w ereldwijd gezien zijn de schadelijke insekten weer aan de winnende hand. Aanvankelijk leek het pleit beslist. Toen echter DDT werd verboden en steeds meer insekten immuniteitsverschijnselen gingen vertonen leek de strijd weer verloren. Chemische sex-odeur richt schadelijke insekten ten gronde! H et lijkt er nu op dat het mensdom een nieuw wapen heeft ontwikkeld dat getuigt van een zeer geraffineerde opzet. Men gaat het nu over de sex boeg gooien. En daartegen hebben de insekten geen verdediging. Studeren zonder kennis van A an z.g. witte boorden deskundigen heeft de praktijk niet veel. Een student in de veehouderij die nog nooit een koe van dichtbij heeft gezien staat met twee linkse handen in de praktijk wanneer hij na het voltooien van zijn studie in de werkelijkheid komt. Wetenschappelijk onderzoek en onderwijs zijn onmis baar. Er moet wel voor gezorgd worden dat de binding met de praktijk niet verloren gaat en er geen kader van zuiver theoretici wordt opgeleid. Zo ongeveer sprak ir. A. de Zeeuw Direkteur Generaal voor Landbouw en Voedselvoorziening bij de officiële opening van het Zodiac komplex te Wageningen. Zodiac-kom- plex is een instelling waar bij uitstek op de praktijk gerichte vakken worden behandeld. Overigens zal onderzoek nooit ein digen want de toepassing van iets nieuws roept tegelijkertijd weer zo veel vragen op dat die het rechtvaardigen om het on derzoek daarnaar te bevorderen. de praktijk is zinloos! D oor de stormachtige ontwikkelingen in de veehouderij is ook het wetenschappelijk onderwijs en onderzoek in een ver snelling terecht gekomen. Hierbij blijkt dat steeds meer de dui delijke afbakingen van bepaalde onderdelen vervagen. Het één grijpt in het ander, waardoor vooral in de toekomst het in toe nemende mate van belang zal zijn dat b.v. dierenarts en vee- teeltkundige in goed samenspel hun dienstverlening aan de veehouderij aanbieden. LJ nilever wil graag haar medewerking verlenen bij het oplossen van het wereldvoedselvraagstuk. Daarvoor wil het bedrijf samenwerken met de ontwikkelingslanden. Wel moeten we dan kunnen rekenen op een zodanig ekono- misch en politiek klimaat dat het kommercieel verant woord is, aldus de heer H.F. van den Hoven, voorzitter van de raad van bestuur van Unilever N.V. M et de bestaande technieken kan al veel worden bereikt, maar het lijkt nog beter te worden wanneer de nieuwste moge lijkheden kunnen worden toegepast. W.I.R. is voordelig voor "tussenzone'' bedrijven ir. A. de Zeeuw Gas in grassilo's levensgevaarlijk BESTEMMINGS PLANNEN Unilever wil op kommerciele basis arme landen helpen! H et nieuwe WIR-systeem zal niet meer leiden tot een vermindering van het fiscaal belastbaar inkomen maar tot een direkte belastingvermindering. Ten opzichte van het oude systeem is dit ongunstiger voor de hoge inkomens maar voordeliger voor de relatief lage inkomens. Dit nieu we systeem wordt dus met name relatief gunstiger voor de bedrijven met een beperktere inkomenskapaciteit. Hiertoe kunnen de bedrijven in de zgn. tussenzone - dus tussen kopgroep en achterblijvers - worden gerekend. Voor be drijven met een laag inkomen die toch investeren kan dit stelsel zelfs leiden tot een negatieve belasting, dus - indi- rekt - tot een subsidie." Ook werden steeds meer insekticiden verboden op aan drang van milieugroeperingen. Al met al een toestand die in feite in de kaart speelde van de insekten, en als gevolg daarvan grote schade konden veroorzaken aan gewassen en bossen. Het is de eerste keer dat de Fythofarmische kommissie in Amerika een middel heeft vrijgegeven dat op basis van sex werkt. Het is een chemisch preparaat dat een geur verspreidt die overeenkomt met de geur die een vrouwtjes insekt afscheidt om de mannetjes aan te trekken. Dit nieuwe middel wordt in de handel gebracht door Albany International onder de naam Gossyplure H.F. en is voorlopig alleen nog maar te gebruiken tegen de roze bolworm die de katoenteelt bedreigt. Dit insekt bezorgt de katoenboeren in Amerika momenteel on geveer 40 miljoen dollar schade per jaar. Dit middel onderstreept het oude gezegde "Overdaad schaadt". Wanneer het middel wordt verspoten hangt er overal in het gewas zo'n doordringende aantrekkelijke vrouwtjes geur dat de mannelijke motten van de weersomstuit oversext worden. Ze beginnen te paren met van alles en nog wat. zoals stokjes, bla deren, bloemen, stenen en wat nog al meer. De vrouwtjes waar het eigenlijk omgaat, die worden bij deze sex-orgie als het ware over het hoofd gezien. Na een poosje echter zijn de mannetjes zo uitgeput en ook zo afgestompt op sex dat ze niet eens meer Onjuiste kritiek D e veeteelt zowel de intensieve als de gewone heeft in