E r is een tijd geweest dat ook in Zeeland de teelt van volle- grondsaardbeien bijzonder belangrijk was. Oudere mensen kun nen nog vertellen van de eindeloze rij van alle mogelijke voer tuigen die er 's avonds stond voor de veilinggebouwen in Kapelle om de aardbeien voor "het vat" (de industrie) af te leveren. Die tijd is voorbij. Aardbeien worden niet meer ingemaakt op de veilingen en er staan geen lange rijen met wagens meer van dit produkt in onze omgeving. Alleen in Brabant is de teelt nog van betekenis en ook wel in Limburg, maar toch loopt ze ook hier terug. Het is nog niet meer dan 5 jaar geleden dat een aardbeien oogst van 25 miljoen kg in ons land normaal was. In 1977, bij een goede produktie per ha kwam het totale kwantum niet hoger meer dan nog geen 15 miljoen kg. In de periode van 1973 tot en met 1977 blijkt het areaal vollegrondsaardbeien met bijna 1000 ha te zijn verminderd en het is gekomen op 1900 ha. Vruchtzetting kan nog onvoldoende beoordeeld worden Waarheen met het grondprijsbeleid? Omvang Europese appeloogst nog niet te ramen DINGEN VAN DE WEEK Op Zuid-Beveland loopt de bloei van de fruitbomen naar het einde. Er is echter veel nabloei op de jarige twijgen, zodat het nog wel een poosje zal duren voor de laatste bloemblaadjes gevallen zijn. Bij de appels was de bloei zo overvloedig dat er veel energie aan de bomen onttrokken is en eigenlijk moet je dan ook niet blij zijn met die langdurige bloei. Het is een uit puttingsproces en de bomen komen pas weer op dreef als de bloei helemaal achter de rug is. Overigens lijkt het er op dat de vruchtzetting niet evenredig was met de bloei. Je ziet namelijk maar zelden dat de vruchtjes er op zitten als haar op een hond. Vooral bij de peren wordt nu duidelijk zichtbaar dat veel bomen die voldoende bloeiden toch maar een kleine oogst zullen geven. Met het afvallen van de nietgezette vruchtjes wordt het kaf van het koren gescheiden en dan blijft er soms weinig of geen koren over. Zo is b.v. de Beurre Hardy erg onregelmatig. Soms goed, vaak matig tot slecht. De jonge en vrij jonge bomen van de Doyenne du Cornice laten het meestal zelfs helemaal zitten. Bij andere rassen is het grillig. Vaak zie je van een ras een aantal bomen die goed gezet zijn en dan slaat er plotseling één over, die evenveel bloeide als de rest. Of je ziet een boom met weinig peertjes doch één tak hangt bomvol Al met al wordt het bij de peren zeker geen topoogst, zeker niet als we rekening houden met de Precoce de Trevoux, de ook vaak matige Clapp's Fa vourite. de grillige Hardy en de zeer matige jonge D. du Cornice. De Conference staat er voorlopig goed voor, maar de bomen groeien zo welig dat we bang zijn voor een abnormaal zware rui. Sterke groei is al vaak gebleken nadelig te zijn voor de rui. De oude Cornice bomen kunnen ook niet te veel missen, ondanks de overdadige bloei. Opmerkelijk is verder dat de Triomphe de Vienne erg gunstig reageerde op gibberella, maar zonder dit vruchtzettingsmiddel slecht gezet is. Dat ondanks het ogen schijnlijk goede bloeiweer. Bij de appels is de situatie nog moeilijk te beoordelen. Wel is het opmerkelijk dat je momenteel al goed kunt zien dat de v.ucht- zetting bij James Grieve. Cox's Orange en zelfs de laat bloeiende Winston naar wens verloopt, terwijl het bij de vroeg bloeiende Goudreinette erg moeizaam gaat en soms ook de Golden maar traag te voorschijn komt. Wellicht valt het straks nog alles mee, want je hebt maar weinig vruchtjes nodig voor een ras als Gou dreinette en te veel betekent alleen extra werk voor de boom en extra werk voor de baas bij het