I n ons land verbruikt men jaarlijks naar schatting 50 miljoen m2 plastic folie voor het inkuilen van ongeveer 3,5 miljoen ton droge stof van gras en snijmais. Daarnaast wordt in de landbouw nog plastic gebruikt voor de bewaring van onder andere bietenblad, stoppel gewassen, aardappelen, bieten, stro en hooi. Met plastic is een kuil of een silo snel en op eenvoudige wijze volledig van lucht en water af te sluiten. Daarbij is maar weinig of geen grond meer nodig om de bewaringsverliezen tot een minimum te beperken. Voor goede resultaten zijn de kwaliteit en de dikte van het plastic doorslaggevend. Ook de vorm van de kuil, de wijze van afdekken, de zorgvuldigheid van werken en de regelmatige controle zijn daarbij van belang. Inkuilen zonder plastic gebeurt vrijwel niet meer. V, V D. D, H S leufsilcfs met rechte wanden, zonder grondwal erachter, zijn niet zo gemakkelijk af te dekken. Zeker bij sleufsilo's met gras is het vanwege het bijvullen en het ongelijkmatig bezakken niet eenvoudig om langs de wand een goede lucht- en waterdichte afsluiting te ma ken. Vooral de afvoer van regenwater levert nogal eens problemen op. Een sleufsilo moet daarom goed en gelijkmatig vol worden ge maakt. De stapelhoogte achter in de silo dient daarbij groter te zijn dan voorin. P lastic voor afdekken van kuilvoer is meestal maar één keer te gebruiken. Tijdens de periode van vervoedering van de kuil wordt regelmatig een stuk van het plastic afgesneden om het uithalen van kuilvoer en het weer afdekken van de kuil te vergemakkelijken. Het is een goede zaak dit gebruikte plastic direct op te ruimen. Daarmee voorkomt men dat erf en landerijen worden ontsierd of watergangen verstopt raken door stukken plastic. Goede stukken, gebruikt plastic zijn onder andere nog te benutten als scheidingslaag onder de kuil om het kuilvoer tegen opstijgend bodemvocht te beschermen. Alle kuilvoer onder plastic Diverse soorten en kleuren oor het afdekken van kuilen gebruikt men twee soorten plastic folie, namelijk polythyleen (PE) en polyvinylchloride (PVC). Bij dezelfde dikte is PVC sterker en elastischer dan PE. PVC wordt echter meestal stug en hard bij lage temperaturen. PVC is 3 tot 4 keer zo duur als PE, maar als men het zorgvuldig gebruikt en bewaart gaat het wel twee jaar mee. PVC is verkrijgbaar in de kleuren wit en lichtgroen. In de praktijk wordt meestal PE-plastic ge bruikt. Ook daarmee zijn goede resultaten te behalen. Wel is het gewenst hiervan zeilen te gebruiken met een dikte van 0.15 mm of meer. Dunnere zeilen zijn meestal niet voldoende luchtdicht en vaak ook niet sterk genoeg. Deze zeilen kunnen al kapot gaan bij het afdekken met grond of door de wind (klapperen). PE-plastic is te krijgen in de kleuren zwart, melkwit, groen en transparant. De prijs van dit plastic met een dikte van 0,15-0,16 mm, va rieert van 40 tot 60 cent per m2, vooral afhan kelijk van de kleur. Bijna alle doorzichtige (transparante) plastic is gevoelig voor zonlicht en daarom alleen bruikbaar op kuilen met een gronddek. Zwart plastic is doorgaans vrij goed bestand tegen zonlicht. Wit en groen PE, moet speciaal tegen het zonlicht worden gestabili seerd. Deze folies (onder andere zwart, wit en groen) zijn bruikbaar voor het afdekken van kuilen zonder gronddek. Zwart plastic is onge veer van gelijke kwaliteit, maar meestal goed koper (10-20%) dan het witte en groene PE- plastic. Als de zon schijnt worden zwart en groen plastic warmer dan wit plastic, waardoor bij gebruik ervan, plaatselijk wat meer con- denswater in de bovenlaag van het kuilvoer kan komen. In droog kuilvoer geeft dit weinig bezwaar, maar in vochtig kuilvoer kan het aanleiding geven tot een dunne vieze laag. Tegenwoordig is echter 90% van het kuilvoer van grasland voordroogkuil. herkenbaar. De kwaliteit van het bewaarde stuk nieuw plastic kan dan alsnog worden na gegaan. Alle plastic dient, zolang het nog niet wordt gebruikt, op een droge, donkere plaats en goed beschermd te worden bewaard. Gezien de