VOOR li VROUW Evaluatie Video-Doe-weekend van afd. Bladel: 5, 6 en 7 mei: Aktiviteiten-Agenda Provinciaal/landelijk: Naamsverandering: P.A.K. - Z.A.J.K. Woensdag 31 mei gaan we kandidaten kiezen voor de gemeenteraden. Vier vrouwelijke gemeenteraadsleden uit Brabant vertellen waarom zij die verkie zingen belangrijk vinden C.D.A. P.v.d.A. V.V.D. D'66 27 MEI PJZ/KPJ W.Z.VL. Schuurfeest, vanaf 20.00 uur bij fam. de Feyter te Wa terlandkerkje. 3 JUNI - 'S HEER ABTSKERKE Reünie (10-jarig bestaan) v.a. 17.30 uur in de schuur van J. Markusse, Kerkring 6 te 's Heer-Abtskerke: ontvangst, borrel, toespraken, broodmaaltijd 10,— p.p.), dansen en feesten. 5 JUNI RAK DE BEVELANDEN Ekskursie naar proefboerderij "Rusthoeve" te Colijns- plaat: 19.00 uur aldaar. 10 JUNI - GOES/NRD. BEVELAND Schuurfeest te Kamperland. 16, 17, 18 JUNI - SCHOUWEN-DUIVELAND Kampeerweekend te Lochem (gekombineerd met de PJGN landelijke sportdag, waar we met 2 volleybalteams naar toegaan). Vervoer 20,- p.p. Opgave voor 5 juni bij Ger van de Velde (01112-550). Vertrek: 16 juni: 's avonds. 8 JULI -THOLEN Schuurfeest bij fam. Polderman te Oud-Vossemeer. 8 JUNI - P.J.Z. Algemene ledenvergadering annex HB-vergadering. Plaats: Hotel de Draak, te Bergen op Zoom. Tijd: 19.45 uur. Agenda: Opening, notulen, P.J.Z.-stand (Z.L.M.- manifestatie), beleid P.J.Z. '78/'79, financien, diversen. 17 JUNI - P.J.G.N. landelijke sportdag te Lochem sportbal). Van ons gaan: Sch. Duiveland: h.volley, d.volley: W.Z.VL: d.vol- ley; O.Z.V1.: voetbal en Tholen: voetbal. 15 personen o.I.v. Kees Schipper 1) Algemene indruk?: 6x: goed; 9x: erg goed en fijn. 2) Leerproces?: jezelf beter leren kennen t.o.v. de groep (rol, houding, ma nier, taal): 8x; leren omgaan met videeo, mogelijkheden leren kennen: 8x; "filmen" kun je zelf ook; kreatief worden op een onbekend terrein: 1 lx; anderen (groep) beter leren kennen en waarderen: 6x; t.v.-werk, achtergronden t.v.; beeldtaal en filosofie leren kennen: 7x. 3) Voldoende een Doe-weekend? Ja: 15 x vèèl zelf gedaan, eigen inbreng en inzet: 7x; theorie wat saai, wel nuttig: 3x; eigenlijk nog.meer weekenden nodig: 2x; 'n weekend gaat veel te vlug: 2x; er werd geprobeerd iedereen aan z'n trekken te laten komen: 3x; je zou er een hobby van kunnen maken. 4) Minder geslaagde gedeeltes? alles zeer geslaagd 8x; vrijdagavond (interviews): te direkt en te bedreigend; liever eerst Ioskomspelletje of opname tijdens spelletjes: 2x; vrijdagavond minder geslaagd maar wel noodzakelijk: 3x. feuilleton was slecht; reklamespot was het best; eindopdracht het best. 5) Het weekend was niet te zwaar: 14 x Omdat: het ontspannend was en tochintensief/leerzaam: 6x; er genoeg variatie en ontspanning was (goede opbouw, soepelheid): 7x; men lekker intensief is bezig geweest (ondanks uitgaan, laat naar bed): 3x; er gelukkig geen zware diskussies waren: 2x; er erg veel sfeer was; er geen verveling was; "werken" ook ontspanning was. 6) Op/aanmerkingen: a. rol van Kees S: hield het goed draaiend: 3x; soms te sterke leiding/inbreng: 2x; goede begeleiding, uitleg en allengs de ruimte gevend, b. suggesties volgend weekend: sport en spel (2x); weer een doe-weekend (3x); meer keer per jaar (3x); werken met geluid; groepjes onderling "husselen". De trouwe lezers onder u troffen hier eens per maand wel eens een stukje aan met het hoofd: HET PAK-GEBEUREN. Deze afkorting stond toen voor de Provinciale Agrarische Kommissie. Deze Kommissie is een agrarisch samenwerkingsorgaan op provinciaal nivo tussen de drie Plattelands Jongeren Organisa ties. Zij is opgebouwd uit de vertegenwoordigers van de 6 Re gionale Agrarische Kommissies t.w. Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland, Schouwen -Duiveland, Oost-Zeeuws-Vlaande- ren, West-Zeeuws-Vlaanderen en Tholen/West-Brabant. Deze regionale kommissies zijn op regionaal nivo de agrarische sa menwerkingsverbanden. Nu gaat deze kommissie al lang door het leven onder de naam P.A.K. Wij vonden dit altijd een leuke en gemakkelijk in het gehoor liggende naam. Nu is zij echter op de laatste P.A.K.-vergadering ter ziele gegaan. Wij hebben een nieuwe naam aan onze kommissie gegeven. Daarbij speelden de volgende twee overwegingen een rol: Allereerst is er landelijk een agrarisch samenwerkingsorgaan, waar ook twee afgevaardigden vanuit onze kommissie zitting in hebben, die sinds vorig jaar onder de naam N.A.J.K. door het leven gaat. Deze letters staan voor Nederlands Agrarisch Jon geren Kontakt. Ten tweede worden de letters P.A.K. meer als afkorting gebruikt en hebben dan een andere betekenis. Dit kan verwarrend wer ken. Daarom dus hebben wij onze kommissie omgedoopt in Z.A.J.K., hetgeen betekent: Zeeuws Agrarisch Jongeren Kon- takt. Dus voortaan zult u hier op deze pagina niet meer lezen: HET PAK-GEBEUREN, maar HET Z.A.J.K.-GEBEUREN. Sophia Vermuë k onder redaktie van de Redaktiekommissie 1^ U Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland IjA f en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen, Bosdijk 1, 4493 PD Kamperland. tel.:01107-610 Er is mij als lid van de Plattelandsvrouwen gevraagd hoe ik er toe gekomen ben in de gemeenteraad van Werkendam zitting te gaan nemen. Wel, de meeste stemmen werden op mij uitge bracht en daar zat ik als vrouw gekozen op de kandidatenlijst van het C.D.A. Kon ik weigeren? Die middag had ik voor de radio een praatje beluisterd van minister Til Gardeniers, die wij toevallig vanuit onze vroegere woonplaats vrij goed kennen. Zij vond. dat vrouwen geen politieke funkties moeten weigeren, wanneer ze die aangeboden krijgen. Nu heeft de politiek altijd mijn interesse gehad. Ik was al lid van de Jongeren K.V.P., zat in de Jongerenkommissie Buitenland, ik was sekretaresse van de Statenkring Enschede van de K.V.P., heb ik het kringbestuur van Overijssel gezeten en zelfs in de provinciale staten, maar dan wel in de jongeren-provinciale staten. Ik had ook vele studie-weekends meegemaakt, zowel in Neder land als in Duitsland. Wij werkten destijds in Overijssel al sa men met de Arjos en de C.H.U.-jongeren. We hadden toen al een C.D.A. op willen richten, maar de tijd was er toen kennelijk nog niet rijp voor. Politieke scholing had ik dus wel gehad. Ook had ik al jaren achter de schermen van de gemeentepolitiek mogen kijken, want in ónze vorige woonplaats was mijn man jarenlang gemeenteraadslid en later ook nog wethouder. Daar om kon ik dus wel op het aanbod ingaan. Bovendien vind ik het fijn om met mensen te gaan, om samen met anderen iets te doen, iets tot stand te brengen. En de uitgangspunten van het C.D.A. onderschrijf ik volledig: - een maatschappij, waarbij de Bijbelse gerechtigheid meer gestalte krijgt; - waarin de mens zijn vrijheid en verantwoordelijkheid beter kan beleven en - waarin het welzijn van allen wordt gediend. Daaraan een klein steentje te mogen bijdragen