Ne derland een grote omvang aangenomen. Geen wonder dat het op zijn plaats is om hier aan bij het onderzoek grote aandacht te besteden. Twee derde van de agrarische produktiewaarde wordt geleverd door de veeteelt. Niettemin komt er kritiek, zei de heer de reageren op de sex-drift en daardoor ook de vrouwtjes verder ongemoeid laten. Het gevolg laat zich raden er vindt geen voortplanting meer plaats en de generatie en de daaropvolgende generaties sterven grotendeels uit. Proeven hebben reeds bewe zen dat katoen die behandeld werd met het nieuwe middel maar 10% schade meer had terwijl onbehandelde percelen rond de 80% lagen. Gossyplure werd vrijgegeven nadat was gebleken dat het middel niet gevaarlijk was voor mens of dat was gebleken dat het middel niet gevaarlijk was voor mens of dier. Het werkt uiterst selektief, en had geen effekt op andere insekten. Het nieuwe insekticide spaart dus ook die insekten die in feite een zeker nut hebben voor het gewas. Voorheen werd alles zonder onderscheid gedood. Theoretisch zou het mogelijk zijn dat de bolworm op'den duur immuun zou worden tegen het eigen sexgeurtje. Zo zou die aantrekkelijke geur kunnen veran deren in een andere soort geur, waar door er weer opnieuw effektieve paring plaats kan vinden. De wetenschapsmensen zijn hierdoor echter geenszins uit het veld geslagen, want zo zeggen ze, het is vrij eenvoudig om dat nieuwe aantrekkingsgeurtje te analyseren en dan weer opnieuw dit middel als een chemisch, preparaat in de strijd te werpen. Er werd niet bij vermeld of dit middel ook voor andere insekten als de Amerikaanse roze bolworm kan worden ontwikkeld. In Canada is men een aktie begonnen om de boeren attent te maken op de gevaren die gasvorming in silo's kan veroorzaken. Het nitrodioxide gas heeft onlangs nog drie boeren gedood. Er is een massale reaktie ontstaan na deze tragische dood. Toch zijn er nog steeds boeren die het probleem niet ernstig willen nemen. Ze zeggen ach we zijn al meer dan dertig jaar met onze silo's bezig geweest en er is nog nooit iets gebeurd. Toch wordt nu geadviseerd om tot drie weken na het vullen van de silo's alleen met een gasmasker de silo te betreden. Zeeuw. Men heeft afkeer van de manier waarop dieren in de intensieve veehouderij worden gehouden. Men is het niet eens met de grote hoeveelheid voedsel die een dier nodig heeft om b.v. één kilo vlees te kunnen produceren. Wanneer de graan en peul produkten rechtstreeks geschikt zouden worden gemaakt voor de hongerende mens zou dat het wereldvoedselprobleem sneller oplossen. Vooral dat laatste is onjuist zei de heer de Zeeuw, niettemin dit soort kritiek wordt nu eenmaal geuit. "Wageningen" reorganiseren Een studie in Wageningen is nog steeds in, gezien het groeiend aantal studenten. Hieraan wordt nu echter een grens gesteld. In de komende tijd zal de doelmatigheid van besteding van men sen en middelen meer aandacht krijgen. De financiële situatie noopt hiertoe. Er wordt b.v. gedacht aan een kortere studieduur, en een vermindering van de variatie in het onderwijs, aldus ir. de Zeeuw Deurne. Vanaf 22 mei ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "De Leemskuilen, herziening I Vlierdenseweg". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Eindhoven. Vanaf 22 mei ligt gedurende een maand ter inzage het gewijzigde vastgestelde bestemmingsplan "XI Prinsejagt". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de gemeenteraad, alsmede zij die bezwaren hebben tegen de in het ontwerp aan gebracht wijzigingen kunnen bezwaren indienen bij G.S. Tholen. Vanaf 19 mei tot en met 1 juni ligt ter inzage de wijzi ging van het bestemmingsplan "Scherpenisse West". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Someren Vanaf 12 mei ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "le herziening van het bestem mingsplan Buitengebied". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Vanaf 18 mei ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp -bestemmingsplan "Bedrijventerrein Half Elfje I". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de ge meenteraad. Teteringen Vanaf 12 mei ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "Oosterhoutseweg-Heistraat, herziening 1977". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Udenhout Vanaf 12 mei ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "Achthoeven, 4e herziening". Be zwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Loon op Zand Vanaf 16 mei ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "Rijksweg 62". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Sprang-Capelle Vanaf 16 mei ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "Rijksweg 62". