KNLC K0 MM ENTAAR Veehouderij en Milieu Open dagen IMAG 16-17 juni irw\G A Agrarische grondpolitiek Gele roest in tarwe. Wat doen we er aan? De uienuitvoer KORTE WENKEN C.A.R.-Zevenbergen Het IMAG organiseert op vrijdag en zaterdag 16 en 17 juni een tweetal open dagen op het proefbedrijf "De Vijf Roeden" te Duiven, bij Arnhem. Deze dagen zullen in het teken staan van "Veehouderij en Milieu". Er zal daar heel wat te zien zijn. Er is een veelheid van 56 onderwerpen die aan de orde komen. Deze zijn weer verdeeld in een negental rubrieken. Huisvesting rundvee - Bouwen met zelfdragende elementen - Stalinrichting en voorzieningen voor de gezondheidszorg bij rundvee in ligboxenstallen - Automatische krachtvoerverstrekking - Diverse aspekten van de kalveropfok Stalklimaat Melken en automatisering Melkmachine-onderzoek en de invloed van de machine op de melkgift Produktiebewaking op melkveebedrijven Oogst, opslag en verstrekken van voer - "Merkenonderzoek" m.b.t. de weidebouw - Mechanisatie bij het vullen en lossen van torensilo's Krachtvoerverstrekking buiten de melkstal Bedrijfsorganisatie en Beheer IMAG-Dataservice voor de veehouderij - Een agrarisch bouwkosten informatie systeem (A.G.B.I.S.) - Technische bedrijfsorganisatie Milieu De opslag en het roeren van dunne mest Het meten van stank in afgevoerde ventilatielucht afkomstig uit stallen Vermindering van stankoverlast bij stallen door toepassing van luehtwassers ^erspektief van het droge-mestsysteem over de legkippen- houderij Mechanisch bodemonderhoud van watergangen Lawaaibestrijding Energie - Toepassing van zonne-energie op het melkveebedrijf Methaangaswinning uit dunne mest Diversen - Algemene Handelsvoorwaarden Landbouwwerktuigen (A.H.L,) - Aanleg van bedrijfswegen Bovendien worden met behulp van demonstratiemateriaal, overzichten, foto's en grafieken verschillende facetten verdui delijkt. Uitgebreide informatie van alle onderwerpen is samengebun deld in de vorm van een "Open Dag" -publikatie. In de aanwezige konsumptietent wordt bij de opening, om 10 uur op vrijdag 16 juni en om 10.30 uur op Zaterdag 17 juni, een korte toelichting op heronderzoek gegeven. Tijdens bedoelde dagen kan avondbezoek helaas niet worden toegestaan in verband met bedrijfswerkzaamheden. Programma 10.00 uur Welkom door de voorzitter van het IMAG -bestuur, de heer P.J. Koster 10.10 uur Opening door de IMAG-direkteur, ir.P. Coolman 10.20 uur Korte toelichting op het melkveehouderij -onderzoek door Ing. C. Postma 10.45 uur Korte toelichting op het Milieu- en Energie-onder zoek door Ir. A.A. Jongebreur Gespreid over de dag kunnen de verschillende stands worden bezichtigd, terwijl diverse demonstraties plaats zullen hebben, zoals: - het aanleggen van een betonnen bedrijfsweg - het merkenonderzoek van de mechanisatie in de weidebouw en - het merkenonderzoek transportwerktuigen - het vullen van torensilo's - het scheiden van mest - het uitvoerensvan komputerberekeningen via de IMAG- Dataservice - het mechanisch bodemonderhoud van watergangen. 17.00 uur einde. Op de tweede dag 17 juni 1978 wordt een half uur later begon nen. Op het terrein is een konsumptietent aanwezig, waar dranken en lunches verkrijgbaar zijn. Konsulentschap in algemene dienst voor planteziekten en onk De gele roest is een kwaal die ons in de tarweteelt regelmatig parten speelt. De beste oplossing zou zijn alleen resistente of weinig vatbare rassen te verbouwen. Het aantal rassen dat in deze kategörie valt is helaas beperkt. Bovendien kan een resistent ras door het ontstaan van een nieuw fysio van de gele roestschimmel plotse ling vatbaar worden, zoals we hebben gezien in 1974-'75 met Clement en in 1977 met Lely. Het gaat echter te ver om te zeggen dat er geen' mogelijkheden voor de praktijk zijn om de gele roest zo min mogelijk de kans te geven. Diverse punten zijn hierbij van belang. 