dunnen. Maar het lijkt niet uitgesloten dat de Boskoop hier en daar wat dun zal hangen. We hebben nu al weken lang een noord-oostelijke wind en dat betekent schraal weer. Niet groeizaam voor het fruit en gelukkig ook niet voor schurft en meeldauw. Hoewel de meeldauw toch weer alle aandacht vraagt en zal blijven vragen. Van de veilingen kregen we bericht over meer samenwerking met een overkoepelend toporgaan. Er is verder weinig rucht baarheid aan de "fusie" gegeven en de leden zullen er zich nog over moeten uitspreken. Er is naar onze mening weinig tegen stand te verwachten, want behalve op papier verandert er erg weinig. De veilpunten worden gehandhaafd, elke veiling blijft in feite autonoom en aansprakelijk voor zijn eigen schulden, enz. Gezamenlijk komputergebruik was er al, overleg betreffende de koelruimte lijkt nuttig en een fustpool zien we als belangrijkste winstpunt. We zullen het maar zien als wat serieuzer vrijen na het flirten en als een aanloop naar een verloving en heel mis schien op langere termijn een huwelijk. Op de fruitbedrijven is het nu een poosje vrij rustig, tot het dunnen begint. Bij de Benoni is het dunnen trouwens al weken aan de gang. Dat ras kost bij het dunnen toch wel enorm veel tijd., Eerst bloemen dunnen, dan de vrij moeilijk te vinden vruchtjes nog eens op één zetten is een bezigheid die met vreemde arbeidskrachten bijna niet te doen en te betalen is. Maar als het gemakkelijk via spuiten ging was het ras wellicht niet zo duur. Als we dit schrijven is het erg koel weer. We hopen dat het milder, zomerser en groeizamer wordt in de komende weken. Het heeft in ons Thoolse gebied bij het lezen van het vorige week verschenen land- en tuinbouwblad de aandacht getrok ken, dat men regelingen tracht te fabriceren, om te komen tot een zeker beleid bij grondoverdracht. Uit de veertiger jaren herinneren wij ons nog dat er toen ook een streven was van zoveel mogelijk boerenland in boerenhand. Wat in het begin een sukses leek te worden, liep uiteindelijk door verschillende oorzaken, toch weer uit de hand. Dat het heden ten dage met de grondprijzen bij de beesten af is, is voor alle grondgebruikers wel duidelijk. Wij moeten het dan ook zeer op prijs stellen, dat er allerwege weer gedokterd wordt, om tot een gezonder grondbeleid te geraken. Zoals wij konden lezen, is het nog "maar een aftasten naar mogelijkheden geweest' om uit het slop te geraken. Heel deze materie is voor ons eeri onbegrijpelijk ge beuren, dat in een tijd waarin iedereen er van overtuigd is, dat heel ons agrarisch bestel in moeilijkheden zit, zodat velen het maar voor gezien houden nu de grondprijzen zo buitensporig omhoog gaan. Terecht dient er 'n stokjegestoken te worden door grondaankopen tegen te gaan, aan grondspekulanten. Om ech ter hiervoor maatregelen te nemen, ligt het soms dikwijls zo voor de hand dat, de massa dit ervaart als een "diktatoriaal" ingrij pen. In ieder geval zal er op korte termijn iets moeten gebeuren. wil ons agrarisch volksdeel nog niet verder in de verdrukking komen. Hoofddoel zal toch zeker moeten zijn, om de kosten van de produktie niet onnodig te doen verhogen, wat toch zeker een nationaal belang is. Uit dien hoofde bekeken, zal het niet teveel gevraagd zijn, dat een zeker nijver volksdeel een paraplu boven het hoofd gehouden wordt, want te lang in 't nat betekent, ziek worden. Duidelijk is wel, dat er ergens grenzen gesteld moeten worden in wat als een levensvatbare onderneming beschouwd moet worden. Voor dezen zal toch bij voortduring begeleiding moeten worden verstrekt, om te geraken tot een verantwoord