LANGS DE WEG D, H et doel van deze verzekering is verzekerden schadeloos te stellen in de geldelijke nadelige gevolgen waarvoor zij ingevolge de wet aansprakelijk zijn. Geldontwaarding en veranderde in zichten in de rechtspraak maken het advies een polisdekking van één miljoen per gebeurtenis te nemen noodzakelijk. Denkt aan jachtschade, uitbreken vee of schade aan personen waar voor men aansprakelijk wordt gesteld. Onderschat dat niet. Nog teveel polissen zijn in omloop die hooguit een dekking van 500.000.- hebben. Dat is beslist te laag. Daarbij komt dat de premies bij andere maatschappijen veelal het dubbele zijn van S chrijver van langs de weg vindt het een bizonder goed idee dat enkele schademaatschappijen het initiatief genomen heb ben om bij hun poststukken een bijsluiter met schadepreven- tietips in te sluiten. Onderwerpen als: spelen met lucifers lucifers en aanstekers buiten bereik kinderen houden, roken, open haarden: brandende kaarsen enz. Men kan nooit genoeg gewaarschuwd zijn. De uitspraak: "Een gewaarschuwd mens geldt voor twee", is nog altijd van kracht. S chrijver wil u graag nog even op het "prijsbewuste" wijzen met onderstaand praktijkvoorbeeld. Deze landbouwer had nog alles bij maatschappij X verzekerd en betaalde de eerst ge noemde premie: 0p vakantie, maar goed verzekerd E en geslaagde vakantie staat of valt met een goede voorbereiding. A Is u met de auto naar het buitenland gaat moet u zorgen dat u naast geldige paspoorten voor het hele gezin, ook een geldige groene kaart bij u hebt. Kontroleer vooraf of u de groene kaart wel hebt getekend en of de gegevens die er op staan wel juist zijn (data. kenteken, merk en naam). V V G N Van de Polisafdeling Tot slot nog enkele tips! Ziektekostenverzekering r e ziektekostenverzekering met een hoger eigen risiko van b.v. 1000,-. 1500,- of 2000,— per jaar, is een produkt dat steeds meer op de markt komt. De premie is dan weliswaar aanmerkelijk lager, maar bij ziekte of operatie moet eerst dat eigen risikobedrag betaald wor den. Men gebruikt deze hoge ei- genrisikoverzekering vaak in de konkurrentie tegen de premie van uw eigen organisatie. De premies liggen dan vrijwel op hetzelfde niveau maar men vergeet dat bij opname in een ziekenhuis direkt het eigen risikobedrag betaald moet worden. Daarover wordt maar al te vaak te lichtvaardig gedacht, en waarom zou men die vorm kiezen als men ongeveer dezelfde verzeke ring tegen de zelfde premie en dan zonder eigen risikobe- dragen bij zijn eigen organisatie kan onderbrengen. Helaas hebben we weer gekonstateerd dat een zieken huispolis was opgezegd terwijl een nieuwe polis om medi sche redenen niet kon worden afgesloten. Daarom: "Nooit je verzekering opzeggen, vóór dat vaststaat, dat uw nieuwe verzekeringsaanvraag zonder wachttijd is aanvaard". Zorg dat er geen "gat" tussen twee soorten verzekering zit, het kan uw duur te staan komen Aansprakelijkheidsverzekering onze eigen premies. Ook hier geldt, kijkt uw aansprakelijk heidspolis eens na, zowel die van het gezin als die van het bedrijf. En de jagers weten het "Een jachtakte wordt pas uitgereikt als er een W.A.-verzekering tot 1 miljoen is afgeslo ten". Schadepreventie Voorbeeld uit de praktijk Personenauto, nieuww. 17.000,- pr. 884,- Traktor nieuww. 43.000,-pr. 541. Traktor nieuww. 31.000, pr. 398,- Ziekenhuisk. en specialisten pr. f 2967, Arbeidsongeschiktheidsverz. pr. 1624. 10.000 - 3% klimmend pr. j' 149,- Wett.Aansprakelijkheidsverz.bedrijf 6563.- bij ZLM 403,- bij ZLM 269.- bij ZLM 209 - bij ZLM 2070,- bij ZLM 950,- bij ZLM 90.