lijkt mij fijn. Ik ben lid van de Plattelandsvrouwen in onze gemeente. Dat vind ik - behalve gezellig - ook interessant. Trouwens het plattelandsgebeuren spreekt mij in zijn totaliteit wel aan, het geen ook veroorzaakt wordt doordat mijn man waterschapsse- kretaris is, het geen een nauwe relatie met het agrarische ge beuren met zich brengt. Onze afdeling heeft een uitwisseling gehad met vrouwen uit Bissendorf, een dorp in Duitsland. Ik heb twee dames thuis gehad en bij één van hen ben ik een jaar erna terug geweest. Wat begrijp je elkaar goed, wanneer je zo bij elkaar thuis komt. Misschien is dat de sleutel, waarmee vele moeilijkheden hetzij op gemeentelijk of provinciaal niveau, hetzij op Europees of wereld lijk niveau opgelost kunnen worden. Mevr.J.Th. Bakker-Smits, gem. raadslid Werkendam. Wat beweegt je om aan politiek te doen? Via de "Rooie Vrou wen", sinds 1975 de vrouwenorganisatie binnen de P.v.d.A., ben ik met politiek in aanraking gekomen. Dan ontdek je dat: vrouwen denken dat politiek niks is voor vrouwen, maar dat alle belangrijke beslissingen te beginnen bij de eigen buurt, politieke beslissingen zijn! Dat de gemeentera den, die de besluiten nemen, vaak geheel of bijna geheel uit mannen bestaan. Dat vrouwen op allerlei gebied in onze maat schappij een achterstand hebben: ze hebben minder opleiding, verdienen minder, kunnen moeilijker werk vinden en worden eerder ontslagen. Pas als er veel vrouwen in gemeenteraden, provinciale staten en tweede kamer zitten, kunnen we echt invloed uitoefenen op de politieke beslissingen. Daarom heb ik ja gezegd, toen mij ge vraagd werd me kandidaat te stellen voor de gemeenteraad. Wat kunnen we als vrouwen doen in de gemeenteraad? Mannen vinden dat vrouwen zich maar met "typische vrouwelijke" za ken moeten bezighouden, peuterspeelzalen bijvoorbeeld. Maar het is van het grootste belang dat vrouwen zich ook bezighouden met meer "technische" zaken, meebeslissen hoe en waar er wat gebouwd wordt. Veel vrouwen (en ook mannen!) worden afge schrikt door de mannenmanier van politiek bedrijven: het el kaar de loef afsteken, elkaar te slim af zijn. Vrouwen in gemeenteraden zullen ook de echte vrouwenzaken moeten behartigen, want: er is geen belangengroep die dat voor ons doet. Vrouwen moeten voor zichzelf opkomen. Daarom is het nodig dat vrouwelijke gemeenteraadsleden voortdurend kontakten onderhouden met hun "achterban": vrouwen groe pen, buurtorganisaties, ouderkommissies van scholen. Maar ook vrouwengroepen zelf moeten meer kontakten leggen naar "hun" vrouwen in de raad en als die er nog niet zijn: zorgen dat ze er komen. Politiek is niet "vies". Vrouwen kom op voor jezelf! Vroukje Muntjewerff-v.d.Hul, gem. raadslid PvdA in Breda. Verkiezingen voor de gemeenteraad: deze raad van waaruit de wethouders gekozen worden, vormt met de burgemeester het bestuur van de gemeente. U kiest dus 31 mei mensen die 4 jaar lang beslissingen nemen over zaken' waar u dagelijks mee te maken heeft. Dat zijn vaak heel belangrijke zaken, die handelen over het al of niet sluiten of oprichten van een kleuterschool of lagere school, over het plaatsen van verkeerslichten op punten waar kwetsbare voet gangers wat extra bescherming verdienen, over het bestemmen van agrarische grond tot bebouwing met huizen of tot indus trieterrein. over het omvormen van een verkeersstraat tot wan delstraat met banken en bloembakken of over milieu