inkomensniveau. In deze tijd waarin zoveel bevolkingsgroepen de mond vol hebben over "wij hebben rechtop", zal toch ook in dezen gezocht èn gevonden moeten worden, naar iets wat tot verbetering leidt, ten bate van boer en tuinder. Ondertussen gaat het werk in ons Thoolse gebied zijn gewone gang met het doen van 't noodzakelijke onderhoudswerk, en verpleging van de gewassen. Tot nu toe zijn wij nog verschoond gebleven van ekstreme weertypen. Nachtvorst is nog praktisch totaal niet voorgekomen en er is steeds voldoende neerslag geweest, om de grond van het nodige vocht te voorzien. Alleen de gemiddelde temperatuur zouden wij liever wat hoger hebben gezien, maar dit heeft zijn voordelen weer, dat er daardoor nog niet veel insektenplagen zijn geweest. Niettegenstaande dient men altijd op zijn hoede te zijn, en bij een calamiteit direkt zijn maatrege len te nemen, tot behoud van gezonde gewassen. Zo is er altijd aktiviteit in ons beroep, en dit is al een goede remedie om echte of vermeende muizenissen uit het hoofd te houden. Nog geen afspraken over invoer Het lijkt voorbarig bij de Europese Kommissie nu reeds aan te dringen op het maken van hoeveelheidsafspraken voor het sei zoen 1978/1979. Anders ligt de situatie met betrekking tot de invoer in het thans lopende seizoen. Gezien de verhoudingsge wijs kleine oogst in de E.E.G. in 1977/78 is de invoerbehoefte groter dan normaal. De opnamekapaciteit van de markt kent echter toch zijn grenzen. Een te grote invoer zal er toe kunnen leiden, dat een deel van deze ingevoerde appelen in het nieuwe verkoopseizoen moet worden afgezet. Aldus minister Van der Stee (landbouw) in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Van der Sanden inzake de invoer van appelen uit landen van het zuidelijk halfrond. Vertegenwoordigingen in Brussel van de landen van het Z- halfrond hebben de Europese Kommissie inmiddels cijfers ver strekt over de door hen verwachte export naar de E.E.G. voor dit seizoen. De invoer uit deze landen zou dit jaar in totaal niet veel groter zijn dan die in 1976, nl. 367.000 ton (invoer 1976: 360.412, 1977: 244.600). Teneinde de ontwikkeling echter goed te kunnen volgen, is, mede op aandringen van ons land, in het Beheerskomité voor groenten en fruit de afspraak gemaakt dat de lidstaten de Eu ropese Kommissie wekelijks zullen informeren omtrent de werkelijk ingevoerde hoeveelheden. Gewoon door gaat ook de heer Reynbergh uit St. Annaland die enige tijd geleden aan het bloemkool oogsten was. Een best produkt, toch nog wat onderhevig aan prijsschommelingen. Ge lukkig had hij op dat moment geen last van duivenschade, zo als anderen elders in Zeeland wel hebben gehad De werkzaamheden gaan gewoon door ondanks alle diskussies over het grondgebruik in de toekomst. Hier een blokje bloemen die worden geteeld voor zaad Het zijn Aubritsia's en op de achtergrond Arabisch wit De grote arbeidsbehoefte bij de pluk van aardbeien speelt hierbij een belangrijke rol. Daarbij komt dat er een grote konkurrentie is op de internationale aardbeienmarkt van dit produkt uit de lan den van het zgn. Oostblok waar de arbeidskosten aanzienlijk lager zijn. Het zijn vooral de industrie-aardbeien welke het gelag hebben moeten betalen bij de produktieinkrimping in de strijd tegen de aardbeien uit het Oosten. De konkurrentie voor de aardbeien, bestemd voor verse konsumptie is minder groot want de grote tot zeer grote transportafstanden spelen wat dat betreft een grote rol. loch komt ook hier een zekere konkurrentie opzetten. Er heeft bij de Nederlandse aardbeientelers een gelei delijke omschakeling plaats