thermcstatisch geregelde voorverwarming van de luchtinlaat, een handchoke en een thermostatisch bediende elektrische ventilator, die snel op temperatuur komen van de motor mogelijk maakt en het benzineverbruik gunstig beïnvloedt. Ze zijn.voorzien van de kontaktpüntloze transistorontsteking die al toegepast wordt op alle Chrysler Simca's 1307/1308, 1609 en 2 Litres Automatic. De specifikaties van de motoren van de Chrysler Sunbeam zijn de volgende: LS LS of GL S 928 1295 1598 9 1 8,8 1 8,8 1 42 60 80 5000 5000 4800 7 9,5 12,6 2600 2600 2900 Modellen Cilinderinhoud Kompressieverhouding Vermogen pk Bij t/min Koppel dam.N Bij t/min Daar deze motoren hun maximum koppel bij een laag toerental leveren, kan met de Chrysler Sunbeam soepel gereden worden met een uitstekende accelaratie. De overbrenging naar de achterwielen door een enkele droge zelfnastellende droge diafragmaplaat-koppeling een volledig gesynchroniseerde versnellingsbak met 4 versnellingen vooruit en de bedieningshandle centraal in het midden geplaatst. De voorwielophanging is van het type MacPherson met veerpoten, dwarsgeplaatste geleidingsar- men, schroefveren en een stabilisatorstang en de achteras van het type Banjo, een achterwielop hanging met in de lengterichting geplaatste reaktiearmen en schroefveren, waardoor goede weg- ligging en komfort verzekerd is. Alle modellen zijn uitgevoerd met stalen velgen 4.5 J x 13. De standaard gemonteerde radiaalbanden meten 145 SR 13 op de 1.0 ltr.-modellen en 155 SR 13 op de 1.3 - en 1.6 ltr.-modellen. De vormgeving van de wielen en de sierdoppen varieert met de afwerking van de auto's. De stuurinrichting van de Chrysler Sunbeam is van het type tandheugel met rondsel, met een draaicirkel van 10,20 m. Het éénspakige veiligheidsstuur is met soepel materiaal bekleed en maakt een uitstekend zicht op de instrumenten mogelijk. DE BODY Veiligheid, een grote stevigheid en het ontbreken van windgeruis zijn belangrijke eigenschappen van de body van de auto. Als uitgangspunt werd het onderstel van de Avenger 1300/1600 (Sunbeam) gekozen. De Chrysler Sunbeam is kleiner en daardoor is de stijfheid van het koetswerk nog verbeterd, zoals werd bewezen in de zeer zware duurtests waaraan de auto werd onderworpen en zoals blijkt uit de resultaten van de "crash"-tests. De aërodynamische vormgeving, die werd vastgesteld in een windtunnel, heeft een belangrijke invloed op de stabiliteit (verlaagde windvang), op de geluidsisolatie en op het benzineverbruik. Aan de voorzijde is een spoiler geïntegreerd aan de onderzijde van de karrosserie. De Sunbeam heeft een groot glasoppervlak, waarbij de grote hellende voorruit en de vier grote zijruiten, samen met de achterruit, die dienst doet als achterdeur een ruim zicht rondom geven. Nadere informatie bij Chrysler Nederland - Breevaartstraat 12 - Rotterdam - tel. 010-152088 en vanzelfsprekend bij de dealers. Een voor Nederland nieuw produkt en door Verbion b.v. - postbus 65 - Winschoten - tel. 05970-4306 voor de Benelux geïmporteerd is de zgn "autotafel". Een bijzonder gemakkelijke hulp voor de autobestuurder, bij het kaartlezen, bij het kopje koffie onderweg, het maken van notitie's enz. De autotafel is op elk stuur met één handgreep aan het stuur te bevestigen zonder stuur of interieur te beschadigen en past op alle stuurtypen, van de eenvoudigste Citroen Eend tot de zwaarste vrachtwagenkombinatie. Vervaardigd van onbreekbare kunststof is de autotafel bijzon der sterk en gemakkelijk te reinigen. De tafel is licht in gewicht' op eenvoudige wijze horizontaal te stellen, opklapbaar en daardoor gemakkelijk op te bergen, zonder veel plaats in te nemen. De verkoopprijs via de handel of via Verbion, als voorraadhoudende inporteur, bedraagt 39,25 inkl. BTW franko geleverd. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 17