1Het optreden van gele roest kan van perceel tot perceel sterk verschillen, soms zelfs op het zelfde bedrijf in de zelfde rassen. 2. Dit jaar hebben we de beschikking gekregen over Bayleton, dat, mits goed toegepast, een groot deel van de schade kan voorkomen. Met de al eerder toegelaten middelen Calirus, Calixin, Plantvax en Asepta Funginex kan eveneens een redelijk resultaat bereikt worden. 3. De situatie rond de gele roest kan intensiever gevolgd wor den door middel van het projekt EPIPRE, dat zodanig is opgezet dat informatie zeer snel beschikbaar komt, waar door de voorlichtingsdienst, die nauw bij dit projekt is be trokken, snel op de situatie kan reageren. 4. Niet elk jaar is een "gele roest jaar"! jidbestrijding in de landbouw Voor het verkrijgen van het beste effekt van de beschikbare middelen zijn de volgende opmerkingen van belang: 1Gele roest dient werkelijk aanwezig te zijn. 2. Als gele roest aanwezig is, dient snel gereageerd te worden, vooral in de zeer vatbare rassen. 3. Bij de bespuiting dient de spuitvloeistof alle gewasdelen te bereiken: dus spuiten met veel water en een fijne druppel. 4. De verdere roestontwikkeling dient nauwkeuring gevolgd te worden, waarna zonodig een tweede bespuiting kan volgen. De noodzaak hiervan hangt af van de vatbaarheid van het ras. Het tijdstip van de weersomstandigheden. 5. In weinig vatbare rassen, is zeker bij een late ontwikkeling van de gele roest, een bespuiting niet rendabel. Het Kwaliteits-Kontrole-Bureau voor Groenten en Fruit heeft onderstaande opgave verstrekt van de uitvoer van uien in april (in ton): West-Duitsland 15.529, België 2.581, Engeland 10.137, Ierland 772. Frankrijk 5.178, Finland 544, Zweden 398, Denemarken 491, Luxemburg 39, Oostenrijk 1, West-Indië 259, Midden-Af- rika 1.026, Brazilië 125, Gibraltar 19, Portugal 25, IJsland 60, totaal 37.184. AKKERBOUW ALS U UW SUIKERBIETEN nog stikstof moet geven, doe het dan direkt. Hoe eerder, hoe beter. Vroege stikstof geeft een vroege ontwikkeling en is dan tijdig uitgewerkt, zodat de plant niet te lang in het loof blijft groeien, maar een biet gaat vormen met een hoog suikergehalte. KALIGEBREK in aardappelen komt meer voor dan U denkt. Kaligebrek geeft opbrengstderving en laat de aard appelplant vroegtijdig afsterven. Aardappelen met kalige brek zijn blauwgevoelig. Bintje kunt U rustig een overbe mesting geven met zwavelzure kali. 250 kg per ha als de planten 25 cm lang zijn. Andere rassen dan bintje zijn vaak gevoelig voor bladverbranding. BIJ TA R WE GA A T het om de korrels in de aar. Zorg nu dat de aar, de aarsteel en het blad daaronder, het zoge naamde vlaggeblad, vrij blijft van allerlei schimmels. De rest van de plant speelt niet meer zo'n grote rol bij de korrelvul ling. Neem zo nodig tijdig uw maatregelen om deze delen van de plant gezond te houden. IN DE RA SSENLIJST van 1978 staat op blz. 21 een tabel over de gevoeligheid van de diverse tarwerassen. Daarop kunt U zien hoe gevoelig uw tarwe is voor meeldauw, gele roest en afrijpingsziekten. Hoe lager het cijfer, hoe meer U uw gewas in de gaten moet houden en zo nodig uw maatre- 6 gelen treffen. Als weet waar de zwakke kant zit dan kunt U daar rekening mee houden. DISTELS GROEIEN alleen op goede grond, maar verder is het een lastig onkruid. Stekels zijn bij een lengte van 50 cm en bij groeizaam weer erg gevoelig voor MCPA. Distels zijn eigenlijk alleen goed in een graangewas te bestrijden. Neem uw kans waar. Het spaart in de komende jaren veel handwerk uit. VEEHOUDERIJ VOOR KUIL- en erfverharding, sleufsilo's en dergelijke is er een premieregeling. Bij het uitvoeren van de hieraan verbonden bouwwerkzaamheden komt ook eigen inge brachte arbeid voor premie in aanmerking. Wanneer U iets op dit terrein wilt gaan doen, is het verstandig eerst te informeren wat de premiemogelijkheden zijn. Dit kan bij de d.b.h. of de bedrijfsvoorlichter. HOEVEEL