MOOI - WEER PRAATJE Z.L.M.- M ANIFES T ATIE D e Z.L.M.-Manifestatie 1 978 komt nu heel dichtbij. De "count-down" zoals ze datjn ruimtevaartkringen noe men is in volle gang. Zoals het er nu naar uitziet zal de lancering vlekkeloos verlopen. Vooral ook voor het kon- cert en het kongres bestaat volop belangstelling. Om "plekje vergaan" te voorkomen is het nu wel zaak om niet meer te lang met inschrijven te wachten. Van de kant van de persmedia bestaat er grote belangstelling. Ook met radio en televisie hebben er inmiddels besprekingen plaatsgevonden. M „ZEGGE EN SCHRIJVE' m 18 zuidelijke landbouw maatschappij Over het weer in dit land raak je eigenlijk nooit uitgepraat. Toch is iedere boer het er nog steeds over eens dat je moet hooien als de zon schijnt. Daarbij ben je dan meestal zo druk in touw dat er nauwelijks tijd overblijft om nog over het weer te spreken. Het weertype is de afgelopen week, nu het wat warmer en zonniger werd, voor alle sektoren van de land- en tuinbouw gunstig geweest. Het winnen van goed ruwvoer en verzorging van de ge wassen konden vlot worden aangepakt. z.l.m VRIJDAGZTOWT1978 66e jaargang - No 3434 land- tuinbouwblad ningen heeft de perste hoogleraar in de landbouw-weer- kunde aangesteld, of zoals dat deftig heet: in de bio-me- teorologie. Het begin is er dus. Nu de resultaten nog. Er zijn trouwens nog wel meer mogelijkheden. De schei dende direkteur van de weerdienstafdeling van het KNMI heeft in een vraaggesprek gezegd dat het KNMI veel meer informatie voor de land- en tuinbouw zou kunnen leveren. Waarom gebeurt dat dan niet? Heel simpel: Er is geen geld voor de benodigde mankracht. Volgens de zelfde man zouden we er ook naar toe moeten om meer het aksent te leggen op regionale weersverwachtingen. De uitkomsten zouden dan heel wat nauwkeuriger kun nen zijn. Ik moet zeggen dat ik het daar helemaal mee eens ben. Dat betekent dat we eens zouden moeten gaan praten met de minister van verkeer en waterstaat, de grote baas van het KNMI. Dat is op het moment ir. D.S. Tuijnman die niet geheel onbekend is in landbouwkrin- gen. Ik vond eigenlijk dat het landbouwbedrijfsleven daar wel wat voor over zou moeten hebben. Daar zou tenmin ste over te praten moeten zijn. O ver de stand van zaken met betrekking tot onze po gingen om extra aandacht te krijgen voor de specifieke problemen van het zuid-westelijke akkerbouwgebied is weer nieuws te melden. Het overlegorgaan 3 Zeeuwse Landbouworganisaties (3 ZLO) heeft een gesprek gehad met het dagelijks bestuur van het Landbouwschap over mogelijke oplossingen van de problemen. Een kort verslag van deze bespreking staat in dit blad. In ieder geval is het landbouwschap er ook van overtuigd dat er speciale maatregelen moeten komen voor het zuid-westen. Men wil daar met de minister van Landbouw over gaan praten. Maar praatjes vullen geen gaatjes. Wij zullen daarom moeten blijven doorgaan. Net zolang tot er passende maatregelen uit de bus komen. In ieder geval weten ze nu bij het Landbouwschap - en bij het ministerie! - wat onze problemen zijn en welke maatregelen wij voorstaan. Ik hou U op de hoogte. Voor het welslagen van de Z.L.M.-Manifestatie is er ei genlijk nog maar één ding onzeker: het weer. Maar met dat praatje ben ik dit verhaaltje al begonnen Oggel. et het mooie weer van de laatste tijd ziet de wereld er opeens heel wat vrolijker uit. Zeker in deze tijd met overal fris groen, bloeiende bomen en planten en de vele prachtige kleuren is het een lieve lust om door het land schap te lopen, te fietsen of zich daar anderszins in op te houden: om erin te werken bijvoorbeeld. Ook de mensen zien er opeens vrolijker en gezonder uit. Wat een beetje weer niet doen kan. Toch weten we met z'n allen maar al te goed dat er niets zo snel kan veranderen als juist het weer. Vooral de boeren kunnen daarvan meepraten. Voor hén heeft "goed weer" een heel andere betekenis dan voor de modale toerist met zonnebril. Voor de boer is de opbrengst van zijn gewassen voor een belangrijk deel afhankelijk van het weer. De weerberichten worden dan ook met extra aandacht gevolgd. Erv ook scherp bekriti seerd. Want het wil nogal eens voorkomen dat er van de weersvoorspellingen weinig terecht komt. Je inkomen zal er maar van afhangen. In Z.L.M. verband is daarom meer dan eens de vraag aan de orde gesteld of er niet iets aan te doen is om betrouwbaarder weervoorspellingen te krijgen. Sommigen gaan zelfs zover dat ze zich afvragen of het KNMI niet aansprakelijk kan worden gesteld voor onjuiste voorspellingen. Deze laatste vragenstellers moet ik helaas teleurstellen. Maar voor de andere vragenstel lers gloort de hoop: de landbouwhogeschool in Wage- In dit nummer o.m. Aanvaarding wetsontwerp W.I.R. pag. 3 K.N.L.C. Kommentaar pag. 3 Waarom uitbetaling kwaliteit konsumptieaardappelen pag. 4 Uit de praktijk pag. 5 en 6 Landbouwschap erkent problemen in Z.-Westen pag. 6 Alleen graanbladluizen bestrijden als het nodig is pag. 7 Rijenbemesting bij stamslabonen pag. 8 Aktuele inzichten over bijvoeding van vee pag. 9 Werkzaamheden in juni op het Z.-Westelijk landbouwbedrijf pag. 10 en 11 Prijsvergelijking rundveevoeders pag. 13 Onderwijsnotities pag. 14 T uinbouwnieuws pag. 15 Markt en prijsberichten pag. 17 Voor de vrouw en P.J.Z. Geluid pag. 19 I

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 1