Zeeuwse d ag van het paard op 2 4 juni a.s. G elukkig zijn er ook grote groepen Neder landers die dat inmiddels wel hebben gedaan. Hun aantal groeit nog met de dag. Het is waar ze hebben hun auto niet verkocht. Ze gaan niet met paard en wagen naar hun werk. Maar ze hebben wel ontdekt dat een paard een edel dier is. Een dier waarmee de mens een vriendschap kan sluiten die jaren trouw aaneengesmeed kan blijven. Ze zijn trots op hun dieren en ze wor den behandeld op basis van wederzijds respekt. U moet dat eens gaan bekijken als paarden liefhebbers met hun viervoeters ergens bezig zijn. Dat loont de moeite. Ja ook voor uw kin deren. Ik durf te wedden dat ze het zeker zo spannend vinden als de man van zes miljoen. Ach wat.... ze vinden het natuurlijk veel mooi er, veel echter! Wanneer de dieren voorbijdra ven, het hoofd fier opgeheven en de manen wapperend in de wind. W at gaan we nu op de 24e juni 's middags te zien krijgen. Nou dat is heel wat, want om te beginnen zullen de landelijke ruiters, een springkonkours houden. Nooit een mooier edeler verhouding gezien als die tussen ruiter en paard die samen de hindernissen nemen. Een adembenemend schouwspel waar bij iedere sprong weer de harten sneller gaan kloppen. H et Friese paard is een draver bij uitstek. Onvergetelijk om die dieren in opgewekte draf voor een koetsje te zien gaan. Dat kan gebeu ren in enkelspannen of tweespannen of meer voudige aanspanningen. Dat zult u allemaal te zien krijgen zaterdagmiddag de 24e juni in de N atuurlijk ontbreken op deze middag de Nederlandse Trekpaarden niet. Zij vormen een eigen klasse van stoere kracht die nooit angst inboezemt maar wel ontzag achterlaat voor Clowntjesfestijn op Flevohof Vergroting van de afzet van schoolmelk verwacht M. van Wezel Op zondag 7 mei zullen een aantal nieuwe huisjes in het kin derdorp van Flevohof worden geopend. Ieder kind, dat de poorten van Flevohof, verkleed als clowntje binnenkomt, hoeft geen kaartje te kopen. Voor de mooiste clowntjes stelt Flevohof fraaie prijzen beschikbaar. Ieder kind kan meedoen met een play-mobil kleurwedstrijd. Het kind dat het mooiste play-mobil-clowntje maakt en schil dert, krijgt een groot play-mobil-kasteel kado. Alle andere kin deren mogen het zelfgemaakte en geschilderde clowntje mee nemen naar huis. Bassie en Adriaan, de bekende clowns van de televisie, zullen tussen 13.00 uur en 14.30 uur de kinderen vermaken met hun kunsten in het kinderdorp, maar zullen bovendien juryleden zijn van de wedstrijd "Wie is het mooiste clowntje"? Ook de winnaar van deze clowntjes-wedstrijd krijgt een groot play-mobil-kasteel kado en zal met Bassie en Adriaan de nieuwe huisjes in het Flevohof-kinderdorp openen. De Stichting Kreatieve Rekreatie, die al jarenlang op Flevohof de kinderen kreatief bezig houdt, zal in het Schildershuisje in het kinderdorp, de mogelijkheid bieden aan kinderen, die niet als clowntje binnenkomen, dat alsnog te worden. Flevohof is in de maanden juni, juli en augustus met openbaar vervoer bereikbaar vanaf station Harderwijk en met de bus vanuit Elbtirg. Het is de bedoeling in de komende jaren alle scholen waar schoolmelk wordt gebruikt te voorzien van koelkisten. Mo menteel wordt op circa 7.000 scholen schoolmelk gedronken. Dit betekent, dat er thans op 45% van de scholen van kleuter- en basisonderwijs en op 15% van de scholen voor voortgezet on derwijs, gelegenheid is schoolmelk - in het algemeen het half volle produkt - te gebruiken. Naar verwachting zal, door de verbetering van de schoolmelk- voorziening, die thans wordt doorgevoerd en door de subsidië ring ervan, dit aantal scholen in de komende jaren toenemen. Dit o.m. antwoordt minister Van Aardenne (ekonomische za ken), mede namens staatssekretaris Hermes (onderwijs en we tenschappen) op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Jansen. De reden voor het plaatsen van koelkisten is in de eerste plaats verbetering van de kwaliteit van de schoolmelkvoorziening. Er wordt mede bereikt, dat de zogenaamde koelketen wordt ge handhaafd en dat kinderen de melk gekoeld kunnen drinken, zoals de meesten dat ook thuis gewend zijn. Dat het kwaliteit- saspekt en in het bijzonder de koeling daarbij een belangrijk element vormt, is gebleken uit een proefneming enkele jaren geleden met 700 koelkisten geplaatst bij het voortgezet onder wijs, waarvoor het ministerie van landbouw en visserij de mid delen heeft verschaft. J e kunt in steeds minder tijd van Europa naar Amerika reizen. De vlucht over de plas wordt nog maar een kattesprongetje. Een rit te paard van Goes naar Kruiningen duurt nog net zo lang als vierhonderd jaar geleden. Dat is nogal logisch zult u zeggen. Nou ja, dat is het ook, maar laten we nou eerlijk zijn, waren we toch niet een beetje op weg om dat te vergeten. Waren we toch niet allemaal met onze gedachten alsmaar bezig om nog sneller van A naar B te reizen. Er zijn grote groepen mensen die nog niet dat punt hebben bereikt waarbij ze tot de konklusie zijn gekomen