gevonden van de teelt van aardbeien voor de industrie naar die van verse konsumptie. De situatie is zo dat in Zeeland zelfs vrijwel geen aardbeien voor de industrie meer worden geteeld. De prijs die de industrie kan betalen ligt meestal te laag om een lonende teelt te geven, zulks vanwege de eerder genoemde Oost Europese konkurrentie. Op de markt voor verse konsumptie in binnen- en buitenland blijkt er wel perspektief te zijn, althans voor degenen die het goed doen en met een kwaliteitsprodukt aan de markt weten te komen. België is ook een belangrijke aardbeienproducent en ook daar zien we eenzelfde ontwikkeling als in ons land, namelijk een zich steeds meer richten op de markt voor verse konsumptie. De veiling in Hoogstraten is voor de afzet van de Belgische aard beien toonaangevend. De laatste jaren zijn er op deze veiling aanvoeren van 2-3 miljoen kg per seizoen. Een land waar de West Europese aardbeienteiers ook veel mee hebben te maken is Italië. Daar heeft men zich de laatste jaren in sterke mate toegelegd op de teelt onder plastikkappen en hier mede komt men aan de markt in een zeer vroeg stadium, zodanig dat het dikwijls een ernstige konkurrentiefaktor vormt voor het tweede deel van de oogst van onze kasaardbeien. O ok in dit land legt men zich de laatste jaren toe op de kwaliteit en deze faktor maakt de afzetkansen groter. Men schat dat de oogst van aardbeien onder plastik in Italië dit jaar onge veer 185 miljoen kg zal bedragen. De laatste jaren werd steeds ongeveer de helft van de produktie geëxporteerd. Voor wat de afzet aan de Nederlandse industrie betreft wordt het grootste deel verwerkt in blik of glas op sap. De Nederlandse industrie verwerkte het vorig jaar ongeveer 8 miljoen kg aard beien en de helft hiervan ging op sap. Ook de diepvriesindustrie is belangrijk voor de verwerking want 30% onderging deze verwer kingsmethode. De verwerking tot pulp is van geen betekenis en hierbij speelt dus het eerder genoemde verschijnsel van de Oost Europese kon kurrentie een grote rol. Het vorig jaar betaalde de industrie hoge prijzen voor de aardbeien omdat toen de Poolse oogst, de be langrijkste leverancier, een slechte opbrengst had. Verder was er bij het begin van het seizoen vrijwel geen voorraad verwerkt produkt meer beschikbaar. Volgens berichten van deskundigen is de verkoop van aardbeien op sap door de IVederlandse fabrieken in 1977 teleurstellend geweest. Hierdoor zijn de voorraden bij de fabrikanten groter dan nor maal. De vooruitzichten voor de afzet van aardbeien voor dit doel worden daarom als minder gunstig dan het vorig jaar bestempeld. Zeker zal dat het geval zijn wanneer er een groot aanbod zou zijn van aardbeien uit Polen. De markt voor diepvriesaardbeien wordt gunstiger beoordeeld. De verwachting is dat de aardbeientelers voor zover het de vol- legrondteelt betreft het in 1977 in hoofdzaak zullen moeten heb ben van de afzet op de markt \oor verse konsumptie. Die markt is de laatste jaren steeds groter geworden en daar lijken verdere mogelijkheden voor afzet aanwezig. Het zal er echter om gaan te komen met een produkt van prima kwaliteit. De Nederlandse konsument wil wel aardbeien eten, als ze maar niet teleurstellen na de aankoop. De kansen voor de teelt in het algemeen worden verschillend beoordeeld. De teelt is reeds belangrijk afgenomen maar er lijken toch wel kansen aanwezig te zijn voor degene die het goed wil doen. Op dat laatste vooral zal het aankomen, maar dat geldt voor al ons ondernemen in de tuinbouwsektor en daar overigens niet alleen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 19