Aardappelen zonder bladnol, toprol en Y-virus? Kwestie van 'Pirimor' en Albolineum'gebruiken. Onkruiden in mijn uien? ife caj* ik# Ligtermoet :Omdat het goed de grond uit moet. Dan roep ik Ligtermoet Lironion BP Actipron 'Albolineum' 'Pirimor' Een uiterst snel en afdoend middel met als grote pré, dat het de natuurlijke vijanden van de luis spaart. En bovendien geeft de geringe giftigheid grote voordelen bij de luisbestrijding kort voor het selecteren. 'Pirimor' is ook het geijkte middel tegen toprol. Eén bespuiting is al voldoende (vroege rassen 10 juni en late rassen medio juni). Tegen Y-virus is 'Albolineum' aan te raden. Een door ICI speciaal voor deze toepassing ontwikkelde minerale olie, waarmee jarenlange praktijkervaring is opgedaan in de bollenteelt. Bij regelmatig bespuiten is 'Albolineum'een zeer effectieve virusbe strijder. De opbrengstderving is minimaal. 'Albolineum' is bovendien te mengen met'Pirimor'.Twee middelen die de bladluis geen kans geven en zodoende de kwaliteit van het pootgoed duidelijk verbeteren. Tal van virusziekten maken het bestaan van de aardappel er tegen woordig niet gemakkelijker op. Ze tasten de kwaliteit in niet onaanzienlijke mate aan. Alle reden dus om de schadelijke werking van bladrol, toprol en Y-virus met vaste hand te bestrijden. En dat kan, want ICI biedt u daarbij de helpende hand. Met twee zorgvuldig samenge stelde middelen, die elk op hun eigen manier de verschillende virustypen bestrijden. Bladrol wordt op effectieve wijze tegengegaan met'Pirimor'. De helpende hand van ICI. LIGTERMOET DIHUEM VAM DE WEEK Nadere inlichtingen bij ICI HOLLAND BVafd landbouw Wiinhaven 107 Rotterdam Telefoon (01 Ol '14 01 22 Coolsingel 101 Postbus 699 Rotterdam Telefoon; 010-331211 CHEMIE BV "Voor een goede gewasbescherming is er voor mij maar een oplossing: Ligtermoet! Want Ligtermoet heeft vrijwel alles op dit gebied. En ontwikkelt regelmatig nieuwe produkten Bovendien zijn Ligtermoet produkten overal verkrijgbaar. Kortom. Ligtermoet helpt! Hèt middel voor een goede onkruid bestrijding na opkomst. Dankzij een uitstekende kontakt- en bodemwerking blijft uw uienperceel schoon. BP Actipron kan aan Lironion worden toegevoegd, wanneer de onkruiden sterk zijn afgehard. Hierdoor wordt de werking van Lironion aanzienlijk versterkt. Aleen toepassen bij aanhoudend droog en zonnig weer, waardoor zich op de uien een waslaagje heeft gevormd. Lironion is het geregistreerde handelsmerk van Ciba-Geigy A.G. Actipron is het geregistreerde handelsmerk van Benzine en Petroleum Handelmij, B.V. e weten niet of het komt door Wini Kan met zi jn bekende "Jelle zal wel zien", maar wanneer dr. Jelle Zijlstra, de direkteur van de Nederlandse Bank met zijn jaarverslag komt, hebben velen daar extra inte resse voor. Over het algemeen vormen jaarverslagen van banken niet de meest opwindende lectuur en ook het jaarverslag van de Nederlandse Bank maakt daar op geen uitzondering, maar de direkteur er van, weet meestal heel zinnige opmerkingen te maken over de economische gang van zaken in ons land en in de wereld en over datgene wat er moet gebeuren om tot betere verhoudingen op dit terrein te komen. Het jaarverslag 1977 maakt op deze regel geen uitzonde ring. Ook nu weer een analyse van de economische problematiek van ons land en een waarschuwing met name tegen de ontwikkeling op het terrein van de geldmarkten en de vrije wereldhandel. De direkteur van de Nederlandse bank blijkt niet on tevreden te zijn over de wijze waarop in Nederland de inflatie wordt teruggedrongen en de loonkosten binnen de perken worden gehouden. Het blijkt dat vorig jaar de investeringen van het Nederlandse bedrijfsleven zeer sterk zijn gestegen. Daar stond tegenover dat er nauwelijks sprake was van toename van de industriële aktiviteiten van het bedrijfsleven. Het staat