w im C. Sinke is lang van het roken afgeweest. Nu steekt hij zo nu en dan weer een sigaretje op. Komt dat misschien door de manifestatiekoorts Wim? vragen we. Hij ont kent het heftig, nee want ik ben helemaal niet nerveus. Veel minder dan dat ik dat vroeger was, voegt hij er nog aan toe, terwijl hij geruststellend glimlacht. Toch is dat organiseren van een manifestatie een klus w aarvoor je stalen zenuwen moet hebben. Je moet aan alles denken. Kleine dingetjes soms, maar die wel ingrijpende gevolgen kunnen hebben als ze over het hoofd worden gezien. Handgevormde tegels voor deelnemers aan Z.L.M.-erf beplantingswedstrijd! Marijke de Ruyter V, Een manifestatie organiseren is vooruit denken! W e rijden met Wim langs de tentoonstel lingsgebouwen en de terreinen. Hij heeft een kaart bij zich. Hij loopt alles nog eens na. Hier moeten de auto's parkeren en daar moeten de veewagens langs, en ginder komen de machi- „nelijnen te staan. Parkeren zal geen probleem zijn. Plaats genoeg, mits iedereen bereid is om ook een beetje discipline te betrachten. De wagen netjes wegzetten en wat begrip hebben voor het feit dat zulke dingen met wat vaste hand geregeld moeten worden. bhbi M. van Wezel /V iet alle mensen die meedoen aan onze erfbeplantingswedstrijd kunnen een prijs winnen. Daarom is het een leuk idee, van de Z.L.M. zo 'n met de hand gemaakte tegel te geven als aandenken aan deze wedstrijd. hiervoor in de Wilhelmina polder al terreinen ingezaaid. Ook dit jaar in maart is er nog een perceel speciaal voor ingezaaid. Eén parkeer terrein ligt vlak naast een pérceel aardappelen. Die parkeerstrook is speciaal voor dit doel vrij gehouden. Geen wonder dat een heleboel dank uitgaat naar de direktie van de Wilhelminapolder, zegt Wim. Alle medewerking hebben we gekregen. Natuurlijk moeten we opbrengstderving van de grond die wij gebruiken vergoeden, dat is niet meer dan redelijk. Neem nou het gebruik van de gebouwen, waarin de meeste stands zijn ondergebracht, dat alles mogen we gratis ge bruiken. Bij de W.P. hebben ze er toch een boel werk mee. 'Al die ruimtes die anders benut worden moeten nu voor de Z.L.M. vrij worden gemaakt. Tenslotte hebben deze mensen ook met hun handen het erf beplant, hun bomen gesnoeid en verder alles bijgehouden. Eerst ontwerpen De deelnemers zijn niet zomaar begon nen met het beplanten van hun erf. Ze hebben er eerst goed over nagedacht hoe het zou moeten worden. "Als we nou dat es zo doen, en w zetten dat daar, en dat daar, en dan daartussen dat Maar met alleen bedenken hoe je het graag zou willen hebben kom je er niet. Er zal ook bekeken moeten worden of onze wensen technisch wel uitvoerbaar zijn. Niet alle bomen en struiken kunnen tegen alle weersomstandigheden. Wat doet de natuur ermee En als dat dan allemaal goed overdacht is, gaan we beginnen. Bang voor vuile handen zijn we niet. Al werkende verandert er meestal wel wat, maar in grote lijnen wordt het toch meestal wel zoals we ge dacht hadden. Wanneer we dan klaar zijn met planten, is het toch altijd weer af wachten wat de natuur er mee zal gaan doen. Spannend is dat. Een gedenktegel maken Eigenlijk lijkt dit allemaal wel een beetje op het werk van mevr. West!and. In grote lijnen zijn de beplante erven op dezelfde manier tot stand gekomen als de tegeltjes die mevr. Westland voor de deelnemers gaat maken. Ook zij heeft er eerst een poos over na gedacht hoe het zou moeten wor den, en daarbij moest ook zij rekening houden met wat technisch mogelijk is. Onder het werken door is er ook in haar ontwerp we! het een en ander veranderd. Mevr. Westland houdt veel van de natuur, en ze vond het dan ook erg leuk om dit tegeltje voor onze deelnemers te maken. Het ontwerp heeft ze ingegrift in een klei tablet, waarvan als deze droog is, een mal van gips wordt gemaakt. Met deze mal kan ze dan de rest van de tegels "afdrukken". Daarna worden ze één voor één met de hand ingekleurd en geglazuurd. Het inkleuren gebeurt door een zgn. "en- gobe" in de groeven te drukken. Een en- gobe is een klei papje' vermengd met een metaaloxide(roest). De kleur hangt van de soort oxyde af. Bijvoorbeeld ijzeroxyde geeft een bruine,koperoxyde een groene en kobaltoxyde een blauwe kleur. Tegels bak je anders dan een broodje a het inkleuren worden de tegels geg lazuurd, waarna ze de oven ingaan om ge bakken te worden. Dit is beslist niet te