en huis- vestings aangelegenheden. Kortom het zijn zaken die direkt Uw woonwerk en leefklimaat aangaan. Een VVD raadslid zal deze vraagstukken benaderen vanuit een liberale visie op de samenleving, dat betekent: - dat een VVD raadslid ervoor dient te waken dat gemeente lijke besluiten niet onnodig de vrijheid van de burger inper ken - dat een VVD raadslid ervoor zal zorgen dat een ieder zich naar eigen aanlegen inzicht kan ontplooien zonder dwang of indoctrinatie, zowel als enkeling als in verenigingsverband - dat een VVD raadslid niet alleen door U gekozen wil wor den, maar U mede wil betrekken in het gemeentelijk bestuur Deze vrijheid kan alleen bestaan indien ze samengaat met een sterk verantwoordelijkheidsgevoel, want de vrijheid van de een mag niet ten koste gaan van de ander. Ook U als kiezer zal zich mede verantwoordelijk moeten voelen en U bewust dienen te zijn te leven in een gemeenschap met andere mensen. Vrijheid vraagt verantwoordelijkheid en betrokkenheid. Betrokkenheid vraagt verdraagzaamheid en gevoel voor sociale gerechtigheid Dat houdt in dat een VVD raadslid respekt heeft voor een andermans overtuiging en standpunt en bereid is te luisteren naar minderheden en zal helpen rechtvaardige verlangens te verwezenlijken. Het houdt in dat een VVD raadslid streeft naar het wegnemen van maatschappelijke oorzaken die ongelijkheid scheppen en zal helpen gelijke kansen te bevorderen. Een VVD raadslid, man of vrouw, zal met deze beginselen als leidraad een oplossing zoeken voor de problemen die zich de komende 4 jaar voordoen bij U in de gemeente. Ik hoop dat velen van U daar genoeg vertrouwen in hebben om er hun stem op uit te brengen op 31 mei. H.Smits-van Kwawegen, VVD-raadslid Waalwijk. Het is opvallend dat diegenen die in eigen kring juist vol zorg voor hun medemensen zijn, dikwijls niets met politiek te maken willen hebben. Dit geldt in het bijzonder voor vrouwen, gewend als zij zijn op de achtergrond te blijven, vertrouwd als zij zijn met het idee dat mannen de maatschappij jnaken. Maar heeft u er wel eens bij stil gestaan, dat vrouwen die een gezin hebben, belast zijn met de meest uiteenlopende taken, waaronder zeer verantwoordelijke, waarvoor zij nooit een ge richte opleiding of scholing hebben gehad? Het opvoeden van kinderen, het runnen van een hele huishouding, het opvangen van de huisgenoten met al hun problemen dat is toch waarachtig niet niks! Het blijkt in de praktijk dat dit vrouwen van nature goed ligt en dat zij in die taken moeilijk gemist kunnen worden. Zo trainen zij zich dagelijks in het nemen van beslissingen waarbij met ieders wensen zoveel mogelijk wordt rekening ge houden, in het soepel omschakelen van de aandacht op proble men van heel verschillende aard, in het omgaan met gelden het afwegen van belangen. En dit alles niet vanuit een zakelijke maar vanuit een menselijke benadering; zonder dit laatste im mers kunnen levende wezens niet gedijen. U hebt ze misschien al herkend, het zijn precies die kundighe den waar onze maatschappij zo dringend behoefte aan heeft. Herhaaldelijk worden wij opgeschrikt door beslissingen van hoger hand die voor ons gevoel duidelijk de plank misslaan; als wij ons daar niets van aantrekken zijn wij mede verantwoor delijk. Gelooft u me, ook in de politiek hebben mannen vrouwen nodig! Mies Saelman-Boelen lijsttrekker van D'66 Bred- 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 23