HET AGRARISCH ONDERWIJS I n Zeeland zijn twee Middelbare Agrarische Scholen, n.l. te Goes en Schoondijke. In de eerste plaats geven deze scholen een opleiding aan hen. die zelfstandig ondernemer willen worden in de landbouw, met name in het zuidwestelijk kleigebied. Daar naast wordt een voorbereiding geboden ter vervulling van funkties, die direkt of indirekt met land- en tuinbouw verband houden. B ij hel MHNO/MSPO Middelbaar Sociaal Pedagogisch Onderwijs) is momenteel sprake van een ingrijpende herstruk- turering. In de eerstvolgende jaren gaat dit onderwijs drastisch veranderen, doordat een groot aantal uiteenlopende opleidin gen bijeengebracht wordt in 8 of 10 brede beroepsopleidingen. Daar het ondoenlijk is in kort bestek uiteen te zetten wat deze herstrukturering inhoudt wordt hier volstaan met de vermelding van de beide MHNO opleidingen, die verbonden zijn aan de scholen in Zierikzee en Terneuzen. A an de hierna genoemde scholen is paft-time onderwijs ver bonden. "Z.L.M. MANIFESTATIE 1978" Wïlhelmina polder 23-24 juni Lager agrarisch onderwijs D e Lagere Agrarische School of "Groene School" te Kapelle Middelbaar agrarisch onderwijs Hoger agrarisch onderwijs Praktijkschoolonderwijs Stand's - Agrarisch onderwijs Het Lager Huishoud- en Nijverheidsonderwijs (L.H.N.O.) en het Lager Ekonomisch en Administratief Onderwijs (L.E.A.O.) Het Middelbaar Huishoud- en Nijverheidsonderwijs (M.H.N.O.) Het part-time onderwijs De Z.L.M. manifestatie en de muziek Twee appels per dag verlagen cholesterol Wat iedere vakantiewerker moet weten is een school voor lager Beroepsonderwijs, dus b.v. te vergelijken met een lagere technische school of een school voor lager huis houd- en nijverheidsonderwijs. De opleiding duurt 4 jaar. waarvan de eerste twee leerjaren hoofdzakelijk algemeen vor mend en de laatste 2 jaar meer op het beroep gericht zijn. Naast algemene vakken als nederlands. engels, rekenen, wiskunde, natuurkunde, scheikunde en handelskennis worden ook vakken gegeven, die verband houden met de gekozen vakrichting zoals akkerbouw, veeteelt, tuinaanleg en bloementeelt. Verder wordt veel aandacht besteed aan handvaardigheid: werkstukjes van hout en metaal. Omdat er in Zeeland maar één zo'n school is vervult zij een provinciale funktie. Naast de volledige dagopleiding zijn aan de school nog drie vakscholen verbonden. Vakschool akkerbouw. In 't kader van het leerlingstelsel. Dit is een 2-jarige opleiding waarbij de leerlingen 1 dag per week naar school komen en de overige dagen op een bedrijf moeten wer ken. De leerlingen komen uit het gehele zuid-westelijke gebied. Vakschool hoveniers. Een 3-jarige opleiding tot vakbekwaam hovenier. Vakschool fruitteelt. Een 2-jarige opleiding tot vakbekwaam fruitteler, in samenwerking met het Konsulentschap voor de Tuinbouw te Goes. Voor beide vakscholen is van toepassing: 1 dag per week naar school: de overige dagen werken in de praktijk. Aan de zelfstandige ondernemer in de landbouw worden- door de snel wisselende omstandigheden - steeds zwaardere eisen gesteld. Bovendien moet men in staat zijn een breed terrein te overzien. Vele funkties rond de landbouw hebben raakvlakken met het landbouwbedrijf. Daarom is het voor beide groepen leerlingen gewenst, dat zij een brede opleiding ontvangen, waarin naast technische en ekonomische kennis ook aandacht besteed wordt aan de algemene vorming. Bovendien wordt door stageperioden kennis gemaakt met het werk op een landbouw bedrijf. Studierichtingen A-richting (3-jarig): voor leerlingen met voldoende aanleg erf ambitie is dit een breder en diepergaande opleiding. (School Goes) B-richting (2-jarig): voor leerlingen die een kortere opleiding wensen of minder aanleg hebben. Gaat minder ver in op achtergronden. (Scholen Goes en Schoondijke) D e opleiding aan de Hogere Landbouwschool van het KNLC te Dordrecht is in 1974 verlengd van 3 naar 4 jaar. Hierdoor ontstond de HLS-nieuwe stijl met een aangepast studiepro gramma. De eerste HLS-ers met een 4-jarige opleiding komen dit jaar van school. Het produktiegebeuren op de boerderij staat nóg steeds cen traal. Er kwam echter ook ruimte'voor het leren van andere - extra - kennis, inzicht en vaardigheden, die nodig zijn voor een