vergelijken met het bakken van een broodje. De oven moet Mevr.Westland in haar atelier te Goes, terwijl ze bezig is met het ingraveren. langzaam opgewarmd worden tot een temperatuur van 1040°C. Als deze temperatuur bereikt is, zijn de tegels tot steen gebakken en roodgloeiend, maar dan duurt het nog een hele tijd voor de tempe ratuur zover gedaald is dat de deur van de oven open kan. En dat afwachten w t je ziet als je de deur van de oven opentrekt is eigenlijk net zo spannend als kijken wat de natuur met onze jonge aanplant gaat doen. Kleine details iet voor het één of ander, maar wat te denken van de toiletwagen. Stel nou eens datje die vergeet, op een warme dag. met een kol- lossale konsumptietent waar 't bier gul uit de kranen stroomt? Nou'...? Wim heeft eraan ge dacht. Je bent er nog niet dan. want die kleine onderkomens moeten ook worden schoonge- houden. Wie doet dat heden ten dage nog? Geen hoge nood. Wim heeft een paar dames bereid gevonden om daar zorg voor te dragen. Nou en u kunt er van verzekerd zijn dat u wekelijk voor één dubbeltje in het schoteltje op de "eerste rang" zit. Eén detail, en daar blijft het niet bij. Vooruit kijken. Papierprikkers bijvoorbeeld. Nu zijn er bereidwillige knapen van de korfbalclub die best al dat afval dat wordt weggeworpen willen verzamelen. Je kunt het toch niet laten liggen. zegt Wim 't zou een bende worden. Vorige keer hebben we er niet aangedacht, met als gevolg dat we met zijn drieen Jan Blanksma. Joost Folmer en ik uren aan het zakje prikken zijn geweest. Ik kan het ook niet helpen, maar nou kom ik alweer op zo'n detail waar een luchtje aanzit. Neem nou het "poepscheppen". Op de dag van de levende have zijn er honderden dieren in de ring. Je kan ze niet verbieden om hun behoefte Langs de wegen zijn op in het oogvallende plaatsen borden geplaatst waarop de tekst niets aan duideli jkheid te wensen Overlaat. Wini raadpleegt de kaart terwijl hij voor éen van de parkeerterreinen staat. te doen. Laatje dat allemaal liggen dan wordt het een troep. De andere dag is in die zelfde ring weer de Zeeuwse dag van het paard. Die paarden zitten met hetzelfde probleem, vijgen bij de vleet. Wel, Wim heeft weer een groepje jongens achter de hand die zorgen dat alles wat er wordt neergelaten netjes wordt opgeruimd. Parkeren. Dank aan direktie Wilhelminapolder. Fraai Landschap oor sommigen onder ons die niet zo bekend zijn in de omgeving van Goes zal blijken dat een kennismaking met die Wilhelmina Polder ook al een openbaring is. Een kale polder den ken sommigen. Welnee, 't is er prachtig. Fraai hoog geboomte omgeeft de gebouwen. Het is er Wanneer het drukke gewoel van de vele mensen op de manifestatie u wat te veel wordt dan kunt u zulke rustige plaatsjes vinden als hier, op een steenworp afstand van de manifestatieterreinen. goed toeven. Landelijke weggetjes eromheen en dat alles kan gepaard gaan met een groot akkerbouwbedrijf. Waarom ook niet? Hazen, patrijzen en fazanten het is er allemaal aanwe zig. Een slootje met een rijtje knotwilgen en een stuk verder de dijk van de Oosterschelde. 'tl s een prachtig dagje zonnig weer wanneer we met Wim een kijkje gaan nemen bij de terreinen. Wim straalt al even blij als de zon. Hij ziet het al zitten. Als we zulk weer hebben en hij wrijft zich in de handen. Langs de grote wegen staan reeds de aankondigingsborden. Je kunt er niet aan voorbij. Nog een dag of veer tien en het is zover. De Zuidelijke Landbouw Maatschappij manifesteert zich en in haar kielzog doen er vele anderen ook aan mee. Zodra we terug op het kantoor komen wordt Wim alweer een lijstje onder zijn neus geduwd van mensen die hebben gebeld. We moeten nog even denken aan dat gevoel van "t is goed verlopen en voorbij" dat Wim heeft wanneer de laatste manifestatiebezoeker de poort is uit gegaan. Laten we hopen dat het ook een Z.L.M. feest wordt, waaraan we weer jaren met plezier terug kunnen denken. De strook gras die hier naast het perceel aardappelen ligt werd speciaal ingezaaid om als parkeer terrein te dienen. och kun je nu zien dat Wim geniet van dit soort werk. 't Is een samenspel, zegt hij. Je móet vooruit denken! Neem nou die parkeerterrei nen en de plaats waar de ring voor het vee en de paarden komt. Je kunt dat niet zo maar op de kale klei doen. Vorig jaar in oktober werden 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 12