grote waarde aan ruwvoer die onder plastic wordt bewaard zijn extra geld voor goed plastic en extra zorg aan het afdekken beslist verantwoord. Goedkoop kan ook hierbij duur koop zijn! Twee mogelijkheden van afdekken oor 't afdekken van kuilvoer in rijkuilen en sleufsilo's worden voornamelijk twee werkwij zen toegepast. Plastic en gronddek Uitsluitend plastic Afdekken met plastic en gronddek e veiligste manier is het afdekken van de kuil of sleufsilo met een plastic zeil met daarop een gronddek van 10 a 20 cm. Het plastic zorgt daarbij voor de lucht- en waterdichte afsluiting en het gronddek voor de bescherming van het plastic tegen beschadiging door onder andere honden, katten, vogels, en wind. Het gronddek drukt tevens het kuilvoer dichter in elkaar, waardoor de kans op broei btj het voeren min der is. Bij het opzetten en het afdekken van rijkuilen zijn vooral de volgende punten van belang: Maak de kuil op een droge plaats en leg eventueel vooraf een "gebruikt" zeil op de grond. Zet de zijkanten van de kuil schuin op, omdat anders de kuil moeilijk volledig met grond is te bedekken. Maak de afmetingen van de kuil zodanig dat er in de winter per week minstens 1,50 m De veiligste manier: Afdekken van de kuil of sleufsilo met plastic en daar overheen een gronddek van 10 20 cm. Speciale beschermzeilen e laaste jaren gebruikt men soms speciale afdekzeilen, die als bescherming over het eerste zeil worden gelegd. Deze bestaan meestal uit een bandjesweefsel van polyethyleen (PE) met aan één of beide kanten een PE-bekleding. Daarnaast is er een fijnmazig PE-draadweefsel in de handel. De prijzen van deze zeilen varië ren van ca. 3,50-J 5,- per m2. Bij een goed gebruik kunnen de beschermzeilen verschei dene jaren (3-5) worden gebruikt. Ze kunnen goede diensten bewijzen op bedrijven met grote kuilen of sleufsilo's, waarop men geen gronddek kan of wil gebruiken en waar nogal eens kans is op schade, bijvoorbeeld door vo gels, honden, katten, ongedierte en wind. Kwaliteit plastic erg belangrijk et plastic moet er voor zorgen dat het kuil voer voor lange tijd lucht- en waterdicht blijft afgesloten. Een goede kwaliteit plastic en een juiste toepassing zijn daarom van veel belang. De kwaliteit dient zodanig te zijn dat het plastic na één jaar gebruik en veel zon niet zodanig is verouderd, dat het als papier te scheuren is. Het blijkt echter dat het plastic soms zo snel verou dert door weersinvloeden dat het al vroegtijdig kapot gaat. In Nederland is het nog niet mo gelijk de kwaliteit van het nieuwe plastic op snelle en een eenvoudige wijze te testen. Het is daarom raadzaam plastic folies te gebruiken met naam of merk erop. Als er later problemen met de kwaliteit zijn is de herkomst duidelijk van de kuil wordt vervoerderd om broei te voorkomen. Werk de kuil van boven rond af. Voorkom te platte kuilen. Sluit de kuil direct met een PE-zeil van minstens 0,15 mm dik luchtdicht af. Het plastic zeil moet voldoende breed zijn om het direct aan de zijkanten van de kuil goed te kunnen vastleggen of ingraven. Leg het plastic rondom de kuil vast met zand. Kluiterige grond of graszoden geven geen goede afsluiting. Bescherm het plastic volledig met een gronddek van 10-20 cm. Een dikker grond dek is niet nodig. Bovendien kost het in de winter meer moeite om dit er weer af te halen. Breng grond voorzichtig op het plastic om beschadiging te voorkomen. Andere afdekmaterialen zoals mest, bloot- sel e.d. zijn minder geschikt. Zij geven wel enige bescherming aan het plastic, maar trekken ook ongedierte aan. Afdekken met alleen plastic O p grote en hoge rijkuilen en in klei- en veengebieden is het, bij gebrek aan zand, moeilijk een volledig gronddek op het plastic aan te brengen. In deze situaties is het afdekken van de kuilen met uitsluitend plastic een bruikbare oplossing. Daarbij heeft men de keuze uit de volgende mogelijkheden. A. Afdekken met twee PE-zeilen (geen door zichtig) van minimaal 0.15 mm over elkaar. Het afdekken met slechts