breed veld van beroepen in de agrarische sektor. Ook de on derwijsvormen werden anders. Zo werken de studenten in Dordrecht in groepsverband aan de oplossing van werkelijk bestaande agrarische problemen en leren daarvan. In de stand wordt een uitvoerig beeld gegeven van de nieuwe opleiding aan de HLS te Dordrecht en als speciale attraktie wordt een bijzondere computereenheid gedemonstreerd, waar mee belangrijke bedrijfsbeslissingen voor LI worden uitgerekend op basis van Uw eigen bedrijfsomstandigheden, b.v. een optimaal bouwplan. De uitkomsten worden zichtbaar gemaakt op een beeldscherm. ./Van de Landbouwpraktijkschool "Prins Willem" te Schoon dijke wordt praktisch onderricht gegeven in 1. konstruktie, afstelling, gebruik, onderhoud en kleine repa raties van vrijwel alle voorkomende landbouwwerktuigen en trekkers. 2. meer stationaire onderwerpen als booglassen. hydrauliek en pneumatiek, trekkerkennis, motorenkennis, elektriciteit, trekker- en wagenverlichting, erf en gebouwen (metselen, beton, waterleiding, enz.) De school stelt geen toelatingseisen; kan kleine en grote groepen ontvangen, (zelfs individuelen); geeft leergangen van 1 dag tot enkele weken of langer (vakdiploma landbouwmechanisatie) en houdt daarbij rekening met de kennis en ervaring van de leer ling. Het onderwijs wordt gegeven in kleine groepjes o.l.v. een instrukteur, waarbij de leerlingen zelf met de werktuigen moe ten omgaan. De school heeft de beschikking over een uitgebreid machinepark en prima technische leermiddelen, alsmede 18 ha kale grond en een aantal ha. gewassen. Ook is er een gezellig ingericht logeergebouw. J n deze stand wordt het lager agrarisch onderwijs door de Groene School Kapelle gepresenteerd door iets van het onder wijs in tuinaanleg en melkwinning te laten zien. Enkele facetten van het middelbaar agrarisch onderwijs worden door de scholen Goes en Schoondijke getoond op het gebied van biologie, plan tenteelt en bodemkunde. De Hogere Landbouwschool te Dordrecht demonstreert een bij zondere computereenheid, waarmee op basis van Uw eigen be drijfsgegevens b.v. een optimaal bouwplan wordt uitgerekend. Leerlingen van de Praktijkschool Schoondijke zullen enkele as- pekten van het praktijkonderwijs tonen o.a. door bediening van een schakelbank voor hydrauliek en pneumatiek. 1 1 et LHNO en LEAO zijn evenals het Lager Agrarisch On- derwijs vormen van het LBO (Lager Beroeps Onderwijs). Dit LBO wordt gegeven aan een vierjarige dagschool en omvat een zowel theoretische als praktische opleiding voor jonge mensen. Dit wordt op de volgende wijze gerealiseerd: door het algemeen vormend onderwijs vooral vanuit de praktijk te benaderen; door ruime aandacht te geven aan muziek, handenarbeid en tekenen; door daarnaast praktisch onderwijs te geven zoals huis houdkunde, gezondheidskunde. textiele werkvormen, ma- chineschrijven. kantoor- en winkel praktijk. Het vakken pakket wordt afhankelijk van de gekozen diffe- rentiatie in overleg met de leerling samengesteld. De eerste twee leerjaren (brugjaren) zijn voor alle leerlingen nagenoeg gelijk, hierna is een overgang naar een andere vorm van beroepsonderwijs nog mogelijk. In het derde en het vierde leerjaar volgt een oriëntatie op een eventueel te kiezen beroep. Binnen het LHNO zijn met het oog hierop verschillende diffe rentiaties: huishoudkunde; textiele werkvormen: gezondheids kunde en kantooë- en winkelpraktijk. Afhankelijk van aanleg en belangstelling van de leerling kan iedereen per vak op eigen niveau geëxamineerd en gediplo meerd worden. Er zijn afhankelijk van de moeilijkheidsgraad drie niveaux aangeduid als A, B, of C niveau. Het diploma biedt afhankelijk van niveau en gekozen vakken pakket toelating tot: 1. de dagopleidingen binnen het Middelbaar Beroepsonder- wijs. 2. het participatieonderwijs waartoe o.a. behoren de part-time vakopleidingen tot kapster, gezinshelpster, verkoopster e.d. De Z.L.M. heeft scholen voor LHNO in Zierikzee, Tholen, Sprang-Capelle, Kruiningen, Oostkapelle, Schoondijke, Axel en Terneuzen. Laatstgenoemde school is een scholengemeenschap, omdat hieraan ook het LEAO is verbonden. 