KG MELK een volledig grasrantsoen bevat, is op papier zo maar niet te voorspellen. De veehouder is hierbij de bepalende faktor. De kwaliteit van de grasmat, onkruidbestand, inscharingstijdstip en weersomstandighe den spelen hierbij een grote rol. Maak alle onderdelen die de melkgift gunstig beïnvloeden zo volmaakt mogelijk. U hebt dit grotendeels in eigen hand. DA T GRA S OP de kuil zo goed mogelijk verdeeld moet worden, is geen twistpunt. Wel is het bij de snelle mechani sche aanvoer onmogelijk om dit werk met de riek uit te voeren. Laat dit werk dan ook doen door een loonwerker, die over een grasverdeler beschikt. Langzamerhand begint de diskussie over het te voeren beleid met betrekking tot de agrarische grondprijzen in een beslissend stadium te komen. Na een eerste weergave der diverse stand punten zal het Landbouwschap in zijn Bestuursvergadering van 7 juni zijn positie bepalen. Verwacht mag worden dat daarbij een aantal fundamentele verschillen van opvatting tussen met name de Voedingsbond FNV aan de ene kant en de 3 C.L.O.'s «an de andere kant zullen blijven bestaan. Binnen de C.L.O.'s vormen vooral de kriteria die bij de land bouwkundige toetsing moet worden toegepast een diskussiepunt. Met name het afstandskriterium kon in onze ogen geen genade ondervinden. Temeer daar we wel moeten bedenken dat de kri teria voor landbouwkundige toetsing uiteraard niet alleen op eigendomsoverdracht, maar zeker ook op de pachtteelten moeten worden toegepast. Vorige week kwam ook het Ministerie van Landbouw met een nota betreffende de Wet Vervreemding Landbouwgronden, die ter advies aan het Landbouwschap is voorgelegd. Dat het landbouwbedrijfsleven zeer vroegtijdig bij de bespreking van de voorstellen over het agrarische grondpakket zou worden betrok ken, was afgesproken bij de Kabinetsformatie. Er doet zich dan ook de vrij bijzondere situatie voor dat er de komende tijd een diskussie zal plaatsvinden binnen de georganiseerde landbouw over een wetsontwerp wat nog geen regeringsstandpunt is. Wie overigens kennis heeft genomen van de inhoud van dit wetsvoorstel, zal het met mij eens zijn dat het maar goed is dat het landbouwbedrijfsleven zo snel haar mening kan geven. Wat nu immers ter tafel ligt is een wel erg theoretisch geheel, waarin het danig aan praktisch realiteitsbesef ontbreekt. Ik doel dan met name op de voorgestelde kriteria in het kader van een land bouwkundige toetsing. Overigens wordt in de nota onvoldoende aandacht besteed aan de andere mogelijkheden, behalve beperking van de vraag, om de grondprijzen later in de hand te houden. Zoals zuiniger met landbouwgronden door de overheid, betere doorstroming en ver groting van het aanbod. Alleen beperking van't kontinuatierecht tot 65 jaar in de pachtwet wordt in het vooruitzicht gesteld. Wat de kriteria der landbouwkundige toetsing betreft, springen vooral de voorgestelde minimum- en maximum bedrijfsgroottes; de af standsnorm van 1 km voor los land en 2 km voor toevoeging van gehele bedrijven (geldt voor het hele land!) en de voorwaarde dat men voor los land kleiner dan 5 ha (veehouderij kleiner dan 3 ha) alleen als koper of pachter in aanmerking komt indien het aan het eigen bedrijf grenst. Dit gehele wetsvoorstel overziende kon ik eigenlijk niet anders dan konkluderen dat hiermee het doel van grondprijsbeheersing volslagen wordt voorbijgeschoten. In feite ligt hier een voorstel ter tafel, waarbij de centrale overheid via een uitgebreid stelsel van normen en voorwaarden in belangrijke mate de ontwikkeling der individuele bedrijven wil gaan dirigeren. En dergelijke vergaande beslissing zal in de praktijk zonder twijfel tot een omvangrijke bureaukratie en grote weerstanden en irreële situaties leiden. Wij hebben voor dit wetsvoorstel dan ook maar één kwalifikatie: onaanvaardbaar. LUTEIJN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 6