- bijZLM 3991,— Een premieverschil van 2572, per jaar. Toch wel om mee te tellen. Redenen temeer daar aandacht aan te besteden. Beschuit met muisjes Schrijver langs de weg kreeg "beschuit met muisjes" bij de koffie gepresenteerd. Toen schrijver vroeg "Is er een baby gebo ren?", antwoordde de jonge vader "Ja, er is een zoon geboren en dat wordt een goeie boer". Toen Schrijver de vraag stelde: "Hoe weet u dat het een goeie boer gaat worden", was zijn kommen- taar: "Hij klaagt nu reeds", waarop schrijver antwoordde: "laten we hem dan direkt verzekeren, want op goede boeren moeten we zuinig zijn!" Cevaal. Een grondige inspektie van alle zaken, die gedurende vakantie nodig zijn, voorkomt veel narig heid tijdens reis en verblijf. Het is van belang bevrijd van alle dage lijkse beslommeringen op vakan tie te gaan en onbezorgd van de vrije dagen te genietenDaarom is het nuttig, ja zelfs noodzakelijk, dat tijdig aandacht wordt geschonken aan het punt"verzekeringen". Het is zeer ver standig na te gaan of men tijdens reis en verblijf voldoende is verzekerd tegen alle mogelijke gebeurtenissen. Dikwijls wordt over dit onderwerp wat vluchtig heen gelopen tot op het moment waarop men in een situatie terecht komt, die verre van plezierig is. In het kort zullen we hier enkele verzekeringsvormen en andere voorzienin gen behandelen, die met vakantie verband houden en u kunt aan de hand hiervan bekijken wat op uw situatie van toepassing is. Groene kaart leder jaar zijn er wel verzekerden die aan de grens tot de ont dekking komen dat ze de oude (verlopen) groene kaart bij zich hebben. Laat u dat niet overkomen! l ijdelijke kasko-verzekering erzekerden die voor hun auto alleen maar een W.A.-verze kering hebben lopen, kunnen uitsluitend voor de vakantiepe riode een korte termijn kaskoverzekering sluiten, omdat men vooral in het buitenland nogal wat extra risiko's loopt o.a. door onbekendheid met plaatselijke situaties, ander rijgedrag etc. Aanhangers gen van een aantal zeer uiteenlopende rampjes en rampen. U dekt er verlies, diefstal en beschadiging van uw bagage mee, u bent verzekerd voor ziekenhuis - en dokterskosten en bovendien voor de extra reis - en verblijfkosten die uit een ongeval kunnen voortvloeien. A.N.W.B. aat u met een karavan' boottrailer of aanhangwagen op pad. dan dient het w.a.-risiko tijdens het deelnemen aan het verkeer medeverzekerd te zijn op de auto-polis en derhalve ook aangetekend te staan op de groene kaart. Op alle door ons afgegeven groene kaarten is daar automatisch in vóórzien. Op uw groene kaart staan namelijk voor het merk van uw auto de letters AF, wat inhoudt dat de auto (A) en de aanhanger (F) tegen het W.A.-risiko zijn verzekerd. Het W.A.-risiko van de karavan/aanhanger in niet gekoppelde toestand buiten het verkeer is gedekt onder de aansprakelijk heidsverzekering voor partikulieren, aangenomen dat u die hebt! Om misverstanden te voorkomen wijzen wij u erop. dat uw karavan/aanhang ook al is uw auto All-Risks verzekerd, alleen maar voor het W.A.-risiko gratis is meeverzekerd. Wilt u uw karavan-kampeerwagen ook tijdens de vakantiepe riode zgn. All-Risks verzekeren, dan moet u dit opgeven aan ons. Dus ook voor karavan/kampeerwagens kunt u een korte termijn kasko-verzekering sluiten uitsluitend voor de vakantie periode. De Ideale Reisverzekering erder zouden wij u willen adviseren in ieder geval een reis- en kredietbrief van de A.N.W.B. aan te schaffen. Met een reis- en kredietbrief van de A.N.W.B. kunt u rekenen op bemiddeling, wegenwachthulp en bijstand bij allerlei tegen slagen. Ook zijn in de reis- en kredietbrief voorzieningen opgenomen voor repatriëring naar Nederland van beschadigde auto's of invoer van