L z.i.m. Hoofdbestuursvergadering vrijdag 28 april te Goes N. E en andere* verontrustende zaak is de beschikbaarheid van zoet water voor de landbouw in Zeeland. Vergeleken met an dere gebieden in Nederland komt Zeeland er wel heel erg be kaaid af. Het is noodzakelijk dat dit probleem de komende tijd onze volle aandacht krijgt. De landbouw zal aktief deel moeten nemen in de mogelijkheid om invloed uit te oefenen op het beleid dat er ten aanzien van de zoetwatervóorziening zal wor den gevoerd. Het is goed hierbij te bedenken dat anderen hierin ook een aktieve rol spelen waarbij niet uit het oog mag worden D e heer Doeleman schonk ook aandacht aan de koninklijke onderscheiding die aan twee in landbouwkringen bekende per sonen waren toegekend. zuidelijke landbouw maatschappij Akkerbouw land- en tuinbouwblad - No. 3430 Over Durox- lichte bouwsteen en scheidingswanden gaat o.m. onze bijdrage in de rubriek "Praktische tips voor huis en bedrijf'. De gasbeton bouwstenen- en wanden hebben verschillende voordelen als: licht in gewicht, sterk, gemakkelijk en snel te verwerken, warmte- koud- en geluidisolerend, weerbestendig en regendicht. lltl/utu (ClStUUICIIUC TUU1UCICH «13. 1IV1II 111 gCITKUl, 31 Cl tv, gCIIMIVIVClljK Cll SIIC1 IC »C1 TTCI1VCII, TT«I III IC' KUUU* CI1 gCIUIUISUICICHU, WCCrUCSICIIUIg CI1 I CgCllUICIIl. I og steeds heerst er geen overeenstemming omtrent de vast stelling van de landbouwprijzen voor het nieuwe prijzenjaar. In Brussel wordt vreselijk geharreward tot grote ergernis van ons boeren, aldus de voorzitter van de Z.L.M., de heer A.J.G. Doe- leman, tijdens de hoofdbestuursvergadering vorige week vrijdag te Goes. Het is een onverkwikkelijke zaak zoals er in feite met de belan gen van de agrarische bevolking wordt gesold. Speciaal de vee houderij wordt van dit eindeloze getreuzel de dupe. Zolang de nieuwe prijzen niet zijn vastgesteld moet er voor de oude prijzen worden afgezet. Overigens is deze gang van zaken zoals die nu plaatsvindt ook voor de akkerbouw erg ongunstig. Het is een verkeerde voorstelling van zaken wanneer men ons wil doen geloven dat dit uitblijven van de prijsbeslissingen een gevolg zou zijn van de zgn. overschotten. Het grootste probleem is de onevenwichtige ekonomische situatie in de E.E.G. De verschillende waarden van de valuta's van de partnerlanden en de daarmee verband houdende monetair kompenserende be dragen zijn de boosdoeners. Helaas zijn het juist de Beneiux- landen die er het slechtst afkonen. De andere E.E.G .-landen hebben veel meer gelegenheid om wat voor hun boeren te doen door allerlei kompenserende manipulaties. Het lijkt er op dat de prijsvaststelling in Brussel ieder jaar later zijn beslag krijgt, aldus een verbolgen voorzitter. verloren dat hun belangen niet altijd parallel lopen met die van de landbouw. Hij wenste de heer P.J. van Westen en de heer Bijdevate beiden geluk met deze verdiende onderscheiding. De heer Van Westen is lange tijd kringvoorzitter van de kring Tholen geweest en de heer Bijdevate is verbonden geweest als medewerker aan het proefbedrijf de Scheldemonden en later aan het proefbedrijf de Rusthoeve. Tot slot was de voorzitter optimistisch over de weersgesteldheid ten aanzien van de gezaaide en gepote gewassen. Alles verloopt naar wens en de meeste gewassen hebben een goede start ge maakt. Gelukkig is het weer hier heel wat beter dan de sfeer in Brussel merkte de heer Doeleman gemelijk op. O ok de heer H.C. v.d. Maas wees op de vlotte wijze waarop de gewassen aan de grond konden worden toevertrouwd. Gelukkig in een grond met een goede struktuur. Doordat er op zijn tijd wat neerslag is gevallen is ook de werking van de onkruidbes trijdingsmiddelen optimaal. En dat is toch wel een eerste slag die heel wat meer waard is dan de bekende daalder. De aardappel prijzen zijn in de afgelopen verslagperiode tegen de verwachting in minder slecht geworden. Het zijn nog lang geen renderende prijzen maar toch logenstrafte deze ontwikkeling de verwach tingen die dan weer gebaseerd waren op prognoses van de aan wezige voorraden. Het is nog te vroeg om nu al vraagtekens ten aanzien van de betrouwbaarheid van deze prognoses te zetten, ofschoon deze tegenstrijdige marktontwikkeling toch te denken geeft. Ten aanzien van het suikerkeuzestelsel zei Van der Maas dat de referentie over de laatste drie jaar relatief gunstig is voor het zuid-westen, met uitzondering voor Zeeuws-Vlaanderen, dat in vergelijking met een referentiestelsel van twee jaar iets beter verdeeld zou zijn. Toch houden we nog steeds vast om straks na het teeltjaar '78, als individuele teler zelf drie teeltjaren voor een gemiddelde te kiezen uit een periode van vijfjaar. Voor 1978 hopen we op een soepele reaktie van de industrie op gerecht vaardigde eventuele klachten en beroepen, van de individuele teler op de hem toegewezen quota. vervolg op pagina 15 In dit nummer o.m. Autoaktualiteiten pag 3 Verzekeringsnieuws van de O.V.M. pag. 4 Over Geld en goed pag. 5 Doe het zelf nieuws pag. 6 Tips voor huis en bedrijf pag- 7 De Z.L.M. manifestatie en het onderwijs pag. 8 De Zeeuwse dag van het paard pag. 9 Uit de Praktijk pag. 10 en 11 Alternatieve landbouw een boeiende bezigheid pag. 12 en 13 K.N.L.C. kommentaar pag. 15 Nieuws uit Brussel pag.15 Dingen van de week pag 19 Marktberichten pag. 20 P.J.Z. Geluid en voor de Vrouw pag.23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 1