dat een rit te paard van Goes naar Kruiningen niet korter noch langer is geworden en daarbij de romantiek en de eerlijkheid van het paard hebben ontdekt. Mooier dan de man van zes miljoen! Samenspel van kracht en behendigheid PI et paard gaat de mens veroveren. Dat zult U zien. straks op de Z.L.M. manifestatie wan neer daaf op 24 juni "De Zeeuwse Dag van het Paard" wordt gehouden. Ga daar eens een kijkje nemen en U zult versteld staan tot welke prestaties mens en paard kunnen komen in een harmonieus samenspel van kracht en behen digheid. Het is dit keer alweer de negende Zeeuwse Dag voor het Paard. In andere jaren is dit evenement niet gekoppeld aan de Z.L.M. Doch nu ter gelegenheid van de Z.L.M. mani festatie leek het de organisatoren en het Z.L.M. manifestatiekommittee een uitstekend idee om het een met het ander te verenigen. Overigens werd dit reeds eerder zo gedaan namelijk in 1973 toen er ook een grote Z.L.M. manifestatie plaatsvond.... Op 24 juni is het tevens de laatste dag van de Z.L.M. manifestatie. Het ziet er naar uit dat het een drukke dag gaat worden. De paardenlief hebbers kunnen 's morgens al terecht om aan wezig te zijn bij de keuringen. Er vinden keu ringen plaats voor Het Nederlands trekpaard, Fjordenpaard, Haflingerpaard en verschillende ponyrassen, zoals Shetlanders, Conaomara, en Dartmoore. Zaterdagmiddag een fijne paardenshow! Wanneer Uw kinderen en U zelf dit nog nooit hebben gezien dan mag U hen en U zelf niet te kort doen en moet U beslist even een kijkje komen nemen. Verloting Een viertal trekpaarden, groot en toch behendig en fier. Vervolgens een défilé van wat men in vakkrin gen de beste fokprodukten noemt. Dat wil zeggen dat dan de paarden worden getoond die tijdens de ochtendkeuringen het hoogste aantal punten hebben behaald. Die hebben ze gekre gen voor hun uiterlijk, hun bouw, hun toilet en kortweg hun raseigenschappen. Puike kwaliteit dus die U te zien krijgt. Dan komt het eerste onderdeel waaraan de Friese paarden meewerken. Dit zijn dieren die zich kenmerken' door hun speciale drafgang, hun weelderige manen ook aan de benen en de fraaie lange staart. Dit dier was vroeger verspreid over heel West Europa. Van de middeleeuwen tot ongeveer 1700 is het Friese paard gekruist met Arabische ën Andalusische paarden en hieruit is het hui dige Friese ras ontstaan. U ziet het, beslist geen "koel" noordelijk ras er zit van oudsher genoeg zuidelijk temperament in. Het is een geheel zwart paard. Er mag nergens een wit plekje aanzitten, een uitzondering wordt ge maakt voor een kolletje'of enkele witte haren voorop het hoofd. deze fraaie gespierde dieren die jaren lang on misbaar waren voor de boer bij zijn bedrijfs voering. De paardentijd is voorbij voor de landbouw, maar het paard is bij velen gelukkig nog niet 1 eder jaar organiseert men op de Zeeuwse dag van het paard ook een verloting. Ditmaal wordt een éénjarige pony als hoofdprijs aan geboden. Nou je zult het geluk maar hebben wanneer een dergelijke hoofdprijs je ten deel valt. We zijn lang niet volledig geweest in de opsomming van alle middagaktiviteiten, of schoon we toch wel een beeld hebben gegeven van wat U te zien kunt krijgen. Nog los na tuurlijk van de zaken die er op de Z.L.M. ma nifestatie zelf te zien zullen zijn. Het paarden- programma wordt zo nu en dan afgewisseld met windhondenrennen en zal omstreeks kwart voor twee beginnen en rond een uur of vijf, met de verloting worden afgesloten. De leiding van het middagprogramma is in handen van A.J. Hanse uit Kerkwerve. Als bestuurslid van het gewest Zeeland van de Landelijke Rijvereniging heeft hij de nodige ervaring opgedaan om een paardenfestijn vol gens tijdschema te doen verlopen. Het kampioenspan Friese Paarden 1976/77. H.J. Grimbergen te Voorhout. Een Romeinse strijdwagen in de ring Wilhelminapolder. Maar er is nog meer te zien, speciaal vertede rend voor de kinderen is altijd weer het schit terende optreden van de kleine paardjes. Welk kind blijft daarbij onbewogen? Soms zijn het haast speelgoeddieren, zo lief zo zachtaardig en ook zo op kinderen gesteld. Deze Shetlander pony's zullen in een zestienspan aan de hand worden voorgeleid. Een klein vleugje van vroegere krijgsglorie kunt U nog te zien krijgen wanneer Wim Vos uit Gapinge met vier W.P.N. paarden voor een heuse Romeinse strijdwagen door de "arena" zal rijden. Alles is zo authentiek mogelijk na gemaakt. Ook de kleding die Wim Vos draagt kon zo uit een museum zijn weggehaald. Imposante trekpaarden Man en paard maken de sprong. vergeten. Een aktieve groep mensen houdt zich bezig met fokkerij en uitwisseling van dieren. Was het aangespannen zestiental van Shetlan ders een vertederende zaak wanneer U zestien trekpaarden in wilde draf naast elkaar door de ring ziet gaan zult U weer even iets voelen van de eenvoud die wij mensen toch eigenlijk ons zelf toe moeten meten. Imponerend, die aan spannen van vier, acht en zestien trekpaarden. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 9