"En garde" V oor diegenen die niet meer precies weten waar ze hun oproepingskaart voor de gemeenteraadsverkiezingen ge laten hebben wordt het nu toch tijd om ernaar te gaan zoeken. Want woensdag 31 mei is het al zover, dan mogen we weer gaan stemmen. Een recht, geen plicht. Wel een morele verplichting omdat we het ons eigenlijk niet kunnen permitteren om niet te gaan stemmen. Zet die oproepingskaart dus maar goed in het zicht. Ik ver moed trouwens dat de opkomst toch wel vrij goed zal zijn omdat de gemeenteraad als openbaar bestuursorgaan wel het dichtst bij de mensen staat. Dat spreekt meer aan. „ZEGGE EN SCHRIJVE" D e tijden zijn wel een beetje veranderd. Er zijn van die momenten dat je je dat heel goed realiseerd. Ik had zo n moment bij het afscheid van G.A. de Kok als hoofdre- dakteur van de Provinciale Zeeuwse Courant. Met zijn vertrek verdwijnt er weer een naam uit die vertrouwde groep van mensen die na de oorlog richting hebben ge geven aan de ontwikkelingen in Zeeland. Er zijn er niet zo gek veel meer over. Schlingeman neemt op 6 juni a.s. definitief afscheid als gedeputeerde. Diegenen die komen hebben over het algemeen een andere achtergrond en streven weer andere doeleinden na. Alleen al het feit dat velen van de komende generatie de oorlog en de ramp niet hebben meegemaakt, maakt dat ze "anders" zijn maar daardoor natuurlijk niet per se minder. M aar de tijden zijn wel een beetje veranderd. Niet alle gemeenteraadsleden zijn nog "eigen" volk, waardoor kiezer en gekozene elkaar wel eens minder goed ver staan. Bovendien hebben de gemeenten er zwaarwichti ge taken bij gekregen waarvan we nog niet zolang gele den nog nooit hadden gehoord. De wet op de ruimtelijke ordening bijvoorbeeld geeft aan alle gemeenten de perti nente opdracht om een bestemmingsplan voor het bui tengebied te maken. En als je dan in het buitengebied woont en werkt dan wil het lachen je wel eens vergaan als je met het bestemmingsplan gekonfronteerd wordt. Uit het Z.L.M.-vraagpunt 77/ 78 blijkt onder andere dat ve len vinden dat de overheid duidelijk minder rekening houdt met de belangen van boer en tuinder dan zo'n 1 0 jaar geleden! Ik wil er maar mee zeggen dat kiezen voor de gemeenteraad een persoonlijke zaak kan worden. Daarom moeten we gemeenteraadsleden hebben die dicht bij de mensen staan en die weten wat er om gaat. Het woord is aan de kiezer. MEI 1978 66e jaargang - No. 3433 zuidelijke landbouw maatschappij Vooral op het platteland kennen de meesten wel een of meer gemeenteraadsleden persoonlijk. Gemeentepolitiek is eigenlijk een beetje straatpolitiek. Het wil nogal eens lukken om met een lid van de gemeenteraad op straat, in het café of op een verjaardagsvisite een praatje te maken over het wel en wee van de eigen gemeente. Je belt ook wat gemakkelijker op. Door die "onder-ons-sfeer" wordt het de gemeente raadsleden ook wel eens bar moeilijk gemaakt. Een be zoek kan voor hen vrij gemakkelijk op een bezoeking Zelf behoor ik ook tot de na-oorlogse generatie. De ont wikkelingen zullen niettemin doorgaan. Waarheen? De tijd alleen zal het leren. Er is niettemin een zekerheid: old soldiers never die. De garde sterft nooit. Oggel. land- tuinbouwblad In dit nummer o.m. Geld en Goed pag. 3 Export en kwaliteitsverbetering aardappelen pag. 4 Virusbestrijding pootaardappelen met mineralen- olie Open dagen IMAG Suikerindustrie in Rusland breidt uit Wet vervreemdinq landbouwgronden Graslandgebruik Cranendonck Mechanisatienieuws pag. 10 en 11 Erfverharding en bietenstortplaatsen pag. 12 en 13 Plastic ove? kuil voer pag. 14 Nederlandse varkensfokkers en een derde ras pag. 15 Sex odeur richt insekten ten gronde pag. 16 Tuinbouwklanken pag. 19 Markt- en prijsberichten pag- 21 uitlopen. JEr zijn daarover nogal wat verhalen in omloop. Zelf herinner ik me uit mijn Zeeuws-Vlaamse tijd een lokaal krantje dat de gewoonte had om de raadsverslagen van - ik meen - Sint Jansteen (dat toen nog een zelfstan dige gemeente was) letterlijk op te nemen. Kostelijke lektuur was 't. Dorpspolitiek in zijn meest pure vorm. Ze sloegen elkaar soms de koppen in. Ik vraag me wel eens af Waarom zbdat rfie't mébr Öoeri - dat lettertijfc-opnerhen van raadsverslagen bedoel ik. Ongetwijfeld zoudén mensen dan meer belangstelling krijgen voor het wérk van de gemeenteraad! pag. 5 pag. 6 pag. 7 pag. 8 pag. 9 Overal zit de groei er nu goed in. Bepaalde teelten vereisen een speciale behandeling. In deze akker met hardzwenkgraszaad zijn er hier en daar wat kale plekken, waar nu andersoortig gras en onkruiden ook aan bod willen komen. Het is noodzakelijk dat deze vreemde grassen worden weggehaald voordat ze zaad produceren. Het is een karweitje dat toch nog vele uren arbeid vraagt, want zoals U ook wel weet "eenmans" werk is gauw bekeken. 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 1