één PE-zeil van mi nimaal 0,15 mm is erg riskant en leidt vaak tot mislukking. B. Afdekken met één PE-zeil van minimaal 0,15 mm met daarop een PVC-zeil of een be- schermzeil dat meerdere jaren wordt gebruikt. Het gebruik van een beschermzeil of een PVC-zeil van 0,20 mm over een PE-zeil heen kan vooral een goede oplossing zijn bij grote rijkuilen of sleufsilo's. Dit is zeker het geval als er vaak problemen zijn met beschadigingen door onder andere honden, katten, vogels (vooral bij snijmais)en wind. Bij het afdekken van kuilen met uitsluitend plastic dient men vooral op de volgende punten te letten. Maak de kuil op een droge plaats en leg eventueel vooraf een zeil op de grond. Zet de zijkanten van de kuil iets steiler op dan bij kuilen met grondbedekking. Werk de kuil van boven rond af. Maak de afmetingen van de kuil zodanig dat er in de winter per week minstens 2.00 m van de kuil wordt vervoederd om broei te voorkomen. Trek het plastic strak over de kuil en leg het vast met een kraag zand. Trek na één of enkele dagen het eerste zeil nogmaals strak en breng vervolgens- het tweede zeil aan. Het strak spannen van dat plastic gaat het beste bij zonnig, warm weer. Leg het tweede zeil ook weer vast met een flinke kraag zand. Houd het plastic strak op de kuil om be schadiging door wind te voorkomen of te beperken. Dit kan door het plastic regel matig strak te trekken en vervolgens Trevira banden, verzwaard met zakken zand of au tobanden aan te brengen, of door autoban den op de kuil te leggen. Controleer het plastic regelmatig op be schadigingen en herstel deze direct met speciaal zelfklevend plakband. Laat niet als dank voor 't goede voer uit kuilen ons mooie platteland met plastic troep vervuilen. Extra zorg voor sleufsilo's Plastic met daarop een dunne laag zand heeft ook bij sleufsilo's de voorkeur. In klei-veenge- bieden en bij hoge, grote silo's is dit moeilijk. Bij het afdekken met uitsluitend plastic zeilen zijn goede ervaringen opgedaan -met de vol gende werkwijze (zie figuur 1): Vóór het inkuilen hangt men langs de wan den stroken plastic, die na het vullen nog één a twee meter boven op het kuilvoer komen. Daarna legt men nog twee PE-zei len of één PE-zeil plus één beschermzeil boven op de silo. Op deze manier heeft men een betere afdichting langs de bovenkant van de wanden dan met alleen twee zeilen boven op het kuilvoer. De beide plastic zeilen legt men vervolgens tegen de binnenkant van de silowand vast met een rand zand. Dit geeft een goede aansluiting met de wand en tevens een be lasting op het kuilvoer langs de wand dat vaak onvoldoende is vastgereden. Het plastic zeil boven op de kuil bedekt men met autobanden om schade door wind te voorkomen. Ook in torensilo's goed afdekken K uilvoer in torensilo's dient onmiddelijk na elke vulling geed afgedekt te worden, tenzij men de volgende dag direct weer gaat vullen. Men kan het beste een PVC-zeil van ca. 0,12 mm gebruiken. Dit zeil is vrij sterk en soepel en daardoor gemakkelijk tussen de wand en het kuilvoer te stoppen. Men dient daarbij het plastic zeil iets tussen het voer te stoppen, om dat het dan meezakt met het voer. Door het nazakken van het voer zal men wel regelmatig moeten controleren of de afdekking nog in or de is. Om het zeil goed tussen wand en voer te kunnen stoppen moet de doorsnede van het zeil ongeveer 2 m groter zijn dan de doorsnede van de silo. Vóór elke vulling wordt het plastic verwijderd en na het vullen opnieuw aange bracht. Bij lange tussenperioden en na de laat ste partij is het gewenst een rand (vers) gras of snijmais op het plastic zeil langs de wand te brengen. Het zeil blijft dan tijdens het bezak ken vrij goed tegen de wand aansluiten. Het plastic zeil is meestal maar één jaar te ge bruiken, omdat het door de hogere tempera tuur in de silo snel verouderd. autobanden zand Figuur 1. Goed afdekken van een sleufsilo met uitsluitend plastic. Plastic na gebruik opruimen 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 14