niet in het verslag maar het zou kunnen betekenen dat de grote investeringen die er zijn gedaan mede hebben geleid tot minder mensen in het arbeidsproces. Het is kennelijk in hoofdzaak gegaan om vervanging van produktie- middelen welke door de arbeidskostenstijgingen van de voorgaande jaren onrendabel waren geworden. Hier door gaven deze investeringen geen uitbreiding van de produktie in het algemeen. Men kon het alleen met minder mensen af. De rendementsverbetering van het Nederlandse bedrijfsleven die in 1976 inzette, is in 1977 niet verder gegaan. Hierdoor moet worden verwacht dat de investeringen in 1978 niet het niveau van het voorgaande jaar zullen halen. Wel wordt voor dit jaar een rendementsverbetering voor het Nederlandse be drijfsleven verwacht en dat zou later de lust tot inves teren kunnen doen toenemen. Het is met name de uitvoer die problemen geeft. De Nederlandse gulden wordt steeds meer waard en dat maakt onze exportpositie moeilijker en verder ver- toont de wereldhandel geen groei. Het inflatiepercen tage beliep in ons land in 1978 nog 10%. Men verwacht dat het in 1978 zal teruglopen tot 4 of 4,5% en de stijging van de loonsom per werknemer kan teruglopen van 13% naar 7%. Dat is op zich alleen mogelijk door de waardestijging van de gulden en zo zien we hoe het een met het ander verband houdt. Op dit moment zitten we in een periode van loonmati ging en de direkteur van de Nederlandse bank Iaat er geen misverstand over bestaan dat deze beslist nood zakelijk is om de concurrentiepositie van het Neder landse bedrijfsleven te verbeteren en te komen tot een herstel van het rendement van de ondernemingen. Om een rendementsherstel te verkrijgen is volgens dr Zijlstra in elk geval noodzakelijk dat de lastendruk in verhouding tot het nationale inkomen wordt gestabili seerd. Alleen dan zullen volgens hem investeringen en werkgelegenheid de groei weer opnemen, een groei die volgens hem in theorie door sommigen wordt versmaad maar in feite door allen wordt nagestreefd. Hier wordt dus gepleit voor het doen prevaleren van de economische groei als enige mogelijkheid om het werkloosheidsprobleem op te lossen. Niet iedereen zal het eens zijn met deze zienswijze want er is nu eenmaal een enorme discussie over zaken als uitputting van grondstoffen, milieuproblemen en gevaren van kerne nergie maar op deze dingen gaat de president van de Nederlandse Bank niet in. Hij zoekt het in economi sche groei en hiervoor is ook nodig dat er een vertrou wen komt in de economische ontwikkeling niet alleen in ons land, maar in de gehele wereld. Op de ontwikkeling van de binnenlandse produktie kosten zal nauwlettend moeten worden toegezien. Er mag en kan op dat terrein geen enkel risico meer worden gelopen. Onze nationale economie heeft vele structurele zwakheden in zich en die komen dan met name door de verslechtering van de concurrentieposi tie, waar de verhouding loonkosten en produktiviteit- stoename een belangrijke rol speelt. Aan het eind van het verslag merkt dr.Zijlstra op dat voor groot belang voor de Nederlandse economie is, het herstel van de internationale conjunctuur. Hiervoor is in de eerste plaats nodig een terugkeer van volledige stabiliteit op het terrein van de geldmarkten en de valuta verhou dingen. Mede daardoor zullen de bedrijfsinvesteringen in de voornaamste industriële landen hun groei kunnen hervatten zonder welke een duurzaam herstel van de conjunktuur een ilusie zal blijken te zijn. Het waren zo maar enkele opmerkingen uit en naar aanleiding van een technisch en ingewikkeld verslag van de Neder landse Bank. Met de hierin naar voren gebrachte ge dachten en opmerkingen hebben we echter allemaal te maken en daar meenden we er toch aandacht aan te moeten besteden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1978 | | pagina 19