1Vormingsklas- een éénjarige opleiding voor bezitters van een MAVO diploma (eventueel een overgangsbewijs van de derde naar de vierde klas HAVO of VWO) die zich huis houdelijke kennis en vaardigheden willen verwerven alvo rens een beroep te gaan uitoefenen of die een basis willen leggen voor een vervolgopleiding in de verzorgende/verple gende sektor. 2. Inas opleiding (nieuwe stijl) Interim Algemene Schakel klas - een twee-jarige opleiding (inklusief een stageperiode van 2 7i dag per week in het tweede leerjaar) waarvan het doel is de leerling te oriënteren op een beroep in de gezond- heidssektor of de welzijnssektor. Zo is bijv. doorstroming naar de school voor verpleegkundigen één van de mogelijk heden. Toelating tot deze opleiding hebben bezitters van het L.B.O. diploma (met minstens 2 vakken op C-niveau en 4 vakken op B-niveau) of het MAVO diploma (eventueel een overgangsbewijs van de derde naar de vierde klas van HA VO of VWO). Axel: opleiding dameskappen in het kader van het leerling wezen (2 jaar) met de mogelijkheid van een 2-jarige vervol gopleiding. Terneuzen: Kursus bejaardenhelpster (2 jaar). Stand S2 - Huishoud- en Nijverheidsonderwijs <?n Lager Ekono misch en Administratief Onderwijs In een schematische voorstelling wordt de opbouw van het on derwijs aangegeven. Elk der Z.L.M. scholen heeft een werkstuk vervaardigd met betrekking tot het aan de school verbonden onderwijs. Daarnaast worden door leerlingen op bepaalde tijden demon straties gegeven in kreatieve werkzaamheden zoals bijv. werken met klei, bloemschikken en textiele werkvormen. Verschillende artikelen zullen ter verkoop worden aangeboden. Ter gelegenheid van de Manifestatie 1978 organiseert de ZLM zoals gebruikelijk een CONCERT op WOENS DAG 21 JUNI in de GROTE KERK te GOES. Aanvang 19.30 uur. Het belooft een gevarieerd en interessant pro gramma te worden. Medewerking wordt verleend door het meer dan 100 leden tellend ZEEUWS MANNENKOOR o.l.v. HAN BEEKMAN, dat zich een grote reputatie aan het ver werven is. Voor wie dit koor nog nooit beluisterd heeft zal een eerste kennismaking een aangename verrassing be tekenen. Voor velen zal het optreden van MARIE CÉ CILE MOERDIJK een hernieuwde kennismaking zijn. Met haar wordt het vrolijk zingen. De befaamde trompettist WIM VAN BOVEN zal samen met de organist van de Grote Kerk KEES VAN EERSEL een aantal nummers ten gehore brengen. Het prachtige instrument, dat de kerk rijk is, zal ook nog afzonderlijk te beluisteren zijn. Vóór de aanvang van het concert zal de stadsbeiaardier van Goes SJOERD TAMMINGA feestelijke carillon klanken laten horen. Uit gedeelten van dit concert, waarbij van Eersel als mu zikaal adviseur fungeert, zal een grammofoonplaatopna me worden gemaakt. Over de verkrijging van deze plaat, alsmede over het con cert zelf, zullen nog nadere mededelingen in dit blad vol gen. Aan het landbouwonderzoekcentrum in Dublin is vier maanden lang een proef genomen om de invloed van appels op het cho lesterolgehalte in het bloed te bestuderen. Aan het onderzoek namen 76 personen deel die werden inge deeld in paren. Van ieder paar at één persoon 2 tot 3 appels per dag, terwijl de partner minder dan 3 appels per week at. Ge bleken is dat het cholesterolniveau van de grote appeleters plm. 8 pet. lager was dan van degenen die minder appels aten, zo weet De Fruitteelt, het weekblad van de NFO te melden. Hoewel dit geen dramatisch verschil is, moet in gedachten wor den gehouden dat het onderzoek slechts over vier maanden werd uitgevoerd. De deskundigen vermoeden dat het choleste rolverlagende effect wordt veroorzaakt door de pectine in de appels. Als gevolg van dit onderzoek zou het publiek wellicht voortaan kunnen worden aangeraden meer fruit te eten in plaats van minder zuivelprodukten. Onder redaktie van Ing. J.F. Blanksma SOCIAAL CURSIEF Het Ministerie van Sociale Zaken heeft een folder samengesteld met als titel Wat iedere vakantiewer ker moet weten.Daarin zijn voorschriften, adviezen en andere wetenswaardigheden verwerkt die voor een vakantiewerker van belang kunnen zijn. Exemplaren van deze folder zijn gratis verkrijgbaar o.a. bij de Arbeidsbureaus en bij de afdeling Publieksvoorlich ting van het Ministerie van Sociale Zaken, Zeestraat 73, Den Haag. 8

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 8