de auto in het land van ongeval, indien het wrak niet meer naar Nederland vervoerd wordt. Bovendien bevat het krediet-koupons (t.w.v. 800,— waarmee u in bepaalde noodgevallen onverwachte kosten kunt betalen, zodat u niet plotsklaps zonder geld komt te zitten. Uiteraard is er veel meer te vertellen over verzekeringen voor "op "op reis" dan binnen dit bestek mogelijk is. Mochten er bij u nog vragen zijn, bel ons dan direkt voor u het vergeet. Wij zullen ti graag adviseren over bovenstaande en alle andere verzekeringsvormen! iet ten onrechte kreeg deze verzekering de naam "Ideale Reisverzekering", want zij beschermt u tegen Financiële gevol- Denk na Laat ook tijdens vakantie nergens waardevolle zaken onbe waakt achter. Wees wijs Een brandblusser - maar dan wel een goede - kan veel narigheid voorkomen. Kijk uit Roken en open vuur zijn extra gevaarlijk in tent en karavan. Tenslotte nog iets om te onthouden en te overdenken: Beleefdheid is de bloem der menselijkheid. Wie niet beleefd genoeg is. is niet menselijk genoeg! Fluit. De onrust op het terrein van prijzen en valutakoersen houdt aan. De nadelen van inflatie en prijsstijgingen van grote golfbewegingen van de leidende valuta'sde dollar daalt regelmatig, de Zwitserse franc stijgt, maar fluktueert zeer sterk, worden zeer groot geacht. In eigen land probeert men de kwalijke gevolgen zoveel mogelijk te beperken, b. v. door het instellen van maatrege len tot prijsbeheersing en op belastinggebied door het ver richten van studies die moeten aangeven op welke wijze de invloed van de inflatie op dat gebied kunnen worden ge neutraliseerd (Rapport Hofstra). Om het beeld voor ogen te krijgen, geven wij de prijsstijgingen in ons land sedert 1969. Prijsstijging in: 1970 - 3.6% 1974 - 9.6% 1971 - 7.0% 1975 - 10.2% 1972 - 7.8% 1976 - 8.8% 1973-8.0% 1977- 6.7% Over 1978 wordt een cijfer verwacht dat ligt rond 5 a 5.5%. De dalende lijn zet zich dus voort en 1975 is het hoogtepunt, of zo U wilt het dieptepunt geweest. De president van de Nederlandse Bank heeft in het kortge leden uitgebrachte verslag over 1977 zijn gezaghebbende visie gegeven op de ekonomische situatie. Hij dringt krachtig aan op matiging, zodat het herstel van het rendement van de bedrijven zal worden voortgezet. Koor een rendementsherstel is volgens Dr. Zijlstra in ieder geval nodig dat de lastendruk in verhouding tot het natio naal inkomen wordt gestabiliseerd. De Regering wordt gewaarschuwd, dat de grens van de toelaatbare omvang van het financieringstekort van de overheid eerder als te ruim dan te eng gemeten moet worden beschouwd. De loonontwikkeling dient vooral met het oog op de kon- kurrentieproblematiek zeer ernstig te worden opgevat. "Dan en dan alleen,zo zegt de heer Zijlstra met grote nadruk, "zullen investeringen en werkgelegenheid de groei weer opnenen, een groei die weliswaar in theorie door som migen wordt versmaad, maar die in feite door allen wordt nagestreefd. Ten aanzien van het monetaire beleid en de beteugeling van de inflatie heeft de president een gunstiger oordeel dan ten aanzien van werkgelegenheid en investeringen. Tenslotte is herstel van de internationale konjunktuur van essentieel belang voor de Nederlande ekonomie. Dat eist terugkeer naar voldoende stabiliteit van het inter nationale monetaire bestel door het bereiken van rust in de internationale valuta-verhoudingen. Mede daardoor zullen de bedrijfsinvesteringen hun groei kunnen hervatten. Dat is volgens de heer Zijlstra absoluut noodzakelijk om te komen tot een werkelijk en duurzaam herstel van de kon junktuur. Paauwe 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 5