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Duiveland Vanaf 16 mei ligt gedurende een maand ter inzage het gewijzigd vastgestelde bestemmingsplan Sirjansland. Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de gemeenteraad, alsmede zij die bezwaren hebben tegen de in het ontwerp aangebrachte wijzigingen kunnen bezwaren indienen bij G.S. Rucphen Vanaf 17 mei ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan "2e wijziging plan de Berg" (Schijf). Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend, zowel bij de gemeenteraad als bij G.S., kunnen beroep instellen bij de Kroon. Westerschouwen Vanaf 17 mei ligt gedurende 1 maand ter in zage het ontwerp van de 4e herziening van het bestemmingsplan Renesse. Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeente raad. Asten Vanaf 19 mei ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan "Buitengebied manege Gezande baan". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de ge meenteraad kunnen bezwaren indienen bij G.S. Breda Vanaf 22 mei ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "Partiële herziening 1976/1 van het bestemmingsplan Boeimeer N.O. 1963". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Eindhoven Vanaf 22 mei ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan "XII de Tempel". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend zowel bij de gemeenteraad als bij G.S. kunnen beroep instellen bij de Kroon. Hulst Vanaf 22 mei ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan "Hooghuis le herziening". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de gemeenteraad kunnen bezwaren indienen bij G.S. Udenhout Vanaf 22 mei ligt gedurende een maand ter inzage het gewijzigd vastgestelde bestemmingsplan "Duinhoeve". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de gemeenteraad, alsmede zij die bezwaren hebben tegen de in het ontwerp aangebrachte wijzigingen kunnen bezwaren indienen bij G.S. Woensdrecht Vanaf 23 mei ligt gedurende een maand ter inage het ontwerp tot wijziging van het bestemmingsplan voor het gebied "Putseweg-Zuid". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Nieuwe technieken Hij noemde daarbij o.a. de weefselkultuur. Hierbij ontstaan uit weefselcellen van een geselekteerde moederplant grote aantal len plantjes die alle eigenschappen van de oorspronkelijke plant bezitten. Hiermede kunnen palmbomen worden geplant die een uniforme opbrengst en rendement per ha geven. Unilever houdt zich ook bezig met het veranderen van de ge netische struktuur waardoor de teelt van gewassen kan worden verbeterd en de groeitijd verkort. Misschien is het zelfs mogelijk de stikstofbindende eigenschappen van b.v. peulvruchten ook aan andere gewassen te geven. Wanneer dit met graan zou kunnen, kan dit grote besparingen op kunstmest geven. Veel van het geoogste in ontwikkelingslanden gaat verloren door allerlei omstandigheden. Unilever kan met haar kennis van opslag-droogverwerkings en distributiemethoden hierin verbetering brengen. Ook zal er meer graan voor menselijke konsumptie beschikbaar komen wanneer b.v. stro voor veevoe derdoeleinden als volwaardig voedermiddel kan worden ge bruikt. Multinational geen boeman Een multinational kan in een ontwikkelingsland, b.v. op het gebied van afzet veel doen. Technisch kan het volgens de voor zitter mogelijk zijn om rond het jaar 2000 de graanproduktie irvde ontwikkelingslanden te hebben verdubbeld. Een ander aspekt van een beter georga niseerd ontwikkelingsland vormt de mogelijkheid om de afzet mogelijkheden van de geïndustrialiseerde landen te vergroten. Multinationals staan bij sommigen in een kwaad daglicht, toch wanneer overheid en bedrijfsleven vertrouwen hebben in elkaar kan gezamelijk worden bijgedragen aan het oplossen van hét wereldvoedselvraagstuk. Aldus minister Van der Stee (landbouw) tijdens een onlangs gehouden inleiding. De gemiddelde marginale belastingdruk in land- en tuinbouw bedraagt de laatste jaren ca. 37%. De WIR-basispremie is ge grond op een belastingdruk van 48%. Hieruit blijkt reeds het voordeel van de WIR voor de landbouw. Daar komt nog bij dat voor de WIR-basispremie het rendementsvoordeel van de af te schaffen vervroegde afschrijving is gerekend naar een rentevoet van 10%. De huidige rente is ca. 8%, waaruit een extra voordeel voor bedrijfsgebouwen vloeit van 3%. Daar komen de klein schaligheidstoeslag en eventuele andere toeslagen nog bij. De konklusie is dat de WIR in principe werkt ten gunste van mid denbedrijven. De vraag of dit feitelijk ook gebeurt, is afhanke lijk van de investeringsgeneigdheid van de ondernemers op deze bedrijven. 16

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 16